شناسه خبر: 14897 منتشر شده در مورخ: 1397/8/24 ساعت: 09:51 گروه: دانش و فن آوری  
وقتی نابینایان PS باز می شوند

وقتی نابینایان PS باز می شوند

فعال کردن قابلیت دسترسی پذیری در Play Station 4 برای نابینایان

به گزارش ایران سپید یکی از آرزوهای همیشگی بسیاری از آسیب دیدگان بینایی این است که بتوانند هیجان بازی کردن با ابزارهای پیشرفته ای مثل Play Station را تجربه کنند. حالا چند وقتی است که طراحان چنین دستگاههایی به فکر کاربران نابینا و کمبینا افتاده اند و سعی کرده اند در حد توان و امکان، قابلیتهایی فراهم کنند که این گروه از کاربران هم بتوانند تا حدودی از این دستگاهها بهره ببرند. Play Station 4 یکی از همین دستگاهها است که در میان انواع مختلف کنسول بازی از بیشترین میزان دسترسی پذیری برخوردار است. این قابلیتها البته به شکل پیشفرض فعال نیستند و برای راه اندازیشان باید مسیری طی و عملیاتی انجام شود که در این نوشتار به طور اختصار به این مسیر اشاره خواهیم کرد. نکته این که برای برخورداری از این امکانات، نسخه سیستم باید ۵.۵ به بالا باشد. همچنین فعال کردن این قابلیتها به این معنا نیست که کاربران نابینا از همه امکانات و بازیها بهره مند میشوند. این قابلیتها فقط تا حدودی محیط خود Play Station 4 را برای نابینایان قابل استفاده میکند.

مسیر رسیدن به این امکانات، از بخش «تنظیمات» میگذرد. کافی است به تنظیمات بروید و آنجا گزینه قابلیت دسترسی را پیدا کنید. یکی از مهمترین گزینه های این بخش، «Text to speech» است که با فعال شدنش، امکان خوانده شدن پیغامها و صفحات مختلف دستگاه برای کاربر نابینا فراهم میشود. فقط باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از این امکان باید زبان دستگاه بر روی «English U.S.» تنظیم شده باشد. وقتی قابلیت Text to Speech را به اصطلاح Enable کنید، امکاناتی نظیر کم و زیاد کردن صدا یا سرعت گفتار هم در اختیارتان خواهد بود.

«Zoom»، دیگر امکانی است که با هدف استفاده کاربران کمبینا در دستگاه گنجانده شده است. از همان مسیر بالا میشود فعالش کرد و وقتی فعال میشود، نوشته ها به اندازه دلخواه برای کاربر کمبینا درشت میشود. بعد از فعال کردن این قابلیت، کاربران کمبینا میتوانند با فشردن دکمه های PS و Square به طور همزمان، نوشته دلخواهشان را درشت کنند. بعد از درشت شدن، کاربران میتوانند با استفاده از کلیدهای جهتنما بر روی نوشته ای که درشت شده حرکت کنند. فشردن هر کدام از دو دکمه PS یا Square هم حالت Zool را غیر فعال خواهد کرد.

امکانات دیگری هم در این منو در اختیار کاربران قرار گرفته که توضیحش در این مجال نمیگنجد. امکاناتی نظیر مدیریت زیرنویسها، اندازه و رنگ متون و ... همچنین برخی بازیها هم به طور خاص امکانی را تحت عنوان Accessibility به تنظیماتشان اضافه کرده اند که قابلیتهای مختلفی را در اختیار کاربران قرار میدهد. «Destiny 2» یکی از همین بازیها است که این منو را در تنظیماتش گنجانده است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *