شناسه خبر: 18527 منتشر شده در مورخ: 1398/6/13 ساعت: 10:45 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 13 شهریور 1398

روزنامه چهارشنبه 13 شهریور 1398

حر، الگوی توبه و حقیقتجویی - مطالبه گری بهزیستی برای رعایت قانون سهم ۳ درصد استخدام معلولان - پاسخمان منفی است - ضرب الاجل نسخه نویسی الکترونیک - هیاهوی یک رویداد یا تداوم فاصله ها - پرداخت پاداش قهرمانان تهرانی در پارا آسیایی جاکارتا - درخواست قصاص برای خواهر - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 13 شهریور 1398

4 محرم 1441

4 سپتامبر 2019

سال بیست و سوم شماره 6225

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

حر، الگوی توبه و حقیقتجویی 2

مطالبه گری بهزیستی برای رعایت قانون سهم ۳ درصد استخدام معلولان 5

پاسخمان منفی است 7

ضرب الاجل نسخه نویسی الکترونیک 9

هیاهوی یک رویداد یا تداوم فاصله ها 11

پرداخت پاداش قهرمانان تهرانی در پارا آسیایی جاکارتا 15

درخواست قصاص برای خواهر

اطلاعرسانی

 

 

............ماه خون

* ماه محرم نخستین ماه از ماههای دوازده گانه قمری و یکی از ماههای حرام است. امام رضا علیه السلام فرمود: محرم ماهی بود که مردم جاهلیت، جنگ و کشتار را در آن حرام میدانستند و این است جفایی که در حق خاندان پیامبر شد. در این ماه، خون خانواده علی (ع) را حلال دانستند، هتک حرمت کردند، زنان و فرزندان را اسیر نمودند، در خیمه ها آتش افروختند، اموال کاروان حسین (ع) را غارت کردند و حرمت رسول ا... را زیر پا گذاشتند. مصیبت شهادت امام حسین دیده ها را مجروح و اشکها را جاری ساخته و زمین کربلا، اندوه و بلا را برای ما تا روز قیامت به ارث گذاشت. شب چهارم محرم منتسب به حر است. شب چهارم عزاداری اختصاص به یکی از شهیدان سربلند کربلا، یعنی حر ابن یزید ریاحی دارد. البته این شب را به فرزندان حضرت زینب نیز منسوب کرده اند. حر الگوی توبه و حقیقتجویی است. او در آغاز برخورد با امام حسین (ع) چنین جایگاه وارسته ای نداشت و به گفته خودش مأمور بود و معذور! اما ادب و تواضع حر در مقابل سالار شهیدان، سبب رهایی او شد. حر با ژرفبینی، حق را بر باطل ترجیح داد و پیشانی پشیمانی بر سجده گاه توبه فرود آورد. حر، جذابترین الگوی توبه برای خطاکاران است. «ابن حسام» از شاعران اواخر قرن هشتم در وصف محرم اینچنین سرود: دلم شکسته و مجروح و مبتلای حسین، طواف کرد شبی گرد کربلای حسین؛ طراز طره مشکین عنبر افشانش، خضاب کرد به خون، خصم بیوفای حسین؛ قدر چو واقعه کربلا مشاهده کرد، ز چشم چشمه خون راند بر قضای حسین؛ نشسته بر سر خاکستر آفتاب مقیم، کبود پوش به سوگ از پی عزای حسین؛ جمال روشن خورشید را غبار گرفت، که در غبار نهان شد مه لقای حسین؛ به روز واقعه ای ظالم خدا ناترس، بیا ببین که چه ها کرده ای به جای حسین؛ خدای قاضی و پیغمبر از تو ناخشنود، چگونه میدهی انصاف ماجرای حسین؛ حسین جان گرامی فدای امت کرد، سزاست امت اگر جان کند فدای حسین؛ به روز حشر ببینی به دست پیغمبر، کلید گنج شفاعت به خونبهای حسین؛ غبار گرد مناهی به دامنش نرسد، ز عصمت گهر پاک پارسای حسین؛ سحاب! قطره باران! حسین سر بخشید، عطای ابر کجا و کجا عطای حسین؟ اگر رضای خدا و رسول میطلبی، متاب روی ارادت تو از رضای حسین؛ به باغ منقبت آل مصطفی امروز، منم چو بلبل خوشخوان، سخنسرای حسین؛ خموش «ابن حسام» این سخن نه لایق توست، ستایش تو کجا و کجا ثنای حسین؟ مهیمنا! به دعایی که خواند پیغمبر، که یاد کرد در او صفوت و صفای حسین؛ کز آفتاب قیامت مرا پناهی ده، به زیر سایه دامنکش لوای حسین.

* امام صادق (ع) در مورد زیارت بارگاه امام سوم شیعیان میفرمایند: «کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید؛ چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است.»

.............ویژه

* مطالبه گری بهزیستی برای رعایت قانون سهم ۳ درصد استخدام معلولان: معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از مطالبه گری سازمان بهزیستی کشور از تمامی سازمانها و دستگاهها برای رعایت قانون سهم ۳ درصد استخدام معلولان خبر داد و گفت: در سال جاری ۹۶۰ فرد دارای معلولیت در سازمانها و دستگاههای دولتی استخدام میشوند. «محمد نفریه» در آئین انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک بهزیستی با مؤسسه خیریه زنجیره امید در خصوص ارائه خدمات بیمه ای درمانی و توانبخشی در زمینه های اعمال جراحی ارتوپدی، قلبی و ترمیمی به کودکان تحت پوشش زیر ۱۸ سال گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر تحت پوشش هستند که یک میلیون نفر شناسه ICF دارند و بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر کمیسیون پزشکی آنها انجام شده و پزشکان متخصص آنها را غربال کردند. وی با بیان اینکه کودکان زیر ۱۸ سال تحت پوشش غربال شده اند و اطلاعات آنها در پرونده توانبخشیشان ثبت شده است، در پایان یادآور شد: در حال حاضر ۶۰۰ مرکز اقدامات توانبخشی ارائه میدهند و مابقی به بخش غیر دولتی واگذار شده است. وی در حاشیه این مراسم از مطالبه گری سازمان بهزیستی کشور از تمامی سازمانها و دستگاهها برای رعایت قانون سهم ۳ درصد استخدام معلولان خبر داد و گفت: در مرحله اول از ۳۲ هزار استخدام در سال جاری ۹۶۰ نفر فرد دارای معلولیت در سازمانها و دستگاههای دولتی شاغل میشوند.

* برقراری تردد رایگان برای معلولان شدید و خیلی شدید یزد از هفته گذشته: در پی تلاش یک ساله جامعه نابینایان شهر یزد و رایزنی مدیران این تشکل با شهرداری این شهر، از هفته گذشته شهروندان معلول شدید و خیلی شدید یزد امکان استفاده رایگان از سامانه اتوبوسرانی این شهر را یافتند. شهروندان معلول یزدی میتوانند با ارائه کارت معلولیت خود از سامانه اتوبوسرانی این شهر به طور رایگان و نامحدود استفاده کنند.

 

...........سیاسی

* پاسخمان منفی است. رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است، گفت: تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته و نداریم؛ پیشنهادهایی از طرف بسیاری مطرح شده، اما پاسخ ما همیشه منفی است. وی افزود: آمریکا در ۱+۵ با ما حرف میزد؛ اگر آمریکا تمام تحریم خود را بردارد، باز هم امکانپذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم حضور پیدا کند. وی در رابطه با سوء برداشتها از سخنرانیهایش گفت: چون این حرف را در سخنرانیها نمیتوانیم کاملاً باز کنیم، برخی فکر میکنند مقصود از مذاکره، گفتگوی ۲ جانبه است؛ خارجیها معمولاً برداشتهای خود را دارند؛ اما اصول سیاستهای ما را رهبری مشخص میکند. همه ما مسیر واحدی را طی میکنیم و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد.

* قاضی مسعودیمقام اسامی تعدادی از بازداشت شدگان پرونده پتروشیمی را اعلام کرد. در پایان دادگاه اعضای هیأت مدیره بانک سرمایه که صبح روز دوشنبه برگزار شد، قاضی مسعودیمقام در جمع خبرنگاران در مورد نام متهمان بازداشت شده گفت: عباس صمیمی (عضو وقت هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایران) و علیرضا علائی رحمانی (عضو وقت هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی) دو فرد بازداشت شده پرونده ۶ میلیارد یورویی پتروشیمی هستند.

* پیروز حناچی که برای شرکت در اجلاس بین المللی شهرداران جهان به وین سفر کرده، با اشاره به اینکه شهرداریها در هیچ کجای دنیا دولت تلقی نمیشوند و معمولاً دولت محلی محسوب میشوند، از آمادگی شهرداری تهران برای توسعه روابط با کلان شهرها و پایتختهای اروپایی خبر داد.

* خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: از ابتدای امسال تا پایان تیر، پنج میلیارد و ۸۳۰ میلیون دلار کالا از گمرکات استان صادر شده است.

...........بهداشت و سلامت

* ضرب الاجل نسخه نویسی الکترونیک: معاون درمان وزیر بهداشت از لزوم اجرایی شدن نسخه نویسی الکترونیک در تمام مراکز درمانی دولتی و ۲۰ درصد از مراکز خصوصی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تا زمانی که نسخه نویسی الکترونیک تکمیل نشود، نمیتوانیم به طور کلی دفترچه بیمه را برای بیماران حذف کنیم. دکتر قاسم جانبابایی درباره رسیدگی الکترونیکی به اسناد بیمارستانی گفت: در حال حاضر رسیدگی الکترونیک به اسناد، مختص اسناد بیمارستانی است. بر این اساس در گذشته پرونده بیماری که به بیمارستان میرفت، ۵۰ یا ۱۰۰ صفحه داشت؛ اما در حال حاضر اسناد را به صورت الکترونیک ثبت و بررسی میکنیم. وی با بیان اینکه رسیدگی الکترونیکی به اسناد بیمارستانی در تمام بیمارستانهای شش استان کشور به طور کامل انجام شده است، افزود: در سایر استانهای کشور نیز در یک بیمارستان این اقدام انجام شده است و تا پایان سال هم کامل خواهد شد. جانبابایی با بیان اینکه زیرساختهای مربوط به نسخه نویسی الکترونیک در کشور وجود دارد، گفت: البته در بخش دولتی نیاز به خرید کامپیوتر داریم. در عین حال داروخانه ها هم باید نسخه پیچی الکترونیک را تکمیل کنند. زیرا وقتی پزشک به صورت الکترونیک نسخه نویسی میکند، باید حتماً نسخه پیچی هم به صورت الکترونیک انجام شود.

* برنزه شدن به قیمت سرطان: یک متخصص پوست و مو درباره مضرات سولاریوم اظهار کرد: برای سولاریوم از اشعه ماوراء بنفش استفاده میشود که این اشعه در پوست تغییراتی ایجاد میکند که در نهایت منجر به سرطان پوست میشود. رمضانپور افزود: سولاریوم موجب سوختگی پوست میشود که شامل درجات مختلف تا تاول است؛ پس از تاول دچار تغییرات رنگ در محل سوختگی میشود. سولاریوم سبب تغییرات بدخیمی در پوست میشود که مهمترین نوع سرطان پوست، ملانوم است. در نهایت توصیه میشود افراد برای برنزه شدن از کرمهای برنزه کننده استفاده کنند.

.........فرهنگ و هنر

* هیاهوی یک رویداد یا تداوم فاصله ها. تابستان امسال برای نابینایان تهرانی با سالهای قبل تفاوتی آشکار داشت؛ چه، اتفاقی در حوزه فرهنگ و هنر رخ داد که نظر گروههای مختلف این شهروندان اعم از دانشگاهی، دانشآموزی، اداری، خانه دار و جویای کار را به خود جلب کرد. استقبال نابینایان از این اتفاق چندان بود که از همان آغاز خبرساز شد و حاشیه های آن با انعکاسهای گسترده ای در رسانه و فضای مجازی مواجه شد. عموماً بازخورد های این اتفاق فرهنگی-هنری، مثبت بود؛ چه، نابینایان و اهالی سینما از این اقدام فرهنگی با تحسین و تمجید فراوان گفتند و نوشتند.

گلاره عباسی، بازیگر سینما و تلویزیون، امسال با ایده ای موسوم به «سوینا» (سینمای ویژه نابینایان) کوشید تا امکان حضور شهروندان نابینا و کمبینا را برای تماشای فیلم در سینما فراهم کند. این بازیگر در گفتگوهای مختلف، مخصوصاً بعد از نمایش فیلم «سرخپوست» برای نابینایان که در پردیس چارسو اتفاق افتاد، یکی از مهمترین اهداف خود از اجرای این ایده را، برگزاری یک «دورهمی» سینمایی نابینایان عنوان کرد.

بحث درباره کیفیت برنامه های «سوینا» و نحوه نگرش گلاره عباسی و گردانندگان این رویداد، نیازمند مجالی مناسب است تا موافقان و منتقدان نظرات و آرای خود را مطرح کنند. اما هدف این یادداشت، تمرکز بر تأثیریست که «سوینا» در میان نابینایان ایجاد کرده و آن، گرد همآیی آنها در فضایی مفرح به بهانه ی تماشای یک فیلم سینمایی یا یک اپراست. کاملاً انکار ناپذیر است که «سوینا» واسطه خوبی شده تا نابینایانی که مدتها از هم بیخبر بودند، دیدارها را تازه کنند زنگار فاصله ها را از دلها بزدایند و دوستیهای گذشته را از سر بگیرند. اقدامی که خیلی پیشتر، باید تشکلهای نابینایان به آن اهتمام میورزیدند.

متأسفانه تشکلهای نابینایان که تعدادشان کم نیست، در برآوردن نیازهای فرهنگی، هنری و اجتماعی اعضای خود کوتاهی کرده اند. قصوری که رسماً بی اعتمادی نابینایان نسبت به عملکرد این تشکلها را ایجاد کرده است. قطعاً منظور از بی اعتمادی، مواردی مثل بی توجهی به نیازهای فرهنگی-هنری، عدم پیگیری مطالبات اجتماعی و بی اعتنایی به ارتقای سطح تعامل نابینایان با دیگر شهروندان در قالب مشارکتها و فعالیتهای تشکلیست.

فعالیتهای تشکلهای نابینایان عموماً محدود به برگزاری برنامه های آموزشی کوتاه مدت و سفرهای مناسبتیست. گرچه وجود این برنامه ها لازم است، اما نباید مدیران تشکلها به این نوع برنامه های بی اثر یا کم اثر اکتفا کنند.

نکته ی دیگر که در همین زمینه تأسف مضاعف را باعث شده، نبود برنامه های بلند مدت، چشم انداز دور و افق روشن در برنامه ریزیهای مدیران تشکلهاست. همین موارد باعث شده تا استعدادهای نسل امروز هیچ نوع رغبتی برای همکاری با تشکلها پیدا نکرده، به دنبال بروز استعدادهایشان در نهادهای غیر نابینایی بروند.

مجموعه این عوامل، خلأ بزرگی میان نابینایان و تشکلهای نابینایی ایجاد کرده که مخصوصاً در یک دهه اخیر، این خلأ وسیعتر شده است. طبیعیست با وجود این خلأ، تولد ایده ای مثل «سوینا» در جامعه نابینایان که ایده پرداز آن اظهار میکند در تحقق اهداف خود با هیچ تشکل نابینایی همکاری نمیکند، از سوی نابینایان با استقبال قابل توجهی مواجه شود.

نباید از دایره انصاف خارج شد. شاید برای یک تشکل نابینایی برگزاری برنامه هایی در قالب سوینا میسر نباشد؛ چه، این نوع برنامه ها نیازمند ارتباطات گسترده و حتی بودجه است؛ اما نمیتوان این مسأله را بهانه قرار داد و قصور تشکلها را توجیه کرد.

الغرض، انجمنها و تشکلهای نابینایی باید به فکر پوست اندازی اساسی بیفتند تا با جلب نابینایان تحصیلکرده و جذب استعدادهای نو، نسیم تازه ای در فضای سکون و رکود خود بدمند. در این صورت است که موفق به جلب اعتماد اعضای خود میشوند و با بهره مندی از اندیشه های تازه، خلأهای موجود را از بین میبرند.

............ورزشی

* پرداخت پاداش قهرمانان تهرانی در پارا آسیایی جاکارتا: مراسم تجلیل از مدالآوران بازیهای آسیایی و پارا آسیایی استان تهران با حضور محسنی بندپی، استاندار تهران و مسعود سلطانیفر، وزیر ورزش و جوانان برگزار شد. در این مراسم از ۴۸ نفر مدالآور استان تهران در رشته های کاراته، تکواندو، شمشیربازی، کبدی، والیبال، بسکتبال، واترپلو، پارا دو و میدانی، پارا تیر و کمان، پارا وزنه برداری، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر، گلبال، جودو و شطرنج نابینایان که در بازیهای آسیایی و پارا آسیایی جاکارتا در بخش انفرادی و تیمی موفق به کسب طلا، نقره و برنز شدند، تجلیل شد. رضا گلمحمدی، مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران در این مراسم گفت: یکی از افتخاراتی که در طول مدت حضورم در ورزش و جوانان استان تهران انجام دادم، بازگشت اعتماد به نفس و حضور دوباره کارشناسان و خبرگان ورزش استان تهران به بدنه بود. وی گفت: در گذشته ۱۵ نفر از کسانی که در اداره کل ورزش و جوانان استان تهران فعالیت میکردند، خارج از بدنه اداره کل بود که در طول مدت حضورم سعی کردم دوباره کارشناسان و خبرگان تهران را به بدنه اداره کل ورزش و جوانان تهران برگردانم. وی همچنین درباره پروژه های عمرانی استان تهران اظهار کرد: در سال ۹2، تنها یک پروژه عمرانی در تهران افتتاح شده بود؛ اما در سال ۹۷ پروژه های عمرانی افتتاح شده به ۴۰ پروژه رسید. در سال جاری تا کنون ۲۵ پروژه عمرانی افتتاح شده است که امیدوارم با حمایت وزارت ورزش و جوانان و استانداری تهران بتوانیم پروژه های دیگری را تا پایان سال افتتاح کنیم. گلمحمدی خاطرنشان کرد: استان تهران با وجود تمام توانمندیها متأسفانه یک سالن سه هزار نفره ندارد. حتی سال گذشته با اعتبار ۴ میلیاردی که استاندار تهران و ۸ میلیاردی که وزارت ورزش و جوانان برای ساخت سالن در مجموعه ورزشی بعثت دادند، نزدیک به ۲ سال است که هنوز این پروژه نیمه کاره مانده و اجرایی نشده است.

............حوادث

* درخواست قصاص برای خواهر: شب سهشنبه ٦ فروردین دختر جوانی با آتشنشانی تماس گرفت و مدعی شد که برای خرید از خانه خارج شده و پس از بازگشت هرچه زنگ میزند، مادرش در را باز نمیکند. مأموران آتشنشانی راهی محل شده و پس از باز کردن در ورودی خانه چهار طبقه با جسد زن میانسال در راه پله های طبقه سوم مواجه شدند. با کشف جسد زن 45 ساله، موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت و تیم بررسی صحنه جرم اعلام شد. نخستین بررسیها نشان میداد زن میانسال از پله ها سقوط کرده و این موضوع باعث مرگش شده است. اما در بازرسی از خانه او در طبقه سوم ساختمان، مأموران لکه های خونی روی میز کنار پذیرایی دیدند. در ادامه کارآگاهان دریافتند، زن میانسال از مدتی قبل با همسرش اختلاف داشته و با دخترش زندگی میکرده، اما طلاق نگرفته بود. همچنین مشخص شد شهلا که دانشجوی رشته حقوق بود، از مدتی قبل با مادرش بر سر سه دانگ از خانه شان اختلاف داشت. از آنجا که همسایه ها صدای درگیری این مادر و دختر را در شب حادثه شنیده بودند، فرضیه درگیری و قتل قوت گرفت. بدین ترتیب شهلا بازداشت شد و در نهایت به قتل مادرش اعتراف کرد. دختر جوان گفت: مادرم سهم سه دانگ خانه ام را نمیداد و مدام سر این موضوع با هم اختلاف داشتیم. این اواخر هم خیلی بد اخلاق شده بود. شب حادثه دوباره باهم دعوایمان شد و ناگهان او را هل دادم. تعادلش را از دست داد و با میز برخورد کرد. از دیدن خون ترسیدم و فوراً از خانه خارج شدم. ساعاتی بعد برگشتم و به این بهانه که کسی در را باز نمیکند، با آتشنشانی تماس گرفتم. - از آنجا که برادر شهلا به عنوان تنها اولیای دم خواهان قصاص خواهرش است، کیفرخواست او به اتهام قتل عمدی به دادگاه کیفری ارجاع شد.

* اسیدپاشی به خاطر نگاه چپ: دو پسر ناشناس پس از ریختن اسید روی دختر نوجوان و پسر همراهش در پارک فرار کردند.  عصر شنبه گذشته گزارش اسیدپاشی در پارک قلعه مرغی به پلیس اعلام شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد که دختر 14 ساله و پسر 28 ساله بر اثر ریختن اسید دچار سوختگی شده و بلافاصله به بیمارستان منتقل شده اند. یکی از دوستانشان که آنها را به بیمارستان رسانده بود در تحقیقات گفت: روز حادثه سیما و شهریار داخل پارک با هم قرار داشتند. من و دوستم هم آنجا بودیم. ناگهان دو پسر جوان از کنار ما عبور کردند. یکی از آنها با اعتراض به ما گفت که چرا چپ چپ نگاهشان میکنیم و سر همین مسأله بحثمان شد. در همین موقع سیما و شهریار هم به ما نزدیک شدند؛ ولی ناگهان یکی از پسرها مایعی را که داخل ظرف بود روی سیما و شهریار ریخت. از صدای فریاد سوختم سوختم آنها متوجه شدیم که داخل ظرف اسید بوده است. بلافاصله افرادی که داخل پارک بودند به کمک ما آمده و روی آنها آب ریختند و با اورژانس تماس گرفتند. پزشکان پس از معاینه اعلام کردند که سیما 5 درصد و شهریار 7 درصد دچار سوختگی شده اند. تحقیقات برای شناسایی و دستگیری دو پسر اسیدپاش ادامه دارد.

..........اطلاعرسانی

* بدین وسیله به اطلاع دانشآموزان نابینا و کمبینای سراسر کشور میرساند: مجتمع آموزشی نابینایان شهید محبی، از همه دانشآموزان پسری که پایه نهم را با موفقیت پشت سر گذاشته و علاقمند ادامه تحصیل در رشته موسیقی هستند، دعوت میکند جهت استعداد سنجی و انجام تعیین سطح، از تاریخ 11 شهریور 1398 لغایت 20 شهریور 1398 از ساعت 8 تا 12 روزهای شنبه تا 4 شنبه با شماره تلفن 44042930-021 تماس حاصل کنند. تذکرات بسیار مهم: این فراخوان صرفاً شامل دانشآموزان پسر نابینا و کمبینایی میگردد که پایه نهم را با موفقیت سپری نموده اند. پذیرفته شدگان در رشته موسیقی و گرایش سازهای ایرانی شاخه کار و دانش ثبت نام خواهند شد. این مجتمع از ارائه خدمت اسکان به متقاضیان حضور در استعداد سنجی معذور است؛ متقاضیان میتوانند پرسشهای خود را به شناسه تلگرام

@shahidmohebi98

ارسال نمایند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *