شناسه خبر: 13504 منتشر شده در مورخ: 1397/3/20 ساعت: 08:33 گروه: بهداشت و سلامت  
استرابیسم چیست؟

استرابیسم چیست؟

استرابیسم یا لوچى اختلال چشمى است که در آن محور چشم‌ها در یک راستا نبوده و چشم‌ها در جهات مختلف نگاه مى‌کنند.

به گزارش ایران سپید معمولاً یکى از چشم‌ها مستقیم نگاه کرده و چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا، یا پائین منحرف میشود.انحراف همیشه وجود دارد یا گاهگاهى ظاهر میشود.گاهى اوقات چشمى که قبلاً انحراف داشته، مستقیماً نگاه کند و در این زمان چشمى که قبلاً مستقیم نگاه مىکرده، منحرف شود.انحراف چشم اختلال شایعی در بچه‌ها است و تقریباً در ۴% کودکان دیده مى شود. البته در بالغین نیز ایجاد میشود که ناشى از فلج اعصاب عضلات، دید کم بعد از دیگر جراحى‌هاى چشمى و مشخص‌تر شدن انحراف چشمى مخفى قبلى است.

سه علت عمده انحراف چشم به‌خصوص در کودکان عبارتست از: 1-اختلال در واضح دیده شدن تصویر مثل مواردى که دوبینى قابل توجه وجود دارد و سعى در ایجاد تصویر واضح باعث منحرف شدن چشمها مىشود.۲-اختلالات عضلات خارج چشمى یا اعصاب این عضلات که در نتیجه فرد توانائى مستقیم نگاه داشتن چشم‌ها را ندارد.۳- اختلالات مغزى مختلف: از شایع‌ترین انواع استرابیسم یکى انحراف چشم‌ها به داخل (به سمت بینی) است دیگرى انحراف چشم‌ها به خارج (دور از بینی) است.

این مسئله با رشد بچه برطرف خواهد شد ولى استرابیسم واقعى خود به‌ خود برطرف نمیشود. درمان استرابیسم برای ایجاد دید خوب، برطرف کردن انحراف چشم و برقرارى دید دوچشمى هم‌زمان براى پیدا کردن دید سه‌بعدى یا درک عمق انجام می شود.

چشم پزشک بعد از معاینه کامل چشم درمان لازم را پیشنهاد میکند.در بعضى موارد با تجویز عینک مىتوان دید کودک را بهبود بخشید و انحراف چشم را نیز برطرف کرد.درمانهاى دیگر شامل بستن چشم سالم، جراحى آب مروارید براى بهبود دید چشم مبتلا یا جراحى عضلات خارج چشمى است.اما آیا جراحى استرابیسم در بالغین فقط به‌ منظور زیبائى انجام می شود؟

مهمتر از مسئله زیبائى این است که ارتباط هر شخص با افراد دیگر از طریق چشم است. و در صورت وجود انحراف چشم این ارتباط چشمی مختل خواهد شد. مسئله دوم بهبود میدان دید فرد مبتلا است و مسئله سوم این است که جراحى در مواردى سبب ایجاد دید عمق در فرد مبتلا خواهد شد.بنابراین مسئله زیبائى کوچکترین سود ناشى از درمان استرابیسم در بالغین است. در هیچ‌کدام از جراحى‌هاى چشمى، کره چشم از حدقه جدا نمیشود .در جراحى استرابیسم، چشم‌پزشک با ایجاد برش کوچکى روى بافت پوشاننده کره چشم به عضلات خارج چشمى دست می یابد و بر مبناى نوع انحراف، هر یک از عضلات خارج چشمى را ممکن است در جاى جدیدى قرار داده، تضعیف یا تقویت نماید. جراحى ممکن است روى یک یا هر دو چشم انجام شود.جراحى در کودکان حتماً با بیهوش کردن آنان صورت می گیرد ولى در بالغین جراحى را حتى با بى‌حسى موضعى انجام می دهند. مى‌توان براى تنظیم دقیق‌تر محورهاى چشم از بخیه‌هاى قابل تنظیم استفاده کرد که اگر بعد از جراحى مقدارى از انحراف باقى مانده بود، بعد از جراحى برطرف شود. دوره بهبودى سریع بوده و در عرض چند روز فرد می تواند فعالیت هاى عادى خود را شروع کند.

بعد از جراحى ممکن است نیاز به استفاده از عینک یا منشور باشد. همچنین در بعضى موارد ممکن است جراحى مجدد براى برطرف کردن کمى انحراف لازم باشد. مثل هر عمل جراحى دیگرى جراحی  استرابیسم نیز ممکن است همراه با عوارضى مثل عفونتو خونریزى و .. باشد ولى عوارض جدى آن بسیار نادر است.به‌طور کلى جراحى استرابیسم درمانى مؤثر براى برطرف کردن انحراف بوده ولى جانشینى براى عینک و درمان تنبلى چشم نیست.داروئى به نام بوتولینوم وجود دارد که از آن براى شل کردن موقتى عضلات چشمى استفاده میکنند.

با تزریق دارو در عضله مورد‌ نظر، عضله به مدت ۳۶ ماه شل مىشود. گرچه این دارو موقتى است ولى در بعضى موارد سبب بهبود انحراف چشم مىشود.ممکن است نیاز به تزریق‌هاى مکرر دارو باشد ولى در بسیارى از موارد، تأثیر آن به خوبى جراحى نیست.گرچه در بعضى از موارد بهترین راه درمان است.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *