شناسه خبر: 13619 منتشر شده در مورخ: 1397/4/6 ساعت: 09:17 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 6 تیر 1397

روزنامه چهارشنبه 6 تیر 1397

برگزاری نخستین نشست شورای راهبردی امور معلولان شهر تهران با کارگروه اجتماعی ستاد مناسبسازی پایتخت - دولت در حال تقویت پول ملی - از نیویورک تا گله های مجازی معلولان - ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند - واکنش ستاره های فوتبال جهان به بازی ایران مقابل پرتغال - کشف جمجمه ای در غار - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 6 تیر 1397

13 شوال 1439

27 جون 2018

سال بیست و دوم شماره 5885

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

برگزاری نخستین نشست شورای راهبردی امور معلولان شهر تهران با کارگروه اجتماعی ستاد مناسبسازی پایتخت 2

دولت در حال تقویت پول ملی 5

از نیویورک تا گله های مجازی معلولان 7

۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند 12

واکنش ستاره های فوتبال جهان به بازی ایران مقابل پرتغال 14

کشف جمجمه ای در غار

اطلاعرسانی

 

 

............ویژه

* برگزاری نخستین نشست شورای راهبردی امور معلولان شهر تهران با کارگروه اجتماعی ستاد مناسبسازی پایتخت: معلولان باید خود بر پروژه های مناسبسازی شهر نظارت کنند. روز دوشنبه 4 تیر ماه نخستین جلسه مشترک شورای راهبردی امور معلولان شهرداری تهران با کارگروه اجتماعی ستاد مناسبسازی فضاهای شهری تهران به میزبانی اداره کل سلامت شهرداری برگزار شد. در این جلسه که با میزبانی دکتر نصیری مدیر کل سلامت و آقای امیری معاون این اداره کل برگزار شد رئیس دانشگاه علوم بهزیستی، مشاور توانبخشی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، رئیس پژوهشکده امور سالمندان کشور، نادری معاون اداره معماری و شهرسازی شهرداری و دبیر ستاد مناسبسازی پایتخت و همچنین آقایان معینی، محمودنژاد و پورفکرمقدم از تشکلهای مردمنهاد شهروندان معلول شرکت داشتند. در این جلسه دکتر نادری دبیر ستاد مناسبسازی شهر تهران با ارائه گزارشی از فعالیتهای ستاد و کارگروه اجتماعی آن از تشکیل کمیته های نظارت بر پروژه های مناسبسازی در مناطق 22 گانه شهر تهران خبر داد. کمیته هایی که وظیفه شان تأیید لیست شاخصهای فنی مناسبسازی و دسترسپذیری پروژه های مناسبسازی برای افراد معلول است. به گفته دبیر ستاد لیست پروژه های مناسبسازی شهر تهران قبل از اجراء در اختیار ستاد قرار میگیرد تا بر اجرای این پروژه ها حین و پس از اتمام پروژه ها نظارت شود. پس از مباحثه های تخصصی در این امر مصوب شد سازمانهای غیردولتی معلولان که در شاخصهای فنی مناسبسازی مسلط بوده و کارشناسان ذیربط را در اختیار دارند بر صحت اجرای علمی پروژه های مناسبسازی نظارت کرده و تأیید نهایی فنی پروژه ها را بر عهده گیرند. در ساختار کمیته ای نظارتی ستاد در مناطق شهرداری تهران حضور نماینده کانونهای معلولان هر منطقه پیشبینی شده بود اما بر اساس دیدگاه نمایندگان سازمانهای غیردولتی معلولان در این نشست مبنی بر الزام آگاهی و دانش معلولان ناظر بر پروژه ها نصب به شاخصهای فنی این امر مقرر شد علاوه بر کانون معلولان کارشناسان آگاه به امر مناسبسازی از سازمانهای غیردولتی افراد معلول مسئولیت اصلی نظارت را بر عهده بگیرد.  از دیگر دستاوردهای این نشست میتوان به آموزش شیوه نامه های مناسبسازی شهری به سازمانهای غیردولتی افراد معلول، الزام آموزش پیمانکاران پروژه های شهرداری در خصوص شاخصهای فنی مناسبسازی نیز اشاره کرد. همچنین مصوب شد ترویج مناسبسازی برای مردم از طریق تابلوهای تبلیغاتی و نمایشگرهای شهری شهرداری در دستور کار قرارگیرد. همچنین مفاد قانون حمایت از حقوق افراد معلول به صورت تابلو در ادارات مهم شهرداری نصب شود. آخرین مصوبه این نشست تدوین مجموعه شاخصهای شهر دسترسپذیر برای شهروندان معلول بود که تدوین آن به همکاری مشترک سازمانهای مختلف حاضر در نشست واگذار شد.

............سیاسی

* دولت در حال تقویت پول ملی. سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت در حال تقویت پول ملی است ولی هیچ کاری بدون حمایت ملت پیش نخواهد رفت. و به همین منظور شنبه هفته آینده سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه بر گزار خواهد شد و دولت برنامه های خود را برای بدبینانه ترین شرایط تا سال 1399 ارائه خواهد کرد. نوبخت با انتقاد از اینکه عده ای میگویند دولت برای این چنین شرایطی برنامه ندارد، تصریح کرد: اگر اطلاع ندارند بگویند تا برنامه ها را برای آنها اعلام کنیم. بدانید که تیمی در آمریکا نشسته و برای کسانی که با ما قطع رابطه میکنند تلفن میزنند و تشکر میکنند. وی از ایرانیان داخل و خارج خواست که اگر ارز و یا طلا در منزل دارند، وارد اقتصاد کنند و از پول ملی حمایت کنند چرا که اگر پول ملی تضعیف شود، در چنین شرایطی آیا دولت مقصر است؟

* یکی کریمی در توییتی درباره حضور بانوان در استادیوم‌ فوتبال نوشت: «اجازه بدهیم خانمها بیایند ورزشگاه آزادی و بازیها را ببینند، فوتبال را والیبال را تا کی میخواهیم این موضوع را کش بدهیم؟ الان وقتش است که این قانون را برای همیشه عوض کنیم بگذاریم خانمها هم لذت دیدن بازیها از نزدیک را برای همیشه تجربه کنند.

* مریم رجوی سرکرده گروهک منافقین با انتشار پیامی در توئیتر از اغتشاشگران روز دوشنبه  بازار تهران حمایت کرد.  سرکرده گروهک منافقین در این توئیت نوشت "عموم اصناف و کسبه را در سراسر کشور به حمایت از بازاریان معترض و به پا خاسته تهران فرا میخوانم." مریم رجوی در اغتشاشات دیماه سال گذشته در برخی شهرهای کشور نیز، با انتشار یک پیام ویدئویی مدعی شد که "اکنون زمان گسترش و جهش کانونهای شورشی است"  و قصد داشت به گسترش آشوبها دامن بزند.

 

...........گزارش ویژه

* از نیویورک تا گله های مجازی معلولان: 10 سال پیش  13 آذر 1387 خبر پیوستن ایران به کنوانسیون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت سر و صدای بسیاری درمیان معلولان به پا کرد و امید تازه ای  بر دلهایشان نشاند. امیدی برای حل مشکلات و هموار شدن مسیر پیشرفت زندگی که سالهاست منتظرش هستند اما با گذشت این سالها چقدر بندها و ماده های این کنوانسیون در زندگی شهروندان دارای محدودیت تاثیر گذار بوده است. چندی پیش یازدهمین اجلاس کمیسیون کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک از تاریخ 22 خرداد برگزار شد. هیأت جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر محسنی بندپی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور به همراه دکتر نحوینژاد معاونت توانبخشی بهزیستی کشور، دکتر محبوبه خلوق فعال حوزه معلولان و تنی چند از کارشناسان و صاحبنظران این حوزه  برای حضور در این رخ داد جهانی عازم نیویورک شدند تا طی سه روز کاری سخت و نفس گیر از اقدامات مهم کشورمان در اجرای این معاهده دفاع کنند. این در حالی است که از زمان اعزام هیأت ایرانی تا همین لحظه بحث و انتقادها در پاتوقها و گروه های مجازی معلولان دنبال شده است از جمله تکراری کنوانسیون به چه دردمان میخورد؟ تا اظهار نظر در مورد هیأت اعزامی و سخنرانیهای آنها به همین بهانه برای اطلاع از نحوه کار نمایندگان ایران و ماحصل این گردهمایی جهانی  پای صحبتهای دکتر حسین نحوی نژاد معاونت توانبخشی بهزیستی کل کشور نشستیم. دکتر نحوی نژاد با اشاره به اتفاقات این سه روز در مقرر سازمان ملل میگوید:« 12 سال پیش در محل سازمان ملل متحد جلساتی با حضور متخصصین، نمایندگان گروه های غیردولتی معلولان، صاحب نظران، دولتهای فعال در زمینه معلولان برگزار شد و آنچه که حاصل تفکرات و نظرات این افراد بود منجربه نوشتن پیشنویس کنوانسیون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت شد. این کنوانسیون مشتمل بر 50 ماده است که تمامی وجوه زندگی معلولان اعم از حق حیات که قبل از تولد فرد است تا تکریم و منزلت زندگی فردی، مشارکتهای سیاسی و اجتماعی معلولان و همچین تعهدهایی که دولتها باید داشته باشند را در خود جای داده است. اهمیت این این کنوانسیون از نکات برجسته و مهمی است چرا که در اکثر کنوانسیونهای مثل کنوانسیون حقوق کودکان، رفع تبعیض، حقوق بشر و... اشاره هایی به افراد، با نیازهای ویژه شده است اما با توجه به تبعیض میان افراد معلول و دیگر افراد جامعه و تاکید توجه ویژه دولتها به موضوع معلولیت کنوانسیونی به طور خاص برای این گروه با همفکری خودشان نوشته شد و نقش معلولان در پیشنویس این کنوانسیون بسیار پر رنگ است.»

وی در ادامه صحبتهایش از نحوه اجرای این کنوانسیون میگوید:« هنگامی که پیشنویس چنین کنوانسیونی به تصویب مجمع عمومی میرسد برای امضای کشورها باید جلسه ای تشکیل شود که این گردهمایی مارچ 2007 میلادی برگزار شد و استقبال خوب دولتها سبب شد روز اول 30 کشور پای کنوانسیون را امضا کنند. امضای اولیه کشورها به معنی عضویت نیست و فقط روح کلی آن را پذیرفته اند و تعهد میدهند که تمام تلاشمان را میکنیم که در پارلمان یا شورای تصمیم گیرنده هر کشور این کنوانسیون را به تصویب برسانیم. در کنوانسیون حقوق معلولین آمده است که پس از تصویب 20 کشور وارد مرحله اجرایی میشود که این اتفاق در می 2008 افتاد و کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان وارد فاز اجرایی شد. با اجرای این میثاق نامه جهانی باید هر ساله نشستهای منظمی توسط کشورهای عضو در محل دفتر مرکزی سازمان ملل در نیویورک برگزار گردد.» نحوینژاد هدف از برگزاری این نشستها را تأکید بر تعهد کشورهای عضو میداند و بیان میکند:«هر ساله نمایندگانی از کشورها، در این نشست حضور پیدا میکنند تا مراجع ملی که برای اجراء کنوانسیون انتخاب شدند گزارشهای خود را ارائه دهند همچنین در این جلسات دولتها بر تعهد خود تأکید میکنند و اگر چالشهایی صورت گرفته باشد در بحثها و گردهماییها مورد بررسی قرار میگیرد. ایران هم از ابتدا به دنبال عضویت دراین کنوانسیون بود که با توجه به تلاشهای بسیار در 13 آذر 1387 توسط نمایندگان خانه ملت قانونی تصویب شد که در آن، جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق افراد داری معلولیت ملحق شود و دراین قانون مشخص گردید سازمان بهزیستی کشورو بنیاد شهید و امورایثارگران دو مرجع ملی برای اجرای کنوانسیون درایران هستند.» وی با بیان آنکه تا کنون 177 کشور به این کنوانسیون پیوسته اند میگوید:«کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان به غیر از50 ماده یک پروتکل الحاقی  نیز دارد. این پروتکل به حیطه اجرای کنوانسیون توسط دستگاه ها و ناظران بین المللی نظارت دارد. از تمام کشورهای عضو فقط 92 کشور این پروتکل الحاقی را امضا کردند و لازم به یادآوری است جمهوری اسلامی ایران این پروتکل الحاقی را نپذیرفته است. ادامه دارد...

...........بهداشت و سلامت

* ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند: یک فوق تخصص ریه گفت: ۸۵ تا ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند. دکتر یزدانی با بیان اینکه سیگارهای صنعتی باعث شد سرطانهای ریه افزایش یابد گفت: این سیگارها نیکوتین و قطران کمتری داشتند اما مواد دیگری مانند نیترو آزمین به آنها اضافه شد که کاملاً سرطانزا است.

* خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه: معاون کل وزارت بهداشت از راه‌اندازی سامانه‌ای در سایت سازمان غذا و دارو برای اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها خبر داد و گفت: این سامانه به آدرس IRB.FBA.GOV.IR است و مردم میتوانند برای اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها به آن مراجعه کنند. تا اوایل هفته آینده نسخه اندروید این سامانه هم راه اندازی میشود و مردم میتوانند با وارد کردن نام داروی مورد نظر، قیمت دارو را پیدا کنند. همچنین اگر کمبود یا مشکلی درباره دسترسی به دارو داشتند میتوانند با این سامانه و یا با سامانه ۱۹۰ مطرح کنند. حریرچی درباره فروش داروهای بدون نسخه گفت: ۹۰ درصد فروش داروهای بدون نسخه خارج از بیمه است. طبق مصوبه جدید شورای عالی بیمه نیز در حال حاضر تهیه این داروها برای سنین زیر ۱۲ سال تحت پوشش بیمه است و بالای ۱۲ سال از شمول بیمه خارج شده است. تعداد ایرانیان فاقد بیمه بین ۶.۹ و ۱۰.۵ درصد است که به ۵.۵ تا ۶ میلیون نفر میرسد. از این تعداد بخشی واقعا به بیمه شدن نیاز دارند، اما به دلیل ضعف اطلاعرسانی نتوانسته اند از پنجره طلایی بیمه در سال ۹۳ و ۹۴ استفاده کنند. در حال حاضر به دو روش میتوان افراد را تحت پوشش بیمه قرار داد. اول کسانی که بر اساس آزمون وسع، استطاعت پرداخت حق بیمه را ندارند تحت پوشش بیمه رایگان قرار میگیرند. یک بیمه روی تخت هم وجود دارد و اگر بیمار بستری استطاعت پرداخت حق بیمه را داشته باشد میتوانند با پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

...........ورزشی

* واکنش ستاره های فوتبال جهان به بازی ایران مقابل پرتغال: تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی که تا دقایق پایانی بازی برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی  جنگید، اما با تساوی 1 بر 1 مقابل پرتغال، با 4 امتیاز حذف دردناکی از جام جهانی  داشت. کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی بعد از بازی گفت: این فوتبالی بود که ما به آن افتخار میکنیم. ما با این نمایش، پرستیژی برای جام جهانی آوردیم. کیروش در مورد عملکرد داور نیز گفت: من نمیخواهم علیه تیم کشورم صحبت کنم، اما عادت کرده ام که یک ملت علیه من باشند. وقتی یک بازیکن با آرنج ضربه میزند، باید کارت قرمز بگیرد. در کتاب قانون نوشته نشده که در مورد مسی و رونالدو طور دیگری باید تصمیم گرفته شود. وقتی از VAR استفاده میکنید، دیگر جایی برای اشتباه بشری نیست. کیروش با تحسین بازیکنانش گفت: من به تیمم افتخار میکنم. از آنها ممنونم، ممنونم که من را به اینجا آوردید. همه میگفتند ما در انتهای جدول قرار میگیریم اما ما کیفیتمان را نشان دادیم. اما ستاره های فوتبال جهان در برنامه MATCH OF THE DAY، مهمترین و محبوبترین برنامه فوتبالی جهان، به بررسی این دیدار پرداختند. در ابتدا، دروگبا ستاره ساحل عاج در واکنش به پنالتی اعلام شده برای ایران گفت: با این منطق، باید هر توپی که به دست بخورد خطا گرفته شود، واقعاً مسخره است. بازیکن پرتغال در محوطه کاملاً به مدافع نزدیک بود و این یک هند عمدی نبود. چون بازیکن نمیتوانست کاری بکند و من میترسم در ادامه این تورنمنت باز هم چنین صحنه هایی را ببینیم. دروگبا در ادامه گفت: این همه اتفاق بحث بر انگیز، برای یک بازی فوتبال زیاد از حد است، داور این بازی در هر کدام از این صحنه ها برای اعلام تصمیمش زمان زیادی را صرف کرد. من خودم طرفدار تکنولوژی وار بودم چراکه اشتباهات را به حداقل می رساند. ولی حالا میبینیم که برای بررسی یک صحنه، زمان زیادی از بازیها گرفته میشود. در ادامه، گری لینه کر ستاره سابق فوتبال انگلستان و بارسلونا گفت: اما نباید فراموش کنیم که همین وار، باعث شده تا اشتباهات داوری به حداقل برسد. پابلو زابالتا مدافع سابق منچسترسیتی در ادامه صحبتهای لینه کر گفت: من با وار مشکلی ندارم و از طرفدارانش هستم. ولی چیزی که در این بازی از آن خوشم نیامد، رفتار بازیکنها بود. بازیکنان در این بازی بیش از حد تمارض میکردند. با یک برخورد کوچک بازیکنان چندین بار روی زمین غلت میزدند و شروع به اعتراض به داوری میکردند. این چیزی نیست که ما از یک بازی فوتبال انتظار داشته باشیم. در ادامه لینه کر از آلن شیرر ستاره سابق فوتبال انگلیس و نیوکاسل پرسید آیا جریمه رونالدو توسط داور پس از ضربه به پورعلی گنجی مناسب بوده یا داور باید رونالدو را اخراج میکرد که شیرر قاطعانه پاسخ داد: نه. کارت زرد کافی بود. این حرکت بچگانه ای بود که رونالدو انجام داد. اما شدت آن به اندازه ای نبود که با کارت قرمز مواجه شود. سپس آنها صحنه خطا روی رونالدو و پنالتی پرتغال را بررسی کردند. دروگبا گفت: این صحنه جنجال بر انگیزی خواهد ماند. زابالتا در ادامه گفت: مسی و رونالدو نیز هر دو انسان هستند و ممکن است پنالتی خود را خراب کنند. دروگبا پس از آن، از عملکرد علیرضا بیرانوند در مهار ضربه پنالتی رونالدو تمجید کرد. سپس آنها دوباره به پنالتی برای ایران برگشتند و آلن شیرر عملکرد داور را در اعلام ضربه پنالتی به سود ایران مورد انتقاد قرار داد و به گفته خود، تلاش زیادی برای کنترل خود انجام داد تا به داور دشنام ندهد. در پایان، گری لینه کر به موقعیت مهدی طارمی در وقتهای اضافه اشاره کرد و اینکه این بازیکن فرصت گلزنی و حذف پرتغال از جام را از دست داد که دروگبا گفت: دروازه بان با عکس العمل خود، فضای مناسب برای شوت زنی طارمی را بست و این باعث شد تا طارمی ضربه بیدقتی را روانه دروازه پرتغال کند.

* گلواژه: تأسف، ابرسیاهی است که آسمان ذهن آدمی را تیره میسازد در حالی که تأثیر جرائم را محو نمیکند. جبران خلیل جبران

...........حوادث

* کشف جمجمه ای در غار: دو مرد جوان که برای کوهنوردی به ارتفاعات بی‌بی شهربانو رفته بودند داخل غار جمجمه‌ای پیدا کردند. گزارش کشف استخوانهای جمجمه در غار بی‌بی شهربانو ظهر 3 تیر به مأموران کلانتری 169 مشیریه اعلام شد. ماجرا از این قرار بود که دو مرد جوان برای کوهنوردی به کوه‌های بی‌بی شهربانو رفته بودند که داخل غاری در کوه با جمجمه‌ای شبیه انسان رو به رو شدند و موضوع را به پلیس اعلام کردند. با کشف جسد تیم بررسی صحنه جرم به همراه بازپرس جنایی پایتخت راهی محل شدند. در بررسیهای اولیه مشخص شد که از زمان مرگ حدود 5 سال میگذرد. بازپرس جنایی دستور انتقال جمجمه کشف شده به پزشکی قانونی برای مشخص شدن جنسیت آن را صادر کرد. همچنین کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تحقیقات خود را برای بررسی پرونده‌های فقدانی که حدود 5 سال قبل و در آن محدوده بود را ادامه دادند.

* محکومیت افسر پلیس در شلیک شبانه: افسر پلیس کلانتری نیمه شب هنگام گشت با خودروی پلیس در یکی از خیابانهای منطقه باغ فیض تهران به دو سرنشین یک خودروی پژو ظنین شد و به آنها فرمان ایست داد اما راننده پژو بدون توجه به این اخطار پلیس پا به فرار گذاشت و به این ترتیب تعقیب و گریز پلیس با سرنشینان پژو در خیابانهای شهر آغاز شد.  افسر پلیس در جریان این تعقیب و گریز اقدام به تیراندازی کرد که یکی از سرنشینان پژو بر اثر اصابت گلوله کشته شد. در پی این حادثه که شب دوازدهم خرداد ماه سال 93 رخ داد، افسر گشت پلیس باغ فیض تهران به اتهام قتل شبه عمد در شعبه چهارم دادگاه کیفری تهران به پرداخت دیه محکوم شد و این حکم صبح دوشنبه از سوی قضات دیوانعالی کشور مهر تأیید خورد.

* گلواژه: زجر کشیده ! تو آنگاه به کمال رسیده ای که بیداری در خطاب و سخن گفتنت جلوه کند. جبران خلیل جبران

..........اطلاعرسانی

* هیئت عزاداران حسینی به اطلاع کلیه خواهران و برادران کمبینا و نابینا میرساند سفر زیارتی مشهد مقدس درتاریخ هفته اول شهریور ماه97 و مهلت ثبت نام تا پایان تیر ماه است. هزینه سفر برای فرد نابینا به مبلغ110 هزار تومان و همراه 200 هزار تومان است.  تلفن تماس09121333790-09120242139آقای مرشدی

* آموزش آواز سنتی، صدا سازی، ویولن، ستار، سنتورو فولت ریکوردر با 50 درصد تخفیف آقای حسینی09127057546 (زمان پاسخگویی از ساعت 10 الی14)

* اتاق هم اندیشان کارآفرینان روشندل شهرری در نظر دارد یک دوره کلاسهای هنری و آموزشی اعم از عروسکسازی، قالی و گلیمبافی، گلسازی، آموزش کامپیوتر و گوشیهای تلفن همراه برگزار نماید. از مربیان جهت همکاری و نیز از کارآموزان دعوت میشود برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام دوره ها از ساعت 9 الی12 با شماره09192244649آقای قدیمی تماس حاصل نمایید.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *