شناسه خبر: 10226 منتشر شده در مورخ: 1395/7/27 ساعت: 10:07 گروه: اجتماعی  
ارائه تسهیلات گردشگری به کودکان و معلولان در سال گردشگری برای همه

ارائه تسهیلات گردشگری به کودکان و معلولان در سال گردشگری برای همه

مدیرعامل یک شرکت هلدینگ گردشگری می‌گوید: برای تحقق بخشیدن به شعار امسال جامعه جهانی" گردشگری برای همه" مصمم هستیم در سال گردشگری برای همه تسهیلات لازم و فرهنگ‌سازی برای فراهم نمودن شرایط آسان سفر کودکان، سالمندان و معلولان را مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش ایران سپید به نقل از فارس، حسن تقی‌زاده انصاری، مدیرعامل شرکت هلدینگ گردشگری مارکوپولو در یادداشتی به بررسی شعار امسال روز جهانی گردشگری و از سوی دیگر خدماتی که به عموم مردم قابل ارائه است، پرداخته که مظرح آن از این قرار است: 

مفهوم CSR مفهوم تازه ای در دنیای امروز نیست. ولی به تازگی دنیای امروز اهمیت این مفهوم را درک کرده است. مفهوم  CSR برگرفته از" Corporate Social Responsibility"  به معنی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یا مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها است. این مفهوم برای نخستین بار در دهه 20 میلادی مطرح شد؛ در آن زمان به دلیل جنگ جهانی دوم  و رکورد بزرگی که پدید آمده بود این مفهوم نتوانست جایگاه خود را پیدا کند تا اینکه در سال 1950 دوباره مطرح شد و با انتقاد  فراوانی روبرو  و دوباره به ورطه فراموشی سپرده شد.

اما در اوایل دهه 1990  کارشناسان امر با توجه به معضلاتی که جامعه جهانی با آن روبرو شده بود؛ دوباره به این مفهوم روی خوش نشان داد تا جایی که امروز این مفهوم سرلوحه فعالیت بسیاری از شرکت‌های و سازمان‌های بزرگ در دنیا قرار گرفته و به عنوان یکی از رموز پیشرفت مطرح شده است.

 CSR از جستارهای "اخلاق کسب و کار" است که به نقش شرکت‌ها در حوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت باید در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد. این مسئولیت  از جستارهای اقتصادی و مالی فراتر رفته و دایره وسیع‌تری را به خود اختصاص می‌دهد.

مسئولیت اجتماعی شرکت در تعریفی روشن‌تر این گونه تعریف شده است: مسئولیت اجتماعی شرکت فعالیت‌هایی است که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون بایسته می‌دارد.

CSR بخش های متفاوت گسترده‌ای اعم از بهداشت و ایمنی، حقوق بشر و حفظ محیط زیست را شامل می شود. اقدامات داوطلبانه CSR می تواند منجر به پیشرفت های قابل توجهی در شیوه‌های زیست محیطی کسب و کارها، مانند کاهش استفاده از مواد و تولید گازهای گلخانه‌ای و افزایش بازیافت شود.

بخش گردشگری با توجه به مفهوم CSR جایگاه بلندی را برای خود کسب کرده است. چرا که این صنعت فارغ از فعالیت های اقتصادی و مناسبت های توسعه اقتصادی و درآمدی که برای هر کشور و شهروندان آن به ارمغان می آورد، دارای رسالت فرهنگی و اجتماعی است. گردشگری زیبایی ها و تفاوت را به رخ جهانیان می کشاند. تفاوت‌هایی که در  هر گوشه از این جهان مسئولیتی را بر گردن صاحبان آن  انداخته است.

چند  هفته‌ای از روز جهانی جهانگردی نمی گذرد. اگر با تامل بیشتری به انتخاب شعار امسال  (گردشگری برای همه 2016) سازمان جهانی جهانگردی بنگریم؛ متوجه خواهیم شد، سفر یک حق و مسئولیت است، پیام این شعار گویای این است که سفر مسئولیت می‌آورد و این مسئولیت می‌تواند در حوزه مسئولیت‌های  فردی و اجتماعی باشد.

شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی بازتابی از شعار این سازمان در سال 1983 است که نشان از اهمیت مسئولیت های اجتماعی و جایگاه آن در گردشگری دارد.

" معلولان، سالمندان و کودکان" سه محور و سه رویکرد اصلی برای گردشگری تمام کشورها در سال 2016  است. آنچه سازمان جهانی گردشگری را برای این انتخاب مسئولانه به تامل وا داشت، استفاده همگان از همه امکانات برای سفر، دیدن جاذبه‌ها ، تعامل با دیگر اقوام و کسب دانش برای همه افراد یک جامعه بود؛ نه قشری خاص.

زمانی سخن از  همه افراد جامعه به میان می آید،توجه به امکانات اجتماعی ، محیط زیست، مدیریت شهری و... بیشتر احساس می شود؛ چرا که در میان تمام اقشار جامعه گروه هایی نیازمند توجهات ویژه و امکانات بیشتری هستند، تابه سفر همانند مردم عادی بپردازند و در اینجا نقش CSR  به وضوح روشن است.

شرکت هلدینگ گردشگری مارکوپولو به عنوان برندی پیشرو در صنعت گردشگری با توجه به اهداف عالیه فرهنگی و مسئولیت‌های اجتماعی خود که هرساله در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرین بوده در این راستا نیز برای تحقق بخشیدن به شعار امسال جامعه جهانی" گردشگری برای همه"  مصمم است در سال گردشگری برای همه تسهیلات لازم و فرهنگ‌سازی برای فراهم نمودن شرایط آسان سفر کودکان، سالمندان و معلولان را مورد توجه قرار دهد. در این رابطه همزمان با ایام جهانی نابینایان با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نخستین تور رایگان تهرانگردی برای افراد نابینا و کم بینای کشورمان در روز یکشنبه 25 مهر ماه برگزار کرد تا بتواند سهمی اندک در تحقق شعار سازمان جهانی جهانگردی و همچنین فعالیت‌های CSR  خود بردارد. امید است دیگر سازمانها، نهادها و شرکت‌های فعال در همه حوزه ها برای  فراهم آوردن شرایط مطلوب تر در  کشورمان برای آسان کردن سفر و تفریح اقشار مختلف اهتمام ورزند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *