شناسه خبر: 18741 منتشر شده در مورخ: 1398/7/4 ساعت: 08:09 گروه: دانش و فن آوری  
Wewalk, عصای سفید هوشمند

Wewalk, عصای سفید هوشمند

«کورشات جیلان»، نام یکی از شناخته شده ترین فعالان حوزه حقوق معلولان است. نابینا است و اهل کشور ترکیه. حالا یکی دو سالی میشود که علاوه بر فعالیتهای اجتماعی، وارد عرصه طراحی عصای سفید هم شده است.

به گزارش ایران سپیدکورشات از جمله کسانی است که معتقد است عصای سنتی دیگر نمیتواند به اندازه گذشته کارآمد باشد و باید با برقراری آشتی میان عصای کلاسیک با فناوریهای روز، عصایی درخور قرن ۲۱ طراحی کنیم. «Wewalk»، نام محصولی است که در همین راستا تولید شده است. کورشات جیلان در باره جرقه ای که منجر به تولید عصا شد میگوید: «یک بار قرار بود در سازمان ملل متحد در باره حقوق معلولان سخنرانی کنم. به نیویورک که رسیدم، عصا را در یک دست گرفتم و قاعدتاً دست دیگرم هم مشغول چمدانم شد. در همین حین، برای پیدا کردن مسیر لازم بود از دستگاه GPS استفاده کنم. خب من دو دست بیشتر نداشتم و باید این سه کار را با همان دو دست انجام میدادم. در همین کشمکشها به ناگاه با یک تیرک برخورد کردم. اتفاقی که برای ما نابینایان امری عادی به حساب میآید. همین برخورد باعث شد به این فکر بیفتم که شاید بهتر باشد عصایی طراحی شود که موانع بالاتر از سطح زمین را هم برای عابر نابینا شناسایی کند.» آنطور که جیلان میگوید، به محض بازگشت به ترکیه، تیمی را متشکل از متخصصان مختلف تشکیل داده و عصا را طراحی کرده است. عصایی که با استفاده از فناوری مافوق صوت، موانع بالاتر از سطح زمین را تشخیص میدهد. این اما پایان کار جیلان نبود و او اهداف دیگری را دنبال میکرد.

جیلان، به دنبال عصایی بود که علاوه بر تشخیص موانع، به کار مسیریابی هم بیاید. Wewalk، نام عصایی است که این خواسته او را برآورده میکند. این عصا علاوه بر فناوری مافوق صوت، به یک صفحه لمسی متصل است و با استفاده از بلوتوث به گوشی کاربر نابینا متصل میشود. اتصالی که میان عصا و گوشی برقرار میشود به عابر نابینا امکان میدهد مسیرها را از طریق Google map شناسایی کند. کاربر میتواند پیش از خروج از منزل، مقصد خود را مشخص کند و از عصا بخواهد در یک زمانبندی مشخص، مسیری را که باید تا مقصد طی شود، به او یادآوری کند. کاربر میتواند عصا را به گونه ای تنظیم کند که هر سی ثانیه تا سی دقیقه یک بار، مسیر را برایش توضیح دهد. نقشه گوگل کاربر را تا مقصد همراهی میکند و در پایان هم اعلام میکند که مقصدِ مورد نظر، دقیقاً در کدام سمتِ کاربر واقع شده است.

این عصا منتقدانی هم دارد. آنها معتقدند اضافه کردن چنین قابلیتهایی به عصای سفید فقط منجر به سنگینتر شدن آن میشود و این امکانات عملاً در محیطهای شلوغ و پر سر و صدا برای کاربران نابینا قابل استفاده نخواهد بود. Wewalk با قیمت ۵۰۰ دلار در بازار تجهیزات کمکی ویژه نابینایان عرضه میشود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *