شناسه خبر: 16062 منتشر شده در مورخ: 1397/11/8 ساعت: 08:52 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 8 بهمن 1397

روزنامه دوشنبه 8 بهمن 1397

باید مقابل ملت پاسخگو باشید - وضعیت پیش روی اقتصاد جهان بدتر از انتظارات ماست - همه چیز در مورد پوکی استخوان "بخش دوم" - سه، چهار، هفت - اعلام ضوابط مسابقات بولینگ قهرمانی کشور - کلاهبرداری داماد با همدستی مادرزن - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 8 بهمن 1397

21 جمادی الاول 1440

28 ژانویه 2019

سال بیست و سوم شماره 6061

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

باید مقابل ملت پاسخگو باشید 5

وضعیت پیش روی اقتصاد جهان بدتر از انتظارات ماست 6

همه چیز در مورد پوکی استخوان "بخش دوم" 9

سه، چهار، هفت 12

اعلام ضوابط مسابقات بولینگ قهرمانی کشور 16

کلاهبرداری داماد با همدستی مادرزن 18

اطلاعرسانی

 

............سیاسی

* باید مقابل ملت پاسخگو باشید. جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری گفت: همه نهادهای کشور هر تصمیمی که برای آینده و سرنوشت نظام و ایران میگیرند، باید مقابل ملت پاسخگو باشند. * علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره ساز و کار ویژه مالی برای ایران که قرار است از سوی کشورهای اروپایی راه اندازی شود، گفت: امیدواریم قبل از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپاییها به آنچه ماهها قبل قول داده اند، عمل کنند. * اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه گفت: سیف، رئیس سابق بانک مرکزی همچنان ممنوع الخروج است. * امارت منطقه مکه از صدور مجوز برگزاری کنسرت موسیقی در سراسر عربستان خبر داد. * اسد ا... عباسی، عضو هیئت رئیسه مجلس درباره معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت به مجلس گفت: احتمالاً رئیس جمهوری، سعید نمکی سرپرست فعلی وزارت بهداشت را برای اخذ رأی اعتماد معرفی میکند.

...........گزارش روز

* وضعیت پیش روی اقتصاد جهان بدتر از انتظارات ماست: کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول یکی از مهمترین افرادی است که میتواند در مورد اقتصاد جهان صحبت کند. او در مصاحبه ای تلویزیونی با شبکه خبری سی ان ان در پاسخ به این سؤال که آیا مشکلات اقتصادی گذشته حل شده است یا هنوز ما با معضلات مختلفی رو به رو هستیم؟ گفت: در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی معضلات اقتصادی زیادی در دنیا وجود داشت که با کمک سران اقتصادی و سیاسی در جهان توانستیم بخشی از این مشکلات را حل کنیم، ولی تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله زیادی داریم. به نظر من وضعیت اقتصادی امروز دنیا تیره تر از چیزی است که پیشتر انتظار میرفت. هنوز بحرانهای زیادی پیش روی ما است و چالشهای زیادی به دلیل سیاستهای وضع شده توسط دولتمردان کشورهای صنعتی در فضای تجاری ایجاد شده است. او در پاسخ به این سؤال که آیا رکود دیگری در راه است؟ گفت:  شاخصها و نشانه های اقتصادی از بحران پیش روی اقتصاد دنیا خبر میدهد، ولی نمیتوان گفت که این رکود در سال جاری ایجاد میشود. بهترین جواب برای این سؤال این است که هوشیار باشیم و ضمن مدیریت صحیح و اصولی اقتصاد دنیا، خود را برای مواجهه با رکودهای آتی آماده کنیم. مجری شبکه سی ان ان از رئیس صندوق بین المللی پول پرسید: به نظر شما اوضاع اقتصادی دنیا سختتر و فضای کسب و کار تیره تر میشود؟ وی در پاسخ بیان کرد: بستگی به سیاستهایی دارد که دولتمردان در کشورهای مختلف پیاده میکنند. اگر تمرکز روی رشد اقتصادی باشد و همکاری بین اقتصاددانان و سران اقتصادی در کشورهای  مختلف ادامه پیدا کند، میتوان با قاطعیت گفت که فضا سختتر نمیشود، ولی اگر تنها به وضعیت اقتصادی داخلی توجه شود و تجارت آزاد و تعامل اقتصادی با دیگر کشورها مد نظر قرار نگیرد، دیگر نمیتوان انتظار رونق داشت. او در پاسخ به این سؤال که اصلیترین نگرانیهای  اقتصادی دنیا در سال جاری چیست؟ گفت: به نظر من اصلیترین نگرانی، ضعف دولتمردان کشورهای صنعتی در ایجاد یک ساختار تجاری قابل اعتماد و با دوام است. به نظر میرسد چالش کشورهای امریکا و چین که دو قطب بزرگ و مهم اقتصادی در دنیا هستند، در مورد مسئله تعرفه ها ادامه دارد و ممکن است کشورهای دیگر هم وارد این بحران شوند، البته وضعیت مالی دنیا اندکی با ثباتتر از قبل است، ولی چالشهای سیاسی هنوز دست از سر اقتصاد دنیا بر نداشته است. او در پایان با اشاره به این مطلب که اقتصاد امروز دنیا اقتصادی در هم تنیده است و  این در هم تنیدگی و وابستگی در بازارهای مالی و سرمایه و پول هم مشاهده میشود، گفت: ما باید به آینده خوشبین باشیم و امیدوار باشیم که کشورهای صنعتی بتوانند در مورد تعرفه های تجاری با هم به توافق برسند و یک نظام اصولی را تعریف کنند، ولی واقعیت این است که هنوز چالشهای زیادی در مسیر وجود دارد.

.............آموزشی

* همه چیز در مورد پوکی استخوان "بخش دوم": در ادامه بخش پیش به بیماری پرکاری و کمکاری تیروئید میپردازیم. این دو بیماری اثر نامناسبی بر فعالیت استخوانها دارند، برای درمان این بیماریها داروهای هورمونی تجویز میشود که باعث پوکی استخوان میشود. مصرف کافئین نیز باعث عدم جذب آهن، کلسیم و مواد معدنی مهم دیگر برای بدن میشود، مصرف خوراکیهایی مانند شکر و مواد خوراکی قنددار مانند نوشابه ها و شیرینی، میزان جذب کلسیم را کاهش میدهد و کاهش آن باعث پوکی استخوان میشود. درد ناگهانی و شدید در ستون فقرات میتواند از علایم شکستگیهای ستون فقرات باشد، ممکن است شکستگی مهره بدون درد اتفاق افتد و به صورت خمیدگی ستون فقرات و کاهش قد بیمار دیده شود. اگرچه عکس برداری با اشعه ایکس به تشخیص شکستگی کمک میکند، ولی برای تشخیص زودرس آن روش مناسبی نیست. پس بهتر است تمام افرادی که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند، قبل از شروع عوارض، مورد ارزیابی قرار گیرند و در صورت مبتلا بودن، اقدامات پیشگیرانه اعمال شود. بهترین روش برای تشخیص پوکی استخوان، سنجش تراکم استخوان است. امروزه برای سنجش تراکم استخوان دستگاههای جدیدی ساخته شده  است که میتواند با دقت زیاد تراکم استخوانی و نسبت آن با استخوان سالم و سن مناسب را اندازه گیری کند. آزمایش سنجش تراکم استخوانی بدون درد است و تنها چند دقیقه طول میکشد؛ همچنین احتیاج به آمادگی قبلی ندارد و طی آن دارویی مصرف نمیشود. این سنجش، پزشک را قادر میسازد تا شدت پوکی استخوان را ارزیابی کند و در نتیجه استحکام استخوان را بسنجد. بهترین روش پیشگیری از پوکی استخوان و عوارض آن، رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت ورزشی مناسب و دوری از عوامل کمک کننده در افزایش پوکی استخوان مانند مصرف سیگار و ارزیابیهای لازم برای تعیین میزان تراکم استخوانی است. تغذیه مناسب از روشهای بسیار مؤثر برای پیشگیری از پوکی استخوان است و غذای افراد در همه گروههای سنی باید شامل پروتئینها و املاح کافی و ویتامینهای لازم باشد تا روند پوکی استخوان کندتر شود. بهترین منبع کلسیم و پروتئین در شیر، پنیر، ماست و غذاهای دریایی به ویژه ماهی است. کلسیم یکی از اجزای سازنده استخوان است و غذای روزانه هر فرد بالغ باید حد اقل حاوی هزار تا هزار و 200 میلیگرم کلسیم باشد. فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست، پنیر، کشک و قره قوروت منابع بسیار خوب کلسیم به شمار میروند و سبزیها با برگ سبز، کلم پیچ، شلغم، هویج، پرتقال، انگور و توت فرنگی، خرمالو، زیتون، جعفری، اسفناج، کرفس، کشمش، بادام، پسته، گردو و حبوبات نیز برای دوری از این بیماری مفید هستند. بهترین، مفیدترین و بی خرجترین ورزش برای افراد پیاده روی است که نقش مهمی در رسوب کلسیم در استخوانها دارد و رژیم غذایی مناسب در کودکان و نوجوانان باعث پیشگیری از این بیماری در سنین بالا میشود.

..........سه، چهار، هفت

* هنوز سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شروع نشده، حاشیه های آن خبر ساز شد. پوریا اخواص، خواننده موسیقی ایرانی کسی بود که جرقه حواشی را زد و با انتقادات تندی خطاب به شاهین فرهت، دبیر جشنواره امسال، از حضور خود در فستیوال بین المللی موسیقی انصراف داد. این خواننده موسیقی ایرانی طی نامه تندی با عنوان «ادب آدابی دارد» که خبرگزاری مهر منتشر کرده، دبیرخانه جشنواره و عوامل اجرایی را مخاطب ساخته و اظهار کرده است: «دبیر محترم سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر! جناب آقای دکتر شاهین فرهت! با سلام و احترام:

از آنجا که جشنواره موسیقی فجر جایگاهی برای ارائه، تبادل و درک و دریافت موسیقی حرفه ایست، لذا توقع از آن چنین است که رفتار و منش برگزار کنندگان آن نیز حرفه ای باشد. ۱- تا امروز که فقط هجده روز به شروع برگزاری جشنواره باقی مانده است، هیچ قرارداد رسمی با اینجانب در رابطه با اجرا در جشنواره سی و چهارم منعقد نگردیده و این نشان از غیر حرفه ای بودن برگزار کنندگان بزرگترین هنگامه موسیقایی کشور دارد.

۲- بعد از انتشار جدول، اسم اینجانب به عنوان خواننده در آن دیده نمیشد و بعد از اعتراض و پیگیری سرپرست گروه، جدول دومی طراحی و مجدداً منتشر شد که اسامی چند خواننده از جمله بنده به آن اضافه شد. اگر این اهمالی از جانب دست اندرکاران بوده که باز نشان از غیر حرفه ای بودن آن است. اگر هم اسم و رسم هنرمندان، اعتباری برای جشنواره نیست که زیاده جسارت است. ۳- در ماههای گذشته برای دو اجرا در جشنواره به من پیشنهادهایی داده شد که با مشورت با برگزار کنندگان آن به بنده اعلام شد امکان اجرای یک خواننده با دو گروه وجود ندارد و من به تبع این قانون، از گروهی خداحافظی کردم تا فقط با یک اجرا در جشنواره شرکت کنم، اما متوجه شدم که در جشنواره امسال، هستند خوانندگانی که با دو گروه همکاری دارند و این تبعیض و «یک بوم و دو هوا» بودن در شأن برخورد با اهل موسیقی نیست. در نهایت، انصراف خودم را از شرکت در جشنواره سی و چهارم اعلام میدارم و یادآوری میکنم که: ادب آداب دارد.» به دنبال انتشار خبر انصراف اخواص، ستاد برگزاری جشنواره این جوابیه را منتشر کرد: هنرمند گرامی جناب آقای پوریا اخواص! در پاسخ به نامه شما (که به جای دبیرخانه جشنواره به رسانه ها ارسال شده است!) و اعلام مواردی که منجر به انصرافتان از حضور در جشنواره موسیقی فجر شده است، مطالب زیر به اطلاع میرسد: 1- حضور شما در جشنواره تحت عنوان و همراه با گروه هنرستان موسیقی بوده است که این هنرستان هم در بخش موسیقی دستگاهی ایرانی و هم در بخش موسیقی کلاسیک به اجرای برنامه خواهد پرداخت و شما صرفاً قرار بوده خواننده یک بخش از این اجرا باشید. 2- در همین راستا قرارداد اجرای برنامه با نماینده معرفی شده از طرف هنرستان موسیقی پسران و حدود 2 ماه پیش عقد شده است و جشنواره قرارداد مستقلی با خوانندگان ندارد. همچنین در سایر قراردادها نیز طرف قرارداد سرپرستان گروهها هستند. 3- با توجه به اینکه گروههای شرکت کننده در جشنواره گروههای معتبر و شناخته شده ای هستند، ستاد جشنواره به درج نام گروه اکتفا کرده و پس از اینکه قرار شد اسم شما اضافه شود، اسم چندین خواننده دیگر نیز اضافه شد که خودتان بهتر اطلاع دارید. 4- اشاره کرده بودید به این موضوع که برخی خوانندگان در دو گروه اجرا دارند. به دلیل عدم حضور خواننده یکی از گروهها، سرپرست گروه در خواست جایگزین کردن خواننده دیگری را به ستاد برگزاری جشنواره اعلام کرد -که پیشتر مدتها با گروه تمرین کرده بود- و با توجه به شرایط خاص گروه، این تقاضا پذیرفته شد. 5- اخلاق حرفه ای حکم میکند که اگر شما به جشنواره تعهدی ندارید، به هنرمندانی که مدت زیادی با آنان به تمرین پرداخته اید تعهد داشته باشید.

..........ورزشی

* اعلام ضوابط مسابقات بولینگ قهرمانی کشور: فدراسیون نابینایان در نظر دارد اولین دوره رقابتهای قهرمانی کشور بولینگ آقایان و بانوان را اسفند ماه، در یکی از استانهای داوطلب برگزار کند. از این رو این فدراسیون ضوابط و شرایطی را جهت برگزاری این مسابقات به استانهای سراسر کشور اعلام کرده که به شرح زیر است: 1- مسابقات در کلاسهای B1، B2 و B3 برگزار خواهد شد. 2- هر استان در هر کلاس میتواند 3 ورزشکار مرد و 3 ورزشکار زن اعزام کند که در مجموع، 6 نفر در بخش آقایان و 6 نفر در بخش بانوان را شامل میشود. 3- مسابقات به صورت دو حذفی برگزار میشود. 4- طول خط روغن 38 فوت است. روغن زدن خطوط در باشگاهها با توجه به توانایی باشگاه و دارا بودن تجهیزات لازم به صورت دستی دستگاههای نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک صورت میپذیرد. 5- استفاده از کفش بولینگ الزامی است. 6- استفاده از پودر بر روی لاینهای بولینگ ممنوع است. 7- ورزشکاران برای طرح مشکلات خود فقط با مراشال مسابقات اجازه صحبت دارند. 8- در کلاس B1 و B2 ورزشکاران باید از یک نفر به عنوان راهنما استفاده کنند. 9- ورزشکاران میتوانند از توپ شخصی خود که مورد تأیید سرپرست مسابقات باشد، استفاده کنند. 10- ورزشکاران باید از لباس هماهنگ استفاده کنند. 11- تشخیص خطای فول لاین ممکن است به صورت اتوماتیک یا توسط داوران خطوط صورت پذیرد. 12- ثبت امتیازات در گیمهای مختلف به صورت اتوماتیک دستگاهها و به صورت دستی توسط داوران ثبت میشود. 13- به نفرات اول تا سوم هر کلاس، مدال و حکم داده خواهد شد. 14- استانها موظفند حد اکثر تا 15 بهمن نسبت به اعلام آمادگی اقدام نمایند. 15- زمان و مکان مسابقات ابلاغ خواهد شد. هنوز در بسیاری از استانهای کشور تجهیزات اختصاصی بولینگ برای نابینایان وجود ندارد، لذا باید دید اولین دوره این مسابقات به چه شکل برگزار خواهد شد.

..............حوادث

* کلاهبرداری داماد با همدستی مادرزن: مرد کلاهبردار که با همدستی همسر و مادرزنش و با تشکیل یک باند به بهانه اعزام نیروی کار به قطر از 300 نفر کلاهبرداری کرده بود، از سوی پلیس دستگیر شدند. چندی قبل فردی با مراجعه به پایگاه پنجم پلیس آگاهی گفت: «از طریق یک سایت اینترنتی با شرکتی آشنا شدم که برای اعزام نیروی کار به قطر ثبت نام میکرد. پس از اطلاع از محل شرکت به آدرس اعلامی مراجعه و پس از تکمیل فرم، مبلغ 205 هزار تومان پرداخت کردم و مقرر شد که برای اعزام به کشور قطر با من تماس بگیرند؛ اما بعد از چند روز که برای پیگیری با شرکت تماس گرفتم دیگر کسی تلفنهایم را جواب نداد. پس از این شکایت پرونده ای تشکیل شد و در حالی که رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار داشت کارآگاهان با شکایتهای مشابه دیگری رو به رو شدند. بدین ترتیب تیمی از مأموران شناسایی و دستگیری کلاهبردار یا کلاهبرداران را در دستور کار قرار دادند. رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی در تشریح این خبر گفت: در تحقیقات پلیسی مشخص شد که زمینه فعالیت این شرکت خرید و تولید رنگ صنعتی است و مدیرعامل شرکت با همکاری همدستش و 2 نفر از اعضای خانواده اش به بهانه اعزام نیروی کار به کشور قطر مبالغ مختلفی را از مال باختگان دریافت کرده که نتیجه تحقیقات انجام شده در اختیار مقام قضایی قرار گرفت. در ادامه تحقیقات پلیسی مشخص شد که مدیر عامل شرکت، پولهای دریافتی را به حساب همسر و مادر همسرش واریز کرده است که با هماهنگی مقام قضایی تیمی برای دستگیری متهمان اعزام و مأموران موفق شدند در چند عملیات جداگانه و هماهنگ هر 4 متهم را دستگیر کنند. این مقام انتظامی با بیان اینکه تا کنون 300 نفر از مالباختگان شناسایی شده اند، افزود: هر 4 متهم با صدور قرار قانونی روانه زندان شدند.

* گلواژه: سعی کنید همان گونه باشید که میخواهید دیگران شما را (آن گونه) ببینند. ژان ژاک روسو

 

..........اطلاعرسانی

* بدین وسیله به اطلاع میرساند: دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در نظر دارد در حاشیه برگزاری جشنواره سانس ویژه ای با حضور نابینایان و کمبینایان برای نمایش فیلم سینمایی «مغلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی اختصاص دهد. این برنامه با حضور حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی کشور و عوامل فیلم برگزار میشود و بعد از نمایش فیلم، جلسه پرسش و پاسخ حضار با سازندگان فیلم برگزار خواهد شد. علاقمندان جهت شرکت در این برنامه میتوانند با شماره 09127376944 تماس حاصل نمایند. لازم به ذکر است هر فرد نابینا میتواند به اتفاق یک همراه به طور رایگان در این سانس ویژه شرکت کند. زمان: جمعه 12/11/97 ساعت 12:30 ظهر.

 مکان: سینما بهمن واقع در ضلع شمال شرقی میدان انقلاب.

* برگزاری جلسات مفرح و شاداب یوگای خنده با مدیریت سرکار خانم اخبارنیا. زمان: پنجشنبه مورخ 11/11/97 از ساعت 13 الی 14.

22882288

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *