شناسه خبر: 13065 منتشر شده در مورخ: 1396/12/16 ساعت: 14:11 گروه: دانش و فن آوری  
فریاد نقاش نابینا از عمق تاریکی

فریاد نقاش نابینا از عمق تاریکی

هنر همیشه نقش مهمی در زندگی «John Bramblit» بازی میکرده است. اما این امر در کمال شگفتی، تا زمانی که او کاملا نابینا شد، رخ نداد.

به گزارش ایران سپید بیشتر نابینایانی که بر خلاف معمول به سراغ هنرهای بصری میروند افرادی هستند که نابیناییشان در سنین بالا رخ داده و به همین دلیل، از حافظه مناسبی برخوردارند. بر همین اساس، در خلق آثار هنری بصری، از آنچه تا پیش از نابینایی در خاطره ثبت کرده اند استفاده میکنند. ماجرا در مورد «جان» هم تقریباً همین است البته با این تفاوت که او در زمان نابینا شدن سن زیادی نداشته است.

از ۱۱ سالگی به دنبال یک سری تشنج، بینایی جان کم و کمتر شد، تا اینکه در ۳۰ سالگی او کاملا نابینا شد.

نابینایی جان را به ژرفای تاریکترین سوراخها تبعید کرد، همه آرزوهایش بر باد رفته بود، او نه تنها افسرده شد، بلکه سخت سوگوار بلایی شد که به آن گرفتار آمده بود.

اما درست در این برهه از زندگی بود که او تصمیم گرفت رنگها را به زندگیش بازگرداند. یک سال بعد از نابینایی کامل، او تصمیم گرفت که با استفاده از رنگهای خاصی که هنگام نقاشی کناره ها و لبه های برجسته ایجاد میکنند، شروع به نقاشی کند.

در کمال تعجب، او موفق شد، گویی که نقاشیهایش، پرتو خورشید را به دنیای تاریک او تابانیده باشند.

از آن زمان به بعد، این هنرمند اهل تگزاس، نقاشیهای پویایی، مملو از رنگ و بافت میکشد. او پس از اینکه طرحی را در ذهن تجسم میکند با رنگ، کنارههای طرح خود را روی بوم میآورد، طوری که بتواند آنها را با انگشتانش، لمس کند.

وقتی با بیشتر نقاشان نابینا صحبت میکنی، لمس کردن رنگها را به عنوان ابزاری برای شناساییشان نام میبرند. جان هم همینطور است. او کشف کرده است که طیفهای مختلف رنگ، از نظر لامسه متفاوت و قابل تفکیک هستند، مثلا رنگ سفید به غلظت خمیردندان است، اما رنگ مشکی سیالتر است و غلظت کمتری دارد. به این ترتیب او طیفهای رنگ مورد نیاز برای ساختن رنگهای مختلف را شناسایی میکند و مورد استفاده قرار میدهد.

حالا دیگر، قریب پانزده سال  از نقاش شدن این مرد نابینا گذشته است و به دفعات، کارهای او مورد توجه رسانهها قرار گرفته است. شبکه های رادیویی و تلویزیونی زیادی سراغش آمده اند تا از زندگی و تخصصش برایشان بگوید. جان در شبکه ها و برنامه های پرطرفداری مثل CBS, ABC, NBC, FOX, Discovery Channel و BBC Radio and TV به عنوان مهمان حضور داشته است. او همچنین در برنامه محبوب Evening News هم در مقابل مجری شناخته شده این برنامه، Katie Couric قرار گرفته و به سؤالاتش پاسخ داده است. کتابی هم از جان با نام «فریاد در تاریکی» منتشر شده که شرح زندگیش را در آن برای علاقمندان نقل کرده است.

امید هاشمی

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *