شناسه خبر: 19100 منتشر شده در مورخ: 1398/8/9 ساعت: 08:04 گروه: دانش و فن آوری  
هشتمین دوره نظرسنجی WebAim

هشتمین دوره نظرسنجی WebAim

NVDA همچنان در صدر صفحه خوانها: وبسایت شناخته شده WebAim، از جمله قدیمیترین وبسایتهایی است که در زمینه ترویج طراحی دسترسی پذیر فعالیت میکند. این وبسایت میکوشد با تولید محتوای آموزشی در خصوص استانداردهای دسترسی پذیری وب، به تسهیل استفاده نابینایان از وبسایتها کمک کند.

به گزارش ایران سپید برگزاری نظرسنجی سالانه در باره مرورگرها و صفحه خوانهای محبوب نابینایان، از جمله دیگر فعالیتهایی است که این وبسایت هر ساله انجام میدهد. این فعالیت که از سال ۲۰۰۹ آغاز و به تازگی نتایج هشتمین دوره آن منتشر شده، با هدف آشنایی طراحان سایت با سلایق کاربران نابینا صورت میگیرد.در نظرسنجی امسال که از ابتدای اوت تا پایان سپتامبر بر روی وبسایت WebAim قرار گرفت، ۱۲۲۴ نفر شرکت کردند. آماری که رشد اندکی را نسبت به نظرسنجی گذشته نشان میداد. از میان شرکت کنندگان، بیشترین تعداد از نظر جغرافیایی به کاربران اهل کشورهای آمریکای شمالی مربوط میشد که ۶۹۵ کاربر را شامل میشد و کمترین تعداد کاربران هم از آمریکای مرکزی در این نظرسنجی شرکت کرده بودند. از این ناحیه فقط ۵ نفر در این رأیگیری مشارکت داشتند. از قاره پهناور آسیا هم فقط ۶۹ کاربر رأی داده بودند. از نظر سنی، کمترین تعداد با ۱۱۶ شرکت کننده متعلق به افراد زیر ۲۰ سال بود و بیشترین مشارکت کننده هم با ۵۵۷ نفر به گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ مربوط میشد. همچنین ۱۰۶۴ نابینا و ۱۵۰ بینا در این نظرسنجی مشارکت داشتند. ۷۵۵ نفر از رأی دهندگان، میزان تسلط خودشان بر NVDA را در سطح پیشرفته، ۳۹۳ نفر متوسط و ۶۵ کاربر هم مقدماتی ارزیابی کردند.بسیاری از کاربران نابینا معمولاً از بیش از یک صفحه خوان در رایانه ها یا سایر ابزارهای هوشمند خود استفاده میکنند. در این نظرسنجی از رأی دهندگان خواسته شد تا مشخص کنند کدام صفحه خوان نسبت به بقیه از نظر آنها حائز اولویت است و در پایان مشخص شد ۴۹۳ کاربر یعنی ۴۰.۶ درصد از کاربران، NVDA را صفحه خوان اصلی خود میدانند. این در حالی است که ۴۸۷ کاربر، ۴۰.۱ درصد، JAWS را به عنوان صفحه خوان اصلیشان معرفی کرده اند. این، نخستین بار است که در این نظرسنجی، صفحه خوانی غیر از JAWS در صدر فهرست قرار میگیرد. Voice over, صفحه خوان نصب شده بر روی محصولات شرکت Apple هم با ۱۲.۹ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است. سایر صفحه خوانها نظیر System Access, Narrator و Chromevox هم تنها مورد استفاده ۶ درصد از کاربران قرار دارند.در سؤال دیگری از کاربران خواسته شده بود صفحه خوانهایی را که به طور معمول استفاده میکنند مشخص کنند که ۷۲ درصد NVDA و ۶۱ درصد JAWS را انتخاب کرده بودند. مقایسه آمار پاسخهای این سؤال نشان میدهد استقبال از صفحه خوانهایی نظیر NVDA, Voice over و Narrator افزایش و اقبال کاربران به JAWS اندکی کاهش یافته است. در این نظرسنجی همچنین Chrome با ۴۴.۴ درصد آرا به عنوان مرورگر محبوب نابینایان شناخته شد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *