شناسه خبر: 1607 منتشر شده در مورخ: 1392/10/1 ساعت: 10:24 گروه: سیاسی  
چرا نمی توانیم وکیل مردم باشیم

چرا نمی توانیم وکیل مردم باشیم

در ادامه بازتاب نظرات نابینایان در مورد عدم تصویب کلیات قانون انتخابات و برداشته شدن ممنوعیت نابینایان برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی، این بار صحبت های دکتر علی اصغر واقفی، حقوقدان و وکیل دادگستری را می خوانید.

دکتر علی اصغر واقفی درباره ممنوعیت حضور نابینایان در کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایران سپید گفت: این بند "بند 6 ماده 28 قانون انتخابات"  از اول خلاف قانون اساسی بوده است. در اصل 19 و 20 قانون اساسی  همه آحاد مردم در مقابل قانون برابرند. از آنجایی که در خود قانون اساسی شرط خاص و مانعی برای کاندیداتوری معلولان در انتخابات مجلس آورده نشده است در نتیجه این بند که سال 78 در قانون آورده شده نیز برخلاف قانون اساسی است. از طرفی این ممنوعیت با کنوانسیون رفع تبعیض علیه معلولان نیز مغایرت دارد در کنوانسیون هم اصل بر این است که معلولان توانمندسازی شوند تا بتوانند در کل امور جامعه، حقی مساوی با دیگران داشته باشند. پس نمی توانیم در یک قانون مطلبی بیاوریم که عده ای را از حق خود محروم کنیم. یعنی نمی توان گفت نابینایی فرد، مانعی است برای شرکت او در انتخابات مجلس. واقفی در پاسخ به این که استثنا شدن نابینایان از سایر معلولان در برابر قانون، چه توجیهی دارد؟ نیز میگوید:  ایشان استدلال می کنند نابینایان نمی توانند بخوانند و بنویسند در حالیکه خواندن و نوشتن یکی از کارهای فرعی نماینده است. اصل بر این است که فرد وکیل و نماینده اقشار عمومی جامعه باشد همانطور که ما حقوقدانان، وکیل مردم هستیم و وکالت می گیریم پس چگونه است که در مجلس نمی توانیم وکیل مردم باشیم. 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *