شناسه خبر: 17964 منتشر شده در مورخ: 1398/4/29 ساعت: 16:13 گروه: فرهنگی  
بازگشت دیلماج
اصلاحیه

بازگشت دیلماج

به دنبال انتشار گزارش ایران سپید درباره نمایش فیلم سرخپوست گروه سوینا به عنوان برگزار کننده این برنامه اشکالاتی به این گزارش وارد کرد که با اصلاح آنها، گزارش مجددآ بازنشر شد.

به گزارش ایران سپید دومین برنامه فرهنگی با نمایش فیلم سینمایی برای نابینایان به همت سوینا (سینمای ویژه نابینایان) ظهر جمعه ۲۸ تیر در پردیس چارسو برگزار شد.

در این برنامه جمعی از نابینایان در کنار همراهانشان فیلم سینمایی «سرخپوست» آخرین ساخته نیما جاویدی را تماشا کردند.

نکته حائز اهمیت در این برنامه، توضیح فیلم به صورت همزمان توسط حبیب رضایی، بازیگر و بازیگردان بود که با استقبال زیادی از سوی تماشاگران نابینا همراه شد.

- این کار تجربه ی اولم بود

در حاشیه این برنامه و بعد از پایان نمایش فیلم، حبیب رضایی که فیلم را به صورت همزمان توضیح میداد، در گفتگو با ایران سپید، ضمن ابراز خوشحالی از این اتفاق، عنوان کرد که تا به حال چنین تجربه ای نداشت: «این اولین تجربه من بود. اصلاً جملات را ننوشته بودم و به فراخور روند فیلم، توضیح میدادم.» او معتقد است این اقدامات کمک میکند تا شهروند نابینا مثل دیگر شهروندان در جریان رویدادهای فرهنگی-هنری قرار بگیرد. به اعتقاد رضایی، پیشبینی امکانات سخت افزاری میتواند در ادامه اجرای چنین اقداماتی راه گشا باشد: «باید پیشبینیهای سخت افزاری صورت بگیرد تا نابینایان بدون هیچ مشکلی به سینماها بروند. ایجاد تسهیلات در رفت و آمد، اختصاص سالنهای کوچک در پردیسها، از تمهیدات سخت افزاری به شمار میرود.» حبیب رضایی با اظهار اینکه همیشه در ذهن خود این اندیشه را داشت که آیا روزی می شود نابینایان هم مثل دیگران فیلم ببینند، تأکید کرد که خود و همکارانش بدون هیچ چشمداشتی حاضر به همکاری در چنین اقدامات فرهنگی و انسان دوستانه هستند: «همکاران من به قدری حسن نیت دارند که از هیچ کمکی دریغ نمیکنند و این همکاری را بدون چشمداشت خواهند داشت. اگر باز از من دعوت شود، حتماً همکاری میکنم.»

- تجربه فوق العاده ای بود

از اتفاقاتی که در این برنامه رخ داد و باعث شادی مضاعف نابینایان حاضر در پردیس چارسو شد، حضور پریناز ایزدیار، بازیگر نقش اول زن فیلم «سرخپوست» بود. او در گفتگو با ایران سپید تماشای فیلم در کنار نابینایان را تجربه ای فوق العاده عنوان کرد: «وقتی گلاره عباسی موضوع را به من گفت، با اشتیاق به سینما آمدم. این تجربه برای من فوق العاده بود. حتی بعضی جاها سعی کردم چشمهایم را چند لحظه  ببندم تا بهتر این تجربه را درک کنم. من گلاره را واقعاً تحسین میکنم؛ چرا که در روزگاری که همه به فکر خودشان هستند، او دست به این کار زد و این واقعاً اتفاق بزرگی برای یک بازیگر است.

گفتنیست بعد از نمایش فیلم، حاضران در سینما تولد گلاره عباسی را جشن گرفتند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *