شناسه خبر: 15476 منتشر شده در مورخ: 1397/10/1 ساعت: 09:09 گروه: بهداشت و سلامت  
شناسایی مراحل تکوینی تومورهای چشمی در کودکان
یافته محققان نشان داد؛

شناسایی مراحل تکوینی تومورهای چشمی در کودکان

محققان توانستند با بررسی مراحل رشد سلول های شبکیه چشم انسان راهی به سوی درمان رتینوبلاستوما که نوعی تومور درگیر کننده ناحیه شبکیه در چشم کودکان زیر ۵ سال است، بگشایند.

به گزارش ایران سپیدبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، براساس مطالعه ای که توسط موسسه ملی سرطان صورت گرفت، محققان توانستند اولین فاز رشد سلول های شبکیه و سرطانی شدن آنها را بیابند.

درک این مرحله به یافتن چگونگی آغاز رتینوبلاستوما و روش های پیشگیری آن کمک می کند. رتینوبلاستوما رایج ترین بدخیمی در چشم کودکان است که می تواند باعث نابینایی دائمی آنها شود.

موسسه ملی سرطان قصد دارد درمان های لازم برای این بیماری را یافته و در غربالگری کودکان در زمان جنینی پیشرو باشد. محققان این موسسه در سال ۲۰۱۴ دریافتند سلول های مخروطی ای در میان سلول های رتینوبلاستوما وجود دارد که این سلول های مخروطی وظیفه دید رنگی را در بینایی ایفا می کنند.

در ادامه این کشف مشاهده شد سلول های مخروطی می توانند وارد یک سیکل سلولی شوند که باعث تقسیم آن ها می شود. در نتیجه سلول آغاز به تقسیم شدن می کند و سلول های سرطانی را بوجود می آورد در نتیجه باعث مهار پروتئین RB می شود که رشد سلول را تنظیم کرده و مانع از تقسیم سلول های مخروطی خواهد شد.

در روشی دیگر محققان از یک مدل موشی قدیمی برای مطالعه چشم انسان استفاده کردند. در این مطالعه مشاهده شد خصوصیات رشد سلول های شبکیه در انسان با موش متفاوت است.

یکی از روش هایی که می توان بوسیله آن بیماری های چشمی را مورد مطالعه قرار داد القاء سلول های بنیادی پرتوان به نام Cobrinik است. این سلول ها می تواند مستقیما از سلول های بالغ بدست آید.

رتینوبلاستوما اولین توموری بود که نقش نقص ژنتیکی در آن مشخص شد. جهش بوجود آورنده این بیماری سی سال پیش در موسسه ملی سرطان کشف شد و از آن زمان تاکنون در پی یافتن اطلاعات بیشتر درباره چگونگی آغاز این جهش بوده اند./ مهر

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *