شناسه خبر: 14743 منتشر شده در مورخ: 1397/8/9 ساعت: 11:56 گروه: دانش و فن آوری  
آخرین خبرها از صفحه خوان NVDA

آخرین خبرها از صفحه خوان NVDA

عمر صفحه خوان رایگان و متن باز نابینایان، «NVDA»، حالا دارد به یک دهه میرسد و این نرم افزار در این یک دهه توانسته کاربرانو طرفداران قابل توجهی برای خود دست و پا کند.

به گزارش ایران سپید عمر صفحه خوان رایگان و متنباز نابینایان، «NVDA»، حالا دارد به یک دهه میرسد و این نرم افزار در این یک دهه توانسته کاربرانو طرفداران قابل توجهی برای خود دست و پا کند. و چه سعادتی برای یک نرم افزار از این بالاتر که بتواند افزون بر کاربر، برای خودش طرفداران و علاقمندانی هم داشته باشد. علاقمندانی که به خاطر متنباز بودن برنامه، از این امکان برخوردارند که ایده هایشان را در توسعه این صفحه خوان دخیل کنند. یکی از عرصه هایی که NVDA به سرعت در آن در حال پیشرفت است، پشتیبانی از امکانات و صفحات مختلف در ویندوز ۱۰ است. به عنوان مثال، چنانچه کاربران از نسخه بروزرسانی ۱۸۰۳ یا بالاتر استفاده کنند از این امکان برخوردار خواهند بود که در متنهایی که مینویسند از Emoji یا شکلک استفاده کنند. برای این کار کافی است دکمه های ویندوز و سمیکالن یا در برخی نسخه ها ویندوز و نقطه با هم فشرده شوند تا فهرستی از ایموجی ها نمایش داده شود و کاربر با زدن Enter بر روی هر کدام میتواند آن را به متن خود الصاق کند.

قابلیت «Predictive Text» یا پیشگویی متن هم از دیگر قابلیتهایی است که در ویندوز ۱۰ قرار داده شده و حالا NVDA از آن پشتیبانی میکند. کار این قابلیت این است که در زمان نوشتن متن به زبان انگلیسی و برخی زبانهای دیگر در صفحاتی نظیر word یا firefox، به محض نوشتن حرف اول کلمه ویندوز آن را حدس میزند و به کاربر پیشنهاد میکند. همچنین سه کلمه دیگر را هم به عنوان پیشنهاد مطرح میکند و کاربران میتوانند به جای نوشتن کلمه به صورت کامل، از میان پیشنهادهای مطرح شده یکی را پیدا کرده و به متن خود اضافه کنند. به این ترتیب نوشتن متون انگلیسی برای آنهایی که املای انگلیسیشان تعریفی ندارد قدری آسانتر میشود. برای استفاده از این قابلیت کافی است کاربر پس از نوشتن حرف اول کلمه، جهتنمای بالا را فشار دهد تا وارد فهرست پیشنهادها شود. در این فهرست امکان حرکت با کلیدهای چپ و راست در نظر گرفته شده است. کاربر میتواند با زدن enter یک کلمه را تأیید کند یا با Escape از فهرست پیشنهادها خارج شود. استفاده از این قابلیت البته نیازمند تنظیمایتی است که با نوشتن عبارت “Show text suggestions as I type” در منو استارت میتوان به آن تنظیمات دست پیدا کرد.

یکی دیگر از تغییراتی که تقریباً در همه نسخه های NVDA رخ میدهد، اضافه شدن تعدادی از نمایشگرهای بریل به فهرست نمایشگرهای پشتیبانی شده در این صفحه خوان است. در نسخه اخیر NVDA هم پنج نمایشگر دیگر به این فهرست اضافه شده که به این معنا است که دارندگان این پنج نمایشگر دیگر برای اتصال دستگاهشان به رایانه نیاز به نرم افزار راه انداز نخواهند داشت و NVDA به شکل خودکار به محض اتصال دستگاه آنها را شناسایی خواهد کرد. کاربران میتوانند آخرین نسخه NVDA یعنی ۲۰۱۸.۳.۲ را از NVAccess.org دانلود کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *