شناسه خبر: 16124 منتشر شده در مورخ: 1397/11/11 ساعت: 09:33 گروه: دانش و فن آوری  
اصلاح قوانین دسترسی پذیری بازیهای رایانه ای از ۲۰۱۹

اصلاح قوانین دسترسی پذیری بازیهای رایانه ای از ۲۰۱۹

اصلاحاتی در قوانین مربوط به میزان و کیفیت دسترسی پذیری بازیهای رایانه ای به تصویب رسیده که نوید روزهای خوشی را برای کاربران معلول به همراه دارد.

به گزارش ایران سپید درست است که قوانینی که کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تصویب میکند، فقط در همان کشور و شرکتهایی که با یالات متحده کار میکنند لازم الاجرا هستند اما با توجه به نقش و جایگاهی که آمریکا در تولیدات فناورانه دارد، معمولاً این قوانین بر سیاستگذاریهای کلی در همه جهان تأثیراتی خواهد داشت. در همین راستا، اصلاحاتی در قوانین مربوط به میزان و کیفیت دسترسی پذیری بازیهای رایانه ای به تصویب رسیده که نوید روزهای خوشی را برای کاربران معلول به همراه دارد.

۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ برای علاقمندان به بازیهای رایانه ای میتواند روز مهمی باشد؛ چرا که در این روز، مهلت قانونی کمیسیون ارتباطات فدرال به بازیسازهای رایانه ای به پایان رسید. به موجب ماده قانونی که مرتبط با دسترسی پذیری ویدئو و ارتباطات رایانه ای در سال ۲۰۱۰ در این کمیسیون به تصویب رسیده بود، برای شرکتهای طراح بازیهای رایانه ای الزامی در خصوص رعایت اصول دسترسی پذیری معلولین در نظر گرفته نشده بود و آنها از رعایت آن ماده قانونی معاف شده بودند اما در واپسین روز سال ۲۰۱۸ این معافیت به پایان رسید و به موجب قانون جدید، حالا دیگر این گروه از شرکتهای برنامه نویسی و برنامه سازی هم باید برنامه ها و بازیهایشان را طوری طراحی کنند که برای تمام اقشار با هر نوع نیاز و ویژگی جسمی و حسی، قابل دسترس باشد.

پر واضح است که منظور از دسترسی لزوماً این نیست که مثلاً نابینایان هم بتوانند صفر تا صد یک بازی مبتنی بر تصویر را انجام دهند. منظور دقیقاً این است که بخشهای مختلف بازی به گونه ای طراحی شده باشد که کاربران با نیازهای خاص هم بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. بخشهایی نظیر گفتگو، تنظیمات یا منوهای کاربری. انجمن جهانی طراحان بازیهای رایانه ای پیشتر دستور العملها و ملزومات مربوط به دسترسی پذیری بازیهای رایانه ای را منتشر کرده و در اختیار اعضایش قرار داده است. همانطور که بالاتر هم گفتیم، قوانین دسترسی پذیری بازیها شامل سناریوی بازی نمیشود و فقط منوها و بخشهای مربوط به ارتباطات ویدئویی و چت و قسمتهایی از این دست را در بر میگیرد. جزئیات آنچه که طراحان ملزم به رعایتش هستند در وبسایت انجمن طراحان بازی و پایگاه اینترنتی کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا در دسترس عموم قرار گرفته است.

نکته مهم و جالب توجه در مورد قانون تازه این است که این قانون فقط شامل بازیهایی که بعد از ۲۰۱۹ تولید میشوند نیست و بازیهایی که پیش از ۲۰۱۹ تولید شده اند و هنوز بروزرسانی میشوند هم شامل این طرح میشوند و باید در بروزرسانیهایشان این قوانین را رعایت کنند. سرپیچی از این قوانین، جریمه هایی را برای طراحان بازیهای رایانه ای به دنبال خواهد داشت. این شرکتها فقط زمانی از جریمه معاف خواهند شد که بتوانند داوران را مجاب کنند که از نظر فنی، فعلاً ایجاد دسترسی پذیری برایشان ممکن نبوده است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *