شناسه خبر: 16774 منتشر شده در مورخ: 1398/1/22 ساعت: 09:52 گروه: دانش و فن آوری  
انقلاب در استقلال نابینایان با فناوری Orcam

انقلاب در استقلال نابینایان با فناوری Orcam

در میان رالیِ پر هیاهویی که در ابداع ابزارهای تازه به راه افتاده، فناوریهای ویژه نابینایان هم خیلی از مسابقه و رقابت با سایر حوزه ها عقب نمانده اند و روزی نیست که خبری از پیشرفتهای تکنولوژیکی ویژه این افراد مخابره نشود.

به گزارش ایران سپید هر روز برای دنبال کننده هایش یکی از جنبه های جادویی خود را رو میکند و با ارائه ابزار یا امکانی تازه، همه دنبال کننده هایش را شگفتزده میکند. در میان رالیِ پر هیاهویی که در ابداع ابزارهای تازه به راه افتاده، فناوریهای ویژه نابینایان هم خیلی از مسابقه و رقابت با سایر حوزه ها عقب نمانده اند و روزی نیست که خبری از پیشرفتهای تکنولوژیکی ویژه این افراد مخابره نشود. ابزارهایی که وجودشان تسهیلگر زندگی نابینایان در این دنیای شلوغ و پیچیده میشود. Orcam، نام وسیله ای است که چند سالی از معرفیش به عنوان یک فناوری کاربردی و تسهیلگر میگذرد. Orcam همانطور که از اسمش تا حدودی قابل حدس است، وسیله ای برای دریافت تصاویر است. این ابزار پیشرفته قادر است تصاویر را دریافت و برای کاربر نابینا تحلیل کند. نسخه جدید این سخت افزار چند وقتی است که با نام Orcam MyEye 2.0 روانه بازار شده است.

کاربر نابینا برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید آن را به کمک دو آهنربا که بر روی Orcam تعبیه شده، روی عینکش نصب کند. این دستگاه در حقیقت چیزی نیست مگر یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی که قادر است تصاویر را دریافت کند و آنها را در اختیار پردازنده ای قرار دهد تا بعد از پردازش، محتوای تصاویر را به صورت صوتی به اطلاع کاربر نابینا برساند.

وزن این دستگاه چیزی معادل ۲۳ گرم است و میتواند انواع مختلفی از تصاویر را برای نابینایان شناسایی کند. احتمالاً بیشترین استفاده این دستگاه زمانی خواهد بود که کاربر نابینا بخواهد متون چاپی را مطالعه کند. Orcam عکسی از صفحه کتاب، منو رستوران، جعبه دارو یا هر متن چاپی دیگر میگیرد و در مدت زمان کوتاهی آن را OCR میکند و برای کاربر میخواند. همچنین کاربر در نسخه جدید میتواند با انگشت خود قسمت خاصی از صفحه را برای Orcam مشخص کند تا فقط همان بخش برایش خوانده شود. Orcam قادر است متون چاپی به ۱۴ زبان را شناسایی کند و لازم به گفتن نیست که فارسی جایی در میان این ۱۴ زبان ندارد.

از دیگر قابلیتهای این دستگاه، امکان استفاده از بارکد خوان است. تصور کنید در فروشگاهی مشغول خرید هستید و میخواهید از نام و مشخصات بسته هایی که لمس میکنید، سر در بیاورید. Orcam میتواند به سادگی بارکد بسته ها را شناسایی کند و به کمک پایگاه داده قابل قبولی که در آن گنجانده شده، نام و مشخصات بسته را گزارش دهد. تشخیص رنگ و مقدار اسکناس، از دیگر قابلیتهایی است که در این دستگاه فوق العاده سبک و کوچک در نظر گرفته شده است. Orcam قادر است چهره افراد را هم شناسایی کند؛ به شرط آنکه قبلاً چهره فرد مورد نظر را به دستگاه معرفی کرده باشیم. اینها و بسیاری امکانات دیگر در دستگاهی عرضه میشود که در حال حاضر با قیمت ۳۵۰۰ دلار به فروش میرسد. البته نسخه ای از Orcam هم تولید شده که تنها قادر به خواندن متون چاپی است و از همین رو ارزانتر قابل خریداری است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *