شناسه خبر: 12666 منتشر شده در مورخ: 1396/9/10 ساعت: 17:27 گروه: ورزشی  
همایش‌ "چشم‌های قهرمان" برای پر رنگ کردن جایگاه ورزشکاران نایبنا و کم‌بینا برگزار می‌شود

همایش‌ "چشم‌های قهرمان" برای پر رنگ کردن جایگاه ورزشکاران نایبنا و کم‌بینا برگزار می‌شود

رییس فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان از برپایی همایش "چشم‌های قهرمان" به منظور تجلیل از ۲۵ نفر از ورزشکاران دو دوره پارالمپیک ریو و لندن خبر داد.

به گزارش ایران سپید محمد رضا مظلومی، رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون در سالن کنفرانس مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران، اظهار کرد: این فدراسیون از سال ۷۸ که فعالیت خود را آغاز کرد توانست در هشت رشته مردان و چهار رشته بانوان فعالیت گسترده‌ای داشته باشد و تا به امروز با حمایت دولت توانسته‌ایم جایگاه خوبی را در ورزش نابینایان و کم بینایان را کسب کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل اشتغال ورزشکاران قهرمان نابینا و کم بینا، پیگیری شده است یا خیر؟ گفت‌: با پیگیری که  وزارت ورزش و جوانان در این زمینه  دارد، امیدوارم که به زودی ورزشکاران نابینا و کم بینا که در المپیک‌های گذشته موفق به کسب عناوین خوبی شده‌اند بتوانند در زمینه اشتغال نیز در ارگان‌های دولتی مشکل خاصی نداشته باشند. 

 وی در مورد هدف‌گذاری اصلی این فدراسیون اظهار کرد: رشته گلبال یکی از اصلی‌ترین رشته نابینایان و کم‌بینایان است که در هیچ فدراسیونی این رشته را نداریم. ما سعی داریم که هم چنان که در گلبال در حال‌ حاضر در سطح آسیا قهرمان هستیم و در رنکینگ اول آسیا قرار داریم در سایر رشته‌ها نیز از نظر قهرمانی جایگاه خوبی را کسب کنیم. البته در رشته فوتبال پنج نفره، دوومیدانی، جودو و شطرنج نیز جایگاه‌های قابل قبولی داریم، اما در حال‌ حاضر در گلبال حرف اول را در آسیا می‌زنیم. در گلبال مردان در دوره قبل ما موفق به کسب رتبه سوم بازی‌های پاراآسیایی شدیم و در جودو نیز صاحب عناوین خوبی هستیم. هم‌چنین در دوومیدانی توانستیم در دو دوره قبل به مدال‌های ارزشمندی دست پیدا کنیم. ما در رشته دوومیدانی نیز در آسیا از وضعیت خوبی برخوردار هستیم، اما فاصله زیادی در سطح جهان داریم که امیدوارم بتوانیم در جهان نیز خود را در جایگاه قهرمانی مطرح کنیم.

مظلومی در ادامه‌ گفت: در حال‌ حاضر فوتبال پنج نفره، نایب قهرمان پارالمپیک ریو است که ما سعی داریم در بازی‌های آسیایی مالزی که تیم ۱۳ آذرماه راهی این رقابت‌ها خواهد شد تا بتواند سهمیه جهانی ‌اسپانیا را کسب کند، ضمن حفظ این جایگاه آن را نیز ارتقا ببخشیم. هر چند که در فوتبال پنج نفره در حال‌ حاضر در آسیا بدون رغیب هستیم، اما برای کسب قهرمانی کار سختی را پیش‌رو داریم.

رییس فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان در ادامه‌ هم‌چنین در خصوص گلبال بانوان نیز، خاطرنشان کرد: بانوان گلبالیست متاسفانه به دلیل این که بعد از بازی‌های پاراآسیایی اینئچون که به صورت مرتب با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مواجه شدند نتوانستند حضور جدی در تورنمنت‌های مختلف آسیایی و جهانی داشته باشند و ما همان طور که در بخش گلبال مردان حضور قوی داریم، اما در زنان به دلیل همین مشکل نتوانسته‌ایم به جایگاه خوبی دست پیدا کنیم، اما در خصوص دوومیدانی بانوان با سرمایه‌گذاری خوبی که صورت گرفته است امسال در مسابقات جهانی سوییس بانوان دوومیدانی کار ما به ویژه‌ صفرزاده توانست بهترین رکوردار آسیا و قهرمان جهان شود و در بازی‌های پاراآسیایی جوانان که وی شرکت خواهد کرد امیدوارم که این بازی‌ها شروع خوبی برای ورزش بانوان نابینا و کم بینا باشد تا بتوانیم اثبات کار بانوان دوومیدانی کار را برای بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا را از امارات آغاز کنیم. وی اولین ورزشکاری بود که توانست در دوی سرعت در دنیا مدال کسب کند و یکی از بهترین ورزشکاران ما در رشته دوومیدانی است.

مظلومی خاطرنشان کرد: کسب مدال‌های جهانی برای ما حائز اهمیت نیست. آن چه که برای ما اهمیت دارد این است که ما بتوانیم ورزش را به شکل همگانی در بین ورزشکاران نابینا و کم بینا رواج دهیم تا تمام نابینایان و کم بینایان بتوانند در فعالیت‌های ورزشی حضور خوبی داشته باشند.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان در ادامه‌ صحبت‌هایش و در پاسخ به این سوال که در همایش "چشم‌های قهرمان" که دوشنبه هفته‌ آینده ۱۳ آذر ماه به میزبانی سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه برگزار خواهد شد چند ورزشکار نابینا و کم بینای پارالمپیکی مورد تجلیل قرار خواهند گرفت؟ گفت‌: در این همایش ما سعی داریم از ۲۵ ورزشکار نابینا و کم بینا که در دو دوره بازی‌های پارالمپیک ریو و لندن صاحب عناوین طلا و نقره و برنز شدند به بهترین شکل ممکن تجلیل صورت بگیرد.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان هم‌چنین درباره مجمع انتخابات فدراسیون نابینایان و کم بینایان و این که برنامه شما برای بازی‌های پاراآسیایی جاکارتای اندونزی،  که قرار است سه‌شنبه هفته‌ آینده ۱۴ آذر ماه برگزار شود، چیشت؟ گفت‌: من در جریان برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون نابینایان و کم بینایان در تاریخ ذکر شده نبوده‌ام و وزارت ورزش و جوانان این تاریخ را انتخاب کرده است. البته ما کار را به روال عادی انجام داده‌ایم و سعی داریم همان طور که در گوانگژو ۲۰ مدال کسب کردیم و در اینچئون کره به ۳۵ مدال افزایش دادیم در اندونزی نیز با برنامه‌ریزی که صورت گرفته است این تعداد را ارتقا ببخشیم.

مظلومی هم‌چنین با اشاره به حمایت خوب دولت از ورزشکاران نابینایان و کم بینایان، گفت‌: تا به امروز دولت در حد و اندازه خود از ورزشکاران نابینا و کم بینا حمایت‌های خود را انجام داده است و ما مشکل خاصی از نظر بودجه نداشتیم، اما به‌ هر حال این حمایت زمانی جواب می‌دهد که سایر ارگان‌ها نیز توجه ویژه‌ای به ورزشکاران نابینا و کم بینا داشته باشند.

او ‌اضافه کرد: ما در کنار پرداختن به ورزش قهرمانی در حوزه همگانی نیز اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم و سعی کرده‌ایم از یک تا یک و نیم درصد از جامعه که در حال‌ حاضر نابینا هستند در توسعه و ترویج ورزش بین این افراد گام‌های موثری برداریم. ما در چهار سال گذشته که مسوولیت این فدراسیون را بر عهده گرفتم سعی کردم در زمینه استعدادیابی و پرورش جوانان و نوجوانان و انجام کار پایه‌ای فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشیم تا در کنار توسعه ورزش همگانی به رشد ورزش قهرمانی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم. 

هم‌چنین شاعری، نایب رییس امور بانوان فدراسیون نابینایان و کم بینایان در این نشست با اشاره به مظلومیت زنان گلبالیست برای حضور در میادین مختلف آسیایی و جهانی، اظهار کرد: گلبال یکی از رشته‌های اصلی نابینایان و کم بینایان است و ما همیشه سعی کرده‌ایم که در این رشته فعالیت‌های خوبی داشته باشیم، اما متاسفانه چند سالی است که به دلیل روبه‌رو شدن با ورزشکاران اسراییلی بانوان ما نتوانسته‌اند در میادین مختلف حضور داشته باشند. حتی ما به خاطر این مشکل سهمیه پارالمپیک ریو را نیز از دست دادیم. هر چند که در چهار سال گذشته با برپایی مسابقات داخلی سعی کرده‌ایم در بخش گلبال بانوان فعالیت‌های خوبی داشته باشیم، اما متاسفانه گلبال زمانی رشد پیدا می‌کند که ورزشکاران بتوانند در مسابقات جهانی و آسیایی شرکت کنند.

نایب رییس امور بانوان فدراسیون نابینایان و کم بینایان، گفت‌: در دوومیدانی بانوان نیز جهش خوبی داشته‌ایم و توانسته‌ایم پتانسیل‌های خوبی در رده‌های جوانان، نوجوانان در دوها و پرتاب‌ها و به ویژه‌ دوی سرعت را شناسایی کنیم. امیدوارم که بتوانیم با حضور موفق در بازی‌های پاراآسیایی امارات و سپس اندونزی جایگاه بانوان نابینا و کم بینا را نسبت به گذشته پر رنگ‌تر کنیم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، مظلومی، رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر این که چه برنامه‌ای برای قهرمانان و پیشکسوتان این رشته پس از پایان دوران قهرمانی دارید و آیا تمهیداتی در این زمینه  اندیشیده شده است یا خیر؟ در این باره توضیح داد: ما امسال این کار را آغاز کرده‌ایم که با حمایت از پیشکسوتان بتوانیم به آن‌ها نشان دهیم که توجه ویژه‌ای داریم و آن‌ها مورد فراموشی واقع نشده‌اند. البته باید این را بگویم که ما در فدراسیون واحد کاریابی نیستیم که بخواهیم برای ورزشکاران نابینا و کم بینا که بعد از پایان دوران قهرمانی خانه‌نشین می‌شوند کاری را جست‌وجو کنیم. به عنوان مثال خانم تکتاز که اولین سهمیه پارالمپیک را کسب کرده است و در حال‌ حاضر شما اشاره می‌کنید که فعالیت مناسبی ندارد باید عنوان کنم که ما نمی‌توانیم به تمام ورزشکاران پیشکسوت نابینا و کم بینا خدمت زیادی داشته باشیم. من اعتقاد دارم که باید قوانینی گذاشته شود تا این گونه ورزشکاران از سه درصد کارآفرینی که باید استفاده کنند، بهره‌مند شوند تا مشکل آن‌ها بعد از عمر قهرمانی حل شود.

او ضمن انتقاد از شبکه رادیو ورزش، اظهار کرد: این شبکه از سال گذشته برنامه‌ای که در خصوص نابینایان و کم بینایان داشت، را متوقف کرده است و ما انتظار بیش‌تری از این شبکه داشتیم تا با رسیدگی به مسائل و مشکلات  ورزشکاران نابینا و کم بینا بتوانند در حمایت از این ورزشکاران و ارسال مشکلات و مسائل آن‌ها به مسوولان در جهت کمک به این ورزشکاران قدم موثری بردارد، اما متاسفانه از سال گذشته برنامه‌ای که در حد دو تا یک ربع در هفته‌ پخش می‌شد متوقف کرده است و از این مساله از شبکه رادیو ورزش انتقاد دارم. امیدوارم که رسانه‌ها توجه بیش‌تری به ورزشکاران نابینا و کم بینا داشته باشند.

مظلومی در پاسخ به این پرسش که آیا برای ورزشکاران نابینا و کم بینا که در اردوها حضور دارند، حقوق ویژه‌ای پرداخت می‌شود یا خیر؟ در این باره توضیح داد: چون این ورزشکاران زیر نظر مجموعه پارالمپیک قرار دارند، در حال‌ حاضر پارالمپیک اردوهای ویژه‌ بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا را آغاز کرده است و برای تمام ورزشکاران حاضر در اردو حقوق خاصی را پیش‌بینی کرده است که ورزشکاران ما نیز از این مساله مستثنی نیستند. البته این حقوق و مزایا بستگی به عملکردی که ورزشکاران در دوره بازی‌های پاراآسیایی قبل داشتند و موفق به کسب طلا، نقره و برنز شدند مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و کسانی که در دوره قبل نیز طلا کسب کرده‌اند از حقوق و مزایای بیش‌تری بهره‌مند می‌شوند. ضمن این که اگر ورزشکاری که در اینچئون موفق به کسب مدال نقره شده بود و در جاکارتا نقره خود را به طلا تبدیل کند، اگر امکانات کم‌تری برخوردار شده باشد بعد از بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا در خصوص حقوق و مزایای او پارالمپیک، جبران خواهد کرد.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان  در پایان در خصوص همایش "چشم‌های قهرمان" و این که حضور عراقچی در فدراسیون نابینایان و کم بینایان در این فدراسیون چه تاثیری در حمایت از ورزشکاران نابینا و کم بینا در عرصه‌های بین‌المللی داشته است؟ توضیح داد: عراقچی خود به صورت داوطلبانه در این فدراسیون فعالیت می‌کند و با پذیرش میزبانی این همایش به دنبال این است تا بتواند ‌اسپانسرهای بیش‌تری را برای حمایت از ورزشکاران  نابینا و کم بینا تشویق کند و این که در شناسایی جایگاه هر چه‌ بهتر ورزشکاران نابینا و کم بینا در جامعه گام موثری بردارد تا ورزشکاران این قشر مورد توجه و حمایت هر چه‌ بیش‌تری قرار بگیرند. من امیدوارم که خروجی این همایش در نهایت به نفع ورزشکاران نابینا و کم بینا باشد و ما بتوانیم تمام ارگان های دولتی را در حمایت از ورزشکاران داشته باشیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *