شناسه خبر: 12922 منتشر شده در مورخ: 1396/11/11 ساعت: 12:15 گروه: دانش و فن آوری  
«DAISY»: فرمتی برای همه کتابخوانها با هر سلیقه!

«DAISY»: فرمتی برای همه کتابخوانها با هر سلیقه!

دو دهه است که در دنیا شکلی از «Digital Talking book» یا کتاب دیجیتالیِ گویا در اختیار نابینایان قرار میگیرد که میتوان آن را بیتردید نوعی از کتاب دیجیتال یا الکترونیک با در نظر گرفتن تمام استانداردهای جهانی این حوزه محسوب کرد.

به گزارش ایران سپید امروز که در کشور ما بیش از یک دهه است که متولیان امر تولید کتاب برای نابینایان و کمبینایان همت خود را بر این گمارده اند که کتابهای تولیدی خود را به شکلی غیر از نوار کاست یا کاغذ به دست متقاضیان برسانند و برای نیل به این هدف خود تبدیل کاستهای قدیمی به فایلهای MP3 و ضبط کتب جدید با دستگاههای صدابرداری کامپیوتری و ارائه کتب بر روی CD را برگزیده اند و نام این عمل خود را –به غلط- دیجیتالی کردن منابع مطالعاتی نابینایان گذاشته اند، دقیقاً دو دهه است که در دنیا شکلی از «Digital Talking book» یا کتاب دیجیتالیِ گویا در اختیار نابینایان قرار میگیرد که میتوان آن را بیتردید نوعی از کتاب دیجیتال یا الکترونیک با در نظر گرفتن تمام استانداردهای جهانی این حوزه محسوب کرد. این شیوه تولید منابع دیجیتالی بر اساس استانداردی انجام میپذیرد که با عنوان «Digital Accessible Information System» یا «سامانه اطلاعاتی دیجیتالی دسترسپذیر» و به طور اختصار «DAISY» شناخته میشود. آنچه در قالب استاندارد دِیزی در اختیار کاربران نابینا قرار میگیرد، بسته ای را شامل میشود که در آن، کتاب، مجله، روزنامه یا هر منبع مطالعاتی دیگر به گونه ای تنظیم شده است که کاربر بتواند به تمامی شیوه های موجود برای کتاب خواندن نابینایان اعم از صوتی و بریل یا به کمک صفحه خوان، از آن منبع مطالعاتی استفاده کند. تحت استاندارد دیزی، هر بسته دو بخش اصلی دارد: نسخه صوتی کتاب –که ممکن است با یک صدای انسانی تولید شده باشد یا یک موتور صوتی ماشینی- و نسخه متنی کتاب که با استاندارد XML در این بسته گنجانده شده است. در فرایند تولید فایلهای دیزی، ابزارهایی نیز وجود دارد که به وسیله آنها، تولید کنندگان قادر خواهند بود این فایلهای صوتی را با فایلهای متنی موجود در بسته مطابقت دهند. این بدان معناست که کاربر نابینا، در هنگام مطالعه یک کتاب صوتی، به طور همزمان به متن و صدای کتاب دسترسی دارد. این امر باعث میشود کاربر بتواند علاوه بر منتفع شدن از مزیت سرعت بالای کتاب صوتی، با در اختیار داشتن متن کتاب، در هر موقعیتی از متن اقدام به جستوجو نموده یا از بخشی از متن به بخش دیگر منتقل شود. به علاوه، طبق موارد صدر الشرح، انطباق فایل صوتی با متن کتاب باعث میشود کاربر بتواند همزمان با استفاده از فایل صوتیِ کتاب، به هر شکل که مورد نیازش است –برای مثال حرف به حرف، کلمه به کلمه، جمله به جمله یا خط به خط- بر روی متن حرکت کند. افزون بر این، با وجود صوتی بودن کتاب مورد مطالعه، کاربر میتواند هر بخش از متن را که لازم بود کپی کرده یا علامت بگذارد. برای کاربرانی که از برجسته نگار استفاده میکنند هم این امکان وجود دارد که افزون بر فایل صوتی، به نسخه بریل کتاب نیز دسترسی داشته باشند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
زکریا 1396/11/11 - 12:33
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment اگه میشه یک برنامه برای اندروید مخصوص پخش فایل های دیضی بفرستید کانال تلگرامیتون ممنونم
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *