شناسه خبر: 16585 منتشر شده در مورخ: 1397/12/20 ساعت: 08:44 گروه: اجتماعی  
۳۲۵ مرکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی قزوین فعالیت می کنند

۳۲۵ مرکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی قزوین فعالیت می کنند

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۳۲۵ مرکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی استان در حوزه های توانبخشی، آموزشی، نگهداری کودکان، معلولان، سالمندان فعالیت می کنند.

به گزارش ایران سپید علیرضا وارثی در همایش راهبردی نظارت بر عملکرد مراکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی استان قزوین که روز یکشنبه در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد اظهار داشت: خدمات بهزیستی با هزینه‌های بسیار کم در خدمت نیازمندان قرار دارد و با همه کاستی‌های موجود متولی سلامت اجتماعی در کشور هستیم.

وی افزود: در برنامه‌های مختلف کشور رسالت سنگینی در ۱۸ محور بر عهده بهزیستی است و در استان قزوین با تحت پوشش قرار دادن خانواده‌ای بزرگ و ۱۱۰ هزار نفری
تلاش کرده‌ایم این خدمات بخوبی در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

وی بیان کرد: خدمات ما با رویکرد پیشگیرانه و توانمند سازی است و دامنه وسیعی از خدمات در اختیار افراد نیازمند قرار می‌گیرد و در این راستا اولین فردی که به بهزیستی مراجعه می‌کند بلافاصله ارزیابی آغاز می‌شود تا اگر فرد شرایط احراز را داشته باشد تحت پوشش خدمات قرار گیرد.

 

۱۵۰ فعالیت در بهزیستی ارائه می‌شود

وارثی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۵۰ نوع فعالیت در سازمان بهزیستی خدمت رسانی می‌شود و در راستای کاهش تصدی گری دولت ۹۲ درصد از فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی اضافه کرد: در حالی که نیروهای دولتی بهزیستی حدود ۳۵۰ نفر است اما با رویکرد واگذاری امور توانستیم بیش از ۱۷۰۰ همکار غیر دولتی را جذب کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: در سال گذشته در بخش مشارکت‌ها ۳۱۱ مورد موافقت اصولی و مجوز داده شد و امسال ۴۴۶ مورد پروانه فعالیت داده شد و در حال حاضر ۳۲۵ مرکز فعال شدند.

وی اظهار داشت: برخی از مراکز به دلیل مشکلات اقتصادی از ادامه کار باز مانده‌اند اما با نظارت بر امور این مراکز تلاش کرده‌ایم با تذکر و راهنمایی لازم زمینه حرکت در مسیر اهداف تعیین شده بهزیستی را فراهم کنیم.

 

وارثی بیان کرد: بازدید و نظارت‌ها در سطوح کارشناسی، ستادی، مشارکت‌های موردی و انجام می‌شود که در این راستا ۱۳۲۱ بازدید شهرستانی و ۷۵۱ بازدید ستادی صورت گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: در حال حاضر در استان قزوین ۹۷ مهد کودک شهری، ۱۸ مهد روستایی فعال شده و شش هزار نفر در این مراکز نگهداری می‌شوند.

وی اضافه کرد: دو مرکز رفاه کودک و خانواده برای کودکان ۱۲ سال و کمتر، ۴ خانه کودکان و نوجوانان با ۱۱۸ نفر خدمات بگیر، خانه امن زنان با نگهداری ۵۳ نفر، دو مرکز آموزشی حمایتی کودک و خانواده با پوشش ۱۶۸ نفر، راه اندازی ۷ مرکز پیشگیری از معلولیت از دیگر امکانات بهزیستی در خدمت رسانی به مردم است.

وارثی گفت: همچنین با راه اندازی ۱۵ پایگاه سلامت اجتماعی خدمات مشاوره‌ای و آموزشی به افراد داده می‌شود و در ۴۷ مرکز مشاوره خصوصی هم که شامل ۳۵ مرکز سطح دو و شش مرکز سطح سه و شش مرکز سطح یک و یک مرکز دولتی و یک مرکز مشاوره غیر حضوری با خط تلفنی ۱۴۸۰ در حال ارائه خدمات مشاوره و روان شناختی است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: ارائه مشاوره‌های پیش از ازدواج، زوج درمانی و خانواده و طلاق، مشاوره‌های تحصیلی و تربیتی، درمان اختلالات اضطرابی، افسردگی،
اختلالات روان، شخصیت و خلق، کودک و نوجوان، اعتیاد، فرزند پروری، از دیگر خدمات بهزیستی است.

وارثی اظهار داشت: راه اندازی مرکز دی آی سی، باشگاه مثبت و مرکز سرپناه شبانه، مراکز اقامتی میان مدت، راه اندازی ۲۲ مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه، ۳۰ مرکز شبانه روزی، از دیگر اقدامات انجام شده است.

 

وی بیان کرد: در نظارت و بازرسی از مراکز غیر دولتی فقط ۱۰ درصد آنها تذکر گرفتند و بیشتر این مراکز در مسیر اهداف بهزیستی موفق عمل کرده‌اند.

در ادامه از مراکز فعال و نمونه غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی قزوین تجلیل شد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *