شناسه خبر: 16216 منتشر شده در مورخ: 1397/11/17 ساعت: 08:52 گروه: اجتماعی  
یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۸۰۰ هزار نفر از این تعداد مستمری بگیر هستند.

به گزارش ایران سپید وحید قبادی دانا صبح سه شنبه در دیدار با استاندار کردستان با بیان اینکه غربالگری ژنتیک در کشور اجباری می شود، اظهار داشت: درصد زیادی از معلولیت های موجود در جامعه ناشی از ازدواج های فامیلی است و اجباری شدن غربالگری ژنتیک می تواند در کاهش این مشکلات تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی به عنوان متولی این مساله پیگیری اجرای برنامه های آن را مکلف شده است، افزود: اعتبارات خوبی نیز برای اجرای کار در نظر گرفته شده تا آزمایش ها و غربالگری های ژنتیکی اجباری شود و باید با اجرای این طرح با اداره ثبت احوال نیز هماهنگ بوده و به نحوی باشد که بدون ارائه برگه غربالگری ژنتیک، ازدواج ثبت نشود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه هیچ الزامی برای وقوع چنین ازدواج هایی وجود ندارد اما باید زمینه برای پیشگیری را فراهم کرده و خانواده ها نیز آگاه شوند, ادامه داد: زمینه اجرای این طرح در استان کردستان باید فراهم شود و با اجرای این طرح پیش بینی می شود که ۱۰ تا ۲۰ سال آینده معلولیت های ناشی از ژنتیک با کاهش چشمگیری روبرو شود.

قبادی دانا با بیان اینکه در زمینه غربالگری های بینایی و شنوایی نیز در سطح کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده و درصد پوشش در کشور بین ۷۵ تا ۸۰ درصد است یاداور شد: در زمینه دسترس پذیری افراد معلول به حداقل امکانات در جامعه نیز اقدامات خوبی در کشور انجام شده است و در حال حاضر همه دستگاه ها مکلف هستند که براساس قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، شرایط را برای آنان فراهم کنند تا این افراد بتوانند زندگی مستقل مطلوبی داشته باشند.

وی بیان کرد: توجه جدی به این قانون و اجرای آن در سطح کشور نیازمند حمایت استانداران و همچنین شهرداران در شهرهای مختلف است‌ و هم اکنون در منازلی که در سطح کشور برای معلولان ساخته می شود استانداردهای لازم باید رعایت شود و فضای ساختمانی و کاربری به گونه ای باشد که این افراد به صورت مستقل کارهای خود را انجام دهند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در این زمینه از ظرفیت های فضای مجازی و رسانه ها بخصوص رسانه ملی استفاده شود تا هم مردم آگاه شوند و هم معلولان با حقوق خود آشنا شده و آن را از جامعه مطالبه کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
علی پارساپور 1397/11/21 - 16:55
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment شما در کانال تلگرامی خود این متن را به همراه یک عکس منتشر کرده اید ⚫️جدول تعداد افراد دارای #معلولیت تحت پوشش سازمان #بهزیستی به تفکیک نوع #معلولیت این امار تا تاریخ ۱۹ دیماه ۹۷ جمع اوری شده است. تعداد کل معلولان ثبت شده در بهزیستی 1560,597 @@لطفاً بررسی کنید چرا مسئولان بهزیستی آمارهای متناقض از تعداد معلولان تحت پوشش منتشر می کنند
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *