شناسه خبر: 1243 منتشر شده در مورخ: 1392/9/13 ساعت: 14:21 گروه: سیاسی  
بیش از یک میلیارد نفر در جهان با معلولیت روبرو هستند یعنی حدود ده درصد جمعیت جهان

بیش از یک میلیارد نفر در جهان با معلولیت روبرو هستند یعنی حدود ده درصد جمعیت جهان

گزارش وضعیت حقوق کودکان جهان در مراسمی با حضور نماینده یونیسف در ایران، سفرای کشورهای مقیم در کشور ، مسئولان وزارت رفاه و بهزیستی، نمایندگان معلولان و سازمانهای مردم نهاد رونمایی شد.

در این مراسم علی ربیعی، وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی طی سخنانی گفت: امروز در همه دنیا و بویژه منطقه ای که در آن هستیم شاهد خشونت هستیم. خشونت برای آنان که سلامت جسمی داشته اند هم دردآور بوده است چه برسد به معلولان. امروز بیش از یک میلیارد نفر در جهان با معلولیت روبرو هستند یعنی حدود ده درصد جمعیت جهان. معلولیت در میان زنان شصت درصد بیشتر از مردان است و جنگ ها هر روز بر این تعداد می افزاید ربیعی افزود: معلولان جمعیتی یک دست نیستند و تفاوتهای آنان الزامات متفاوتی را ایجاد میکند معلولان کودک زن قومیت های مختلف مهاجران و پناهنده که در شرایط نابرابر زندگی میکنند کنوانسیون حقوق افراد معلول نشان میدهد ما هنوز نیازمند اقداماتی قانونی با ضمانت اجرایی هستیم و باید همه ابزارهای فرهنگی از موسیقی تا رمان را برای این هدف به کار بندیم علوم اجتماعی نیز میتواند در این زمینه نقش فعالتری داشته باشد. در ادامه ربیعی ضمن اشاره به مشکل اشتغال معلولان گفت: در این زمینه ما باید با تبعیضی مثبت به نفع معلولان، درصدد رفع این مشکل باشیم و با اقداماتی تشویقی بخش خصوصی را هم برای ورود به این بخش ترغیب کنیم. وی در زمینه گزارش ارائه شده از سوی سازمان یونیسف گفت امیدواریم این گزارش با تشریح وضعیت کودکام معلول در جهان اجماعی جهانی برای حل مشکلات آنان فراهم سازد. ربیعی همچنین به فراهم شدن ساختارهای فراگیر سازی اشاره کرد و گفت: باید شرایط به گونه ای فراهم شود که معلولان هر چه بیشتر در اجتماعی مشارکت داشته باشند و حقوق و نیازهای آنان در بستر اجتماع دیده شود. ربیعی در حالی صحبت خود را پایان داد که از یادآوری خاطره زندگی با معلولی که بی تحرک بود بغض خود را فرو میخورد. در ادامه مراسم آقای صفی الدین نماینده یونیسف در ایران با اشاره به مشکلات کودکان معلول در جهان خواستار سیاستگذاری کشورها برای حل مشکلات آنان شد در ادامه مراسم گزارش وضعیت کودکان معلول جهان رونمایی و در اختیار مسئولان و رسانه ها گذاشته شد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *