شناسه خبر: 18812 منتشر شده در مورخ: 1398/7/9 ساعت: 12:11 گروه: اجتماعی  
پروژه ای که برای تمام اقشار مناسب سازی نشده باشد را افتتاح نمی کنیم
شهردار تهران در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند:

پروژه ای که برای تمام اقشار مناسب سازی نشده باشد را افتتاح نمی کنیم

شهردار تهران با تاکید بر لزوم مناسب سازی معابر برای افراد کم توان گفت: هم اکنون در تهران پروژه ای که برای همه اقشار مناسب سازی نشده باشد را افتتاح نمی کنیم.

به گزارش ایران سپید یروز حناچی در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند که در برج میلاد برگزار شد، با اشاره به غنای فرهنگی ایران گفت: اگر از این فرهنگ درس بگیریم می توانیم بزرگ ترین مشکلات را حل کنیم. به طور قطع، اگر همه دستگاه های ذیربط با بردارهای هم جهت تلاش کنند نتیجه بهتر می شود و ما تلاش می کنیم این فضا را برای همکاری فراهم کنیم.

وی افزود: امروز یکی از چالش های اساسی جوامع، سالخوردگی جمعیت است. مطابق گزارش های سازمان ملل سالخوردگی جمعیت در این دوره چند ویژگی دارد؛ اول این که بی سابقه است چراکه در تاریخ دنیا مشابهی برای آن نمی توان یافت. از سوی دیگر این موضوع فراگیر و جهانی است و تمامی کشورهای جهان با آن مواجه اند. سومین خصیصه هم این است که سرسخت و بازگشت ناپذیر است و جهان با جمعیت سالخورده به جوانی بر نمی گردد. 
شهردار تهران تصریح کرد: در حال حاضر با ارتقای ملاحظات بهداشتی، امید به زندگی درکشور افزایش یافته و به تبع آن جمعیت سالمندان افزایش می یابد. اگر برای این مسئله برنامه داشته باشیم می توانیم به چشم یک فرصت به این پدیده نگاه کنیم. 
حناچی با بیان اینکه سن امید به زندگی از سال 55 تا 95 برای مردان از 57 سال به 74 و برای زنان به 76 سال افزایش یافته است، تصریح کرد: تا سال 1430 یک چهارم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد و اگر با این نگاه بنگریم فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت کشور را باید هدف قرار دهیم. 
وی با بیان این که جمعیت سالمندی تهران از 5.4 درصد در سال 65 به 10.5 درصد در سال 95 رسیده است و این یعنی میانگین جمعیت سالمندی در شهر تهران یک درصد بالاتر از میانگین کل کشور است، خاطرنشان کرد: منطقه سه تهران با 21 درصد جمعیت سالمندی و مناطق 1 و 6 با 18 درصد بیشترین جمعیت سالمندی را در تهران دارند. همچنین مناطق 2، 5 و4 جمعیت سالمندی بالایی دارند که این نشان می دهد ما در این مناطق باید توجه ویژه ای به مناسب سازی معابر برای این قشر داشته باشیم.
حناچی در ادامه گفت: در مطالعات مرکز تحقیقات سلامت مشاهده شد 66.8 درصد سالمندان کارهایشان را خود انجام می دهند و 12 درصد سالمندان برای انجام امور به دیگری وابسته هستند. این نشان می دهد اگر ما برنامه ریزی کنیم می توانیم این معضل را حل کنیم. 25.4 درصد سالمندان طی شش ماه گذشته یک بار زمین خورده اند. ممکن است همه اینها به خاطر فضای شهری نباشد اما این آمار نشان می دهد در فضای بیرون از خانه سالمندان آسیب پذیرترند.
شهردار تهران ادامه داد: از سوی دیگر توجه به سلامت روانی و اجتماعی سالمندان بسیار مهم است و من همین جا از همکاران در سرای محلات تشکر می کنم که در مقیاس محلات، فضایی برای سالمندان فراهم می کنند. البته آن گونه که آمارها نشان می دهد متاسفانه 41 درصد زنان و 28.8 مردان سالمند دچار افسردگی هستند. با این وجود، گزارش های همکاران من نشان می دهد ما جزو 10 کشور موفق در زمینه سالمندان هستیم و اقدامات اجتماعی تاثیرگذاری که توسط نهادها انجام شده است موفقیت بزرگی است که باید ادامه پیدا کند. 
حناچی با یادآوری مصوبه ایجاد شهر دوستدار سالمند که در سال 91 مطرح شد، گفت: شعار ما «تهران شهری برای همه است» که در این راستا مناسب سازی معابر شهری برای همه اقشار به خصوص سالمندان بسیار مهم است و ریشه در کرامت انسانی دارد. با نگاه کرامت انسانی باید برای همه اقشار نیازمند فضای مناسب شهری آماده شود. واقعیت این است که جمعیت معلولان در شهر ما 3 تا 5 درصد است، اما اگر این جمعیت به سالمندان و بانوان باردار یا هر فردی که مجبور است از عصا و ویلچر استفاده کند، گره بخورد به 35 درصد افزایش پیدا می کند.
شهردار تهران در پایان تاکید کرد: هم اکنون در تهران پروژه ای که برای همه اقشار مناسب سازی نشده باشد را افتتاح نمی کنیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *