شناسه خبر: 22198 منتشر شده در مورخ: 1399/8/18 ساعت: 22:23 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 19 آبان ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه 19 آبان ۱۳۹۹

عناوین امروز: دوره ضمن خدمت بسته های تحولی سازمان آموزش و پرورش استثنایی - واکنش مقام‌های دولتی به شکست ترامپ - قیمت دلار به کمتر از بیست هزار تومان می‌رسد؟ - توصیه‌هایی برای سلامت ریه - از بیست آبان, مراکز فرهنگی فعالیت هایشان را از سر می گیرند - تصمیم جدید پارالمپیک برای فوتبال پنج نفره نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود - مرد 60 ساله دختر فراری 15 ساله را چگونه سر به نیست کرد؟

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 19 آبان ۱۳۹۹

23 ربیع الاول ۱۴۴۲

9 نوامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6556

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

دوره ضمن خدمت بسته های تحولی سازمان آموزش و پرورش استثنایی

واکنش مقام‌های دولتی به شکست ترامپ

قیمت دلار به کمتر از بیست هزار تومان می‌رسد؟

توصیه‌هایی برای سلامت ریه

از بیست آبان, مراکز فرهنگی فعالیت هایشان را از سر می گیرند

تصمیم جدید پارالمپیک برای فوتبال پنج نفره نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود

مرد 60 ساله دختر فراری 15 ساله را چگونه سر به نیست کرد؟

.........ویژه

* برگزاری دوره ضمن خدمت بسته های تحولی سازمان آموزش و پرورش استثنایی

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی گفت: در راستای اجرایی کردن سندتحول بنیادین سه بسته مداخلات بهنگام طلایی، مدرسه انطباقی و توسعه مشارکت ها در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده است. مقدمات برگزاری دوره ضمن خدمت 18 ساعته مجازی با محوریت بسته های تحولی سازمان آموزش استثنایی انجام شده است و این دوره ویژه تمامی فرهنگیان آموزش و پرورش استثنایی به زودی برگزار خواهد شد.
دکتر سید جواد حسینی در نشست شورای معاونین سازمان آموزش و پرورش استثنایی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: علاوه بر این سه بسته تحولی که در حال اجراست بسته تحولی آموزش خانواده محور نیز در آموزش و پرورش استثنایی  تدوین شده است و به زودی اجرایی خواهد شد.
 معاون وزیر با اعلام اینکه  نشست مجازی وزیر آموزش و پرورش با  مدیران کل آموزش و پرورش  و روسای ادارات استثنایی استان ها  با محوریت بررسی مسائل آموزش و پرورش استثنایی روز چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد اظهار کرد: در این نشست سه مدیر کل آموزش و پرورش  و 5 رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در حوزه  آموزش و پرورش استثنایی خواهند پرداخت.
حسینی خواستار تسریع در عقد تفاهم نامه همکاری با سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت شد و  گفت:  تدوین طرح جامع کمی و کیفی  مراکز اختلالات یادگیری، تهیه نرم افزار گویا ساز برای شاد و تشکیل شوراهای فناوری، اطلاع رسانی و مناسبت ها و  شورای طرح برنامه و ارزیابی عملکرد از جمله مواردی است که نیازمند پیگیری توسط شورای معاونین است.
وی افزود:  طراحی سامانه ندای همراه به اتمام رسیده است و این سامانه با استفاده از ظرفیت ۱۶ مشاور، ۴۲ مرکز مشاوره، ۷۵۰ مرکز اختلالات یادگیری و ۸۵۰ مشاور مدارس به ارائه خدمات به دانش آموزان با نیازهای ویژه خواهد پرداخت.
معاون وزیر با بیان اینکه 13 آذر سال جاری مصادف با روز جهانی معلولان است اظهار کرد: برای گرامیداشت این روز برنامه های متنوعی تدارک دیده شده است که افتتاح متمرکز باشگاه های  پیشکسوتان آموزش و پرورش استثنایی و کلنگ زنی پروژه های آموزش و پرورش استثنایی از جمله این برنامه هاست. معاون وزیر با بیان اینکه علیرغم شرایط کرونایی تاکنون 98.66 درصد نوآموزان بدو  ورود به دبستان در  برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوبت گیری کرده اند اظهار کرد: سنجش نوآموزان بدو ورود به پیش دبستانی نیز در دستور کار قرار دارد و پایگاه های سنجش پیش دبستانی ها مجدد از آذر ماه فعال خواهند شد.
 حسینی ضمن تقدیر از فدراسیون معلولین و جانبازان و کمیته ملی پارالمپیک گفت: سال گذشته  ۲۲ تیم دختران و ۲۵ تیم پسران در این مسابقات بوچیا  شرکت کردند و برای گسترش این ورزش ۳۰۰ سری توپ بوچیا نیاز است که با مشارکت کمیته ملی پارالمپیک  و فدارسیون جانبازان و معلولین این توپ ها تهیه و در اختیار استان ها قرار داده خواهد شد.
 معاون وزیر در پایان با بیان اینکه کار جهادی باید الگوی همه قرار گیرد اظهار کرد: در شرایط کرونا باید با تمام جدیت به فعالیت ادامه دهیم  و ضمن کاهش تعارضات سازمانی، باید تمام توان  خود را در راه تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه بکار ببندیم.

........اخبار روز

* واکنش مقام‌های دولتی به شکست ترامپ

حسن روحانی: دولت جدید آمریکا به همه تعهدات خود برگردد. اسحاق جهانگیری: دوران ترامپ و تیم ماجراجو و جنگ طلب او به پایان رسید.

جواد ظریف: معلوم است که بین بایدن و ترامپ تفاوت‌هایی وجود دارد.

علی ربیعی: فشار حداکثری به پایان راه خود رسید؛ برخلاف تصور ترامپ، ایران فرو نپاشید.

حسام‌الدین آشنا: ایرانیان مردانه ایستادند تا آن نامرد هم رفتنی شد.

* ممنوعیت صادرات مرغ تا اطلاع ثانوی تصویب شد

ستاد تنظیم بازار کشور به منظور کنترل بازار مرغ و جلوگیری از روند افزایشی قیمت آن در توافق انجام شده بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی تصمیم بر ممنوعیت صادرات مرغ از اول آبان ماه تا اطلاع ثانوی گرفت

* وبسایت شرکت بورس از دسترس خارج است

شرکت بورس تهران: با توجه به از دسترس خارج شدن سایت این شرکت، متقاضیان می‌توانند به وب‌سایت tsetmc.com مراجعه کنند./ایرنا

* هاشمی: هیچ شهری در جهان مانند این روزهای تهران مرگ و میر ندارد. رئیس شورای شهر تهران: در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰  انسان به دلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند و این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد و اگر اقدامی نشود می‌تواند این عدد بالاتر هم برود

ظاهرا مسئولان تصمیم گیرنده جسارت و اراده لازم را برای این اقدام ضروری که موجب شکستن زنجیره ابتلا و ایجاد یک فرصت حداقلی برای بازسازی توان سیستم سلامت و کارکنان خدوم بخش‌های خدماتی در این حوزه می‌شود، ندارند/ ایسنا

* تست کرونا قالیباف منفی شد

پزشک معالج محمد باقر قالیباف رئیس مجلس  از منفی شدن دو نوبت تست کرونای وی خبر  داد و اعلام کرد: در حال حاضر بیماری قالیباف کنترل شده و خطر سرایت ندارد.

* رئیس نظام‌پزشکی هم خواستار تعطیلی تهران شد

ظفرقندی: برای تنفس بیمارستان‎ها و کمتر شدن شدت ابتلا، تهران نیاز به تعطیلی دو هفته‌ای دارد. سرِ چشمه را می‎شود با بیل گرفت اما اگر پُر شد مهارش خیلی سخت خواهد شد.

.........گزارش روز

* قیمت دلار به کمتر از بیست هزار تومان می‌رسد؟

پس از اینکه جو بایدن از دونالد ترامپ پیش افتاد بازار ارز ایران ناگهان با فروکش کردن افزایش قیمت ارز مواجه شد. نرخ هر دلار امریکا که به ۳۲ هزار تومان رسیده بود در روز شنبه ناگهان به کمتر از ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این در حالی است که هنوز پیروزی جو بایدن رسما اعلام نشده و شمارش انتخابات امریکا هنوز ادامه دارد اما پیش افتادن او به نظر می‌رسد به شدت انتظارات تورمی در ایران را کاهش داد.

سید کمال سید علی، کارشناس اقتصادی، در رابطه با تحولات اخیر در بازار گفت: ببینید افزایش چند ماه اخیر قیمت دلار نه ناشی از واقعیات اقتصادی کشور که ناشی از فشارهای سیاسی بود. در این مدت هجده بانک ایرانی تحریم شدند و فشار حداکثری به نظام بانکی وارد شد. همین امر نرخ هر دلار را تا ۳۲ هزار تومان افزایش داد آن هم در شرایطی که متغیرهای کلان اقتصادی چنین سیگنالهایی را به بازار ارز نمی‌دادند.

او ادامه داد: انتظارات تورمی این افزایش قیمت دلار را عملی کرد. وقتی انتظارات تورمی بالا می‌رود چنین می‌شود و حالا با نزدیک شدن جو بایدن به کاخ سفید این انتظارات تورمی تغییر کرد. درنتیجه طبیعی است که امروز نرخ دلار به کمتر از ۲۵ هزار تومان رسید و درواقع انتظارات تورمی گذشته تخلیه شوند.

وی تصریح کرد: در این شرایط انتظار می‌رود بانک مرکزی تمهیدات لازم را بیاندیشد و به مسائل صرفاً احساسی نگاه نکند. همانطور که گفتم نرخ تعادلی ارز در کشور ما، در کنار عواملی چون نرخ تورم و افزایش نقدینگی دلار را به ۳۲ هزار تومان نمی‌رساند و شرایط احساسی زمینه آن را چید. اکنون هم باید بانک مرکزی شرایط را به گونه‌ای سوق دهد که به تدریج از انتظارات تورمی کاسته شود و با یک شیب ملایم قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشند.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قیمت واقعی دلار در اقتصاد ایران چقدر باید باشد، تأکید کرد: به نظر من نرخ واقعی دلار باید بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان باشد. این قیمت با توجه به عوامل گوناگونی که قیمت‌ها را در ایران شکل می‌دهد استخراج می‌شود. اکنون هم به باور من حرکت طبیعی بازار به گونه‌ای است که می‌تواند به این نرخ برسد. به هر حال قرار نیست ناگهان تحریم‌ها و فشارها کنار گذاشته شوند و حداقل دو ماه تا جابجایی قدرت فاصله داریم و این مهم باید با یک روند معقول طی شود.

او در رابطه با شرایط اقتصادی کشور در روزهای باقی مانده تا جابجایی قدرت و توافق دو کشور، گفت: پیش از آنکه مذاکره‌ای صورت گیرد یا جابجایی قدرت انجام شود، مجموعه اقداماتی باید در دستور تصمیم‌گیران کشور قرار گیرد. مثلا ما منابعی در کشورهای مختلف داریم که فریز شده‌اند. این منابع به دلیل ترس کشورها از اعمال تحریم‌های امریکا امکان جابجایی نداشتند اما اکنون با شل شدن کمربند تحریم دور کشور امکان عملی شدن دارند.

سید علی خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر بازگشت به اف ای تی اف و اقداماتی از این دست که هماهنگی دستگاه‌ها و نهادها را بیشتر می‌کند و موانع تجارت بین‌المللی را کنار گذاشتن ضرورت دارد. این اقدامات اگر هماهنگ با هم صورت گیرد نتایج شگرفی خواهند داشت.

معاون ارزی سابق بانک مرکزی تأکید کرد: باید فعالیتهای بین‌المللی در حوزه اقتصاد به گونه‌ای باشد که همسو با مذاکرات احتمالی ارزیابی شوند. اگر قصد داریم فشارهای تاکنونی را تعدیل کنیم نمی‌توان به یکباره تصمیم گرفت و باید گام به گام اقدامات موثر را در دستور قرار داد. این بازگشت گام به گام کمک می‌کند که شرایط به نحوی تنظیم شود که مهیای بازگشت ایران به تجارت بین‌المللی باشد.

او تصریح کرد: ما سالانه نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار نفت می‌فروشیم، بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم. همچنین بازگرداندن دارایی‌های کشور در خارج می‌تواند ما را به سمت ثبات و بهبود ببرد. اگر این اتفاقات رخ دهد نرخ تعادلی و قیمت واقعی دلار به هم نزدیک می‌شوند که به باور من باید نرخ هر دلار را در کناال ۱۸ تا ۲۲ هزار تومانی قرار دهد.

.........آموزشی

* توصیه‌هایی برای سلامت ریه

سرطان ریه از عمده ترین سرطان‌های تشخیصی و علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است که سیاست‌های ناکافی در کنترل مصرف دخانیات از جمله دلایل آن محسوب می‌شود.سرطان به طور کلی بیماری کشنده‌ای است که درمانی برای آن وجود ندارد و هنوز مشخص نیست چرا برخی افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در سراسر جهان است و تا حد زیادی در فشار وارده بر نظام مراقبت‌های درمانی در کشورهای مختلف نقش دارد.

درک فاکتورهای خطر زا در بروز شایع ترین نوع سرطان و آگاهی از نکات مفید برای ایمن نگه داشتن خود در برابر این بیماری بدون شک می تواند در حفظ سلامتی و در امان ماندن از ابتلا به این بیماری موثر باشد.

هرچند بیماریِ سرطان علت مشخصی ندارد اما فاکتورهای مشخصی وجود دارد که می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری کشنده قرار دهد.

مصرف دخانیات از مهمترین فاکتورها در بروز سرطان ریه است و عامل حدود ۲۲ درصد از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان را تشکیل می‌دهد.

به طور کلی، احتمال ابتلای یک مرد به سرطان ریه یک در ۱۵ و این احتمال در زنان یک به ۱۷ است. این ارقام شامل افراد سیگاری و غیر سیگاری می‌شود. در مصرف کنندگان سیگار این احتمال بیشتر است هرچند در افراد غیرسیگاری نیز در دوره کنونی احتمال ابتلا کمتر نیست.

اقدامات مفید در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه

- خودداری از استعمال سیگار یا قرار گرفتن در معرض دودِ آن

- خودداری از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و استفاده از ماسک در هوای آلوده

- کاهش میزان تماس با فاکتورهای خطر زا در محیط کار همچون مواد شیمیایی سمی

- استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط خانه، کار و خودرو

- نگهداری از گیاهان در محیط های بسته برای پاکسازی هوا

- مرتب ورزش کردن

- رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی

این روزها بیماری کووید-۱۹ نیز از فاکتورهای خطر زای جدید است که ریه ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در حالیکه افراد اقدامات احتیاطی را انجام دهند اما کووید-۱۹ باز هم این خطر را افزایش می‌دهد و در صورتیکه وضعیت ریه‌ها سالم نباشد بر زندگی و سلامت کلیِ فرد تأثیر منفی می گذارد. بنابراین، ضروری است بیشتر احتیاط شود و توصیه‌های بیشتری نسبت به ضرورت مراقبت از سلامت دستگاه تنفسی صورت گیرد تا با پیشگیری از ابتلا به سرطان، جان خود را نجات دهیم.

.........فرهنگ و هنر

* از بیست آبان, مراکز فرهنگی فعالیت هایشان را از سر می گیرند

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی, از سرگیری فعالیت های مراکز فرهنگی, سینما ها و تئاتر ها خبر داد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، در پی مصوبه 17 آبان‌ماه ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر ممنوعیت فعالیت مشاغل ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ هر روز از ۲۰ آبان، همایون امیرزاده در پاسخ به این پرسش که آیا با این مصوبه مکان‌های فرهنگی و هنری برای فعالیت بازگشایی می‌شوند؟ بیان کرد: جزئیات ممنوعیت فعالیت مشاغل گروه‌های اعلام شده به این معناست که تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری که در زمره مشاغل گروه‌های سه و چهار قرار می‌گرفتند از این پس  با مصوبه جدید امکان فعالیت دارند.

او افزود: در حال حاضر فعالیت‌های فرهنگی و سالن‌های سینما و تئاتر می‌توانند براساس این مصوبه تا ساعت 18 فعالیت کنند چون قرار بر این نیست که مثلاً قهوه خانه‌ها باز باشند ولی سینما بسته باشد. ضمن اینکه وزیر بهداشت هم اخیراً اعلام کردند که پروژه‌های تصویری فعالیت خود را انجام دهند.

وی گفت: بنا بر این از تاریخ درج شده در مصوبه ستاد ملی کرونا (20 آبان ماه جاری) فعالیت‌های فرهنگی و هنری و سالن‌های سینما و تئاتر پس از یک وقفه طولانی از سر گرفته می‌شود، چرا که شامل رفع محدودیت‌ها شده‌اند.

در هیاهوی انتخابات آمریکا و نزاع سیاسی بین ترامپ و بایدن, رادیو نمایش کتاب صوتی «ترس, ترامپ در کاخ سفید» را تولید کرد.

به گزارش ایران سپید به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، باب وودوارد خبرنگار 77 ساله  آمریکایی است که در گذشته به همراه کارل برنستین نقش اصلی در فاش شدن رسوایی واترگیت و استعفای نیکسون داشتند.

کتاب «ترس، ترامپ در کاخ سفید» نیز که در 11 سپتامبر سال 2018 منتشر شد نگاهی ترسناک به داخل کاخ سفید ترامپ می اندازد. وودوارد شرحی واقع‌بینانه و مستند از دولت ترامپ ارائه می‌دهد و برای نخستین بار واقعیت‌هایی را بیان می‌کند که تا کنون درهیچ‌کجا مطرح نشده‌است.

این کتاب به گفته منتقدان، همچون بختکی بر کاخ سفید ترامپ سایه افکنده‌ که بر اساس صدها ساعت مصاحبه و همچنین بر اساس اسناد دولتی و خصوصی نوشته شده‌است.

«ترس، ترامپ در کاخ سفید» در چهل قسمت به تهیه کنندگی اشرف السادات اشرف نژاد ، روایت محمد رضا علی و با گویندگی حمیدرضا یزدانی و فریبا طاهری دررادیو نمایش تولید شد.

* اداره کل هنر های نمایشی رادیو برای این هفته, سه سریال را آماده کرده است.

به گزارش ایران سپید, به نقل از اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، «ثبت با سند برابر است»، «کارآگاه حکمت» و «عمو زنجیرباف» عناوین سریال های جدیدی هستند که این هفته از آنتن شبکه های مختلف رادیویی پخش می شوند.

سریال رادیویی «ثبت با سند برابر است» به سفارش رادیو سلامت در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است که از رادیو نمایش نیز پخش می شود. این سریال رادیویی موضوعی اجتماعی دارد و درباره شخصی است که به دلیل بازنشستگی دچار رخوت و بی حوصلگی شده و در تلاش است به هر طریقی خودش را سرگرم کند. هانیه نجفی نویسنده این سریال و مینو جبارزاده کارگردان آن است . پخش «ثبت با سند برابر است» از روز شنبه ، هفدهم آبان ماه ، ساعت 6:15 دقیقه از رادیو نمایش آغاز شده و ساعت 21:45 دقیقه به روی آنتن رادیو سلامت می رود.

بر اساس این گزارش، سریال رادیویی «کارآگاه حکمت» نیز از روز شنبه ساعت 22:00 به روی آنتن رادیو نمایش رفته و مجموعه ای جنایی معمایی با محوریت کارگاهی بازنشسته تأمینات به نام حکمت است که ما را به تهران سال 1320 تا 1325 می برد.سریال پلیسی رادیویی «کارآگاه حکمت » به نویسندگی فرهاد امینی و کارگردانی مهرداد مهماندوست با موضوع پلیسی و به تازگی در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است.

همچنین سریال رادیویی «عمو زنجیرباف » به سفارش رادیو تهران در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است که از رادیو نمایش پخش می شود. این سریال رادیویی به نویسندگی یاسمن شکرگزار و به کارگردانی سعیده فرضی  موضوعی خانوادگی – اجتماعی دارد و از روز یک شنبه هجدهم آبان ماه ساعت 1 بامداد از رادیو نمایش پخش شده و ساعت 22:30 به روی آنتن رادیو تهران می رود.

گفتنی است در تهیه و تولید سریال های جدید رادیویی،تهیه کنندگان، بازیگران، صدابرداران و افکتورهای مطرح اداره کل هنرهای نمایشی رادیو نیزهمکاری بسزایی  داشته اند.

......ورزشی

* تصمیم جدید پارالمپیک برای فوتبال پنج نفره نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود

رئیس فدراسیون نابینایان گفت: ما تابع دستورات کیفی گرایی کمیته ملی پارالمپیک بودیم، اما تعدیل این سیاست، سودی برای فوتبال پنج نفره نداشت.

مظلومی گفت: با وجود تمام افتخارآفرینی‌های این قشر، زیر ساخت مناسبی برای حمایت از آنان وجود ندارد و در دو سوم استان ها ورزشکاران امکانات لازم برای ورزش را ندارند.

وی افزود: رسیدن به موفقیت در ورزش نابینایان کار راحتی نیست اما اگر نگاهی به عملکرد ورزشکاران این فدراسیون در بازی های ادوار پاراالمپیک و پارا آسیایی داشته باشیم بدون شک آنان را در بین گروه‌های موفق تعریف خواهند شد. این ورزشکاران در سه دوره بازی های پارا آسیایی حضور موفق داشته و در هر دوره رشد مدال طلای آنان بیش از ۱۰۰ درصد بود. نابینایان در گوانگژو 2010 ۳ مدال طلا کسب کردند و شمار مدال های طلا در 2014 اینچئون، به ۷ رسید. اما شاهکار ورزشکاران ما مسابقات 2018 جاکارتا بود که ۱۵ مدال طلا کسب کردیم.

همچنین ما در پاراالمپیک ها چندین مدال نقره و برنز را به دست آوردیم. امید است که با تلاش و حمایت کمیته ملی پارالمپیک، در توکیو مدال طلا نیز به افتخارات ورزشکاران نابینا اضافه شود.

مظلومی بیان کرد: مهدی اولاد در دو و میدانی، وحید نوری و محمدرضا خیرالله زاده در جودو امیدهای کسب مدال طلا در توکیو هستند.

وی ادامه داد: ما چند گزینشی دیگر را در دستور کار قرار دادیم اما به خاطر کرونا فعلا مسابقه‌ای برگزار نمی‌شود اما امید داریم با پایان شیوع این ویروس، در رشته های دو و میدانی و جودو سهمیه های بیشتری کسب کنیم.

مظلومی در خصوص وضعیت فوتبال پنج نفره گفت: این رشته نتایج خوبی در آسیا و پارالمپیک کسب کرده است اما من به عنوان رئیس فدراسیون پذیرفتم که تابع سیاست کیفی‌گرایی کمیته باشم اما این سیاست بعد از چند وقت تعدیل شد و بسکتبال با ویلچر و فوتبال پنج نفره به لیست اعزام اضافه شد. با این حال این تعدیل برای ورزشکاران ما، «نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود» و در آن تاریخ مسوولان پارالمپیک آسیا، تایلند را جایگزین ایران کرده بودند. این اتفاق برای تیم فوتبال پنج نفره خوب و خوشایند نبود. به طور کلی، فوتبال پنج نفره حال روز خوبی ندارد. از یک سو این تیم از لیست اعزام به توکیو کنار گذاشته شد و در سوی دیگر امکانات لازم برای تمرین وجود ندارد. زمین چمن مصنوعی زیادی برای تمرین تیم نداریم و با وجود ۲ نامه  «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان برای اقدام در زمینه زمین تمرینی هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است. در سوی دیگر جمع کردن و آماده نگه داشتن تیم تا بازی های پارا آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو سخت است.

البته مشکلات  زیرساختی در سایر رشته ها نیز وجود دارد. ورزشکاران نابینا در دو سوم استان‌های کشور سالن تخصصی در اختیار ندارند و تنها در ۱۰ استان همکاری لازم با آنها می شود.

رئیس فدراسیون نابینایان گفت: با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا وزارت ورزش و جوانان، اولین اردوی جودوکاران و دو و میدانی کاران پارالمپیکی نابینایان و کم بینایان با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز می شود.

مظلومی در پایان گفت: در جهت کمک مومنانه به برخی از ورزشکاران و مربیان استان‌ها، به تعداد ۹۳۰ ورزشکار و مربی پول به حساب هیأت های استانی واریز کردیم تا در چنین شرایطی کمک ناچیزی کرده باشیم.

.......حوادث

* مرد 60 ساله دختر فراری 15 ساله را چگونه سر به نیست کرد؟

ایران نوشت: ۲۶ مرداد سال گذشته، دختر ۱۵ ساله‌ای به‌نام شیما از خانه‌اش خارج شد و دیگر برنگشت. ناپدید شدن شیما، باعث شد تا خانواده‌اش این ماجرا را به پلیس گزارش کنند.

در تحقیقات مشخص شد دختر ۱۵ ساله به‌دنبال مشاجره لفظی با خانواده‌اش، خانه را ترک کرده، اما ساعاتی بعد با خانواده‌اش تماس گرفت و مدعی شد که حالش خوب است و در نزدیکی میدان آرژانتین است. اما بعد از آن دیگری خبری از دختر دانش‌آموز نشد.

با شکایت خانواده شیما، تحقیقات پلیسی قضایی برای پیدا کردن دختر نوجوان آغاز شد. در نخستین گام، کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی پایتخت به سراغ دوربین‌های مداربسته اطراف پارکینگ بیهقی و میدان آرژانتین رفتند. بازبینی دوربین‌ها نشان می‌داد که دختر نوجوان سوار بر یک خودروی پژو پرشیا شده و آنجا را ترک کرده است.

دستگیری راننده پرشیا
باتوجه به تاریکی شب، به دست آوردن شماره پلاک خودروی پرشیا سخت بود همین مسأله باعث شد تا مأموران زمان زیادی وقت صرف کنند و با گذاشتن شماره پلاک‌های مختلف در کنار هم درنهایت صاحب خودرو را شناسایی کنند.

صاحب خودرو مردی حدوداً ۶۰ ساله به‌نام بهلول بود که بلافاصله دستگیر شد. مرد میانسال در تحقیقات گفت: چند سال قبل همسر و فرزندانم برای زندگی به خارج از کشور مهاجرت کردند و مرا تنها گذاشتند. از آن زمان به بعد گاهی شب‌ها با خودروام مسافرکشی می‌کنم و نیمه شب حادثه هم در حوالی میدان آرژانتین دختر نوجوانی را به‌عنوان مسافر به مقصد خیابان نظام‌آباد سوار کردم. در میانه راه برای برداشتن مدارک سری هم به خانه‌ام در همان حوالی زدم و بعد دختر نوجوان را به مقصدش رساندم و دیگر از او خبری ندارم.

با این ادعا دوربین‌های مداربسته خیابان نظام آباد مورد بازبینی قرار گرفت، اما مدرکی که نشان دهد بهلول او را به آنجا رسانده باشد به‌دست نیامد. بدین ترتیب بار دیگر از بهلول تحقیق شد و این‌بار مرد میانسال مدعی شد که حدود دو هفته‌ای شیما در خانه‌اش بوده و یک روز وقتی به خانه برگشته متوجه شده که شیما آنجا را ترک کرده است.

دستگیری دوباره
درحالی که بهلول تنها مظنون این پرونده بود، اما از آنجایی که هیچ سرنخی در خصوص دست داشتن او در ماجرا ناپدید شدن دختر نوجوان نبود، مدتی بعد او آزاد شد.

در حالی که تحقیقات برای یافتن دختر دانش‌آموز ادامه داشت، با گذشت بیش از یک سال از ناپدید شدن شیما، مدتی قبل پدر این دختر فیلمی در فضای مجازی منتشر کرد و از رئیس قوه قضائیه خواست تا برای اطلاع از سرنوشت مبهم دخترش به وی کمک کند.
بدنبال این فیلم جنجالی، رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی جدی‌تر به این پرونده را صادر کرد و بهلول بار دیگر بازداشت شد. درنهایت چند روز قبل مرد میانسال سکوتش را شکست و این‌بار خبر از مرگ دختر نوجوان داد. او گفت: شیما را به خانه‌ام آوردم و یک یا دو هفته‌ای هم در خانه‌ام بود. یک روز که از خواب بیدار شدم، دیدم که نبضش نمی‌زند و نفس‌ نمی‌کشد. او مرده بود ترسیدم و جسد را داخل خودروام گذاشتم و به شهرستان برده و در کنار رودخانه‌ای دفن کردم.

با اعتراف مرد میانسال، تیم جنایی راهی شهرستان مورد نظر شده و محلی را که بهلول مدعی بود جسد را در آنجا دفن کرده مورد بازبینی قرار دادند، اما اثری از جسد به‌دست نیاوردند. تحقیقات برای یافتن جسد شیما و برملایی راز مرگ او همچنان ادامه دارد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *