شناسه خبر: 18677 منتشر شده در مورخ: 1398/6/31 ساعت: 11:03 گروه: فرهنگی  
«رادیو در هفته دفاع مقدس»
معرفی برنامه های منتخب شبکه های رادیویی

«رادیو در هفته دفاع مقدس»

همزمان با آغازین روزهای هجوم همه جانبه رژیم بعث عراق به ایران اسلامی، رادیو راوی صادق جهاد و مقاومت ملت، نقش برجسته، راهبردی و سرنوشت ساز خود را بخوبی شناخت و  توانست افکار عمومی را در بالاترین تراز خود هدایت و بسوی دفاع از میهن اسلامی مان هدایت کند.

به گزارش ایران سپید به نقل از تبیین مفهوم "مقاومت"؛ محور اصلی برنامه های رادیو در هفته دفاع مقدس

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، دکتر حمید شاه آبادی معاونت صدای رسانه ملی، اعلام کرد که شبکه های رادیویی ویژه برنامه های فاخری را برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده اند. زیرا این رسانه در طول هشت سال دفاع مقدس، خدمات صادقانه صدای ملی، اثر گذاری بی بدیلی را در لحظات تلخ و شیرین در یادها گذاشته است و  همواره در تراز اصلی اطلاع رسانی و معرفی رشادت های رزمندگان، انجام وظیفه نموده و مرهم آلام درد مردم نیز بوده است.
اینک صدای ملی همچنان سد محکمی در برابر هجوم تبلیغاتی دشمن ایستاده و با یادآوری حماسه های ماندگار و شناساندن  مفاهیم اصلی دفاع مقدس از قبیل ایثار، جهاد و شهادت، اعتقاد عملی به نهضت حسینی (ع)، پایبندی به اصول اسلام ناب محمدی  (ص) و مبانیارزشمند انقلاب اسلامی ایران به تبیین و معرفی مفهوم ارزشمند مقاومت می پردازد.
شبکه های مختلف رادیویی در هفته دفاع مقدس امسال  با  بیش از 1200 برنامه، به تعداد 140 عنوان و به مدت 230 ساعت به موضوع “دفاع مقدس” می پردازند.
معاون صدای رسانه ملی در خصوص موضوعات و محورهای برنامه های شبکه های رادیویی افزود: امسال شبکه های رادیویی بر اساس ماموریت های خود ، از منظرهای گوناگون دفاع مقدس را بررسی می نمایند. موضوعاتی از قبیل خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی،  رشادت ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ،معرفی شهدای ورزشکار،حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، مستندهای فاخر،نمایش  های ارزشمند رادیویی ، آشنایی با سبک زندگی کادر پزشکی در سال‌های دفاع مقدس، داستان کوتاه و شعر با موضوع دفاع مقدس، خوانش کتابهایی با موضوع دفاع مقدس، نقد و بررسی موسیقی ،تئاتر و سینمای دفاع مقدس ، بررسی ابعاد قرآنی و معارفی خانوادگی شهدا ، روایت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس، خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی  عملیات های مهم دوران دفاع مقدس، اطلاع رسانی از همایش ها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته، دفاع اقتصادیو لجستیک در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس، می پردازد.
بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروز برای مقابله با تهدیدهای نظامی،روایت خاطرات بانوان دفاع مقدس و مقاومت از مهمترین موضوعات این برنامه هاست .
 دکتر شاه آبادی افزود: خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی ،بازخوانی جنگ تحمیلی در دهه پنجم انقلاب ، تحریف های مخالفان جمهوری اسلامی و پخش بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس  از مهمترین موضوعات برنامه های" شبکه رادیویی ایران" در این ایام است و برنامه "پلاک 8 " عنوان اثری است که  در آن به معرفی اقتدار دفاعی و فرهنگی ایران ،حفظ و صیانت از کشور در شرایط جنگ های نوین مانند جنگ نرم و حتی جنگ های رسانه ای می پردازد. این برنامه تلاش می کند با ترغیب جوانان به موضوعات دفاع مقدس و جنگ، یادآوری ارزش های جنگ و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مخاطبان را بیش از هر زمانی با مفهوم مقاومت آشنا سازد.  "پلاک 8 "در هفته دفاع مقدس از  شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 به روی آنتن می رود.
معاون صدا با مهم دانستن  توجه به مقوله فرهنگ سازی در انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس گفت :
"شبکه رادیو فرهنگ" در این ایام تلاش می کند  برنامه های خود را  با آگاهی بخشی درباره هشت سال دفاع مقدس در قالب مسابقه، معرفی سینمای دفاع مقدس  ،  انعکاس اخبار فرهنگی و هنری هفته دفاع مقدس،بررسی بهترین شیوه انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان و موارد متعدد دیگر به تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت   بپردازد. در همین راستا برنامه " اعزامی از بهشت " که در آن به نقش مهم و راهبردی  زنانی که در تمام بخش های جبهه حضور فعالی اشاره می شود. این برنامه درهفته دفاع مقدس ، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ساعت 23 : 15 به روی آنتن می رود.
وی  با اساسی دانستن تاثیر قرآن و معارف اسلامی در راستای اعتلای فرهنگ جهاد و مقاومت را پایه اصلی دفاع مشروع خواند و  افزود: "شبکه های رادیویی قرآن و معارف"  با در نظر گرفتن موضوعاتی  مانند   نمایش های قرآنی با موضوع پیروزی حق بر باطل، بررسی ابعادی از زندگی قرآنی و خانوادگی شهدا ، اطلاع رسانی از رویدادهای  قرآنی هفته دفاع مقدس  و همچنین نقش حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، بیان ارزشهای معنوی دفاع مقدس و نقش آن در روحیه مقاومت مخاطبان را همراه می سازند. بر این اساس شبکه رادیویی قرآن  برنامه " حکایت جاودانگی" را در روز پنجشنبه 04/07/98 از ساعت 17 به روی آنتن می رود.در این برنامه مخاطبان می توانند شنونده مستندی باشند که درآن به بررسی ابعاد زندگی علمی و قرآنی خانواده معظم شهدا می پردازد .همچنین معرفی کتاب،گزارش از مزار شهدا و وصیت نامه شهدا از دیگر بخش های این برنامه است.رادیو معارف نیز با برنامه " حماسه پایداری " هم پای مخاطبان مومن و انقلابی است.این برنامه تلاش
 می کند  مقاومت و پایداری در دفاع مقدس  را با تبیین رمز پیروزی و موفقیت رزمندگان و قدرت بازدارنگی دفاعی کشور معرفی نماید.  این برنامه  از 30 شهریور الی 5 مهر هر روز ساعت 9 پخش می شود.
معاون صدا با مهم دانستن نقش پزشکان و کادر درمانی در هشت سال دفاع مقدس افزود: "شبکه رادیو سلامت" همگام با سایر شبکه های رادیویی برنامه های خود را با موضوعات مهمی مانند گفتگو با پزشکانی که در دفاع مقدس حضور داشتند و در حال حاضر در صحنه خودکفایی حضوری فعال دارند،  آشنایی با فعالیت های بسیجی جامعه پزشکی کشور و موارد تخصصی دیگر به سمع مخاطبان می رساند.در همین راستا برنامه " یاد یاران" هر روز  ساعت 12:10از این شبکه پخش می شود.این برنامه می کوشد به مرور خاطرات پزشکان و کادر درمانی رزمندگان دوران دفاع مقدس و بررسی سبک زندگی آنان اشاره کند .
دکتر شاه آبادی با بیان اینکه روحیه شاداب رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس از جلوه های درخشان آن دوران است ادامه داد: در  زمان جنگ تحمیلی روحیه  مثال زدنی رزمندگان اسلام و بیان لحظات خوش،   پر خاطره ،شنیدنی و جذاب آنان کماکان مورد توجه قرار دارد. بر این اساس" شبکه رادیویی صبا" با برنامه " لبخند خوبان" که در بخش های اذانگاهی پخش می شود، به بیان خاطرات طنز رزمندگان اسلام می پردازد. همچنین مسابقه پیامکی با موضوع دفاع مقدس و  معرفی شهدای سالهای جنگ تحمیلی از دیگر موضوعات برنامه های رادیو صبا در این ایام است.
معاون صدا بررسی موضوع مقاومت عملی در حرکت‌های جهادی، تحلیل عرصه های مقاومت درموضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، بررسی زندگی سرداران شهید دفاع مقدس را از موضوعات مهم برنامه های شبکه رادیویی تهران برشمرد و گفت:  " از سر تا سرو" برنامه ای است که در هفته دفاع مقدس و از ساعت 21 به روی آنتن این شبکه می رود. در این برنامه مخاطبان با محورهایی همچون معرفی عرصه های مقاومت در چارچوب های سیاست و امنیت در دفاع مقدس با تاکید بر عرصه های خارجی و عدم وابستگی به غرب و شرق، اقتصاد در دفاع مقدس و فرهنگ دفاع مقدس در ایستادگی مقابل تهاجم فرهنگی روبرو می شوند.
وی با اشاره شرایط فعلی اقتصادی و  همچنین توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: توجه به شرایط فعلی اقتصادی و هجمه دشمن در این رابطه شرایطی را ایجاد کرده است که  بیش از هر زمانی بهمقوله اقتصاد مقاومتی و همچنین تجارب ارزنده دفاع مقدس در این حوزه توجه شود.
 "شبکه رادیویی اقتصاد" در هفته دفاع مقدس برنامه های خود را با محورهایی از قبیل دفاع اقتصادی و لجستیک در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس و بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروزکشور برای مقابله با تهدیدهای نظامی در همین چارچوب پخش می کند.
 برنامه " رهیافت" در روز 31 شهریور از ساعت 20 از این شبکه به روی آنتن می رود. در این برنامه مخاطبان علاقه مند می توانند اقتصاد مقاومتی را از منظری که این مقوله در آن به عنوان منشور تمام عیار دفاع اقتصادی با توجه به شرایط جدید عرصه بین الملل است دریافت نمایند.
دکتر شاه آبادی در خصوص "شبکه رادیویی پیام" در ایام هفته دفاع مقدس خاطر نشان کرد : این شبکه در طول هفته دفاع مقدس و در بخش های مختلف خود به موضوعاتی از قبیل  خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی  عملیات های مهم دوران دفاع مقدس،اطلاع رسانی از همایشها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته اشاره می کند.
معاون صدای رسانه ملی با اشاره به  روحیه پهلوانی مردم مومن و انقلابی ایران  افزود : "شبکه رادیویی ورزش" در طول هفته دفاع مقدس "به رنگ قهرمانی " را هر روز ساعت 13:30 پخش می کند. این برنامه اثر  نمایشی است که در آن زندگی واقعی پنج یار دبستانی که در فعالیت های ورزشی مدرسه تا رقابت های ورزشی پشت سنگرهای دفاع مقدس با هم بوده اند و  خالق رخداداهایی بسیار تاثیر گذار در بطن و متن جامعه می شوند مخاطبان را همراه می کنند.
همچنین ، معرفی شهدای ورزشکار، تأثیر ورزش در رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل، جوانان و الگوگیری از شهدای ورزشکار، بررسی ورزش جانبازان و معلولین در گفتگو با دست اندرکاران را از دیگر موضوعات مورد توجه در برنامه های رادیو ورزش است.
دکتر شاه آبادی نقش جوانان در پیروزی های طلایی دوران دفاع مقدس را مهم و برجسته ارزیابی کرد و گفت : در طول دوران دفاع مقدس دلاوری های جوانانمومن و انقلابی توانست نقش مهمی در ایستادگی ها و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت ایفا نماید. همچنین جوانان غیور امروز نیز با تلاش و مجاهدت خود سهم
قابل توجهی در خنثی سازی توطئه های دشمنان ایفا نموده اند. به همین خاطر "شبکه  رادیویی جوان" با موضوعاتی مانند  بیان رشادتها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ایثار، مقاومت و فداکاری و حضور جوانان و  نقش نیروهای هوایی در پیشبرد جنگ به استقبال این ایام می رود.
برنامه " شکوه حماسه " اثری است که در آن به معرفی دستاوردهای علمی دفاع مقدس می پردازد و بیان می کند در شرایطی که به لحاظ خودکفایی در سطوح نه چندان مطلوب قرار داشتیم چگونه به عالی ترین مدارج بازدارندگی رسیدیم. این برنامه هر روز ساعت 14:45 از این شبکه پخش می شود.
معاون صدای رسانه ملی بررسی تحلیل های دوران دفاع مقدس  را مهم دانست و گفت : بررسی اوضاع سیاسی دوران جنگ تحمیلی و مناسبات آن با حال حاضر کشور، بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس از طریق گفتگو با فرماندهان و رزمندگان آن دوران از مهمترین محورهای "شبکه رادیویی گفتگو" است .همچنین رادیو گفتگو " روایت نا تمام " را در هفته دفاع مقدس  پخش می کند. این برنامه در هشت محور مختلف هفت شهر، هفت خواننده، هفت فیلم،هفت فرمانده،هفت عملیات، هفت کتاب،هفت جانباز و هفت شاعر مربتط با دفاع مقدس را معرفی می کند.
وی ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به فضای مجازی گفت: با توجه به افزایش ضریب نفوذ تلفن های همراه در ایران و همچنین وجود فرصت ها و تهدیدهای گوناگون در این فضا بسیار با اهمیت است.
، مجموعه "ایرانصدا" با موضوعات مختلفی همچون سرودهای کودکانه با مضمون دفاع مقدس، مجموعه ا ی از داستانهای دفاع مقدس و شهدا مخاطبان را در فضای مجازی همراه می کند. همچنین پایگاه کتاب گویای ایران صدا مجموعه ای از کتاب های صوتی با موضوع دفاع مقدس را با عناوین گوناگون منتشر می کند.
بر این اساس " وصول"  به بیان  خاطرات بانوی نمونه مقاومت  همسر سید عباس موسی دبیر کل سابق حزب الله ،" مثل یک خواب" زندگینامه شهید ابراهیم جعفر زاده،" جنگی که تمام شد " زندگی نامه شهید علی رضاییان، " عصمت" خاطرات شهید عصمت پورانوری ، "فریدون مرد میدون" داستان ادبیات دفاع مقدس و " بهنام" مربوط به رزمنده 13 ساله را در دسترس علاقه مندان قرار داده است.
دکتر شاه آبادی با اشاره به  جایگاه نمایش های رادیویی در راستای معرفی مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس خاطر نشان کرد: "اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش" برای این ایام نمایش های فاخری را تدارک دیده است . به نحوی که  داستان زندگی نامه شهید حسن باقری، خاطرات شهید گمنام ابراهیم هادی، ایثار و فداکاری در دفاع مقدس و  بیان خاطرات دفاع مقدس در آثار رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به چشم می خورد. "راه افتخار" اثر نمایشی است که در هفته دفاع مقدس و هر شب ساعت 22:30 از این شبکه پخش می شود.در این داستان نمایشی شنوندگان قصه  زندگی یک آزاده  را می شنوند که با    ماجراهای مختلفی روبرور می شوند.
خاطر نشان می شود علاقه مندان به برنامه های شبکه های رادیویی می توانند علاوه بر گیرنده های رادیویی از طریق سایت شبکه ها،گیرنده ای دیجیتال،رادیو نما و همچنین از طریق اپلکیشن تلفن همراه ایرنصدا قابل دریافت از طریقwww.iranseda.ir برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس برنامه های مورد علاقه خود را دریافت نمایند.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *