شناسه خبر: 15287 منتشر شده در مورخ: 1397/9/19 ساعت: 10:40 گروه: اجتماعی  
دغدغه اصلی بهزیستی بازتوانی معلولان است/ضرورت همراهی خیران

دغدغه اصلی بهزیستی بازتوانی معلولان است/ضرورت همراهی خیران

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدون شهر گفت: دغدغه اصلی بهزیستی بازتوانی معلولان است و در این راه نیازمند حضور پر رنگ خیران فریدون شهری هستیم.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر افسانه امیری با بیان اینکه ۵۷۰ معلول تحت حمایت بهزیستی فریدونشهر هستند که از این تعداد ۳۴۰ نفر مستمری بگیر بهزیستی هستند، اظهار داشت: با ورود هر معلول به بهزیستی با برگزاری کمیسیون های پزشکی مشخص می کنیم که باید چه نوع خدماتی از ما دریافت کند تا اگر معلولیت شدید باشد و نیاز به هزینه نگهداری داشته باشد از بهزیستی مستمری دریافت کند.

وی گفت: اگر معلولی که به بهزیستی مراجعه میکند قابل بازتوانی، جوان و کم سن و سال باشد ما سعی می کنیم این افراد را در بحث اشتغال هدایت کنیم و اگر معلول فرصت و زمینه اش را داشته باشد از وام اشتغال و زمینه های شغلی که بهزیستی برایش فراهم می کند بهرمند می شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدون شهر افزود: علاوه بر خدمات حمایتی که برای تامین معیشت مددجویان به آنها ارائه می شود سعی می کنیم بیشتر روی پای خودشان بایستند و بازتوانی درباره آنها انجام شود.

وی ادامه داد: معلولینی که قصد ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی و در هر دانشگاهی را داشته باشند هزینه تحصیل و ایاب و ذهاب آنها به شکل کامل پرداخت می شود.

امیری با اشاره به این که اگر مددجویی برای تهیه مسکن نیاز به کمک داشته باشد از طرف بهزیستی حمایت می شود، افزود: سالانه حداقل  مشکل تامین مسکن پنج تا ۶ نفر از مددجویان ما با کمک بهزیستی رفع می شود.

بیماران دارای بیماریهای خاص تحت حمایت بهزیستی هستند

وی با بیان این که بیشتر بیماریهای خاص مانند ام اس و بیماری های اعصاب روان تحت حمایت بهزیستی هستند، افزود: در سطح شهرستان حدود ۱۴ نفر معلول نخاعی داریم که هزینه پرستاری را به فردی که از آنها نگه داری می کند پرداخت می کنیم و هزینه بالای سونداژ این بیماران نیز از طرف بهزیستی پرداخت می شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدون شهر  اضافه کرد: همچنین معلولین دارای بیماری های خاص که نیاز به رژیم درمانی خاص و پر هزینه  دارند از طرف بهزیستی حمایت می شوند.

وی با اشاره به این که خدمات بهزیستی به معلولین در سه بخش معلولین اعصاب و روان، جسمی حرکتی و ناشنوایان ارائه می شود، افزود:  بخش معلولین جسمی حرکتی پرهزینه ترین بخش بهزیستی است چراکه تهیه ویلچر و ویلچرهای برقی خیلی پر هزینه هستند، همچنین در بخش ناشنوایان بحث تهیه سمعک و کاشت حلزون خیلی پرهزینه است که سازمان هزینه آن را تقبل می کند.

خیابان های اصلی فریدون شهری برای معلولان مناسب سازی شده است

امیری با اشاره به  این موضوع که بهزیستی هر سه ماه یکبار با ادارات در راستای بهینه سازی شهر برای معلولین جلسه دارد، افزود : با همکاری خوب شهرداری در فریدونشهر، خیابان های اصلی ما بهینه سازی شده است، البته هنوز اشکالاتی وجود دارد که باید مرتفع شود اما با توجه به ساختار خاص شهر و سر بالایی و سرپایینی بودن کوچه ها و خیابان ها و این که خانه ها در ارتفاع ساخته میشوند  انتظار زیادی نمی توان داشت.

وی گفت: ساختمان های برخی ادارات هم قدیمی و یا استیجاری هستند و برای معلولان مناسب نیستند ولی در ادارات جدید که با نظارت شهرداری ساخته می شوند به دارا بودن بالابر، آسانسور و سایر استانداردهای لازم تاکید می شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدون شهر  به مشکلات بهزیستی فریدونشهر اشاره کرد و افزود: شهرستان ما شهرستان محرومی با فرصت های شغلی خیلی کم است،  در اکثر شهرها خیرین کمک می کنند و کارگاه های کوچکی با شغل های سبک، برای افراد ناتوان راه اندازی می کنند اما ما در شهرستان فریدونشهر از این جهت خیلی مشکل داریم.

ضرورت حضور پر رنگ خیران فریدون شهری در راستای ایجاد اشتغال برای معلولان

وی ادامه داد: لازم است خیرین در زمینه اشتغال معلولین به صورت تعاونی یا گارگاه های خرد حضور پیدا کنند و این فرصت را در اختیار مددجوها قرار دهند تا هم برایشان منبع درآمدی باشد و هم هدف اصلی بهزیستی که همان بازتوانی معلولان است، محقق شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان فریدون شهر افزود: در حال حاضر در ساخت و ساز مسکن هم مشکل داریم و حضور خیرین در این زمینه خیلی کم رنگ است و بر این اساس ما به کمک و همیاری خیرین نیاز داریم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *