شناسه خبر: 15588 منتشر شده در مورخ: 1397/10/9 ساعت: 08:49 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 9 دی 1397

روزنامه یکشنبه 9 دی 1397

افزایش حمایتهای تحصیلی از دانشآموزان و دانشجویان معلول در سال (98) - جزئیات تازه ای از اتوبوس مرگ - برنامه ای برای ورود دو واکسن جدید - ویلچرهای برقی، هوشمند میشوند - بانوی عاشقانه ها - درخواست بودجه 10 میلیاردی برای کسب سه طلا در توکیو - مجازات حبس و دیه برای نابینا کردن خواهر - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 9 دی 1397

22 ربیع الثانی 1440

30 دسامبر 2018

سال بیست و سوم شماره 6036

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

سالروز حماسه 9 دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت گرامی باد

.........عناوین این شماره.......

افزایش حمایتهای تحصیلی از دانشآموزان و دانشجویان معلول در سال (98) 2

جزئیات تازه ای از اتوبوس مرگ 4

برنامه ای برای ورود دو واکسن جدید 9

ویلچرهای برقی، هوشمند میشوند 10

بانوی عاشقانه ها 12

درخواست بودجه 10 میلیاردی برای کسب سه طلا در توکیو

مجازات حبس و دیه برای نابینا کردن خواهر

اطلاعرسانی

............ویژه

* افزایش حمایتهای تحصیلی از دانشآموزان و دانشجویان معلول در سال ۹۸: معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از برنامه ریزی سازمان برای افزایش حمایت تحصیلی از دانشآموزان و دانشجویان معلول در سال ۹۸ خبر داد. حسین نحوینژاد با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی از مهمترین سازمانهای فعال در زمینه فقرزدایی است، گفت: این سازمان طی سالهای اخیر گام مؤثری را در این حوزه برداشته است. وی تصریح کرد: در سالهای گذشته سازمان بهزیستی حرکت رو به جلویی داشته است و در این زمینه دولت و مجلس نیز شرایط خوبی برای فعالیت این سازمان فراهم کرده است. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از اقدامات صورت گرفته در سازمان بهزیستی، افزایش اعتبارات سازمان بهزیستی است که بر اساس آخرین جلسات صورت گرفته، اعتبارات سازمان بهزیستی در سال ۹۸ افزایش خواهد یافت که در خصوص میزان آن نیز باید در انتظار جلسات نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشیم. وی گفت: در صورت تصویب افزایش اعتبارات، بودجه و حمایت در بخشهای مختلف افزایش پیدا میکند. نحوینژاد همچنین به افزایش تعداد مراکز روزانه ارائه خدمات به معلولان در سال آینده اشاره کرد و گفت: در این زمینه تعامل ما با مراکز خصوصی بیش از گذشته خواهد شد. وی همچنین از برنامه ریزی سازمان برای افزایش حمایت تحصیلی از دانشآموزان و دانشجویان تحت پوشش در سال ۹۸ خبر داد و گفت: معلولان در اولویت برنامه های حمایتی سازمان قرار دارند.

* مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: ۲۶ هزار و ۸۰۰ خانوار زنجانی و حدود ۲۱ هزار معلول و بیش از ۵ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند. مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: یک هزار و 200 نفر معلول در مراکز نگهداری میشوند که بیشتر معلولین ذهنی، سالمندان و بیماران روانی مزمن هستند.

............سیاسی

* جزئیات تازه ای از اتوبوس مرگ. رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: ۲۲ آذر معاینه فنی اتوبوس منقضی شده و از سال ۱۳۹۱ نیز جزو خودروهای فرسوده بوده است. این اتوبوس از دانشکده فنی و مهندسی که در انتهای خط و بالاترین نقطه قرار گرفته حرکت میکند که در آن راننده و ۳۴ سرنشین حضور داشتند. اتوبوس در ایستگاه کتابخانه توقف نمیکند و چند دانشجو که قصد داشتند در آن ایستگاه پیاده شوند، به راننده اعتراض میکنند که راننده میگوید اتوبوس ترمز ندارد. از ایستگاه کتابخانه که متوجه میشود ترمز ندارد، تا قبل از پیچ آخر که وارد فضای سبز میشود، ۶۷۵ متر را طی میکند. راننده احتمالاً امید داشته که بتواند با ورود به فضای سبز، سرعت اتوبوس را کاهش دهد. این در حالی است که در آن قسمت نهالهای کوچکی وجود داشت و کمکی نمیکنند. اتوبوس ۶۹ متر را نیز در فضای سبز طی میکند تا به این تأسیسات بتنی که مربوط به آبیاری است برسد و با آن برخورد میکند. سرنشینان که در انتهای اتوبوس تجمع کرده بودند، آن ضربه باعث پرت شدن آنها میشود و آن برخورد موجب مرگ و جراحت تعدادی از سرنشینان میشود.» * غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به این سؤال که آیا روحانی دولت دوازدهم همان روحانی دولت قبلی است؟ گفت: آقای روحانی در همان سال ۹۲ در نخستین کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد اعتدالگرا هستم و دولت من فراجناحی است؛ بنده معتقدم آقای روحانی همچنان فراجناحی، اعتدالگرا و سیاستمدار است؛ بنا بر این، بنده تفاوتی احساس نمیکنم. * بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در توییتر نوشت: چندی پیش نامه ای به محضر رهبری معظم انقلاب در خصوص تبلیغات پرتعداد و ناسالم برخی مؤسسات در رسانه ها نوشتم که مورد لطف و نظر مساعد ایشان قرار گرفت و دستورات مؤثری در این خصوص صادر نمودند.

............بهداشت و سلامت

* برنامه ای برای ورود ۲ واکسن جدید: رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو گفت: دو واکسن "پنوموکوک" برای ذات الریه و "روتا ویروس" برای جلوگیری از نوعی اسهال وارد طرح واکسیناسیون کشوری میشوند. علی واشقانی، افزود: نمیتوان پس از آغاز طرح واکسیناسیون یک نوع واکسن، آن را متوقف کرد، پس باید پیش از اجرای آن، از تأمین مستمر منابع اطمینان حاصل شود. * آموزش پیشگیری از بیماریهای اسکلتی عضلانی. یک استاد دانشگاه گفت: آموزش پیشگیری از بیماریهای اسکلتی عضلانی در فضای مجازی مجاز صورت میگیرد. رضا سلمان روغنی افزود: این بیماریها شامل آرتروز، تنگی کانال نخاعی، کمردرد و... است. وی افزود: تلاش کردیم بایدها و نبایدها را در این زمینه ارائه داده و باورهای درست و غلط را نشان دهیم تا بتوانیم در پیشگیری اولیه از این بیماریها موفق عمل کنیم.

 

............دانش و فناوری

* ویلچرهای برقی، هوشمند میشوند: محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت کنترلر هوشمند قابل نصب روی ویلچرهای برقی شدند که این امر استفاده از ویلچر را برای افراد راحتتر میکند. حمید شکری، یکی از مجریان طرح سیستم هوشمند کنترلر ویلچر برقی گفت: این سیستم برای کنترل و درایو الکترونیکی انواع ویلچرهای برقی طراحی شده است. وی افزود: این سیستم یک کنترلر بسیار پیشرفته، ایمن و هوشمند است که حرکت ویلچر را سهل کرده و عملکردی شبیه تانک دارد. در مراحل طراحی این محصول استانداردهای مورد نیاز ایمنی و اعتمادپذیری که در برندهای برتر جهانی به کار رفته مد نظر قرار گرفته اند. وی با بیان اینکه تنها سه برند اصلی در دنیا این کنترلرها را تولید میکنند، گفت: هر سه این برندها از هلدینگهای آمریکایی هستند که آن را در اختیار تمام دنیا قرار میدهند. وی با بیان اینکه ما توانستیم به دانش فنی ساخت این کنترلر هوشمند دست یابیم، گفت: این بخش از ویلچر که قابل نصب روی تمام ویلچرهای برقی است، قسمت هایتک ویلچر محسوب میشود. وی با بیان اینکه در نمونه های خارجی، افراد معلول بر اساس استفاده خود نیاز به برنامه روی ویلچر دارند، گفت: این اقدام تنها از طریق سرویس کار و شرکت امکان پذیر است. اما این ویلچری که طراحی کرده ایم، به واسطه دفترچه های راهنما بدون نیاز به ارتباط با شرکت تولید کننده، قابل برنامه ریزی است. این محقق با بیان اینکه تا کنون این محصول به صورت سفارشی و فروش محدود به تولید رسیده است، گفت: در صدد هستیم که به واسطه یک سرمایه گذار این محصول را به تولید برسانیم و با فروش آن صرفه جویی ارزی در کشور را ایجاد کنیم. وی با اشاره به یکی از مزیتهای این سیستم گفت: جهت کاربری آسانتر، به خصوص هنگام قرار گرفتن پشت میز کار، آسانسور و محیطهای کوچک میتوان از مفصل چرخشی ویلچر به واسطه کنترلر استفاده کرد.  

.............وادی شعر

* بانوی عاشقانه ها. فروغ  الزمان فرخزاد، متولد ۸ دی ماه سال ۱۳۱۳ در تهران است و در ۲۴ بهمن ماه سال ۱۳۴۵ در تهران درگذشت. این شاعر نامی ایرانی که به نامهای فروغ فرخزاد و «فروغ» شهرت دارد، یکی از شعرای نامدار معاصر ایرانی است. او در طی حیات خود پنج دفتر شعر منتشر کرد که این اشعار وی از نمونه های منحصر بفرد شعر معاصر در زبان فارسی هستند. متأسفانه فروغ فرخزاد در ۳۲ سالگی بر اثر حادثه تصادف اتومبیل جان خود را از دست داد. گفتنیست که فروغ فرخزاد با مجموعه هایی به نام اسیر، دیوار و عصیان در قالب و به سبک شعر نیمایی کار خود را شروع کرد و بعد از آن به دنبال آشنایی و همکاری با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلمساز مشهور ایرانی، تحول فکری و ادبی در فروغ به وجود آمد. او در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعه ای به نام تولدی دیگر، توجه و تحسین همگان را جلب کرد. جالب است بدانید که آثار و اشعار فروغ به زبانهای انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده اند.

فروغ در سال ۱۳۳۰ در ۱۶ سالگی با پرویز شاپور، طنزپرداز ایرانی که پسرخاله مادر وی بود، ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۱۳۳۴ به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج، یک پسر به نام کامیار بود. فروغ پیش از ازدواج با شاپور، با وی نامه نگاریهای عاشقانه ای داشت. این نامه ها به همراه نامه  های فروغ در زمان ازدواج این دو و همچنین نامه های وی به شاپور پس از جدایی از وی، بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی به نام «اولین تپشهای عاشقانه قلبم» منتشر گردید. پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخزاد برای گریز از هیاهوی روزمرگی، زندگی بسته و یکنواخت روابط شخصی و محفلی، به سفر رفت. او در این سیر و سفر، کوشید تا با فرهنگ اروپا آشنا شود. با آنکه زندگی روزانه اش به سختی میگذشت، به تئاتر و اپرا و موزه میرفت. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا و آشناییش با فرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهن او را باز و زمینه ای برای دگرگونی فکری در او فراهم کرد. حالا چند شعر زیبا از فروغ: اگر به خانه من آمدی، برای من ای مهربان چراغ بیاور و یک دریچه که از آن، به ازدحام کوچه ی خوشبخت بنگرم. - کسی مرا به آفتاب معرفی نخواهد کرد، کسی مرا به میهمانی گنجشکها نخواهد برد، پرواز را بخاطر بسپار، پرنده مردنیست. - این چه عشقی است که در دل دارم، من از این عشق چه حاصل دارم، میگیریزی ز من و در طلبت، باز هم کوشش باطل دارم. - دوست داشتم معلم املای تو بودم و «دوستت دارم» را املا بگویم و هی بپرسم: تا کجا گفتم؟ و تو بگویی: «دوستت دارم»... - حق با شماست، من هیچ گاه پس از مرگم جرأت نکرده ام که در آئینه بنگرم و آن قدر مرده ام، که هیچ چیز مرگ مرا دیگر، ثابت نمیکند. - فردا اگر ز راه نمیآمد، من تا ابد کنار تو میماندم، من تا ابد ترانه عشقم را، در آفتاب عشق تو میخواندم.

 

............ورزشی

* درخواست بودجه 10 میلیاردی برای کسب سه طلا در توکیو: محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون نابینایان، کسب 2 تا 3 مدال طلا در پارالمپیک توکیو را مهمترین هدف این فدراسیون در رویدادهای پیش رو اعلام کرد. مظلومی گفت: برای دستیابی به این مهم، حدود 10 میلیارد تومان اعتبار درخواست کرده ایم که در صورت تأیید، میتوانیم برنامه های خود را به زودی آغاز کنیم. به گفته وی، نابینایان در دوره های مختلف پارالمپیک تنها موفق به کسب مدال نقره و برنز شده اند و هرگز مدال طلا کسب نکرده اند. در همین پارالمپیک 2016 ریو، نابینایان موفق شدند یک نقره در فوتبال پنج نفره و دو نقره در دو و میدانی بدست آورند. عضو هیأت اجرایی کمیته ملی پارالمپیک یادآور شد: گلبال، جودو، دو و میدانی، شنا و فوتبال پنج نفره، رشته هایی هستند که برنامه های مدونی برای کسب سهمیه پارالمپیک یا افزایش رنکینگ ورزشکاران جهت حضور در پارالمپیک توکیو داریم که اولین مورد آن، مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان (انتخابی پارالمپیک) در امارات است که اول تا چهارم آبان ماه سال 98 برگزار میشود. همچنین جودوکاران نابینا باید در مسابقات متعددی شرکت کنند تا رنکینگ مورد نیاز برای کسب سهمیه پارالمپیک را بدست آورند. لذا اردوهای این رشته نیز به زودی آغاز میشود. چنانچه مسئولان ورزش همکاری کنند، نابینایان میتوانند در رشته های مختلف مدالهای خوشرنگی بدست آورند. ما تقویم برنامه هایمان را به وزارت ورزش و کمیته پارالمپیک داده ایم و باید بزودی از آن دفاع کنیم. در صورتی که آنان را مجاب کنیم، قطعاً بخش قابل توجهی از اعتبارات مورد نیازمان را برای برگزاری اردوها و شرکت در مسابقات تدارکاتی به دست خواهیم آورد. مظلومی خاطرنشان کرد: البته تلاش میکنیم تا بقیه اعتبارات مورد نظر برای آماده سازی ملی پوشان را از طرق مختلف جذب کنیم تا خللی در برنامه های آمادگی ورزشکاران ایجاد نشود.

 

.............حوادث

* مجازات حبس و دیه برای نابینا کردن خواهر: دختر جوانی که در جریان اختلاف خانوادگی چشم خواهرش را با سوئیچ خودرو نابینا کرده بود، هفته گذشته در شعبه دهم دادگاه کیفری پای میز محاکمه ایستاد و به پرداخت دیه و حبس محکوم شد. این درگیری هشتم مرداد 95 بین دو خواهر و دختران آنها در ورامین اتفاق افتاد. در جریان تحقیقات، پلیس مینا زن 48 ساله را که باعث نابینا شدن یک چشم خواهرش شده بود، دستگیر کرد و او هفته گذشته در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قربانزاده و با حضور یک مستشار تحت محاکمه قرار گرفت. در آغاز جلسه دادگاه یکی از دختران زن نابینا به قضات گفت: روز حادثه من در خانه بودم که متوجه تماسهای پی در پی خاله و دخترخاله ام با مادرم شدم. وقتی از پنجره  به بیرون نگاه کردم، دیدم خاله و دخترش با مادرم و خواهرانم در حال دعوا هستند. با دیدن این صحنه بیرون دویدم که آنها را از هم جدا کنم. وقتی بیرون رسیدم، دیدم خاله و دختر خاله ام به سمت خودرویشان رفتند. وقتی مادرم را به بیمارستان رساندیم، پزشکان نابینایی او را اعلام کردند و حالا ما قصاص چشم خاله ام را میخواهیم. متهم زمانی که پای میز محاکمه ایستاد گفت: من سوئیچ دستم بود و نمیدانستم ضربه من باعث نابینایی خواهرم میشود. من خیلی عصبی شده و کنترلم را از دست داده بودم. پس از شور قضات دادگاه با توجه به نظریه پزشکی قانونی که امکان قصاص چشم این زن وجود نداشت، او را به پرداخت یک دوم دیه کامل انسان مسلمان و تحمل حبس محکوم کردند.

* مادرشوهری که عروس ۱۶ ساله اش را سوزاند: رئیس مرکز بهداشت بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه گفت: زن دیشموکی توسط مادر شوهرش به آتش کشیده شد. وی با بیان اینکه زن فوت شده 16 ساله و متأهل بود، اضافه کرد: بین این زن با مادر شوهر مشاجره رخ میدهد. او پس از وقوع سوختگی به یکی از بیمارستانهای یاسوج منتقل میشود، اما به علت درجه سوختگی بالا جان خود را از دست میدهد. وی ادامه داد: طبق اظهارات این فرد، قبل از فوت، مادر شوهر او را آتش زده است. قضیه هنوز مبهم است و دقیقاً مشخص نیست. دستگاه قضایی و دادگاه باید در این خصوص نظر دهد. این پنجمین مورد از این نوع حوادث است که در بخش دیشموک اتفاق افتاده است و علت این خودسوزیها نیز بیشتر اختلافات خانوادگی و فقر فرهنگی است. به گفته اهالی منطقه، این زن ۶ ماهه باردار بوده است. شهر دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در حدود ۳۰۰ کیلومتری یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

* قتل نوزاد به خاطر گریه: «آمبر بولینگ»، زن ۲۱ ساله اهل کنتاکی، در شهر منچستر نوزاد ۳ روزه اش را به خاطر ناآرامی و گریه زیاد، درون یک کیسه زباله انداخت و از ساختمان به بیرون پرت کرد. این نوزاد بعد از پرت شدن دچار خونریزی مغزی شده و جانش را از دست داده بود. با این گزارش مادر سنگدل بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

.............اطلاعرسانی

* انجمن علمی-فرهنگی دانشجویان و دانشآموختگان نابینای ایران برگزار مینماید: الف) آموزش مقدماتی و پیشرفته کامپیوتر (استاد راشاد)

ب) آموزش ماساژ برای خانمها و آقایان ج) آموزش مهارتهای اولیه و ضروری برای نابینایان مانند بریل، جهتیابی و ... (استاد ظروفی) در ضمن کلیه خدمات تخصصی نرم افزار کامپیوتر ارائه میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 14 میتوانید با شماره 22880088 تماس حاصل فرمایید.

* کانون نابینایان فرهنگسرای بهمن برگزار میکند: دوره های آموزشی کامپیوتر (ویندوز و اندروید)، زبان انگلیسی، خط بریل، تحرک و جهتیابی، موسیقی (نی، پیانو، سلفژ، تنبک و دف)، کلاسهای صنایع دستی (قالی بافی، فرشینه (پادری)، تابلو فرش و بافتنی با ماشین و دست، مروارید و عروسک بافی» برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 55323880 تماس حاصل فرمایید.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *