شناسه خبر: 12303 منتشر شده در مورخ: 1396/6/5 ساعت: 09:18 گروه: اجتماعی  
با بهزیستی برای جذب معلولان هماهنگ هستیم

با بهزیستی برای جذب معلولان هماهنگ هستیم

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی برداشتهای نادرست از شیوه نامه جذب معلم گفت: بر اساس استانداردهای سلامت روحی و جسمی که اخیرا تعیین شده باید بررسی کرد که ابتلا به برخی بیماری‌ها مانع تحصیل و خدمت نشوند.

به گزارش ایران سپید اسفندیار چهاربند درباره شیوه نامه جذب معلمان اظهار کرد: معمولا دو برابر سهمیه و ظرفیتی که داریم به ما از طریق سازمان سنجش نیرو معرفی می‌شود که باید از بین آنها نیمی را پس از طی گزینش، مصاحبه تخصصی و معاینات پزشکی انتخاب کنیم.

وی افزود: مصاحبه ضوابط خاص خود را دارد. مرحله دیگری که لازم است بر اساس ضوابط استخدامی و موکدات سند تحول بنیادین انجام دهیم احراز سلامت جسمی و روحی متقاضیان ورود به دانشگاه و سپس آموزش و پرورش است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هر شغلی دارای استانداردهایی است گفت: معلمی یکی از حساس‌ترین مشاغل است و سختگیرانه‌ترین ضوابط برای آن اعمال می‌شود. همین استانداردهای سلامت روحی و جسمی مشخص می‌کند که فرد برای یک خدمت 30 ساله آمادگی خواهد داشت یا خیر؟.

چهاربند افزود: تا دوسال پیش مجموعه‌ای از معاینات انجام می‌شد که کافی نبود و استانداردها برای یک کارگر ساده در یک کارخانه بالاتر بود اما در دو سال گذشته این استانداردها بازبینی شده است و استانداردهای معلمی بومی شده است. جمعی از متخصصان روی این موضوع کار کرده‌اند و از سال گذشته در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این استانداردها باید بررسی کرد که ابتلا به برخی بیماری‌ها مانع تحصیل و خدمت نشوند ادامه داد: آن دسته از بیماری‌ها که مانع خدمت می‌شود برای جذب و استخدام هم مانع ایجاد می‌کند. آنچه  در این میان شائبه ایجاد کرده است عدم تفکیک فهرست بیماری های ممنوعه و فهرست مشکلاتی است که منع استخدامی ندارد  اما باید در پرونده پزشکی درج شود تا اگر مراقبت‌هایی لازم بود بر اساس اطلاعات پرونده پزشکی صورت گیرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش  با بیان اینکه دو سیاست بالادستی برای جذب معلم داریم اظهار کرد: نخست سیاست بومی پذیری است که ضامن صیانت از فرهنگ اقوام مختلف با گویش‌ها و فرهنگ‌های متفاوت است و مانع می‌شود معلمی از تهران به شهرستان دیگری برود. وجود تعارضات فرهنگی اختلال در روابط ایجاد می‌کند. در سیاست‌های ما هر نفر برای بوم خود استخدام می‌شود. اساسا برای آنکه نیروی پایدار در منطقه داشته باشیم این کار را انجام می‌دهیم زیرا تجربه نشان می‌دهد پس از حذب نیرو از یک استان دیگر، فرد پس از چندسال به مبداء خود برمی‌گردد و مشکلاتی را در ساماندهی نیروی انسانی ایجاد می‌کند.

چهاربند در پاسخ به اینکه عبارتی در شیوه نامه تحت عنوان "معلول" به کار برده شده است، چه اشکالی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد معلول، معلم شود؟ گفت: سه درصد طبق قانون سهمیه جذب معولان داریم که به تناسب رشته تدریس باید اختصاص یابد. به عنوان مثال اگر  انگشت سبابه دست غیر قالب دچار مشکل باشد،  به ان "معلولیت غیرموثر" می‌گوییم که منعی ایجاد نمی‌کند. بلکه صحبت ما در اینجا "معلولیت‌های موثر" است. با بهزیستی برای جذب سهمیه سه درصدی هماهنگ هستیم و معلولیت ها به تناسب رشته و محل تدریس بررسی می‌شوند.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره شرط منع استخدام به علت موهای زاید در شیوه نامه جدید گفت:  اگر فرد مبتلا به سرطان باشد و وجود  موهای زائد به علت وجود سرطان پوست باشد مانع استخدام می‌شود و منع قانونی دارد. برخی در فضای مجازی برداشت‌های نادرست کردند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *