شناسه خبر: 14757 منتشر شده در مورخ: 1397/8/12 ساعت: 08:41 گروه: اجتماعی  
بیش از ٨٩٥ هزار معلول مستمری‌بگیر بهزیستی هستند

بیش از ٨٩٥ هزار معلول مستمری‌بگیر بهزیستی هستند

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی گفت: ٨٩٥ هزار معلول مستمری‌بگیر این سازمان هستند که نسبت به سال ۹۵ رشد دوبرابری داشته‌اند.

به گزارش ایران سپید مصطفی سراج از حمایت یک میلیون و ۳۸۰ هزار معلول توسط سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۱,۲ درصد دچار اختلالات بینایی، ۳۹ درصد جسمی و حرکتی، ۲۴.۴ درصد ذهنی، ۸.۲ درصد اختلالات روانی، ۱۳.۲ درصد شنوایی و ۳.۹ درصد گفتاری هستند.

وی بیشترین تعداد معلولین را مربوط به افراد جسمی،حرکتی و پس از آن ذهنی برشمرد و گفت: بر این اساس ۱۵,۷ درصد افراد دارای معلولیت خفیف، ۱۵ درصد خیلی شدید، ۳۷ درصد شدید و ۲۹ درصد متوسط بر اساس تشخیص و نوع شدت معلولیت افراد محاسبه شده‌اند.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از ۱۷ درصد معلولیت‌ها بر اثر بیماری‌ها رخ داده است، افزود: با توجه به رشد آسیب‌های اجتماعی سوانح رانندگی، اختلالات ژنتیکی و مادرزادی از دیگر عوامل افزایش معلولیت در جامعه شده است.

وی یکی از باورهای غلط قومی و قبیله‌ای در برخی از نقاط کشور  را ازدواج‌های فامیلی عنوان کرد و گفت:  در ازدواج‌های فامیلی درصد تولد فرزندان معلول خیلی زیاد است و متأسفانه هنوز فرهنگ‌سازی لازم در خصوص ضرورت انجام مناسب و تخصصی مشاوره ژنتیک در برخی از استان‌های کشور صورت نگرفته است.

سراج با اشاره به اینکه از زمان تشکیل سازمان بهزیستی کشور تا پایان سال ٩٥ بالغ بر ٣٢٥ هزار نفر از مستمری‌بگیران تحت حمایت این سازمان قرار گرفته‌اند، اذعان کرد: از سال گذشته تاکنون و با احتساب افراد مجهول‌الهویه و فاقد سرپرست نیز تعداد ۵۷۰ هزار نفر به مستمری‌بگیران سازمان بهزیستی کشور اضافه شده است و با رشدی ۲ برابر روبه‌رو شده‌ایم که این پیشرفت چشمگیر قابل تقدیر است.

مدیرکل دفتر امور مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در پایان با تأکید بر افزایش مستمری و کمک هزینه معیشتی معلولان یادآور شد: در حال حاضر تعداد ٨٩٥ هزار و ٢٤١ نفر مستمری‌بگیر معلول تحت حمایت این سازمان هستند، همچنین معتقدیم که دولت با حذف هزینه‌های اضافی و بازگشت آن به خانواده‌های نیازمند می‌تواند در راستای حرفه‌آموزی و توانمندسازی این افراد گامی  موثر بردارد.به نقل از خبرگزاری انا

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *