شناسه خبر: 10373 منتشر شده در مورخ: 1395/8/17 ساعت: 12:05 گروه: فرهنگی  
آشنایی با موسیقی در قرون وسطی

آشنایی با موسیقی در قرون وسطی

اگر صدها سال است که اروپا را مهد نوآوری و خلق در میدانهای هنری میشناسیم، قاره سبز اما روزگاری بسیار طولانی را هم در تاریکی محض گذرانده است.

به گزارش ایران سپید با فروپاشی امپراطوری روم شرقی در سالهای میانی قرن پنجم میلادی، مردمان اروپا سالهای بسیار طولانی درگیر جنگ و خونریزی کشتار و مهاجرت بودند. این مردم در طول این هزاره، به شدت تحت سیطره تمام و کمال کلیسا بودند کلیسا، حاکم تمام و کمال و بی چون و چرای مردم در هر حوزه ای به حساب میآمد. از زندگی روزمره گرفته تا شئون حکومت و کشورداری و از تجارت گرفته تا اندیشه و فرهنگ و هنر. موسیقی هم از این قاعده مستثنا نبود و آموزش و اجرای موسیقی، فقط تحت نظارت کلیساها امکانپذیر بود و اگر هم قطعه ای به مرحله اجرا میرسید، بدون تردید، قطعه ای بود که برای اهداف مذهبی ساخته و پرداخته شده بود. در این سالها، زنان حق اجرای موسیقی در انظار عمومی را نداشتند و اجراهای زنانه فقط به دیرهایی محدود میشود که مخصوص پرورش راهبان زن ایجاد شده بودند. البته قاعدتاً در نوعی از موسیقی که تأکیدش بر آواز باشد و ساز در آن نقش پر رنگی نداشته باشد، درست مثل آنچه که در موسیقی قرون وسطی شاهدش هستیم، آهنگساز باید رنگهای مختلف صدای انسانی را در اختیار داشته باشد تا بتواند در رنگآمیزی قطعاتش از آنها بهره گیرد و قاعدتاً یکی از این رنگها هم صداهای زیر و زنانه هستند اما محدودیتی که کلیسا برای استفاده از صدای خوانندگان زن ایجاد کرده بود باعث میشد که مصنفان مجبور باشند از صدای پسربچه های نابالغ برای این منظور استفاده کنند. موسیقی این دوره با توجه به اتکا به آواز، کلام محور است و کلامی هم که در آثار این دوره اجرا میشود، معمولاً نمازهایی است که در کلیساها به آواز خوانده میشوند. به همین علت است که در این دوره، کشیشها در واقع از برجسته ترین موسیقیدانان به حساب میآیند. از مؤلفه های دیگرِ این دوره از موسیقی، نگاه قهرآمیزی است که کلیسا نسبت به سازهای مختلف از خود بروز میدهد. درست است که در آثار تاریخی به جا مانده از قرون وسطی، حضور چند نوع ساز هم مشاهده میشود اما از آنجا که کلیسا، این ابزارها را متعلق به دوران کفر و زمانهای پیش از مسیحیت میدانست، نسبت به استفاده از آنها برای اجرای موسیقی روی خوشی نشان نمیداد. در آثاری هم که خلق میشد، نقشِ مشخصی برای هیچ سازی قائل نبودند و بخشهای مختلف سازی، با هر ساز دلخواه ممکن بود اجرا شود. این روند تا سده های ۱۳ و ۱۴ میلادی ادامه داشت اما اروپا در آن سالها تغییراتی به خود دید که منجر به آغاز عصر روشنگری و رنسانس در این قاره شد. نمونه ای از موسیقی متحول شده اواخر قرون وسطی در ذیل میتوانید دانلود و گوش کنید.

English Dance 13th century
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
mohammad 1399/1/7 - 16:03
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment مرسی اطلاعات مفیدی داشت
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *