شناسه خبر: 21652 منتشر شده در مورخ: 1399/6/13 ساعت: 00:47 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 13 شهریور 1399

روزنامه پنجشنبه 13 شهریور 1399

عناوین امروز: بنیاد مستضعفان برای دانش آموزان مددجوی بهزیستی تبلت مدرسه ای تهیه می کند - تمدید دورکاری ادارات پایتخت تا ۱۹ شهریورماه - توزیع واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور - از نیمکت مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا - رونمایی از لوگوی پارالمپیک 2028 لس آنجلس - قتل ۲ روز بعد از آزادی - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

روزنامه پنجشنبه 13 شهریور 1399

14 محرم 1442

3 سپتامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6503

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره...... 

بنیاد مستضعفان برای دانش آموزان مددجوی بهزیستی تبلت مدرسه ای تهیه می کند

تمدید دورکاری ادارات پایتخت تا ۱۹ شهریورماه

توزیع واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور

از نیمکت مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا

رونمایی از لوگوی پارالمپیک 2028 لس آنجلس

قتل ۲ روز بعد از آزادی

چاردیواری

............ویژه

* بنیاد مستضعفان برای دانش آموزان مددجوی بهزیستی تبلت مدرسه ای تهیه می کند

محسن منصوری, معاون بنیاد مستضعفان در گفت و گو با ایسنا، پیرامون تهیه ی 14 هزار تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی اظهار کرد: با توجه به پیش رو بودن فصل شروع مدارس و از سرگیری کلاس های درسی دانش آموزان و اتخاذ سیاست آموزش مجازی از سوی وزارت آموزش و پرورش، بنیاد مستضعفان هزینه خرید ۱۴ هزار دستگاه تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی را عهده دار شد.
وی با بیان اینکه این تبلت ها در اختیار دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی که شامل دانش آموزان معلول و فرزندان دانش آموز زنان سرپرست خانوار می شود درباره ی بودجه ی تخصیص یافته به این منظور گفت: بنیاد مستضعفان برای تامین این تبلت ها، مبلغ ۲۴ میلیارد تومان را تخصیص داده و این مبلغ به حساب سازمان بهزیستی کشور واریز شد.
به گفته منصوری، قرار است تمامی این تبلت ها از محصولات تولید داخل کشور خریداری شده و در اختیار این دانش آموزان قرار گیرد.
 
 * بهزیستی آماده ی واگذاری صدور مجوز مهد کودک ها به آموزش و پرورش است
رئیس سازمان بهزیستی به دنبال فرمایش های مقام معظم رهبری درباره ی مهد کودک ها, آمادگی سازمان بهزیستی در واگذاری صدور مجوز مهد کودک ها به آموزش و پرورش, در صورت قبول تولی گری اداره ی مهد کودک ها از صفر تا صد, از سوی آموزش و پرورش را اعلام کرد.
وحید قبادی دانا به صحبت های مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: شاهد بودیم که مقام معظم رهبری در گفت و گویی که با اجلاس مدیران و روسای وزارت آموزش و پرورش در سی و چهارمین اجلاس آموزش و پرورش داشتند فرمایشات مهمی را فرمودند؛ یکی از مواردی که ایشان اشاره کردند در ارتباط با مهدکودکها و پیش دبستانی ها بود؛ ایشان از رها بودن مهد کودکها به دلیل اختلافات فی ما بین برخی دستگاهها ابراز تاسف کردند. همچنین فرمودند که وضعیت مهدکودکها خوب نیست و نباید نگاه ما به مهد کودکها نگاه به مرکز خدماتی باشد بلکه اینها مراکز مهم آموزشی و پرورشی هستند.
وی به آن بخش از صحبت های مقام معظم رهبری که ناظر بر حضور دشمن بود, اشاره کرد و ادامه داد: همچنین ایشان از نفوذ دشمن در مجموعه های آموزشی و پرورشی و استفاده این جریان نفوذ از راههایی مانند سند ۲۰۳۰ و این مجموعه اقدامات ابراز نگرانی کردند. این فرمایشات ایشان برای ما بسیار راه گشا بوده و است. اما طبق تبصره ۲ ماده ۲ قانون تاسیس مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی تعیین شاخصهای آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدکودکها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش است.
قبادی دانا با تأکید بر وظیفه ی سازمان بهزیستی در صدور مجوز مهد های کودک اظهار داشت: فقط موضوع صدور مجوز و ارایه برنامه با سازمان بهزیستی است، البته آیین نامه اجرایی این ماده قانونی نیز توسط هیات وزیران مصوب و ابلاغ شده و تقسیم وظیفه صورت گرفته است.
به گفته رئیس سازمان بهزیستی، به صورت سنتی اختلاف نظری برای مدیریت مهد کودک بین آموزش و پرورش و بهزیستی بوده است که مقام معظم رهبری به طور دقیق به این موضوع اشاره فرمودند.
وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه فقط موضوع صدور مجوز و ارایه برنامه برای مهدهای کودک با سازمان بهزیستی است در سالهای گذشته یک اختلاف نظر و چالشی بین این دو دستگاه وجود داشته است. در ارتباط با نگاهی که به مهدهای کودک به عنوان مراکز خدماتی وجود دارد این است که تعرفه مصوب برای شهریه مهدهای کودک را سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در وزارت صمت مصوب میکند، درحالیکه اگر مراکز مهدهای کودک را مراکز آموزشی و پرورشی بدانیم موصوع متفاوت خواهد بود.
قبادی دانا با بیان اینکه مسئولان و متولیان امر باید بازنگری و تغییر نگاهی را نسبت به موضوع مهدهای کودک داشته باشند گفت: درحال حاضر حدود ۷ درصد از کودکان زیر ۶ سال در کشور در مهدهای کودک حضور دارند که این رقم معادل حدود ۶۶۱ هزار کودک است که در قالب ۵ هزار و ۶۰۰ مهد کودک شهری و ۷ هزار و ۲۰۰ روستامهد و هزار و ۵۰۰ مهدکودک در مناطق حاشیه شهرها حضور دارند و در حال حاضر ۵۷ هزار مربی در مهدهای کودک مشغول به فعالیت هستند.
به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، این سازمان پیشنهاد خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کرده است مبنی بر اینکه یک متولی مسئول مهدهای کودک باشد.
رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد که اگر آموزش و پرورش بپذیرد صفر تا صد متولی اداره ی مهد کودک ها باشد, سازمان بهزیستی صدور مجوز ها را به آن دستگاه واگذار می کند: ما اعلام می کنیم اگر آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی اداره و مدیریت مهدهای کودک، صفر تا صد مسئولیت را بپذیرد، سازمان بهزیستی این آمادگی را دارد تا موضوع صدور مجوز و ارایه برنامه را که در قانون آمده است, به آموزش و پرورش بسپارد تا آموزش و پرورش علاوه بر تعیین شاخصهای آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدهای کودک این موضوع را هم انجام دهد تا یک متولی وجود داشته باشد و انشاالله بتوانیم نگرانی مقام معظم رهبری را هرچه سریعتر در این موضوع رفع کنیم.
 

..........اخبار روز

*  تمدید دورکاری ادارات پایتخت تا ۱۹ شهریورماه

استاندار تهران:
با توجه به شرایط قرمز استان تهران به لحاظ کرونا دورکاری ادارات در استان تهران در هفته جاری و تا روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه تمدید می‌شود./ استانداری تهران
 
* گزارش نهایی سانحه فرودگاه ماهشهر منتشر شد؛
خلبان مقصر اخراج و کمک خلبان به کار بازگشت. دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش نهایی سانحه هواپیمای MD83 شرکت هواپیمایی کاسپین در فرودگاه بندر ماهشهر که هفتم بهمن‌ماه سال گذشته اتفاق افتاد، اعلام کرد که خلبان مقصر این سانحه بوده و به همین دلیل اخراج شده است، اما کمک خلبان به کار بازگشته است./ ایسنا
  
* نشستن روی صندلی‌ مترو و اتوبوس باعث انتقال کرونا می‌شود؟
محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران: سطوح صندلی و نیمکت‌های عمومی می‌تواند آلوده به ویروس کرونا باشد. ممکن است در صورت لمس این سطوح و سپس لمس صورت، ویروس منتقل شود.
باید از لمس این سطوح خودداری کرد و در صورت لمس کردن، بلافاصله دست‌ها را با آب و صابون شست یا از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کرد.
 
* در مرداد ماه؛ زلزله بیش از ۸۰۰ بار ایران را لرزاند
شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در مرداد ۱۳۹۹ بیش از ۸۰۰ زمین‌لرزه را ثبت کردند./ایسنا  
 
* آمار بیکاری تهران در سال‌های اخیر کاهش یافته است
استاندار تهران:
علی‌رغم اینکه در تهران سالانه شاهد بیش از ۲۰۰ هزار نفر افزایش جمعیت هستیم، اما در سال‌های اخیر شاهد کاهش آمار بیکاری در تهران بوده‌ایم و درصد بیکاری در تهران از حدود ۱۲ درصد در سال ۹۷ در حال حاضر به حدود ۸ درصد رسیده است./نور نیوز
 
* عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه:
اعضای باقیمانده در برجام برای مقابله با قانون‌شکنی آمریکا اجماع دارند
تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره‌مندی ایران از منافع این توافق در حوزه رفع تحریم‌هاست.
محور اصلی مباحث کمیسیون مشترک برجام، بر ضرورت یکپارچگی و انسجام علیه اقدام آمریکا متمرکز بود.
موضوع دیگری که در کمیسیون به اتفاق مورد تأکید قرار گرفت، ضرورت حفظ برجام و انجام اقدامات لازم در این راستا از جمله از طریق اجرای کامل و موثر تعهدات تمامی طرف‌ها، بود./ پاد
 
* چطور با اخبار جعلی کرونا مقابله کنیم؟
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در برخی از کشورها سیاست های سختگیرانه ای نسبت به اخبار جعلی وجود دارد، یادآور شد: در چین در تمام ساختارها بخش مجزایی برای شناسایی اخبار جعلی شکل می گیرد تا این اخبار از شبکه های اجتماعی پاک شوند و افراد منتشرکننده نیز مجازات می شوند.
 

...........بهداشت و سلامت

* توزیع واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور: مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی می‌تواند واکسن آنفلوآنزا را تهیه کند.

به نقل از ایسنا، دکتر حیدر محمدی افزود: سعی می کنیم تا پایان شهریور ماه بخش اعظمی از واکسن‌ها را وارد کنیم و توزیع آن‌ها را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه بخشی از واکسن‌های آنفلوآنزا به کشور وارد شدند، افزود: قصد داریم تا میزان واکسن‌هایی که به کشور وارد می‌شوند، بیشتر شود تا توزیع آن‌ها را انجام دهیم. واردات واکسن آنفلوآنزا بیشتر از کشورهای فرانسه، هلند، روسیه و... است.
محمدی تأکید کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر توصیه می‌شود و اصلا توصیه نمی‌کنیم که سایر مردم آن را تزریق کنند. زیرا به دردشان نمی‌خورد، بلکه تزریق آن برای گروه‌های پرخطر جهت پیشگیری از ابتلای آنها به آنفلوآنزا است و برای سایر مردم صرفا نوعی هزینه اضافه است.
وی ادامه داد: هنوز قیمت تمام شده واکسن برای مردم مشخص نیست، 
* کروناویروس طی چند روز از بدن فرد مبتلا پاک می‌شود؟: نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد: کروناویروس در مدت یک ماه از بدن بیمار مبتلا به کووید-۱۹ پاک می‌شود.
به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است: بیماران مبتلا به کووید-۱۹ لازم است مدت یک ماه صبر کنند و سپس برای انجام تست مجدد اقدام کنند. همچنین از هر پنج تست منفی کرونا ممکن است یک مورد اشتباه باشد یعنی ممکن است فردی پس از منفی بودن نتیجه آزمایش همچنان به ویروس آلوده باشد و آن را به دیگران انتقال دهد.
محققان مشخص کردند زمانیکه نتیجه دو تست پی در پی PCR بیمار منفی باشد بدن بیمار از ویروس پاک شده است. به طور کلی، حدود ۳۰ روز پس از تشخیص بیماری و ۳۶ روز پس از شروع اولین علائم بدن بیمار از ویروس پاک شده است.
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همچنین در افراد سالمند و مبتلایان به نوع شدیدتر بیماری، مدت زمان پاک شدن بدن بیمار از کروناویروس طولانی‌تر خواهد بود.
واکنش وزارت بهداشت به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها: وزیر بهداشت در خصوص بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی، گفت: اگر سلامت شهروندان را در خطر ببینیم به عنوان وزارت بهداشت، محکم در مقابل آن حرکت خواهیم ایستاد.
به نقل از مهر، سعید نمکی افزود: آمیزه ای از آموزش از راه دور و حضوری به شکلی که دانش آموزان فضای مدرسه را حس کنند با رعایت پروتکل‌ها، مورد توجه است و با وزیر آموزش و پرورش که به شدت از تصمیمات ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت پیروی می‌کند و در توسعه زیرساخت‌های آموزش مجازی به ویژه سامانه شاد، کار کرده امروز جلسه‌ای داریم و در این جلسه در مورد مدارس و سال تحصیلی جدید، بررسی‌های لازم را انجام خواهیم داد.
 

............از شش نقطه جهان 

* از نیمکت مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا: «بخش چهارم»: سه شماره از ستون حاضر را با «Mark Riccobono» همراه شدیم. نابینای نام‌آشنا و موفقی که توانست در جوانی به یکی از تأثیر‌گذار‌ترین چهره‌های نابینای آمریکا و جهان تبدیل شود. دیدیم که چطور مارک، از یک نابینا که همواره سعی در مخفی کردن نابیناییش داشت،  به نابینایی فعال تبدیل شد. او بعد از شرکت در سمینار‌های انگیزشی و آموزشی فدراسیون ملی نابینایان، نه تنها خودش مصرانه آموزه‌ها را به کار می‌بست، کا حالا حتی سایر نابینایان را هم به پیروی از آن آموزه‌ها فرا می‌خواند. در پاییز ۱۹۹۶، مارک، انجمن دانشجویان نابینای ایالت ویسکانسین را تأسیس کرد. انجمنی که به عنوان یکی از زیر‌شاخه‌های شعبه ویسکانسینِ NFB شروع به کار کرد. او در ادامه، شروع به ساختن و تحقق بخشیدن به رؤیا‌هایش کرد؛ خیال خودش را از بابت شغل راحت کرد و به عنوان هماهنگ کننده تحویل تجهیزات ویژه دسترسی‌پذیری به دانشجویان دارای معلولیت، در همان دانشگاه محل تحصیلش استخدام شد. مارک خوب می‌دانست که آنچه ممکن است او را از بقیه عقب‌تر نگه دارد، نه نابینایی، که انتظارات کم از خودش است؛ از همین رو، شروع به مشارکت در کار‌های گروهی گوناگون در دانشگاه محل تحصیلش کرد. برای مثال، روحیه اقتصادیش باعث شد اولین نابینایی باشد که مجوز فروش قایق یک نفره در یکی از فستیوال‌های دانشگاه را دریافت کند. ریکوبونو، دانشگاه را در ماه مه ۱۹۹۹ به پایان رساند. مدرکش را در رشته مدیریت تجارت، با گرایش اصلی بازاریابی و گرایشی فرعی در اقتصاد دریافت کرد. مشکل اشتغال نداشت؛ چرا که وقتی دانشجوی سال آخر بود، در مصاحبه شغلی فروشگاه زنجیره‌ای Sears پذیرفته شده بود و به محض فراغت از تحصیل، در این مجموعه مشغول به کار شد. تاریخ فراغت مارک از تحصیل ماه مه بود و شروع به کارش اوت. همه از او می‌پرسیدند برنامه‌اش برای این دو ماه بی‌کاری چیست؟ او بالاخره به توصیه مشاوران نابینا عمل کرد و آن دو ماه را صرف یادگیری توانمندی‌های ویژه نابینایان کرد. با فرا رسیدن ماه اوت و پایان یافتن دوره آموزشی مارک در Sears, خانه‌ای را سه کوچه پایین‌تر از محل زندگی دوران کودکیش اجاره کرد. او حالا مرد نابینای جوانی بود که تحصیل را به پایان رسانده، شغلی برای خود دست و پا کرده، زندگی مستقلی دارد و به تازگی هم بر صندلی ریاست شعبه ویسکانسینِ فدراسیون ملی نابینایان تکیه زده است. جایگاهی که مارک در سال ۱۹۹۸ موفق شده بود آن را به دست آورد. پیش از انتخاب مارک برای این جایگاه، طرحی مبنی بر تعطیل کردن مدرسه نابینایان ایالت روی میز بود. با آمدن مارک، تصمیم بر تأسیس مرکزی ویژه نابینایان گرفته شد که ده برنامه را به طور همزمان برای نابینایان اهل ویسکانسین پیش ببرد که یکی از آنها مدرسه نابینایان بود که در دل این مرکز تأسیس می‌شد. ریکوبونو در طول همکاری‌هایش با فدراسیون، دریافت که علیرغم علاقه‌ای که به اقتصاد دارد، رؤیایش فقط اقتصاد نیست. او بیشتر دوست دارد یک کار‌آفرین باشد. کار‌آفرینی که به دنبال پیش‌برد اهداف آموزشی و الهامبخش خود در چارچوب ایده‌های مبتنی بر کار‌آفرینی و خلاقیت است. در شماره بعد، آخرین بخش از ماجرای مارک ریکوبونو، رئیس فدراسیون ملی نابینایان آمریکا از نظر خوانندگان ایران سپید خواهد گذشت. «ادامه دارد»

 

..........ورزشی

* رونمایی از لوگوی پارالمپیک 2028 لس آنجلس

با رونمایی از لوگوی بازی های المپیک و پارالمپیک لس آنجلس ۲۰۲۸، حرکت به سوی این مسابقات به صورت رسمی آغاز شد.
این لوگو نمایانگر انرژی، خلاقیت و حس تعلق به اجتماع است و نگاهی دارد به باور المپیک که شعار "وحدت در عین کثرت" را دنبال می کند.
لوگوی بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۸، از امکانات نامحدود لس آنجلس الهام گرفته شده و نمایانگر خلاقیت، تنوع و ظرفیت های لس آنجلس و روایت گر داستانهایی از ورزش، هنر و جامعه این شهر است.
یک لوگو برای عصر دیجیتال
لوگوی پویا و سرزندۀ LA۲۸ طوری طراحی شده است تا برای سفر بی‌نظیرِ هشت ساله تا مسابقات المپیک و پارالمپیک در لس‌آنجلس، زنده و با طراوت باقی بماند. حرف L و اعداد ۲ و ۸ که قوی و پررنگ هستند، به عنوان اساس برای لوگو عمل می‌کنند و در کنار آنها حرفِ پویا و همیشه در حال تغییرِ «A» قرار دارد که روایت گر داستانهایی مجزا هستند.
هیچ تصویری به تنهایی نمی‌تواند نمایشگر تمام چیزی باشد که لس‌آنجلس و مسابقات نشان می‌دهند. ورزشکاران، هنرمندان و هواداران در آفرینش لوگوی LA۲۸ مشارکت داشته‌اند و از طریق تفسیرهای فردی خود از لس‌آنجلس، داستان‌ها و رویاهای شخصی خود را به وجود آورده‌اند.
سومین المپیک و نخستین پارالمپیک لس‌آنجلس
لس آنجلس پیش از این در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۸۴، میزبان  بازی های المپیک بوده و بازی های ۲۰۲۸، سومین تجربه میزبانی این شهر برای بازی های المپیک و اولین تجربه برای بازی های پارالمپیک خواهد بود و البته دلیل آن برگزاری بازی های پارالمپیک تا سال ۱۹۸۸، در شهری متفاوت از میزبان بازی های المپیک است.
پیش از مسابقات، LA۲۸ با حمایت مالیِ کمیته بین المللی المپیک ۱۶۰ میلیون دلار در ورزش جوانان لس‌آنجلس سرمایه‌گذاری خواهد کرد که این امر ورزش را برای کودکان، به ویژه در جوامعی که دچار کمبود منابع هستند، دسترس‌پذیرتر می کند.

...........حوادث

* قتل ۲ روز بعد از آزادی / در زندان با چاقو صورتم را خط انداختم تا بقیه از من حساب ببرند

ایران نوشت: شامگاه ۳۰ مرداد خبر درگیری در خیابان نوبهار منطقه دروازه غار به مأموران کلانتری ۱۵۲ خانی‌آباد نو اعلام شد. درگیری بین دو گروه رخ داده و مرد جوانی در این درگیری با ضربه چاقو مجروح و به بیمارستان منتقل شده بود. عامل این درگیری که پسری ۳۰ ساله به نام فرید بود در همان محل دستگیر شد. در ادامه تلاش کادر درمان برای نجات پیمان، مرد مجروح بی‌نتیجه ماند و پیمان یک هفته پس از این درگیری تسلیم مرگ شد.

ظهر پنجشنبه ۵ شهریور، گزارش مرگ پیمان به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد. از آنجایی که عامل این درگیری مرگبار دستگیر شده بود به دستور بازپرس رحیم دشتبان از زندان به دادسرای امور جنایی پایتخت منتقل شد تا تحقیقات درباره این جنایت صورت گیرد.

متهم جوان در تحقیقات اولیه مدعی شد که فقط قصد ترساندن مقتول را داشته و هدف او قتل نبوده است. به دستور بازپرس شعبه دهم دادسرای امور جنایی پایتخت، متهم جوان در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت قرار داده شد و تحقیقات به دستور بازپرس جنایی ادامه دارد.

گفتگو با متهم
درگیری به خاطر چه بود؟
من اصلاً مقتول را نمی‌شناختم و نمی‌خواستم او را به قتل برسانم. یک درگیری اتفاقی بود. تازه دو روز بود که از زندان آزاد شده بودم. به قمارخانه قدیمی که در محل مان بود رفتم. قبل از حبس هم به آنجا می‌رفتم. آن شب هم برای قمار و دیدن دوستانم به آنجا رفتم. مقتول و سه نفر از دوستانش هم آنجا بودند. من تا به حال آن‌ها را ندیده بودم ساعتی گذشته بود که اختلافمان سر قمار شروع شد و کار به دعوا و چاقوکشی رسید. درگیری‌مان از قمارخانه به خیابان کشیده شد و مقتول و دوستانش روی سرم ریختند. من هم چاقویی را که همراهم بود بیرون کشیدم. فقط برای اینکه آن‌ها را بترسانم، اما چاقو را به سمتشان پرتاب کردم که از شانس بدم چاقو به مقتول اصابت کرد.

چرا زندان بودی؟
سابقه زندان که زیاد دارم، اما سال‌ها قبل در زمینه واردات لوازم یدکی خودرو فعالیت و به کشورهای مختلف سفر می‌کردم. در یکی از سفرهایم به تایلند با مردی آشنا شدم که قاچاقچی حرفه‌ای مواد مخدر بود. او وسوسه‌ام کرد که از ایران برایش مواد مخدر شیشه بیاورم. سود خوبی از این کار گیرم می‌آمد و من هم با خودم گفتم می‌توانم بعد از مدتی زندگی مرفهی برای خودم دست و پا کنم. با این فکر راهی ایران شدم و در کار خرید و فروش شیشه وارد شدم.

خودت جنس می‌بردی؟
نه. من سابقه‌دار بودم و ریسک این کار زیاد بود. افرادی را برای این کار انتخاب می‌کردم. افرادی که این کار را انجام می‌دادند مسافران مالزی و تایلند بودند و مواد را داخل چمدان‌هایشان جاسازی می‌کردم و در ازای مبلغی پول مواد را قاچاق می‌کردند و به همدستم در این کشورها می‌رساندند. گاهی هم افرادی را که عشق رفتن به خارج داشتند، اما پول نداشتند شناسایی می‌کردم من هزینه سفرشان را می‌دادم و آن‌ها هم برایم مواد را منتقل می‌کردند.

چطور دستگیر شدی؟
سال ۸۹ مأموران وارد خانه‌ام شدند و با کلی مواد مخدر شیشه دستگیرم کردند. دادگاه به حبس ابد محکومم کرد، اما بعد از مدتی به حکمم اعتراض کردم. حکم شکسته و به ۱۶ سال تبدیل شد. دوباره به حکم اعتراض دادم. ۱۰ سال از حبسم می‌گذشت که دادگاه اعتراضم را قبول کرد و برایم ۸ سال زندان و مجازات نقدی تعیین کرد. من که بیشتر از ۸ سال زندان بودم، با صدور حکم از زندان آزاد شدم، اما دو روز بعد به خاطر قتل بازداشت شدم.

جای چاقو روی صورتت کار کیست؟
خودم. در زندان که باشی و بدانی حبس ابدی روزگارت سیاه است از طرفی باید به بقیه زندانی‌ها نشان می‌دادم که آدم قدرتمندی هستم تا از من حساب ببرند. همه این‌ها باعث شد که با چاقو بدنم را خط بیندازم بچه‌محل‌هایم اسم مرا «ببر» گذاشته‌اند و کلی از من حساب می‌برند. اما خلاف من هرگز قتل نبود و ناخواسته دست به این جنایت زدم.

 

............چاردیواری

* با سلام و درود به خوانندگان ایران سپید و تسلیت مجدد ایام عزاداری سالار شهیدان و یارانش و با آرزوی رعایت پروتکل های بهداشتی در عزاداری های این ایام. چاردیواری این هفته را با پاسخ به تماس های عزیزان آغاز می کنم. آقای شکاریان از خراسان شمالی با ابراز دلتنگی از روزنامه ایران سپید بریل و نبودش خواهان انتشار مجدد نسخه بریل شدند که قطعاً خواست اصلی دست اندرکاران ایران سپید هست و اجازه دهید تا با توجه به شرایط در این خصوص تصمیم بگیریم. خانم غزل به عنوان یک دانش آموز و خانم سید دریا حسینی نیز به عنوان دانش آموز از عدم دسترس پذیری نرم افزار شاد گلایه کرده اند و محرومیت دانش آموزان نابینا در این خصوص که در سخن هفته روز شنبه ایران سپید اشاره ای شده است به متن نامه شبکه نابینایان کشور چاووش برای وزیر آموزش و پرورش درخصوص ضرورت دسترس پذیری نرم افزار شاد و سایر راه های برخورداری دانش آموزان نابینا از بسته های آموزشی. خانم زکیه با اعلام همکاری با بخش خیاطی و آشپزی به معنای در اختیار گذاشتن دی وی دی هایی که از مجموعه برنامه های آشپزی صدا و سیما گرد آوری کرده اند از این بخش تشکر کرده اند و خواهان حضور دست اندرکاران این بخش در برنامه های سیما برای معرفی توانمندی خانم های نابینا شدند. خانم فهیمه حاج قربان نیز از خانم مصرقانی برای انتشار ویس ها یا صداهای جدای موارد و آیتم های پادکست ما در کانال ایران سپید تشکر کرده اند که موجب شده ایشان بتواند به برنامه های مورد علاقه شان به طور مستقیم دسترسی داشته باشد. خانم یا آقای میرزایی در خصوص بسته های معیشتی سؤال کرده اند که آیا مجدد این کمک سه ماهه پرداخت می شود که قاعدتاً و بر اساس آگاهی که داریم این کمک این ماه نیز پرداخت خواهد شد. خانمی از تبریز نیز با ذکر اینکه خواهرشان کارشناسی ارشد ادبیات خوانده اند و اکنون برای شرکت در آزمون دکتری درباره پرداخت شهریه دکتری سوال کرده بودند. که قطعاً  این شهریه پرداخت خواهد شد منتهی اجازه دهید فرمول آن را اطلاع رسانی کنیم تا حالا مقرر این بود که جدا از تخفیفی که دانشگاه آزاد برای دوره دکتری و سایر دوره ها قائل است مبلغ 4 میلیون تومان به ازای هر ترم پرداخت می شد که قطعاً  مبلغ کافی نبود ولی این مبلغ وجود دارد و پرداخت می شود. خانم سما بابایی آیا دفترچه های آزمون دکتری نیز بریل می شود؟ که اشاره کرده بودند که در گذشته برخی از دفترچه ها را درخواست کرده بودند ولی چون سازمان سنجش اطلاع رسانی کرده بود که زیر ده نفر برای یک رشته متقاضی باشند دفترچه ها بریل نمی شود ایشان خواهان بریل کردن دفترچه های سؤالات عمومی در دوره دکتری شدند. خانم تاجیک از تهران با اشاره به مطلب خانم مصرقانی دال بر معرفی انواع مبل مناسب برای منزل از اینکه بخش بعدی این آیتم شامل مبل های استیل پخش نشده است گلایه کرده اند و خواهان پخش این مطلب شدند و قدردانی کرده اند. ضمن اینکه در مورد بخش آشپزی گفته اند که خانم جوادی نیز در کانال های مختلف آموزش های منسجمی در خصوص آشپزی دارد و گله کرده اند که ظاهراً بخش آشپزی خانم ظرافت انگیز از انسجام ویک برنامه ریزی واحدی تبعیت نمی کند و در این خصوص گله کرده اند. با تشکر از دوستانی که با ایران سپید تماس داشته اند و با عناوین مختلف سؤال کرده اند یا اظهارنظر کرده اند شما را به خدا می سپارم تا گفت و گوی بعدی در چاردیواری.

 
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *