مهمترین خبرها

 • از مشاوره ژنتیک تا جنین اهدایی + فایل صوتی
  50 درصد از نابیناییها به دلایل ژنتیکی بروز می یابند از اینرو زوجین باید قبل از تصمیم برای ازدواج تکلیف خود را در مورد فرزندآوری مشخص کرده باشند. اما زوجین نابینا در برابر این تصمیم راه حلهای متفاوتی را می یابند.
 • درک کامل تصویر برای کم بینایان امکان پذیر می شود + فایل صوتی
  گفتگو با دکتر حسین پیوندی محقق و پژوهشگر
  پیشرفت علوم در شاخه های میان رشته ای، امیدهای تازه ای به جامعه بشری می بخشد. دکتر حسین پیوندی مهندس الکترونیک و مخابرات از دانشگاه شریف که دکترا و فوق دکترای خود را در پروژه اروپایی درک تصویر بر روی شبکیه مصنوعی در انگلستان گذرانده است؛ این روزها در دانشگاه شریف برای بخشیدن بینایی به هموطنان کم بینا و نابینای خود تلاش می کند.
 • آموزش دوخت ماسک خانگی + فایل صوتی
  بسیاری از مردم می گویند نمی توانند اینقدر هزینه کنند و ماسک بخرند چون باید برای هر روز کاری دو ماسک داشته باشند و برای چند نفر از اعضای خانواده که از خانه بیرون می روند این هزینه بخشی از سبد خانوار می شود.
 • طرحی برای جمع‌آوری ژن‌های معیوب خانواده‌های دارای فرزند معلول
  جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران دنبال می‌کند
  نخستین نشست هم‌اندیشی کانون‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران در سال ۹۹، به صورت مجازی برگزار شد.
 • چگونه در برابر ورود ویروس کرونا مقاوم شویم + فایل صوتی
  در اوایل شیوع بیماری کووید 19، می گفتند ویروس کرونا دوستدار سرماست و وقتی هوا گرم شود کم کم از بین می رود اما این پیش بینی درست از کار درنیامد. گفتند وقتی تعداد زیادی از مردم به بیماری مبتلا شوند کم کم ایمنی اجتماعی به وجود می آید،
 • روش صحیح استفاده از قطره و پمادهای چشمی + فایل صوتی
  در بیمارستان گاه از یک قطره برای تعدادی از بیماران استفاده می شود برای همین استفاده از قطره به روش استریل اهمیت زیادی دارد اما در مورد کسی که قطره چشمی را فقط برای خودش استفاده می کند شاید تا آن حد نیاز به رعایت روش استریل قطره ریختن نباشد
 • توصیه های جدید سازمان جهانی بهداشت در مورد کرونا
  تابستان آمد و ویروس کرونا همچنان یکه تاز است. حتی ضعیفتر هم نشده گفته می شود امسال پاییز و زمستان سختی هم خواهیم داشت و دیگر مشخص شده که باید با ویروس کرونا زندگی کنیم.
 • بررسی دلایل شیوع کووید 19 در خوزستان و توصیه های ایمنی در این زمینه + فایل صوتی
  مدتی است که بیماری کووید 19 شیوع بیشتری یافته و استانهای کشور به مناطق سفید، زرد و قرمز تقسیم شده اند. برای بررسی علل گسترش این بیماری در استان خوزستان با الهام علی چیتگر، کارشناس پرستاری و کارشناس ارشد روانشناسی گفتگویی داشتیم.
 • شدت بیماری کووید ۱۹ در معلولان ذهنی بیشتر است
  نتایج تحقیقات نشان می دهد؛
  تحقیق جدید نشان می دهد افراد مبتلا به معلولیت ذهنی یا رشدی بسیار در مقابل بیماری کووید ۱۹ آسیب پذیر هستند.
 • معلولان و خطر ابتلا به کرونا
  محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: به طور کلی افراد دارای معلولیت (مانند بیماری پارکینسون، بیماری‌های عصبی حرکتی، بیماری ام اس، افراد دچار فلج مغزی) در معرض خطر متوسط ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارند و از نظر بالینی آسیب پذیرند. اشخاصی که به افراد دچار معلولیت و ناتوانی خدمات ارائه می‌دهند و از آن ها نگهداری می کنند، باید نکات بهداشتی لازم را رعایت کنند.

آخرین اخبار

آرشیو