شناسه خبر: 12652 منتشر شده در مورخ: 1396/9/5 ساعت: 08:26 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 5 آذر 1396

روزنامه یکشنبه 5 آذر 1396

۱۱۵۰ مرکز توانبخشی معلولان در کشور راه اندازی شد‌ - افراط گرایی منجر به زوال است - قیمت نان را ۳۲ در صد افزایش داده اند نه ۱۵ در صد - سامانه ثبت شکایات حمل و نقل فعال شد - اولین پیوند شبکیه مصنوعی در شیراز انجام شد - ثبت نام ۱۳۷ اثر در جشنواره فیلم فجر - معرفی نامزدهای نهایی فدراسیون نابینایان - قصاص، مجازات قتل مرد همسایه

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 5 آذر 1396

7 ربیع الاول 1439

26 نوامبر 2017

سال بیست و دوم شماره 5726

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) تسلیت و آغاز امامت آخرین مرد نجات و مایه نزول برکات مبارک باد.

.........عناوین این شماره.......

۱۱۵۰ مرکز توانبخشی معلولان در کشور راه اندازی شد‌ 2

افراط گرایی منجر به زوال است 5

قیمت نان را ۳۲ در صد افزایش داده اند نه ۱۵ در صد

سامانه ثبت شکایات حمل و نقل فعال شد 9

اولین پیوند شبکیه مصنوعی در شیراز انجام شد 11

ثبت نام ۱۳۷ اثر در جشنواره فیلم فجر 14

معرفی نامزدهای نهایی فدراسیون نابینایان

قصاص، مجازات قتل مرد همسایه

اطلاعرسانی

.......ویژه

* ۱۱۵۰ مرکز توانبخشی معلولان در کشور راه اندازی شد‌: مدیر کل دفتر مراکز توانبخشی روزانه بهزیستی کشور زهرا نوعپرست در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین در اردبیل اظهار داشت: در حال‌حاضر یک هزار و 150 مرکز توانبخشی معلولان در کشور راه اندازی شده که با برنامه ریزیهای اساسی در صدد هستیم دغدغه معلولان در کشور را بر طرف کنیم. وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته توسط سازمان بهزیستی در راستای آسایش و راحتی قشر معلولان در کشور افزود: بهزیستی برنامه اساسی برای راه اندازی مراکز توانبخشی معلولان در سطح کشور داشته است که خوشبختانه تا اکنون در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام شده و در استانهای کشور نیز این مراکز راه اندازی میشود. مدیر کل دفتر مراکز توانبخشی روزانه بهزیستی کشور از برنامه ریزی برای تصویب مصوبه حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: انتظار میرود مصوبه‌ای برای حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی تصویب شود که این امر میتواند بسیاری از مشکلات حوزه معلولان را بر طرف کند. نوعپرست از سه فعالیت ویژه بهزیستی برای خدمات دهی به معلولان خبر داد و اظهار کرد: این فعالیتهای ویژه شامل تأمین وسایل توانبخشی در حوزه بهداشت و دیگر بخشهاست که میتواند در راستای بینیاز سازی معلولان و آسایش و رفاه کامل آنها بسیار مهم باشد. وی با اشاره به برنامه ریزی برای ارائه تسهیلات به قشر معلولان گفت: در این زمینه برنامه ریزی شده تسهیلاتی به معلولان ارائه شود تا این قشر نیز بتوانند با ارائه این تسهیلات گام بزرگی در اشتغال زایی بردارند. معلولان نیز همانند دیگر اقشار جامعه ظرفیتهای ویژه ای دارند که باید این ظرفیتها شکوفا شود و این امر نیازمند حمایت همه‌  جانبه و ویژه از این قشر توانمند است.

* توجه به معلولان در مناسب سازی فضای گردشگری: معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از رعایت اصول مناسب سازی فضای گردشگری برای معلولان و جانبازان در تصویب طرحهای جدید خبر داد. علی‌مونسان با اشاره به اهمیت توجه به تمامی نیازهای گروه های مختلف گردشگران از جمله معلولان و جانبازان، گفت: آماده کردن محیطی مناسب برای استفاده هرچه بهتر معلولان و جانبازان از فضاهای گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد و از این رو در تصویب طرحهای صندوق توسعه ملی، رعایت اصول مناسب سازی را در این گونه فضاها لحاظ میکنیم. البته باید فضاهای موجود گردشگری هم در حد معقول و توان خود، شرایط مناسبی را برای استفاده‌ گردشگرانی با شرایط خاص فراهم کنند. مونسان با تأکید بر این‌که پرتال جامع گردشگری کشور در حال راه اندازی است، خاطرنشان کرد: در این پرتال فضاهای گردشگری و ویژگیهای هر فضا جمع‌آوری و نشان داده میشود تا گردشگران بر اساس نیازها و خواسته‌های خود و البته با آگاهی بتوانند محل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

.......سیاسی

* افراط گرایی منجر به زوال است. جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در دیدار با مقامهای ارشد گینه استوایی، ونزوئلا، بولیوی و لیبی با اعلام آمادگی ایران برای انتقال تجربیات به کشورهای دنیا گفت: سیاستهای منجر به افراط گرایی در دنیا رو به زوال و شکست است.

* قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد.

* محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص پرونده حمید بقایی گفت: تعداد بسیاری کارت هدیه از صندوق خودروی شخصی حمید بقایی پیدا شد که منشأ آنها باید مشخص شود. همچنین۳ میلیون و حدود ۷۰۰ هزار یورو از کنفرانس جنبش عدم تعهدها به اضافه حدود ۵۳۰ هزار دلار مفقود شده که آخرین بار حسب اظهار یکی از عوامل در اختیار «حمید بقایی» بوده است. بقایی در خصوص خبر آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی در رابطه با خروج مبلغ سنگینی از کشور توسط وی نیز باید پاسخ دهد؛ علاوه بر این اسنادی دیگری نیز در ارتباط ایشان با جاسوسها و نفوذ جاسوسان در بیوت در دست و موجود است.

* «هادی قبیسی» پژوهشگر لبنانی آمریکا و رژیم صهیونیستی را بزرگترین بازندگان نابودی داعش خواند و در عین حال نسبت به فعالیت هسته های خفته داعشی در کشورهای مختلف هشدار داد.

* صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در تازه ترین گزارش خود از وضعیت کودکان یمن اعلام کرد که در سال 2016 حدود 23 هزار نوزاد در این کشور کشته شدند. سازمان ملل ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان را مسئول فاجعه بزرگ و نابسامانی اوضاع انسانی در یمن عنوان کرده است.

* دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه مستقر در انگلیس در جدیدترین گزارش خود درباره جنگ ویرانگر سوریه، اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ در ۲۰۱۱ بیش از ۳۴۰ هزار تن از جمله ۱۰۰ هزار غیر نظامی کشته شده‌اند.

.......اجتماعی

* قیمت نان را ۳۲ در صد افزایش داده اند نه ۱۵ در صد: محمد محمدی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران: با تصمیمهایی که در اتاق اصناف ایران گرفته شده قیمت نان در تهران ۳۲ درصد افزایش یافته است نه ۱۵ درصد. وی گفت: آنچه در تهران رخ داده این است‌ که علاوه بر افزایش ۱۵ در صدی قیمت نان وزن چانه یا خمیر نان را هم نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش داده اند و با بررسی دقیق به این نتیجه میرسیم که با کاهش وزن چانه و افزایش ۱۵ در صدی قیمت به طور میانگین، قیمت نان حدود ۳۲ درصد افزایش یافته است. محمدی افزود: حتی وزنهایی که در سال ۱۳۹۳ مصوب شده، از استاندارد هم‌ کمتر است و برای نمونه وزن خمیر نان سنگک در گذشته ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم بود و در مصوبه سال ۱۳۹۳ هم ۶۶۷ گرم تعیین شد اما در مصوبه اخیر آن را ۵۶۰ گرم تصویب کردند.

* صدور کارت‌ ملی برای معلولان بدون مراجعه حضوری: سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از صدور کارت‌‌ ملی برای سالمندان و معلولان بدون مراجعه حضوری به مراکز خبر داد و گفت: ۸۰۰ ایستگاه سیار در سطح کشور در این بخش پیشبینی شده و متقاضیان میتوانند با برقراری تماس از خدمات آنها استفاده کنند. بر همین اساس افراد سالخورده و معلول که به هر دلیل نمیتوانند به دفاتر صدور کارت مراجعه کنند. میتوانند با برقراری تماس با ایستگاه های سیار اقدام به دریافت کارت ملی خود کنند.

* 3 هزار کودک کار تحت پوشش سازمان خدمات اجتماعی: قدیمی، مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران: 3 هزار کودک کار و محروم در 16 مرکز پرتو زیر پوشش هستند. امسال مراکز پرتو به 20 مرکز و ظرفیت ساماندهی تا 3500 افزایش خواهد یافت. مراکز پرتو خاص کودکان محروم، کار، بی سرپرست و بد سرپرست و در معرض آسیب است. این کودکان از ساعت 8 صبح تا پایان روز در این مراکز میمانند و در طول روز تغذیه آنها رایگان است.

.......اقتصادی

* سامانه ثبت شکایات حمل و نقل فعال شد: سامانه ثبت شکایات مردم درباره خدمات حمل و نقل با هدف ثبت انتقادها و پیشنهادها و انتقال به مسئولان ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی در قالب روبات تلگرامی به نام سفر 96 به نشانی safar96_bot@ فعال شد. شهروندان میتوانند شکایات و انتقاد خود را در روبات تلگرامی «سفر96» ثبت کنند تا به سرعت رسیدگی شود.

* پرداخت غرامت مرسولات پستی تا ۶۵۰ هزار تومان: محمد مقصودی، مدیر کل کنترل کیفیت و عملیات پستی شرکت ملی پست با اشاره به خدمات پرداخت غرامت این شرکت در قبال کلیه مرسولات ثبت شده تا سقف ۶۵۰ هزار تومان، از پرداخت فوری این زیانکرد تا حداکثر ۴۸ ساعت به مشتریان خبر داد. وی با ذکر انواع مرسولات پستی، گفت: هنگام تحویل مرسولات پستی به باجه های قبول، رسید خدمات ارائه شده و هزینه های مترتبه به همراه شناسه یونیک و اختصاصی مرسوله که حاوی  ۲۰ یا ۲۴ رقم است به مشتری ارائه میشود که در واقع این شناسه ID آن مرسوله است و مشتری با مراجعه به پورتال پست و یا آدرس http://newtracking.post.ir  قادر است از سرنوشت مرسوله خود و مسیر حرکت و مکان و نام شخص تحویل گیرنده مطلع گردد. مقصودی اظهار کرد: در صورتی که مرسوله مشتری بیش از ۶۵۰ هزار تومان ارزش داشته باشد، مشتری میتواند در زمان تحویل مرسوله خود به باجه های پستی دولتی و خصوصی، نسبت به بیمه کردن مرسوله خود با پرداخت حدود یک در صد از کل ارزش ریالی مرسوله اقدام کند.

* تعطیلی ۶ آذر شامل تمام کارگران مشمول قانون کار: اداره تعاون با ابلاغ بخشنامه تعطیلی ششم آذر به تمام ادارت اجرایی اعلام کرد: این تعطیلی شامل تمام کارگران مشمول قانون کار است. نمایندگان مجلس در سال 1394 در ماده 37 قانون احکام برنامه های توسعه کشور تصویب کردند روز هشتم ربیع الاول تعطیل رسمی باشد و در تقویم گنجانده شود.

 

.......بهداشت و سلامت

* اولین پیوند شبکیه مصنوعی در شیراز انجام شد: دو بیمارستان پارس و خلیلی شیراز پنجشنبه شاهد نخستین عمل موفقیت آمیز پیوند شبکیه مصنوعی در ایران بودند. دکتر محسن فروردین سرپرست تیم جراحی گفت: این شیوه عمل برای بیمارانی که به طور مطلق فاقد دید هستند، استفاده میشود به طور مثال بیمارانی که دچار شب کوری هستند چرا که در این بیماران در ابتدا دید شب کم است و به مرور زمان با افزایش سن، دید روز نیز از دست میرود و برخی از بیماران در سالهای آخر عمر با نابینایی مطلق روبه‌رو هستند. وی بیان کرد: یکی از کسانی که عمل پیوند رویش انجام شده خانم 33 ساله ایست که نابینایی مطلق است و هر دو چشمش با شیوه‌های معمولی اندازه‌گیری دید فاقد حتی درک نور بوده است، اما با شیوه‌های خاص و استفاده از نورهای بسیار قوی، پالسهایی در عصب بینایی وجود داشته است. فروردین افزود: این عمل از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین شیوه‌های عمل جراحی چشم است که 6 تا 7 ساعت طول میکشد، دستگاهی در کنار چشم بیمار تعبیه میشود که گیرنده تصاویری است که توسط دوربین از محیط ضبط و از طریق کابل به یک پروسسور روی شبکیه انتقال مییابد و در نتیجه تحریکهای الکتریکی که بر روی شبکیه ایجاد میکند، توسط مغز بیمار به درک بینایی تبدیل میشود و بیمار مطلقاً نابینا، توانایی پیدا میکند که به تنهایی راه برود و فعالیتهای خود را انجام دهد. وی بیان کرد: هر چند این دید خیلی بالا نیست، اما برای بیماری با این درجه از مشکل چشمی بسیار با اهمیت است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این دستگاه و شیوه عمل جراحی نیز مانند تمام حرکات علمی جدیدی که پا به عرصه می‌گذارد، گران است و حدود 750 میلیون تومان هزینه دارد پیشبینی میشود که 12 هزار بیمار با نابینایی مطلق و 10 هزار بیمار که دچار کمبینایی شدید هستند، امکان دریافت پیوند شبکیه را داشته باشند که به این ترتیب و با تجاری سازی؛ قیمت عمل نیز پایینتر خواهد آمد. وی افزود: دو عمل پیوند در یک روز و در دو بیمارستان شیراز توسط یک تیم هفت نفره از برجسته ترین متخصصان شبکیه انجام شده است. 250 عمل این‌چنینی در جهان انجام شده، اما در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که یک تیم در یک روز 2 عمل پیوند را انجام دهد. فروردین با اشاره به اینکه این عمل تنها در 2 کشور خاورمیانه انجام میشود، گفت: ما اولین کشوری هستیم که با استفاده از متخصصان داخلی این عمل فوق تخصصی را انجام داده‌ایم. زیبایی کار پیوند شبکیه مصنوعی این است که نابینایانی که درک ضعیفی از نور داشتند، انتخاب شدند. نتیجه هم بیش از حد انتظار ما بوده است. فروردین ادامه داد: تلاش و پیشرفت در این عرصه ادامه خواهد داشت و سامانه شبکیه‌ مصنوعی به عنوان چشم بیونیک یا ایمپلنت شبکیه شناخته میشود و میتواند با ایجاد تحریک الکتریکی سطح شبکیه موجب القاء درک بینایی در فرد نابینا شود. پس از انجام جراحی تمرینات توانبخشی، فرد  ابتدا تا حدود یک متر را میبیند.

 

.......جعبه جادو

* ثبت نام ۱۳۷ اثر در جشنواره فیلم فجر: با پایان یافتن مهلت حضور فیلمها در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، در مجموع ۱۳۷ اثر فرم تقاضا را تحویل دبیرخانه این جشنواره دادند. به نقل از روابط عمومی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، آثار ارائه شده به جشنواره فیلم فجر شامل ۴۳ فیلم مستند و ۹۴ فیلم سینمایی است. پس از بررسی فرمهای تقاضا، استعلام و احراز قطعیتِ داشتن پروانه ساخت و پروانه نمایش سینمایی، فهرست کامل این آثار اعلام خواهد شد. بازبینی فیلمها توسط هیئت انتخاب بزودی آغاز خواهد شد و تا پایان آذر ادامه خواهد داشت و آثار راه یافته به بخش مسابقه هفته اول دی اعلام میشود.

* ۱۶۲ فیلم در مراحل مختلف تولید: به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، از این میان ۲۴ فیلم آماده نمایش، ۱۵ اثر در مرحله صداگذاری، ۱۵ فیلم مرحله تدوین و ۱۷ اثر نیز در مرحله فیلمبرداری قرار دارند.

 

.......ورزشی

* معرفی نامزدهای نهایی فدراسیون نابینایان: محمدرضا داورزنی، معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش اعلام کرد: انتخابات ریاست فدراسیون نابینایان روز سه شنبه، 14 آذر ساعت 10 صبح در آکادمی ملی المپیک برگزار خواهد شد. در این انتخابات سه نفر ثبت نام کردند که صلاحیت همه آنها نیز از سوی وزارت ورزش و جوانان مورد تأیید قرار گرفت. بر این اساس، محمدرضا مظلومی، علی دانشمندفر و محمدرضا بیدکی کاندیداهای نهایی این انتخابات هستند. این انتخابات در حالی 14 آذر برگزار میشود که دوره ریاست چهار ساله مظلومی روز 27 آذر به پایان میرسد.

* معرفی آثار برگزیده نخستین جشنواره دستاوردهای علمی در ورزشهای پارالمپیکی: از 205 اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره، پنج اثر برگزیده شد. آثار برگزیده به شرح زیر است: مقاله برگزیده: رابطه عملکرد خانواده با استحکام ذهنی در ورزشکاران پارالمپیکی، تألیف حمیده سبزعلیزاده. رساله برگزیده: مطالعه مقایسه ای متغیرهای منتخب الکترومایوگرافی عملکرد عضلانی پرتاب نیزه معلولین مرد نخبه، تألیف دکتر مصطفی بهرامی. پایان نامه برگزیده: تأثیر آموزش راهبردهای برنامه ریزی عصبی کلامی بر خودکارآمدی عمودی, اعتماد به نفس ورزشی و عملکرد ورزشکاران یک تیم والیبال نشسته، تألیف بهروز اکبرزاده. ایده برگزیده: اپلیکیشن ترویج ورزش همگانی افراد دارای معلولیت، تألیف محمدرضا دشتی. ایده برگزیده: طراحی, ساخت و تولید دیسکهای ورزشی در سایزهای 1، 1.5 کیلو و 2 کیلوگرم، تألیف علیرضا مختاری همامی، کتاب برگزیده: کتاب جامع ورزش معلولین، تألیف دکتر یحیی سخنگویی و همکاران. نخستین جشنواره دستاوردهای علمی در ورزشهای پارالمپیکی همزمان با 12 آذر، روز جهانی معلولین از ساعت 9 تا 12 در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک مجموعه ورزشی انقلاب تهران برگزار خواهد شد. پژوهشگران آثار برگزیده نیز سخنرانی خواهند کرد.

.......حوادث

* قصاص، مجازات قتل مرد همسایه: «ما او را هول دادیم و سرش به قفل یک مغازه برخورد کرد» این اظهارات ۲ پسر جوان است که در جریان درگیری با همسایه شان وی را به قتل رسانده اند. حالا چند روز پس از محاکمه، قضات دادگاه حکم به قصاص هر دو متهم دادند. این حادثه شامگاه 25 مرداد سال 94 به پلیس گزارش شد. آن شب مردی به کلانتری 111 هفت چنار رفت و گفت برادر 53 ساله اش که از 2 روز قبل در جریان درگیری با 2 پسر جوان مجروح شده و به کما رفته بود جانش را از دست داده است. بررسیها نشان میداد متهمان  2شب قبل در نزدیکی دو راهی قپان مقتول را مورد ضرب و شتم قرار داده و گریخته اند. به این ترتیب آنها به نامهای حامد و بهنام دستگیر شدند. تحقیقات از آنان نشان میداد 2 سال قبل وقتی آنها در کوچه ایستاده بودند مقتول به آنها تذکر داده و متهمان به‌خاطر همین تذکر از وی کینه به دل گرفته بودند و شب حادثه با این انگیزه وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. متهمان در جریان تحقیقات به درگیری با مقتول اعتراف کردند اما گفتند نیتی برای به قتل رساندن وی نداشتند. با تکمیل تحقیقات پرونده با صدور کیفر خواست به دادگاه فرستاده شد. در جلسه محاکمه که مدتی قبل در شعبه دوم دادگاه کیفری برگزار شد، نماینده دادستان اتهام حامد را مباشرت و اتهام بهنام را معاونت در قتل عمدی اعلام کرد و سپس اولیای دم خواستار قصاص قاتل شدند. در ادامه حامد در دفاع از خودش گفت: آن شب از عروسی برگشته بودیم. در کوچه مقتول که همسایه مان بود را دیدم. او از قبل به ما تذکر داده بود که توی کوچه نایستیم. آن شب باز هم تذکر داد و من یک سیلی به او زدم. او روی زمین افتاد و سرش به قفل روی کرکره مغازه‌ای برخورد کرد. فکر نمیکردم این ضربه باعث مرگش شود و فرار کردم. سپس بهنام در جایگاه ایستاد و گفت: وقتی من رسیدم دعوا شروع شده بود. به حامد گفتم بیا برویم اما او ول کن نبود. تا اینکه مقتول روی زمین افتاد و فرار کردیم. ما فکرش را نمیکردیم که مرد همسایه جانش را از دست بدهد. او ادامه داد: چون حامد و مقتول از قبل پرونده ای در کلانتری داشتند حامد من را قسم داد تا خودزنی و وانمود کنم مقتول من را زده است. او میخواست کاری کند که مرد همسایه نتواند از ما شکایت کند اما او جانش را از دست داد. با پایان این جلسه قضات دادگاه هر دو متهم را در این قتل مقصر دانستند و هر دو نفر را به قصاص محکوم کردند.

* آغاز پخت نان جیرجیرک در فنلاند: یک نانوایی در فنلاند برای کمک به مقابله با گرسنگی در جهان اقدام به پخت نان جیرجیرک کرده‌ است. در این نانوایی در آرد مورد استفاده برای پخت نان جیرجیرک هم اضافه میشود. قرار است این نان از 24 نوامبر، در این کشور به فروش برسد که این کار برای اولین بار در فنلاند صورت میگیرد. هر عدد نان حاوی ۷۰ جیرجیرک است که خشک شده و با آرد گندم و دانه‌های دیگر مخلوط شده‌ است. فائو در سال ۲۰۱۳ طرحی را آغاز کرد که بر اساس آن افراد به پرورش و مصرف حشرات ترغیب شوند.

.......اطلاعرسانی

* به مناسبت فرا رسیدن ۱۲ آذر، روز جهانی معلولان، نمایشگاه-موزه علوم و فنآوری در محل کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار میشود. این نمایشگاه-موزه با همکاری کتابخانه حسینیه ارشاد و موزه علوم و فنآوری از ۱۱ تا ۱۳ آذر ماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ برگزار میشود. منتظر حضور علاقه مند شما هستیم.

* انجمن روشنبین اصفهان برگزار مینماید: آموزش ماساژ به برادران نابینا و کمبینا از مقدماتی تا پیشرفته جهت آموزش سبکهای ریلکسی ورزشی و درمانی ماساژ با هدف اشتغالزایی برای نابینایان. جهت ثبت نام در روزهای زوج از ساعت 9 الی 13 با دفتر انجمن روشنبین اصفهان با شماره 031337753195 و به منظور کسب اطلاعات بیشتر با آقای محمدمهدی کریمی، مسئول برگزاری دوره های ماساژ انجمن روشنبین اصفهان با شماره 09162257254 تماس حاصل فرمایید. لازم به ذکر است دوره مذکور از تاریخ یکشنبه 5 آذر ماه آغاز خواهد شد. 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *