شناسه خبر: 11263 منتشر شده در مورخ: 1396/2/27 ساعت: 10:33 گروه: اجتماعی  
اشتغالزایی برای مددجویان با استفاده از انرژی‌ خورشیدی

اشتغالزایی برای مددجویان با استفاده از انرژی‌ خورشیدی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه ذخیره سازی انرژی در منابع خانگی را از طریق بهزیستی و کمیته امداد پیش می‌بریم گفت: مد نظر داریم این طرح را با کمک NGOها ادامه دهیم تا به منظور کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از آبگرمکن‌های خورشیدی در بام خانه‌ها استفاده کنیم. از این طریق یک شغل برای هر خانه ایجاد می‌شود.

به گزارش ایران سپید به نقل ار ایسنا علی ربیعی در مراسم رونمایی از سند ملی اشتغال سبز که سه شنبه 26 اردیبهشت) در سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده اتاق بازرگانی ایران برگزار شد اظهار کرد: گفتمان محیط زیست در کشور جا افتاده است. دولت یازدهم دولتی است که بین دولت‌های قبل و بعد از انقلاب که بیش از همه به بحث محیط زیست و رونق گفتمان محیط زیست پرداخته است.

وی با اشاره به آثار و تبعات منفی برنامه‌های توسعه‌ای انجام شده در کشور برای حوزه محیط زیست گفت: در این دوره بیش از هر دوره‌ای هم رونق گفتمان محیط زیست و هم رونق عملکرد محیط زیستی داشتیم ولی سیاست‌های غلط در حوزه منابع آب و محیط زیست منجر به این وضعیت شده است. همچنین عدم وجود گفت‌وگوهای منطقه‌ای و بین‌المللی و حضور کم ایران در سیاست‌های خارجی در منطقه و بین‌الملل، سیاست‌های غلطی است که در این دوره وارث آن بودیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طی سه چهار سال گذشته در حوزه محیط زیست به اندازه 15 سال کار شده است افزود: در حوزه اشتغال سبز رویکرد اول رویکرد مسئولیت اجتماعی است. طبق تعاریف توسعه پایدار باید به سمت مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها برویم. وزارتخانه‌هایی که کارهای توسعه‌ای انجام می‌دهند، حرکت کنیم، اما امروز از این رویکرد عبور کرده و به رویکرد جدیدی رسیده‌ایم. جهت گیری این رویکرد رشد فراگیر ضد فقر و پایدار است که پایداری آن به حوزه محیط زیست ارتباط زیادی دارد.

ربیعی با تاکید بر اینکه رشد فراگیر اشتغال و ضد فقر در دوره بعد جزء برنامه‌های رئیس جمهور است اظهار کرد: در رویکرد اول کاهش ضایعات، پساب و آلودگی از سوی دستگاه‌ها مد نظر قرار می‌گیرد ولی در رویکرد جدید به سمت مشاغلی می‌رویم که ذاتا سبز هستند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد رشد اشتغال فراگیر و ضد فقر سه حوزه را در بر می‌گیرد گفت: بر اساس این رویکرد می‌خواهیم اقتصاد را جلو ببریم. رشد و توسعه اقتصادی که به اشتغال فراگیر و کاهش فقر منجر شود و در عین حال پایداری زیست محیطی را در بر داشته باشد. این سه حوزه مباحثی است که از سوی رئیس جمهور مطرح می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اساس کار ما در رشد اشتغال فراگیر، ضد فقر و سیاست‌های انتخابی است تاکید کرد: معتقدیم سیاست‌های انتخابی، پایداری محیط زیستی و رشد فراگیر ضد فقر را ایجاد می‌کند که در برنامه‌های خود در سیاست‌های کار این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابعاد جدیدی در حوزه اشتغال یافت می‌شود گفت: توجه به سیاست‌های انتخابی و رشد فراگیر ضد فقر از ویژگی‌های این ابعاد است. در سیاست‌های انتخابی سبز بودن برای ما ملاک است.

وی با بیان اینکه رسته‌های اشتغال را شناسایی کرده و برای هر یک بسته، حمایتی خاص در نظر می‌گیریم، گفت: با این رویکرد از بهبود کسب و کار عمومی به سمت بهبود رسته‌های اشتغال حرکت می‌کنیم. برای مثال نظام تعرفه‌ای با توجه به هر رسته تعیین می‌شود. این سیاست‌ها با رویکرد محیط زیست تطابق دارد و از آنجا که نیازمند یک سند مرجع بودیم تفاهم‌نامه‌ای با سازمان محیط زیست در سال 93 منعقد کرده و به سمت ایجاد سند ملی اشتغال سبز حرکت کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح‌های گردشگری محیط زیست و طرح‌های قرق اختصاصی به عنوان پتانسیل‌های اشتغال سبز اظهار کرد: در طرح‌های قرق، احیاء، حفاظت و کسب و کار سبز صورت می‌گیرد که وزارت کار می‌تواند در این زمینه با سازمان محیط زیست همکاری داشته باشد. در زمینه مشاغلی که آثار آن به محیط زیست بر می‌گردد، آمادگی همکاری داریم. در شرایط حاضر لجستیک و حمل و نقل یکی از رسته‌های ما است که آن را با دیدگاه محیط زیست پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به گردشگری به عنوان یکی از رسته‌هایی که وزارت کار در آن فعال است گفت: در گردشگری سنتی روی هتل‌ها تمرکز کرده و سرمایه گذاری را به این بخش اختصاص می‌دهیم. در حالیکه باید روی محیط زیست سرمایه گذاری صورت گیرد زیرا هتل و سایر امکانات بعدا ساخته می‌شود و آنچه اهمیت دارد آن است که در گردشگری تمرکز سرمایه گذاری را بر محیط زیست قرار دهیم.

ربیعی با بیان اینکه در وزارت کار مطالعات بسیاری روی این موضوعات صورت گرفته است گفت: در حوزه ICT که یکی از رسته‌های سبز است فعالیت می‌کنیم. همچنین بخشی از مصوبات آن مربوط به تعدادی از گیاهان دارویی است. افزون بر این ذخیره سازی انرژی را در بحث منابع خانگی از طریق بهزیستی و کمیته امداد پیش می‌بریم و مد نظر داریم این طرح را با کمک NGOها ادامه دهیم تا به منظور کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از آبگرمکن‌های خورشیدی در بام خانه‌ها استفاده کنیم. از این طریق یک شغل برای هر خانه ایجاد می‌شود.

وی  با بیان اینکه صنایع سبز نیز جزء فعالیت‌های مورد توجه وزارت کار است افزود: امسال 20 میلیارد تومان برای طرح مشاغل داریم که بخشی می‌تواند برای مشاغل سبز در نظر گرفته شود. سعی داریم به بنگاه‌های خرد و متوسط تسهیلات و بیمه ارائه دهیم. بخشی از حوزه خدمات که در وزارت کار انجام می‌شود با فعالیت‌های سازمان محیط زیست همپوشانی دارد.

وزیر رفاه با اشاره به اینکه سعی داریم طبق لایحه‌ای در مجلس 5000 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای این امور در نظر بگیریم، گفت: شاید بتوانیم بیش از 50 درصد مشاغل ایجاد شده در آینده را به حوزه مشاغل سبز اختصاص دهیم.

ربیعی در ادامه به جزئیات سایت ایران کارورز اشاره و اظهار کرد: این سایت سه ساله است. سعی داریم به جای دادن یارانه به سمت پرداخت کارانه حرکت کنیم. بعد از بحث و بررسی‌ها امسال به این نتیجه رسیدیم که آئین نامه این موضوع توسط وزارت کار تعیین شود. در این زمینه نیز می‌توانیم با سازمان محیط زیست همکاری داشته باشیم چون تعداد زیادی فارغ التحصیل محیط زیست در کشور داریم و می‌توانیم این فارغ التحصیلان را در طرح کارورزی به کار بگیریم. طبق مطالعات تا 80 درصد این افراد در بنگاه‌ها بعد از کارورزی باقی می‌مانند و پنج یا شش درصد آنها خود دست به ایجاد شغل می‌زنند.

وی در مورد ایجاد اشتغال برای عموم جامعه اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد بازار کار بخش کم سواد، بخش قابل توجهی است و نرخ مشارکت زنان در این بخش پایین است. در نظر داریم بیمه کارفرمایی را پرداخت کنیم. همچنین می‌توانیم در بخش‌هایی از طرح‌ها با محیط زیست همکاری داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ضرورت ایجاد اداره مربوط به تشکل‌های مردم نهاد اظهار کرد: در زمینه جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانیم با سازمان محیط زیست مشارکت و همکاری داشته باشیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *