شناسه خبر: 19306 منتشر شده در مورخ: 1398/8/29 ساعت: 09:55 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 29 آبان 1398

روزنامه چهارشنبه 29 آبان 1398

مینازیم به این سپیدار... - آگاهسازی پیشگیری از معلولیت برای دانشآموزان - اجازه نا امنی نمیدهیم - چالشهای این جوان 23 ساله - کد #6369* برای ثبت نام جاماندگان طرح حمایتی جدید - ۶۰ ساله ها ورزش کنند - گلبال، بانوان پارالمپیک را از دست داد - توطئه پدر برای تصاحب اموال پسر - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 29 آبان 1398

22 ربیع الاول 1441

20 نوامبر 2019

سال بیست و چهارم شماره 6284

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

مینازیم به این سپیدار... 2

آگاهسازی پیشگیری از معلولیت برای دانشآموزان 5

اجازه نا امنی نمیدهیم 6

چالشهای این جوان 23 ساله 8

کد #6369* برای ثبت نام جاماندگان طرح حمایتی جدید 11

۶۰ ساله ها ورزش کنند 13

گلبال، بانوان پارالمپیک را از دست داد 15

توطئه پدر برای تصاحب اموال پسر

اطلاعرسانی

 

..........یادداشت

* مینازیم به این سپیدار.

 مهدی شفیعی، مدیر عامل مؤسسه فرهنگی-مطبوعاتی ایران در سرمقاله روزنامه ایران روز سه شنبه، سالگرد انتشار ایران سپید را تبریک گفت. متن این پیام به این شرح است: بیگمان باید نازید به این سپیدار؛ سپیداری که در تمام این سالها، پیش چشم همه ما و در شعاع گرما و روشنای نابینایان ایرانی قد کشیده و امروز قدم به 24 سالگی خود میگذارد. ایران سپید، بستری بود که در سایه سار آگاهی بخش این سپیدار فراهم آمد تا نابینایان و کم بینایان جامعه ما  را در سرزمین کلمات و واژه ها بینا سازد و این بخش از جامعه ما لذت بینایی را در خواندن و ارتباط با جهان پیرامون جستجو کنند و در دنیایی روشنتر گام بردارند. روزنامه «ایران سپید» در بیست و هشتم آبان سال 1375 به همّت رئیس وقت خبرگزاری جمهوری اسلامی و به عنوان دومین محصول مؤسسه فرهنگی-مطبوعاتی ایران، پا به عرصه وجود گذاشت تا با انتشار به زبان فارسی و به خط بریل، در اختیار  نابینایان ایرانی قرار بگیرد. شکی نیست که این تصمیم در آن مقطع، تصمیمی بسیار  شگرف، رو به جلو و نشأت گرفته از نگاهی جامع و بدیع به جامعه ایرانی و مخاطبان هدف بوده است. شهروندان نابینای ایرانی با انتشار این نشریه، مفری یافتند تا با همنوعان خود از رازها و نیازهای خود سخن بگویند و برای نخستین بار به شکلی روزانه، مستمر و نو به نو، دلمشغولیها و دغدغه هایی را که در دل داشتند، با یکدیگر در میان بگذارند. جای بسی دلگرمی است که تحریریه ایران سپید، امروز، در طلیعه بیست و چهارمین سال فعالیت خود، با بهره گرفتن از خبرنگاران و نویسندگان نابینا و کمبینا، در محیطی آکنده از تضارب آرا، پایه هایی مستحکم یافته و به بلوغی درخور رسیده است تا همچنان پذیرای افکار و نظریات نو در قالب مقاله ها و گزارشهای تخصصی باشد. ایران سپید مانند هر روزنامه دیگری فعالیت میکند و جای بسی مباهات است که بعد از گذشت نزدیک به ربع قرن، این نشریه همچنان تنها روزنامه ویژه نابینایان است که به خط بریل در سطح جهان منتشر میشود و این در حالی است که این روزنامه بیش از 6 سال است که با ورود به عرصه وب و بهره گرفتن از سایت اختصاصی خود، امکان دسترسی به محتوای روزنامه و همچنین اطلاعات و اخبار تخصصی حوزه نابینایان و کمبینایان را فراهم آورده است. از همین روست که با گسترش نرم افزارهای رایانه ای گویاساز و دسترسی به امکانات رایانه ای، این سایت توانسته گامی در جهت سهولت دسترسی نابینایان عزیز کشورمان به مطالب روزنامه ایران سپید و همچنین وسیله ای برای آشنایی مردم و مسئولان با نیازها، تواناییها، دغدغه ها و مشکلات آنان باشد. هرچند،  نسخه مکتوب این روزنامه همچنان و به سیاق سالیان گذشته، جایگاه خود را حفظ کرده و کماکان عنوان «تنها روزنامه ویژه نابینایان در جهان» را یدک میکشد. در خاتمه، بیست و چهارمین سالروز آغاز به کار ایران سپید را به همگان و بویژه نابینایان و کمبینایان محترم کشورمان شادباش میگویم.

...........ویژه

 

* آگاهسازی پیشگیری از معلولیت برای دانشآموزان: مدیر کل پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کتاب «آنچه باید برای پیشگیری از معلولیتها بدانیم» در دو جلد با همکاری دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش تدوین شده است، گفت: سال گذشته یک میلیون و ۵۷۳ هزار و ۶۶۷ دانشآموز پایه دهم و یازدهم تحت پوشش برنامه قرار گرفتند. به گفته مینو رفیعی، آموزش مستمر و افزایش آگاهی بهترین ضمانت تأمین سلامت مردم بوده و مناسبترین راهکار برای پیشگیری از رخدادهای ناخوشایند است. رفیعی با بیان اینکه برنامه کشوری آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها از سال ۷۵ با هدف افزایش آگاهی جامعه در خصوص معلولیتهای شایع و راههای پیشگیری از آنها شکل گرفت، ادامه داد: این برنامه تا به امروز با تمرکز بر آموزش افراد کمسواد و سایر گروهها در جمعیت ۱۵ تا ۴۵ سال فعالانه در تمام استانهای کشور فعال است.

.............سیاسی

* اجازه نا امنی نمیدهیم. رئیس جمهوری عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به حوادث ۳ روز گذشته تأکید کرد: خدمت مردم عزیز عرض میکنم که اعتراض با اغتشاش جدا از هم است. اعتراض حق همه مردم است و میتوانند اعتراض کنند. حتی نسبت به دولت بیانی هم اگر داشته باشند -تند هم باشد-، ما با جان میخریم. هرچه فرمودند روی چشم ما، اما اجازه نا امنی در جامعه نباید بدهیم.

* علی مطهری، نماینده تهران  در یادداشتی با عنوان «اقدام جوانمردانه مقام رهبری» نوشت: «حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا درباره افزایش قیمت بنزین و پذیرش مسئولیت آن، یک اقدام جوانمردانه و شجاعانه بود. اگر ایشان دوپهلو سخن میگفتند، موجب سردرگمی و ادامه آشوبها میشد. در مثال مناقشه نیست، اما میتوان این اقدام رهبر انقلاب را شبیه اقدام امام خمینی (ره) در پذیرش مسئولیت قبول قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد دانست؛ در آنجا هم افرادی میخواستند مسئولیت قبول قطعنامه را به گردن یکدیگر بیندازند و دیگری را مقصر جلوه دهند. امام (ره) جوانمردانه مسئولیت آن را پذیرفت و به بگو مگوها پایان داد.

* باهنر درباره احتمال پیوند بین پایداریها و احمدینژاد گفت: بعید میدانم این اتفاق بیفتد. پایداری ها الآن وضعیتی ندارند که مسئولیت کار مشترک با احمدینژاد را بپذیرند. علاقه ای هم ندارند و تا جایی که مطلع هستیم، ارتباط قوی نیست.

* تعدادی از اشرار مسلح به سلاح سرد که قصد حمله به منزل و بیت آیت ا... ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد را داشتند، دستگیر و چند شرور دیگر متواری شدند.

* سردار سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه اگر جایی لازم بوده است بنا بر مصوبه شورای تأمین استانها بسیج وارد عمل شود، با اقتدار وارد عمل شده، تصریح کرد: در آینده هم چنین خواهد بود.

.........گزارش ویژه

* چالشهای این جوان 23 ساله: روز گذشته گفتگوی ما را با چند تن از خوانندگان در مورد چالشهای ایران سپید، خواندید. یکی از مخاطبان قدیمی ایران سپید، سرعت پایین تحویل محتوا به دست مخاطبان به ویژه در شهرستانها را که با وقفه سه چهار روزه همراه است، یکی دیگر از چالشهای ایران سپید میداند و میگوید: خبرهای روزنامه وقتی به دست بخش عمده ای از مخاطبانش میرسد، بیات شده اند. وی تصریح کرد: ارتباط ایران سپید با سه گروه از نابینایان کمرنگ شده است. یکی انجمنهای نابینایی که به خاطر گسترش تکنولوژی امری طبیعی است. برای مثال، اگر 20 سال پیش قرار بود انجمنها در خصوص اردوهای خود اطلاعرسانی کنند، تنها مرجع اطلاعرسانی آنها ایران سپید بود؛ اما حالا اکثر این انجمنها کانال، گروه و سایت در فضای مجازی دارند و به صورت مستقیم با اعضای خود در ارتباط هستند. این خواننده قدیمی، قطع شدن ارتباط ایران سپید با نسل جوان امروز را یکی دیگر از نقدهای وارده به ایران سپید میداند که همین مسئله باعث از دست رفتن جایگاه ایران سپید در میان جوانان و نوجوانان نابینا شده است. وی در این ارتباط می افزاید: ایران سپید هنوز نتوانسته نیازهای اطلاعاتی نابینای نسل جوان امروز را شناسایی کند و متناسب با آن برایش تولید محتوا کند. او نخبگان نابینا را گروه سوم معلولان با آسیب بینایی میداند که ارتباط کمرنگی با این روزنامه دارند. معمولاً در روزنامه های اسم و رسمدار، افراد شاخص و نخبه هر جریان به مناسبتهای مختلف به روزنامه یادداشت میدهند تا با اسم خودشان در آن رسانه منتشر شود؛ ولی چنین ارتباطی بویژه در سالهای اخیر میان نخبگان نابینا با ایران سپید وجود ندارد یا بسیار کمرنگ شده است. وی در خصوص راهکارهای خود که ایران سپید بتواند بر چالشهایی که در بالا بدانها اشاره شد فائق آید، میگوید: به عنوان یک خواننده قدیمی و دلسوز ایران سپید، دوست دارم این روزنامه همان جایگاه، هویت و اقبال گذشته را در میان اعضای جامعه هدف پیدا کند. به نظر من، ایران سپید باید در بیشتر رویدادهایی که در گوشه و کنار کشور برگزار میشود، فعالتر بوده و حضور میدانی خود را برای تهیه گزارشهای اختصاصی افزایش دهد. همچنین ایران سپید باید از ظرفیت فضای مجازی بهتر استفاده کند. وی در ادامه افزود: اخبار عمومی و کپی باید حذف شوند و مطالب باید طوری تنظیم شوند که بیشتر رویکرد گزارشی داشته باشند تا اگر حتی یک هفته بعد روزنامه به دست مخاطب برسد، برای خواندنش رغبت داشته باشد و مطالب، ارزش محتوایی خود را از دست ندهند. این خواننده قدیمی در پایان گفت: اگر ایران سپید این موضوعات را در اولویت کاری خود قرار دهد و با سه گروه تشکلهای نابینایان، بدنه نسل جوان و نخبگان دانشگاهی ارتباط بیشتری را برقرار کند، بیتردید همان ارزش و جایگاه گذشته خود را باز خواهد یافت. این میراث فرهنگی معنوی جامعه نابینایان باید شکوفاتر از گذشته به بالندگی خود ادامه دهد. «امیر سرمدی»

.............گزارش روز

* کد #6369* برای ثبت نام جاماندگان طرح حمایتی جدید: 27 آبان، احمد میدری، معاون وزارت کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به جزئیات طرح کمک معیشتی دولت گفت: «طی تصمیمات دولت، کمکهای معیشتی به بیش از ۶۰ میلیون نفر تعلق میگیرد که این تعداد حدود ۷۲ درصد از افراد جامعه را در بر میگیرد. معاون وزارت کار و رفاه اجتماعی از راه اندازی کد خاصی برای ثبت نام جاماندگان طرح حمایتی جدید خبر داد و گفت: کسانی که احساس میکنند مشمول طرح حمایتی جدید دولت هستند، از طریق Ussd و درگاهی که معرفی میشود، میتوانند ثبت نام کنند. میدری افزود: کد #۶٣۶٩* برای کسانی است که میخواهند در طرح جدید ثبت نام کنند و تا دو روز دیگر فعال میشود. این افراد باید کد ملی سرپرست خانوار بعلاوه شماره تلفن همراه را که حتماً به نام سرپرست خانوار باشد، به این درگاه ارسال کنند. این کد برای افرادی است که خود را محق در طرح جدید حمایتی دولت میدانند.» در این نشست علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به مجموع افرادی که مشمول این طرح کمک معیشتی میشوند، گفت: «در طرحی که دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین مطرح کرده است، کارگران، بازنشستگان، افراد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی و صندوقهای عشایر و روستایی و اکثر حقوق بگیران مشمول دریافت کمک معیشتی دولت خواهند شد. وی یادآور شد: افرادی در جامعه هستند که اطلاعات درآمدی آنها در سیستم وزارت تعاون ثبت نشده و متولیان این امر در تلاشند تا اطلاعات تمام افراد جامعه را ثبت و ضبط کنند تا در این طرح  نیازمندان واقعی را پوشش دهیم. اطلاعات معیشتی افرادی که ثبت نشده و هزینه کمک معیشتی را دریافت نکردند، میتوانند پس از اینکه هر سه نوبت پرداخت شد، نسبت به ثبت اطلاعات خود و درخواست دریافت کمک معیشتی اقدام کنند.»

 

............بهداشت و سلامت

* ۶۰ ساله ها ورزش کنند: ورزش کردن پس از ۶۰ سالگی از خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی پیشگیری میکند. افرادی که سطح فعالیت بدنی خود را با گذشت زمان کاهش میدهند، ۲۷ درصد بیشتر احتمال دارد به بیماری قلبی و عروق خونی دچار شوند. افرادی که از فعالیت بدنی کافی برخوردارند، ۱۱ درصد کمتر احتمال دارد دچار این مشکلات شوند.

* تأثیر نامطلوب برخی داروهای گیاهی بر شیمی درمانی: برخی داروهای گیاهی ممکن است در درمانهای هورمونی و شیمی درمانی سرطان اختلال ایجاد کنند یا زمان انعقاد خون را افزایش دهند که باعث تأخیر در بهبود زخم و به جا ماندن جای زخم میشود. از آن جمله میتوان به  قرصهای گیاهی حاوی سیر، زنجبیل و... اشاره کرد. برخی از این داروهای گیاهی عبارتند از: چیرتای سبز، گل تکمه ای یا بابونه گاوی، خفجه یا کیالک یا زالزالک، گینگو، جینسینگ، شاه بلوط هندی و زردچوبه. همچنین در دوره شیمی درمانی باید از مصرف برخی خوردنیها و نوشیدنیها مثل گریپ فروت خودداری کرد؛ چون بر تجزیه دارو در بدن تأثیر میگذارد. بیمار باید درباره هر درمان مکملی با پزشک خود مشورت کند.

* پتانسیل درمان 80 بیماری با سلولهای بنیادی خون بند ناف: مدیر عامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: سلولهای بنیادی خون بند ناف، پتانسیل درمان بیش از ۸۰ بیماری را دارند. در حال حاضر بیشترین کاربرد آنها در درمان بیماریهای خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری نقص سیستم ایمنی و کمخونی مادرزادی است. دکتر مرتضی ضرابی افزود: کارآزماییهای بالینی در دنیا در زمینه فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاریهای قلبی نوزادان، SMA، دیابت، سکته مغزی، آلزایمر، اماس، پارکینسون، آرتروز، صدمات نخاعی و آرتریت روماتوئید و بیماریهای دیگر بوده است. بزرگترین طرح تحقیقی در ایران نیز برای 120 کودک 4 تا 14 ساله مبتلا به فلج مغزی انجام شد.

............ورزشی

* گلبال، بانوان پارالمپیک را از دست داد: فائزه توسلی، نایب رئیس بانوان فدراسیون نابینایان گفت: هرچند تیم گلبال بانوان در دو دوره قبل بازیهای پارالمپیک لندن و ریو تلاش زیادی برای حضور در مسابقات کسب سهمیه داشت، اما در دو دوره گذشته نیز به دلیل حضور ورزشکاران اسرائیل در مسابقات کسب سهمیه، شانس حضور خود را از دست داد. در این دوره نیز ملی پوشان گلبال کشورمان برای سومین بار، شانس حضور در مسابقات کسب سهمیه برای پارالمپیک توکیو را از دست دادند. وی افزود: تیم ملی گلبال بانوان قرار بود آذر برای شرکت در آخرین مرحله مسابقات کسب سهمیه پارالمپیک توکیو عازم ژاپن شود که به دلیل حضور ورزشکاران اسرائیل در مسابقات کسب سهمیه، بانوان گلبالیست شانس حضور خود را در پارالمپیک از دست دادند. وی بیان کرد: از آنجا که سیاست کمیته ملی پارالمپیک بر مبنای مدالآوری است و تنها امکان اعزام ورزشکاران مدال آور به پارالمپیک توکیو وجود دارد، حتی در صورت حضور بانوان گلبالیست در مسابقات کسب سهمیه شاید از سوی کمیته پارالمپیک به توکیو اعزام نمیشد. توسلی در پایان با اشاره به تعطیلی اردوهای تیم ملی گلبال بانوان بعد از بازیهای پارا آسیایی جاکارتا گفت: اگرچه بانوان گلبالیست بعد از جاکارتا هیچ اردویی نداشتند و اردوهای آنها به دلیل عدم اعزام به مسابقات تعطیل شده است، اما برای حفظ تیم سعی داریم با برگزاری اردوهایی در شهرستانها و ارائه راهکارهایی، مانع رها شدن اعضای تیم گلبال بانوان شویم. پیش از این، محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون نابینایان در مصاحبه با ایران سپید در این ارتباط، ضمن عذرخواهی از ملی پوشان گلبال بانوان، وعده داد که آنها را برای جبران عدم اعزام به رقابتهای کسب سهمیه، به یک تورنمنت بین المللی اعزام خواهد کرد. وعده ای که با توجه به چشم انداز مشکلات مالی فدراسیون، بعید است به این زودیها محقق شود.

............حوادث

* توطئه پدر برای تصاحب اموال پسر: چند روز قبل زن میانسالی به پلیس رفت و ناپدید شدن پسرش را خبر داد. وی گفت: پسرم امیر، تاجر و مقیم امریکاست. گاهی نیز به ایران میآید و به ما سر میزند. مدتی قبل نیز با دختر مورد علاقه اش نامزد کرد. از آنجا که من و همسرم مدتهاست جدا شده ایم، پسرم چند روزی در خانه من بود و بعد به خانه پدرش رفت؛ اما از دیروز خبری از امیر ندارم. هرچه با تلفن همراهش تماس میگیرم خاموش است. همسر سابقم میگوید که از سرنوشت امیر بیخبر است.با شکایت زن میانسال، تحقیقات برای یافتن امیر آغاز شد. 6 روز از ناپدید شدن پسر جوان گذشته بود که مردی با پلیس تماس گرفت. او گفت: من مدیر کمپ ترک اعتیادی در شرق تهران هستم. امروز برای ملاقات با دوستم که مدیر کمپی دیگر در همان نزدیکی است رفتم. اما در کمپ پسر جوانی را دیدم که کتک خورده بود و التماس میکرد که او را رها کنند. میگفت که اشتباه او را گرفتهاند و معتاد نیست. اما کارکنان کمپ حرفهایش را قبول نداشتند. پسر جوان از من کمک خواست و گفت به پلیس خبر بدهم. از آنجا که من سالهاست با معتادان در ارتباط هستم، به نظرم نمیآمد که او معتاد باشد. تصور میکنم که اشتباهی رخ داده باشد. به دنبال این تماس، بلافاصله مأموران وارد عمل شدند و با ورود به کمپ ترک اعتیاد، پسر جوان را آزاد کردند. بررسیها نشان میداد وی همان امیر، جوان گمشده است. - توطئه پدر به خاطر تصاحب اموال: امیر در تحقیقات اولیه گفت: طراح اصلی این ماجرا عمو و پدرم هستند. آنها چون میدانستند وضع مالی خوبی دارم، این سناریو را طراحی کردند تا با این ترفند که من معتاد هستم، هم نامزدیم را به هم بزنند هم اینکه کاری کنند تا من معتاد و دیوانه به نظر برسم و آنها بتوانند اموالم را تصاحب کنند. روزی که برای دیدن پدرم به خانه اش رفتم، یک آمبولانس خصوصی مقابل در ایستاد و سه مرد جوان با دیدن من به سمتم آمده و به زور مرا سوار آمبولانس کردند. آنها گفتند که گزارش شده من اعتیاد به مواد مخدر دارم و مرا برای ترک به کمپ بردند. به دنبال اظهارات پسر جوان، پدر، عمو و سه مردی که امیر را به کمپ انتقال داده بودند، بازداشت شدند. سه مرد جوان در تحقیقات مدعی شدند که به دستور پدر امیر این کار را انجام داده اند و تصور میکردند که امیر اعتیاد دارد. پدر و عموی امیر نیز مدعی بودند که وی اعتیاد پیدا کرده و به خاطر اینکه کمکش کنند، با کمپ تماس گرفته اند. تحقیقات در رابطه با این پرونده ادامه دارد.

* رئیس ایمنی شرکت ملی گاز ایران از افزایش آمار قربانیان گازگرفتگی و آتشسوزی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۳۴۸ نفر در حوادث آتشسوزی و گاز گرفتگی سال گذشته جان خود را از دست داده اند که ۲۱۳ نفر به علت گاز گرفتگی و ۱۳۵ نفر در آتشسوزی کشته شدند. یعنی تعداد مرگ و میر در این حوزه ۱۱.۹ درصد افزایش یافته است. آمارها نشان میدهد که تعداد این حوادث نسبت به سال قبل حدود ۴ درصد افزایش یافته است.

.............اطلاعرسانی

* به اطلاع میرساند: مجمع عمومی عادی سالانه جامعه نابینایان و کمبینایان استان آذربایجان شرقی به منظور ارائه گزارش عملکرد هیئت مدیره در سال 98 و انتخاب هیئت مدیره و بازرسان جدید، رأس ساعت 15 روز دوشنبه مورخ 16/10/98 در محل تالار اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی استان واقع در میدان دانشسرای تبریز برگزار خواهد شد. ثبت نام از نامزدان عضویت در هیئت مدیره و بازرسان جدید، طبق شرایط مندرج در اساسنامه از 20 الی 30 آذر 98 انجام خواهد شد؛ لذا از محضر اعضای محترم جهت حضور پرشکوه در مجمع دعوت به عمل میآید.

* نخستین جشنواره ملی کاما: مراسم اختتامیه این جشنواره روز سه شنبه 5/9/98 از ساعت 14:30 لغایت 17 در سالن قلم برگزار میگردد. جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر با انجمن نابینایان ایران تماس حاصل فرمایید. تلفن: 61-22560060

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *