شناسه خبر: 19185 منتشر شده در مورخ: 1398/8/19 ساعت: 10:33 گروه: سیاسی  
آیین نامه اجرایی ماده (9) قانون حمایت از حقوق معلولان (آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند)

آیین نامه اجرایی ماده (9) قانون حمایت از حقوق معلولان (آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند)

متن کامل آیین نامه اجرایی ماده (9) قانون حمایت از حقوق معلولان در ادامه قرار گرفته است.

تصویب نامه هیئت وزیران

بسمه تعالی

"با صلوات بر محمد و آل محمد"

شماره نامه: 101505/ ت55863ه

تاریخ:14/8/1398

 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی _ سازمان برنامه و بودجه کشور سازمان بهزیستی کشور _ دانشگاه آزاد اسلامی

آیین نامه اجرایی ماده(9) قانون حمایت از حقوق معلولان (آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند)

ماده1- در این آیین نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

  1. وزارت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
  2. سازمان: سازمان بهزیستی کشور
  3. قانون: قانون حمایت از حقوق معلولان – مصوب 1396-
  4. فرد دارای معلولیت: فرد موضوع بند (الف) ماده (1) قانون.
  5. فرد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط: فردی که بر اساس آزمون وسع مبتنی بر سامانه بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در هفت دهک اول قرار گرفته و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید موضوع بند(4) ماده (1) این آیین نامه است.
  6. واحدهای آموزش عالی: دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی ذی ربط می باشند.

ماده 2- افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط می توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه برای یک بار در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز آموزش رایگان بهره مند شوند.

تبصره- پرداخت شهریه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در واحدهای خارج از کشور دانشگاه های دولتی و غیردولتی مشمول این آیین نامه نمی شود.

ماده3- شرایط پذیرش و تحصیل دانشجویان مشمول این آیین نامه در واحدهای آموزش عالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی حاکم بر واحدهای آموزش عالی مربوط است.

ماده4- شهریه تحصیلی مشمولین این آیین نامه، حداکثر معادل شهریه همان رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی داخل کشور محاسبه و پرداخت می شود و باقیمانده شهریه  بر عهده فرد مشمول است.

ماده 5- تسهیلات موضوع  این آیین نامه شامل دوره های آموزشی است که منتهی به اخذ مدرک تحصیلی رسمی، دارای ارزش علمی و بدون ذکر کلمه معادل صادر بشود و برای ادامه تحصیل دریکی از مقاطع تحصیلی بالاتر ملاک عمل باشد.

ماده 6- فرد دارای معلولیت که از راتبه تحصیلی (بورسیه) استفاده نموده یا مشمول قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش- مصوب 1396- قرار گیرد، مشمول استفاده از تسهیلات موضوع این آیین نامه نیست.

ماده 7- واحدهای آموزش عالی موظفند نسبت به ثبت نام، انجام امتحانات و صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این آیین نامه بدون دریافت شهریه از فرد مشمول اقدام نمایند.

ماده8- سازمان موظف است پس از ثبت نام، نسبت به تسویه حساب فرد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط با واحدهای آموزش عالی حداکثر تا پایان همان سال تحصیلی اقدام نماید.

ماده 9- سازمان سنجش آموزش کشور، مرکز سنجش آموزش پزشکی و مراکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی موظفند فهرست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحدهای آموزش عالی در هر سال تحصیلی به سازمان اعلام نمایند.

ماده10- سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است هر ساله اعتبارات مورد نیاز اجرای این آیین نامه را بر اساس پیشنهاد سازمان در ردیف بودجه سنواتی مربوط پیش بینی نماید.

امضا: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *