شناسه خبر: 11972 منتشر شده در مورخ: 1396/5/3 ساعت: 08:48 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 3 مرداد 1396

روزنامه سه شنبه 3 مرداد 1396

غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج الزامی میشود - یا قانون را عوض کنید یا وزیر را - افزایش دو برابری چند قلو زایی - اینترنت گران میشود - با خوردن صبحانه از چاقی پیشگیری کنید - موسیقی و شاعر عاشقانه ها و شبانه ها - مدال رهاورد معلولان ایران در مسابقات جهانی پارا دو و میدانی - زنی پس از اصابت شش گلوله زنده ماند - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 3 مرداد 1396

1 ذی القعده 1438

25 جولای 2017

سال بیست و یکم شماره 5624

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

میلاد نور دیده رضا، کعبه دلها، حضرت معصومه (ع) خجسته باد!

.........عناوین این شماره.......

غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج الزامی میشود 2

یا قانون را عوض کنید یا وزیر را 4 

افزایش دو برابری چند قلو زایی 6

اینترنت گران میشود 8

با خوردن صبحانه از چاقی پیشگیری کنید 10

موسیقی و شاعر عاشقانه ها و شبانه ها 12

مدال رهاورد معلولان ایران در مسابقات جهانی پارا دو و میدانی

زنی پس از اصابت شش گلوله زنده ماند

اطلاعرسانی

.......ویژه

* غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج در کشور الزامی میشود: انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی با بیان این که مشکلات جامعه هدف سازمان بهزیستی توسط مسئولان مربوطه طی هفته بهزیستی مطرح شده است، اظهار کرد: در دولت یازدهم سازمان بهزیستی کشور سه استراتژی برنامه ریزی علمی، به کارگیری علوم تخصصی و غربالگری به موقع را به منظور پیشگیری از معلولیت مد نظر قرار داده است. وی خاطرنشان کرد: در طرح غربالگری شنوایی سنجی، شاخص پوشش کشور به بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است. وی با اشاره به این که طبق ماده ۷۵ قانون برنامه ششم غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج در کشور الزامی خواهد شد، تصریح کرد: بدون شک با تأمین تمام موارد یاد شده، جامعه از ارائه خدمات توانبخشی بی نیاز نخواهد شد. محسنی با اعلام این که توسعه مراکز توانبخشی تخصصی در کشور ضروری است، گفت: توانمند سازی و ارائه خدمات باکیفیت در حوزه توانبخشی رویکرد دوم سازمان بهزیستی محسوب میشود. وی اظهار کرد: با توجه به این که سازمان بهزیستی در صدد برون سپاری بسیاری از فعالیتها به بخش خصوصی است که پیرو آن مهم، بیش از ۹۰ درصد وظایف محوله سازمان به این بخش واگذار شده است. محسنی بندپی با تأکید بر این که طی سنوات اخیر مستمری مددجویان به سه برابر افزایش پیدا کرده و برای مراکز این مسیر طی شده است، بیان کرد: باید به این مهم نیز اذعان داشت که رشد منطقی و بالاتر از نرخ تورم در این بخشها را شاهد بوده ایم. بندپی گفت: لایحه ای توسط دولت به مجلس تقدیم شده تا بتوان شرایطی را فراهم کرد که هزینه کرد افراد فعال در مراکز برای مراقبت و توانمند سازی معلولان به عنوان مالیات قابل قبول آنها مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به این که در قانون برنامه ششم توسعه کشور تلاش کرده ایم با متقاعد کردن سازمان برنامه ریزی، قیمت تمام شده خدمات را برای مراکز تحت پوشش در نظر بگیرد، افزود: بدون شک در صدد رفع مشکلات و موانع موجود در مسیر راه مراکز هستیم.

.......سیاسی

* یا قانون را عوض کنید یا وزیر را. بیژن زنگنه، وزیر نفت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: «قراردادهای تجاری در دنیا عموماً منتشر نمیشوند؛ ضمن این که مجلس در سال 90 تصویب کرد که متن قراردادها منتشر نشود. الآن دو راه پیش روست؛ یا قانون را عوض کنید یا وزیر را»

* ترانه علیدوستی درباره لزوم حضور وزیر زن در کابینه دوم حسن روحانی در توییتر نوشت: «ممکن نیست بین ۵۰ درصد از جمعیت کشور کسی پیدا نشود که شایسته این مقام باشد و اگر چنین ادعایی کنیم، بی شک متهم به تبعیض هستیم.» او در توییت دیگری ادامه داد: «گذشته از این، چون شما به ما قول دادید آقای روحانی.»

* سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: محمدباقر قالیباف به این نتیجه رسیده که اصولگرایان باید به سمتی دیگر بروند و با منفک کردن خود از سایر بخشهای اصولگرایی و حرکت به سمت جدید، نشان میدهد که طالب رسیدن به قدرت در آینده است.

* محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توییتر خود نوشت: نیروهای انقلاب از دو پیروزی، یکی را که وحدت بوده، به دست آورده اند. به عقب بازنگردید و آن را تخریب نکنید.

* رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی، خواستار تلاش برای توقف اقدامات ضد بشری رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی شد.

* 'بن رودِس' مشاور سابق باراک اوباما به گزارشها درباره تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته ای با ایران واکنش نشان داد و تأکید کرد که متحدان بین المللی آمریکا، سخنان ترامپ را علیه برجام نخواهند پذیرفت.

* خبرگزاری سی.ان.ان روز یکشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا گزینه استعفا را از این سمت حتی پیش از پایان سال جاری میلادی بررسی میکند.

.......اجتماعی

* افزایش دو برابری چند قُلو زایی: سال گذشته 202 هزار و 925 کودک در استان تهران متولد شدند و 66 درصد از موالید، یعنی 133 هزار و 918 مورد، در شهرستان تهران ثبت شده است. شهرستانی که بیش از 65 درصد جمعیت استان تهران،  یعنی نزدیک به 9 میلیون نفر را در خود جای داده است. سال گذشته، سه خانواده تهرانی صاحب فرزندان پنج قُلو و بیشتر و 16 خانواده صاحب فرزندان چهار قلو شدند. همچنین در ثبت احوال استان تهران 133 مورد سه قلو زایی در سال گذشته به ثبت رسیده است. درصد چند قلو زایی در سال 95 نسبت به سال 94 با افزایش قابل توجهی همراه بود و ثبت 89 مورد تولد، نشان دهنده رشد دو برابری است.

* آغاز سنجش سلامت پیش دبستانیها: رخساره فضلی، مدیر کل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش از آغاز سنجش سلامت پیش دبستانیها خبر داد و گفت: باید حتماً کودکان پیش دبستانی که در مراکز مجوزدار پیش دبستانیها مشغول هستند، از طریق دبستانها به پایگاههای سنجش معرفی شوند. وی افزود: تلاش ما بر این است که حد اقل 50 درصد کودکان ثبت نام شده در سیستم سناد در دوره پیش دبستان مورد سنجش قرار بگیرند و با توجه به برنامه ای که از قبل داشتیم، مداخله کنیم تا علائم و نشانگان آزاردهنده ای را که مانع رشد کودکان میشود حذف کنیم.

* بهترین سن برای آموزش خودمراقبتی به کودکان: سارا گلستانی، کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت: مناسبترین زمان برای آغاز ارائه آموزشهای خودمراقبتی، سنین 4 یا 5 سالگی است و والدین باید در این سنین از شیوه های غیر مستقیم و همراه با بازی استفاده کرده و از پرداخت مستقیم به این موضوعات خودداری کنند. از زمانی که کودک از منزل خارج میشود و زمانی را بدون حضور والدین سپری میکند لازم است تا آموزشهای خودمراقبتی را دریافت کند و با حوادثی که ممکن است او را تهدید کند آشنا شود.

.......اقتصادی

* اینترنت گران میشود: وزیر ارتباطات از تصویب تغییر مدل فروش اینترنت در کشور خبر داد و درباره تغییرات قیمت اینترنت گفت: بعنوان مثال مشترکان میتوانند با پرداخت هزینه ماهانه حد اقل ۱۰ هزار تومان، از سرعت بالای اینترنت بدون محاسبه حجم مصرفی استفاده کنند؛ البته این به معنای استفاده نامحدود نیست و کاربران بر اساس سرعتی که درخواست میکنند، از این سرویس استفاده خواهند کرد؛ چرا که در این تکنولوژی چیزی به عنوان نامحدود وجود ندارد.

* «تومان» رسماً واحد پول ایران شد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، تومان رسماً واحد پول ایران شد. محسن حاجی میرزایی، دبیر هیئت دولت درباره مصوبات دولت گفت: واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل ده ریال تعیین شد و موضوعی که مدتها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت.

* طرح یاراکارت اقدامی شایسته است: ایمان زنگنه، کارشناس اقتصادی گفت: طرح یاراکارت اعتباری یک اقدام مبارک و شایسته از سوی بانک مرکزی است. این کارشناس اقتصادی افزود: پرداخت وام از کارت یارانه در نهایت به افزایش قدرت خرید خانوارها، کمک به تولید و اشتغال داخلی و مواردی از این دست منجر خواهد شد؛ بنا بر این میطلبد شبکه بانکی کشور نسبت به اجرای طرح مزبور اهتمام جدیتری داشته باشد. این کارشناس اقتصادی گفت: بدون شک اجرای صحیح طرح مزبور از سوی شبکه بانکی کشور موجب توزیع عادلانه تر سرانه دریافت تسهیلات خرد در جامعه میشود.

* برگزاری آزمون استخدامی در وزارت نفت: وزیر نفت از برگزاری دو آزمون استخدامی در این وزارتخانه طی سال جاری خبر داد و گفت: مجوز استخدام ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ نفر را گرفتیم. این در حالی است که همچون پارسال ٢٠٠ نفر از میان دانشگاه نفت به استخدام صنعت نفت در میآیند.

.......بهداشت و سلامت

* با خوردن صبحانه از چاقی پیشگیری کنید: محققان معتقدند بهترین زمان برای صرف صبحانه نیم ساعت بعد از برخاستن از خواب است. اولین وعده غذایی کامل "صبحانه" به ایجاد سوخت و ساز طبیعی بدن، تنظیم قند خون و بهبود خلق و خوی انسان کمک میکند. افرادی که از خوردن صبحانه امتناع میکنند خود را در معرض خطر چاقی قرار میدهند. بدن در ابتدای فعالیت روزانه نیازمند دریافت کالری مناسب است و نخوردن صبحانه باعث میشود تا ارگانیسم بدن نیاز خود را در افزایش میل به غذا در وعده های نهار و شام جبران کند که باعث انباشت کالری و افزایش وزن در انسان میشود.

* کاهش 150 میلیون دلاری ورود داروهای تک نسخه ای: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در دولت یازدهم شاهد کاهش ورود داروهای تک نسخه ای از 194 میلیون دلار به 44 میلیون دلار بودیم. دکتر دیناروند افزود: به منظور تحقق بند 6 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، از تولید محصولات باکیفیت ایرانی حمایت به عمل آمد که موجب کاهش 50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص شد. وی با اشاره به کاهش 30 درصدی واردات دارو در سال 93 نسبت به سال 92 تصریح کرد: تولید بیش از 100 قلم داروی جدید در 3-4 سال اخیر از جمله دستاوردهای حمایت از صنعت دارو سازی و شرکتهای دانشبنیان است که در پرتو سیاستهای اقتصاد مقاومتی تحقق یافت. همچنین سازمان غذا و دارو تأمین داروهای مورد نیاز بیماران، بیمارستانها را به نحوی شایسته سیاستگذاری کرد تا کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از مرکز درمانی نسبت به سال قبل رخ دهد. وی افزود: کاهش 10 درصدی هزینه های پرداختی و فرانشیز بیماران سرطانی و صعب العلاج در سال اخیر و تلاش برای رایگان شدن این 10 درصد در همان سال 94 از دیگر اقدامات اقتصاد مقاومتی حوزه سازمان غذا و دارو بود. شاهد کاهش 50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماریهای خاص، صعب العلاج و مزمن در سال 93 بودیم.

.......آهنگ و درنگ

* (توضیح: روز گذشته، مصادف بود با هفدهمین سال درگذشت احمد شاملو، شاعر عاشقانه ها و شبانه ها. با توجه به میزان اهمیت ارتباط شاملو با موسیقی، تأثیر ترانه های این شاعر بلند آوازه بر ترانه سرایی اعتراضی، روند مباحث تخصصی ستون آهنگ و درنگ را استثنائاً متوقف کرده، این شماره را به بررسی اجمالی ارتباط شاملو با موسیقی اختصاص میدهیم.)

متولد 4 آذر 1304 در محله صفیعلی شاه تهران و متوفی به 2 مرداد 1379 است. ارتباط شاملو با نیما و بعد از آن با فریدون رهنما، عملاً چارچوب فکری او در سرایش شعر را پی ریخت و پس از انتشار «قطعنامه»، رسماً نگرش خود به شعر و شیوه شاعری اش را اعلام کرد. احمد شاملو در کنار شاعری، دست به فعالیت در زمینه ترجمه زد و حتی در اواخر دهه سی و اوایل دهه 40، برای مدتی وارد سینما شد. اما یکی از مهمترین بخشهای زندگی ادبی و تفکر شاملو، ارتباط او با موسیقیست. منظور از ارتباط با موسیقی، قطعاً وزن موسیقایی اشعار او نیست؛ چه، خود او با این بینش، در تحول شعر معاصر تأثیر گذاشت که خود را از چارچوب وزن عروضی رها میدانست و این رهایی از وزن عروضی، یکی از ویژگیهای اصلی شعر شاملو به شمار میرود. ارتباط شاملو با موسیقی را میتوان در دو حوزه به اجمال نگریست: نخست آثاری که با صدای او به صورت نوار کاست ضبط شد که در آن نوارها، از آثار آهنگسازان مختلف بهره گرفته شده و نشان دهنده میزان آگاهی او از انواع موسیقیست. دوم، ترانه های شاملو که آهنگسازان بنام موسیقی پاپ، در آثارشان از آنها بهره مند شدند و ترکیبی درست شد که در زمره شاهکارهای موسیقی پاپ قرار گرفت. 1- آثاری که در قالب نوارهای کاست، با صدای شاملو و آثار آهنگسازان بزرگ ایران و جهان منتشر شد. این آثار به سه دسته تقسیم میشوند: اشعار خود شاملو مثل «قصه پریا و دخترای ننه دریا» که با موسیقی حسین علیزاده و «چیدن سپیده دم» با آثاری از بابک بیات همراه است. دسته دوم، ترجمه اشعار شعرای معروف جهان که با آثار موسیقیدانهای بزرگ معاصر ترکیب یافته و از میان آن آثار میتوان به «ترانه های میهن تلخ» اشعار یانیس ریتسوز با آهنگهایی از میکیس تئودوروکیس و «اشعار فدریکو گارسیا لورکا» با با گیتار آتا هوآلپا اشاره کرد. اما دسته سوم، شامل نوارهاییست که در آنها، شاملو آثار شعرای کهن و معاصر را دکلمه کرده که «حافظ» با موسیقی فرهاد فخر الدینی و «رباعیات خیام» با موسیقی فریدون شهبازیان و آواز محمدرضا شجریان، از جمله شاخصترین آنهاست. 2- ترانه های شاملو که با آهنگسازی آهنگسازان بزرگ موسیقی پاپ، تحولی در ترانه سرایی اعتراضی ایجاد کرد. «شهیدای شهر» با آهنگی از اسفندیار منفردزاده و آواز فرهاد، نمونه عالی این آثار است. در اینجا، دو نمونه از این آثار را به اشتراک میگذاریم. قسمتی از آلبوم رباعیات خیام با صدای شجریان و ترانه «پریا» با آواز سهیل نفیسی که میتوانید از وبسایت ایران سپید دریافت کنید.

.......ورزشی

* 20 مدال رهاورد معلولان ایران در مسابقات جهانی پارا دو و میدانی: روز دهم و پایانی مسابقات پارا دو و میدانی که در انگلستان برگزار شد، با کسب سه مدال نقره برای دو و میدانی کاران معلول کشورمان به پایان رسید. سامان پاکباز که در روز نهم این مسابقات به طلای پرتاب وزنه دست پیدا کرده بود، در روز پایانی رقابتها با پرتابی به میزان ۵۰ متر و 7 سانتیمتر به مدال نقره پرتاب دیسک رسید. در این ماده، هرمانس بلوم از بلژیک با ۵۱ متر و ۱۶ سانتیمتر اول شد و لوپز اسپانیایی با ۴۴ متر و ۲۳ سانتیمتر در جایگاه سوم ایستاد. سامان پاکباز پس از کسب عنوان قهرمانی در ماده پرتاب وزنه کلاس F۱۲ گفت: هر روز به رؤیای قهرمانی در رقابتهای جهانی فکر میکرده است. نماینده ایران در روز ماقبل پایانی رقابتهای پارا دو و میدانی جهانی، با پرتابی به میزان ۱۵ متر و ۸۲ سانتیمتر به عنوان قهرمانی دست یافت. پاکباز ادامه داد: من همواره به قهرمان شدن در رقابتهای جهانی فکر میکردم. اگر میخواهید قهرمان شوید، باید این روش را در پیش بگیرید. وی افزود: کمی ناراحتم، چون نتوانستم پرتاب بیشتری داشته باشم. این برای من خیلی اهمیت داشت که رکورد بهتری را به ثبت برسانم. محسن کائیدی دیگر نماینده کشورمان در ماده پرتاب نیزه، با ۳۴ متر و ۸۸ سانتیمتر به مدال نقره دست یافت. کائیدی در ماده پرتاب وزنه نیز صاحب مدال نقره شده بود. موریسیو والنسیا از کلمبیا، با ۳۵ متر و ۲۱ سانتیمتر، مدال طلا را بر گردن آویخت. در ادامه، حامد امیری، نماینده پرتاب نیزه ایران در کلاس F۵۴ به مدال بیستم کاروان ایران دست یافت. امیری با ۲۷ متر و ۸۱ سانتیمتر، مدال نقره را از آن خود کرد. امیری رکورد آسیا را نیز بهبود بخشید. استفانوداکیس از یونان، با ۲۸ متر و ۹۵ سانتیمتر صاحب مدال طلا شد. کاروان ۲۰ نفره ایران در مسابقات پارا دو و میدانی جهانی لندن موفق به کسب ۲۰ مدال، شامل: 3 طلا، ۱۲ نقره و 5 برنز شد.

 

 

.......حوادث

* زنی پس از اصابت شش گلوله زنده ماند: مرد خشمگین از اهالی منطقه «نایسر» درشهر سنندج، پس از شلیک 6 گلوله به همسرش گریخت. فرمانده انتظامی کردستان اعلام کرد: صبح یکشنبه مردی به خاطر اختلافات خانوادگی، با یک قبضه کلت کمری همسرش را هدف قرار داد و بعد هم گریخت. زن جوان که بشدت مجروح شده بود بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت و پزشکان پس از عمل جراحی نفسگیر، او را به طور معجزه آسا از مرگ نجات دادند. وضعیت عمومی او نیز مناسب اعلام شده است. از سوی دیگر ردیابیهای گسترده برای دستگیری متهم فراری آغاز شده است.

* اعتراف قاتل «خانه باغ»: مرد جوان که پس از به رگبار بستن دوستش در خانه باغ، زندگی مخفیانه ای را آغاز کرده و شبها را در گرمخانه بسر میبرد، برای رهایی از عذاب وجدان خود را معرفی کرد. عصر شنبه 31 تیر ماه مردی به کلانتری ۱۶۹ مشیریه تهران رفت و به مأموران گفت: «اسفند 93 در یکی از روستاهای شهرستان سنندج در یک جنایت، دوستم را با شلیک گلوله کشتم. از آن زمان تا الآن هم فراری هستم؛ در این مدت در شهرهای مختلف به عنوان کارگر روزمزد کار میکردم. به دنبال اظهارات متهم، تحقیقات جنایی در این باره آغاز شد و کارآگاهان دریافتند این قتل اتفاق افتاده است. بنا بر این متهم دیروز از سوی بازپرس مرادی، از شعبه دوم دادسرای جنایی تهران تحت بازجویی قرار گرفت. با مقتول چطور آشنا شدی؟ دوستم بود، سه سالی میشد که او را میشناختم، اما چون جا و مکان درست و حسابی نداشت، شبها به خانه باغی میآمد که من در آنجا زندگی میکردم. - در خانه باغ کار میکردی؟ آنجا باغ پدریم بود و اختیارش را هم داشتم. - چرا دوست خود را کشتی؟ در کارهایم خیلی دخالت میکرد. از دست کارها و رفتارهایش خسته شده بودم. یک روز سر همین موضوع باهم بحثمان شد. او به من توهین کرد که از دستش عصبانی شدم و رگباری او را به گلوله بستم. - چند تیر شلیک کردی؟ دقیق یادم نمیآید، اما فکر میکنم 6 یا 7 تیر بود. گفتم که رگباری شلیک کردم. - اسلحه را از کجا آوردی؟ اسلحه  پدرم بود. - بعد از جنایت چه کردی؟ از آنجا فرار کردم و به قم رفتم. مدتی در این شهر زندگی کردم که بعد تصمیم گرفتم به تهران بیایم. - در تهران چکار میکردی؟ ضایعات جمع کن بودم، درآمدش برای یک نفر بد نبود. شبها هم در گرمخانه میخوابیدم. - چرا بعد از این همه مدت تصمیم به معرفی خودت گرفتی؟ عذاب وجدان لحظه ای تنهایم نگذاشت، اما ترس از دستگیری و مجازات باعث شده بود که به این موضوع فکر نکنم. در عوض تصمیم گرفتم که به زندگیم پایان بدهم. چندین بار این تصمیم را گرفتم، اما نتوانستم. در نهایت دلم را به دریا زدم و به کلانتری رفتم و رازی را که در دل داشتم بیان کردم. - عذاب وجدان؟ بله، زندگیم شده بود کابوس. مدام چهره مقتول و آن روز جلوی چشمهایم رژه میرفت. حال خوبی نداشتم. خوابهای آشفته ای که مقتول پای ثابت همه آنها بود.

.......اطلاع رسانی

* نمایندگی کانون نابینایان شهرستانهای سوادکوه شمالی و سوادکوه با ریاست آقای امین فرزادیان افتتاح شد، لذا از کلیه نابینایان و کمبینایان شهرستانهای نامبرده دعوت به عمل میآید تا جهت بهره مندی از فعالیتها و امکانات کانون، عضو شده و با تلفنهای 01142447173 و 09393647305 تماس برقرار شود و همین جا از خیرین محترم نیز تقاضای مساعدت لازم را داریم.

* طی تفاهمنامه ای که به امضای مؤسسه زبان انگلیسی گلدیس و جامعه نابینایان استان آذربایجان شرقی رسید، مقرر شد اعضای جامعه نابینایان استان به طور رایگان و فرزندان ایشان با 60 درصد تخفیف از کلاسهای مؤسسه زبان گلدیس استفاده نمایند که جای بسیار تقدیر از مدیران مؤسسه گلدیس دارد و امید است مؤسسات فرهنگی دیگر نیز نابینایان گرامی را از چنین امتیازاتی برخوردار فرمایند. 04136559181

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *