شناسه خبر: 16460 منتشر شده در مورخ: 1397/12/8 ساعت: 14:41 گروه: اجتماعی  
سایه تعطیلی بر سر مراکز نگهداری معلولان

سایه تعطیلی بر سر مراکز نگهداری معلولان

مدیرعامل انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشور از احتمال تعطیلی برخی از مراکز نگهداری خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت ها و شرایط اقتصادی اگر یارانه این مراکز به موقع پرداخت نشوند با تعطیلی رو به رو خواهند شد.

به گزارش ایران سپید سعید سعدآبادی مدیر عامل انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هم اکنون 2300 مرکز نگهداری یا آموزش توانبخشی در کشور فعال هستند که 25 هزار نفر پرسنل در این مراکز ارائه خدمات به معلولان و سالمندان دارند.

وی تصریح کرد: حدود 120 هزار نفر از معلولان، سالمندان، بیماران روانی مزمن، تحت پوشش این مراکز قرار گرفته‌اند و در واقع هزینه‌های مراکز توانبخشی هر ساله طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تعیین تکلیف می‌شود.

سعدآبادی افزود: بر اساس قوانین و مقررات هر ساله نماینده انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشور، نماینده سازمان بهزیستی و نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره میزان و کف یارانه مراکز توانبخشی تصمیم‌گیری می‌کنند و بر اساس آن میزان مشخص شده یارانه در بودجه سنواتی دولت پیش‌بینی می‌شود. مدیر عامل انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی معلولان کشور گفت: متاسفانه در حال حاضر یارانه‌ای که به مرکز نگهداری توانبخشی معلولان و سالمندان پرداخت می‌شود همانند سال گذشته است و همین امر مشکلات عدیده‌ای را برای مراکز توانبخشی ایجاد کرده است. وی افزود: مراکز نگهداری اعم از مراکز سالمندان و معلولان به صورت خصوصی و غیر دولتی اداره می‌شود و بخشی از هزینه‌های این مراکز توسط خیرین و بخشی دیگر توسط دولت تامین می‌شود.

سعدآبادی در ارتباط با نحوه هزینه کردن مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان توضیح داد:‌ یارانه‌ای که در اختیار مراکز قرار می‌گیرد صرف هزینه‌های مواد غذایی، پوشاک و ... می‌شود و بر اساس گزارشات و آمارهای اخذ شده نسبت هزینه‌های صورت گرفته در سال 97 نسبت به 96 به مراتب بالاتر است به طوریکه در سال 96، هزینه نگهداری یک معلول و سالمند به حدود یک میلیون و 400 هزار تومان می‌رسید که این رقم در سال 97 به بالغ 2 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است که این امر مشکلاتی را برای مراکز ایجاد کرده است. مدیر عامل انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی معلولان کشور ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که مراکز توانبخشی اعم از سالمندان و معلولان دارند این است که یارانه مراکز به موقع پرداخت نمی‌شود.

وی ادامه داد: طبق شرایط اقتصادی باید ماهیانه 770 هزار تومان تحت عنوان یارانه پرداخت شود که متاسفانه این رقم کاهش پیدا کرده است و بر اساس سال گذشته حدود 640 هزار تومان ماهیانه به عنوان یارانه برای هر فرد معلول و سالمند پرداخت می‌شود. سعدآبادی در ادامه با اشاره به یارانه مراکز روزانه و مراکز شبانه روزی گفت: ما 950 مرکز روزانه داریم که یارانه این مراکز 435 هزار تومان است و در واقع یارانه مراکز شبانه روزی نیز 800 هزار تومان است که البته این ارقام به مراکز توانبخشی پرداخت نمی‌شود.

وی افزود: از 120 هزار نفری که در مراکز توانبخشی نگهداری می‌شوند، 15 هزار نفر مجهول‌الهویه هستند و هیچ خانواده‌ای را ندارند که باید این افراد مورد حمایت قرار بگیرند. وی در پایان ضمن تاکید بر شرایط نامناسب مراکز توانبخشی اعم از سالمندان و معلولان به لحاظ اقتصادی گفت: در صورتی که این شرایط ادامه پیدا کند قاعدتا تعداد قابل توجهی از این مراکز در سال آینده تعطیل خواهند شد به همین دلیل از ریاست سازمان برنامه و بودجه درخواست داریم تا اعتبارات سازمان بهزیستی را به صورت صددرصد پرداخت کنند تا مشکلات این مراکز نیز مرتفع شود.

 
 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *