شناسه خبر: 19285 منتشر شده در مورخ: 1398/8/27 ساعت: 10:15 گروه: اجتماعی  
۳۸ درصد معلولان بهزیستی قربانیان تصادفات جاده‌ای هستند

۳۸ درصد معلولان بهزیستی قربانیان تصادفات جاده‌ای هستند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور معلولیت ناشی از ضایعه نخاعی و حوادث جاده‌ای را از شدیدترین انواع معلولیت‌ها دانست و گفت: بیش از ۱۱ هزار نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی قربانیان تصادفات جاده‌ای هستند.

به گزارش ایران سپید محمد نفریه با اشاره به روز جهانی قربانیان ترافیک، گفت: از حدود ۲۶ هزار معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور حدود ۱۱ هزار نفر معادل ۳۷ تا ۳۸ درصد قربانیان تصادفات جاده‌ای هستند. هرسال نیز حدود ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به تعداد افراد دارای ضایعه نخاعی افزوده می‌شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از این افراد نیز هرساله به دلیل تصادفات جاده‌ای به این گروه اضافه می‌شوند.

وی با بیان اینکه این افراد از تمام خدمات سازمان بهزستی به معلولان دارای ضایعه نخاعی بهره مند می‌شوند، افزود: البته بخشی از این افراد تحت پوشش بیمه درمانی هستند اما کمک‌های سازمان بهزیستی ارتباطی با پوشش بیمه‌ای این افراد ندارد. همچنین از حق بیمه این افراد پولی به سازمان بهزیستی پرداخت نمی‌شود و هزینه‌های سازمان بهزیستی برای این افراد نیز شامل محورهای خاصی است. برای مثال بخش عمده‌ای از خدمات بهزیستی مانند توزیع وسایل بهداشتی و پرداخت حق پرستاری عمدتا شامل معلولان دچار ضایعه نخاعی می‌شود.

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه معلولیت حاصل از ضایعه نخاعی از شدیدترین انواع معلولیت است، اظهار کرد: به همین دلیل بسیاری از خدمات سازمان بهزیستی مانند پرداخت حق پرستاری به این افراد پرداخت می‌شود. امسال ۲۲۰۰ نفر افراد پشت نوبتی نیز به لیست افراد دریافت کننده حق پرستاری افزوده شده است. این افراد افراد پشت نوبتی بودند که امسال تحت پوشش این خدمات قرار گرفتند و از ۳ ماه پیش به  این افراد حق پرستاری پرداخت شده است.

نفریه با بیان اینکه در مجموع بیش از ۲۶ هزار نفر تحت پوشش دریافت حق پرستاری قرار گرفته‌اند گفت: همان طور که گفته شد از این تعداد ۱۱ هزار معلول ناشی از تصادفات جاده‌ای و وسایل نقلیه هستند که در صدر علل معلولیت قرار دارند.

به گفته وی هزینه‌هایی نظیر پرداخت حق پرستاری، وسایل بهداشتی، کمک توانبخشی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و ... تنها بخشی از هزینه‌های حاصل از معلولیت این افراد برای سازمان بهزیستی است. بسیاری از هزینه‌های درمانی و مشکلاتی نظیر زخم بستر و ... از جمله دیگر هزینه‌های ناشی از مشکلات ضایعه نخاعی است چراکه این نوع معلولیت از پرخرج‌ترین انواع معلولیت‌هاست./ ایسنا

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *