شناسه خبر: 21647 منتشر شده در مورخ: 1399/6/12 ساعت: 01:57 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

عناوین امروز: واکنش مدیر کل دفتر امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره آتش‌سوزی مرکز نگهداری و توانبخشی - شنبه آغاز سال تحصیلی است - نحوه مقابله والدین با فضای ناامن اینترنت با آغاز آموزشهای آنلاین مدارس - بازگشایی، بدونِ دستورالعمل‌های کنترلِ کرونا فاجعه‌بار است - عملکرد ناموفق فدراسیون در شش ماه نخست سال جاری - تحقیرم میکرد کشتمش

روزنامه «ایران سپید»

روزنامه چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

13 محرم 1442

2 سپتامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6502

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

واکنش مدیر کل دفتر امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره آتش‌سوزی مرکز نگهداری و توانبخشی

شنبه آغاز سال تحصیلی است

نحوه مقابله والدین با فضای ناامن اینترنت با آغاز آموزشهای آنلاین مدارس

بازگشایی، بدونِ دستورالعمل‌های کنترلِ کرونا فاجعه‌بار است

عملکرد ناموفق فدراسیون در شش ماه نخست سال جاری

تحقیرم میکرد کشتمش

 

 
 
 

...........ویژه

* مدیر کل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور درباره جزئیات انتقال سالمندان پس از آتش‌سوزی به مراکز نگهداری و توانبخشی توضیح داد.

مصطفی سراج درباره ی آتش سوزی مرکز نگهداری سالمندان «سر افرازان» در محله ی پیکانشهر, در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم توضیحاتی داد. وی در خصوص جزئیات این حادثه اظهار داشت: در تاریخ 7 شهریور حدود ساعت 20 و 30 دقیقه شب این مرکز توانبخشی دچار آتش سوزی شد که بلافاصله موضوع به مرکز آتش نشانی اطلاع رسانی و آتش‌نشانان در محل حاضر شدند و حریق را خاموش کردند.

وی در خصوص تعداد سالمندان نگهداری شده در این مرکز اظهار داشت: در این مرکز 34 سالمند نگهداری و مراقبت می‌شدند که در پی این حادثه یک نفر جان خود را از دست داد و سایر سالمندان نیز همان شب به مرکزی دیگر و بیمارستان‌های اطراف برای درمان منتقل شدند که خوشبختانه مصدومیت آنها شدید نبود و اکثر آنها همان شب به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند.

سراج همچنین به مراکزی اشاره کرد که این سالمندان به آن مراکز انتقال داده شده اند: هم اکنون از 33 نفر مددجوی تحت مراقبت و اشاره شده، 15 نفر به مرکز آریا، 16 مددجو به مرکز جنت انتقال داده شده‌اند. همچنین 2 سالمند نیز در بیمارستان بستری شده‌اند که حال عمومی آنها خوب گزارش شده است.

برخی خانواده ها اظهار داشتند که مرکز نگهداری سالمندان سر افرازان اصول بهداشتی را رعایت نمی کرده و حتی در آنجا شپش دیده اند. مصطفی سراج در پاسخ به این اظهار نظر اظهار داشت: قبل از شیوع ویروس کرونا بازدیدهایی به صورت حضوری از مراکز انجام می‌شد که این بازدیدها هم اکنون به صورت مجازی شده است و در برخی از مواقع نیز با رعایت پرتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد اما قطعاً مددجویان به‌ویژه سالمندان برای سازمان بهزیستی اهمیت ویژه‌ای دارند و با هر نوع تخلف برخورد می‌شود و در این مورد نیز اگر به نتیجه برسیم برخورد خواهیم کرد.

وی همچنین درباره دلیل آتش‌سوزی مرکز نگهداری خاطرنشان کرد: هنوز در این زمینه گزارشی از سازمان آتش‌نشانی ارائه نشده است اما بنا بر اظهارات مدیر مرکز همه موارد ایمنی رعایت شده است و باید در انتظار گزارش سازمان آتش‌نشانی باشیم.

* مردم اورژانس اجتماعی را به مداخلات قضایی ترجیح دهند:

سیدحسن موسوی چلک روز سه‌شنبه در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار ایرنا به تشریح وضعیت و وظایف اورژانس اجتماعی پرداخت، وظایفی که بیش از همه به خشونت‌دیدگان خانگی از جمله کودکان آزار دیده، همسران آزار دیده، سالمندان آزار دیده و معلولین آزار دیده، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند و خانواده آنان، دختران و پسران فراری از منزل، زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب دیده اجتماعی می‌پردازد.

زوجین متقاضی طلاق و افراد در معرض بحران طلاق، کودکان خیابانی و حتی مبتلایان به اختلال هویت جنسی در معرض آسیب نیز به گفته موسوی چلک از جمله دریافت‌کنندگان خدمات اورژانس اجتماعی به شمار می‌روند.

او که ریاست انجمن مددکاری اجتماعی ایران را نیز برعهده دارد و عضو هیات رئیسه منطقه آسیا و  اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی و عضو کمیته اخلاق این فدراسیون نیز هست، در این گفت وگو از راه‌های کمک‌رسانی اورژانس اجتماعی به خانواده‌ها مانند سامانه تلفنی ۱۲۳ و گروه‌های هدف این مرکز، می‌گوید و می‌افزاید: افراد دارای اختلال هویت جنسی در سال‌های اول تاسیس در زمره دریافت‌کنندگان خدمات اورژانس اجتماعی پیش‌بینی نشده بودند اما بعدها حسب ضرورت مشمول گروه‌های هدف این مرکز، قرار گرفتند.

مؤسس اورژانس اجتماعی در بخشی از این گفت و گوی مفصل به فعالیت های اورژانس اجتماعی اشاره کرد: اورژانس اجتماعی در حال حاضر شامل چهار فعالیت مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی به نام مرکز مادر اورژانس اجتماعی، پایگاه خدمات اجتماعی یا همان ایستگاه اورژانس اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی است و اکنون در همه استان‌های کشور فعالیت دارد. مردم می توانند با مراجعه حضوری به مرکز مادر اورژانس اجتماعی یا همان مرکز مداخله در بحران یا پایگاه خدمات اجتماعی یا خودروهای خدمات سیار از خدمات استفاده کنند یا اینکه با خط اورژانس اجتماعی با شماره ۱۲۳ تماس بگیرند.

موسوی چلک در خصوص اهداف اورژانس اجتماعی نیز اظهار داشت: اورژانس اجتماعی برنامه‌ای است که هدفش پر شدن فاصله بین خانه تا کلانتری است تا افراد مشمول این برنامه برای هر موضوعی سراغ پاسگاه و دادگاه نروند و پرونده قضائی نداشته باشند. ولی اهداف مهمی را برایش متصور بودیم که شامل شناسایی مناطق و کانون‌های آسیب زا و آسیب‌های شایع و در حال شیوع به صورت کشوری، منطقه‌ای و محلی، تقویت مداخله‌های اجتماعی و روانی قبل از مداخله‌های قضائی-انتظامی، مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی و تسهیل دسترسی افراد به خدمات تخصصی مورد نیاز است. توانمند سازی افراد مشمول به صورت بازگشت به خانواده، فراهم کردن زمینه زندگی مستقل یا ارجاع به مراکز مرتبط، ارائه نظرات کارشناسی و مشاوره‌ای به مراجع قضائی حسب درخواست، تبادل اطلاعات و آمار مربوط با سازمان‌های ذی ربط با رعایت قوانین و مقررات مربوط از دیگر اهداف به شمار می‌روند.

..........اخبار روز

* شنبه آغاز سال تحصیلی است

سخنگوی دولت:

روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و قرار است به صورت حضوری مدارس دایر شود مگر اینکه از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود وضعیت منطقه‌ای قرمز است

مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر ۵۰ نفر را شامل می‌شود که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، آموزش آن‌ها حضوری است

آموزش در مناطق زرد کرونایی، ترکیبی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است. برای مناطق زرد، ممکن است از روش‌های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده شود

در مناطق قرمز، کلاس حضوری به آن معنا برای دانش آموزان نخواهیم داشت اما اینکه دو تا سه دانش‌آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آنها شکل بگیرد و احساس دانش‌آموز بودن در آن‌ها شکل بگیرد، انجام خواهد شد.

* افزایش مجدد حقوق کارگران در مجلس بررسی می‌شود

بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

امروز نرخ تورم موجود در کشور، بیش از ۵۰ درصد است اما حقوق کارگران و دستمزد، صرفاً ۳۳ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

تصمیمات برای افزایش حقوق کارگران پیش از سال ۹۹ اتخاذ شده است.

در آن مقطع زمانی هنوز با بحران شیوع بیماری کرونا و افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن و اجاره‌بها مواجه نبودیم.

قرار است در یکی از جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته آینده افزایش مجدد حقوق کارگران مورد بررسی قرار گیرد./تسنیم

* طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تدوین شد

قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس: 

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با همکاری شورای نگهبان تدوین شده و پس از رفع ایرادات احتمالی، احتمالاً آذرماه به دولت ابلاغ می‌شود.

در این طرح برای داوطلبان معیارهایی همچون سن، مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی در نظر گرفته شده است. هر کسی نمی تواند ثبت نام کند و باید جزء مقامات سیاسی باشند

* از سفر برگشتید، یک هفته در تجمعات حاضر نشوید

معاون ستاد کرونای تهران:

حجم مسافرت‌های هفته گذشته بسیار بالا بود و اثرات آن را طی ۱۰-۱۴ روز آتی خواهیم دید.

مسافرانی که از سفر بازگشتند، باید طی ۷-۵ روز از حضور در تجمعات خودداری کنند، زیرا ممکن است ناقل ویروس کرونا بوده و فعلا بدون علامت باشند.

* 42 درصد نیازمندان، سهام عدالت ندارند/ ۱۷.۵ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت مستحق نیستند

روزنامه فرهیختگان نوشت:

حدود ۴۲ درصد (۲۰.۸ میلیون نفر) از افراد واقع در دهک‌های یک تا ۶ که گروه‌های هدف سهام عدالت بودند فاقد سهام عدالتند. بین این افراد، ۳ میلیون نفر هم مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی دیده می‌شوند که از منابع طرح مذکور بی‌بهره مانده‌اند. همه این کژکاری‌ها درحالی رخ داده که در دهک‌های ۷ تا ۱۰ که اصلا جزء گروه‌های هدف طرح اعطای سهام عدالت نبودند، ۱۷.۵ میلیون نفر سهام دریافت کرده‌اند.

 

.......گزارش روز

* نحوه مقابله والدین با فضای ناامن اینترنت با آغاز آموزشهای آنلاین مدارس                                   

در آستانه‌ آغاز سال تحصیلی جدید و آموزش دانش‌آموزان به صورت حضوری و مجازی بدلیل شیوع کرونا، یک کارشناس روانشناسی به تشریح فضا و محتوای ناامن اینترنت برای کودکان و نوجوانان و نحوه مقابله والدین با آن پرداخت.

گوهریسنا انزانی با بیان اینکه دسترسی آسان و اجباری به اینترنت در شرایط خاص شیوع بیماری کرونا، تغییر نحوه‌ روابط افراد با یکدیگر را به همراه داشته است اظهار کرد: این دسترسی جنبه‌های مثبتی اعم از تسهیل و تسریع روابط را به همراه داشته است اما به دلیل به خطر افتادن حریم خصوصی افراد جنبه‌های منفی نیز به همراه دارد.  این روانشناس، نا امنی در محتوای شبکه‌های اینترنتی و اجتماعی، حضور بیش از حد فرزندان در اینترنت و ارتباطات ناامن با سایرین را از ناامنی‌های فضای مجازی دانست و افزود: عشق بی قید و شرط والدین به فرزندان می‌تواند بسیار کارساز باشد چراکه اگر خانواده‌ای با محبت قوانینی را وضع کرده باشد، نسبت به فناوری ها اطلاعات دقیقی داشته باشد و سواد رسانه‌ای داشته باشد، می‌تواند مسئولیت اجتماعی را به کودک و نوجوان خود آموزش دهد، استعداد او را شناسایی و او را از مشکلات فضای مجاری اعم از انزوا و اعتیاد به این فضا مصون بدارد. انزانی، معتقد است حواس پرتی دانش آموزان و عدم تمرکز دقیق بر روی درس، به دلیل عدم برقرای ارتباط موثر دانش‌آموز و آموزگار در آموزش آنلاین از دیگر مشکلات آموزش آنلاین است و این امکان وجود دارد که بعضا دانش‌آموز از مطالب دیگری در اینترنت که از کلاس درس جذابیت بیشتری دارند استفاده کنند. وی ادامه داد: بسیاری از کودکان و نوجوانان درک انتزاعی پایینی دارند و نمی‌دانند پیامدهای استفاده از این محتوای ناامن چیست؛ بنابراین والدین باید با استفاده از فنون مذاکره، کنجکاوی های فرزند خود را برطرف کنند. به گفته‌ این روانشناس، داشتن مهارت‌های زندگی و مهارت‌های فرزند پروری و به کارگیری درست این مهارت‌ها از طرف والدین می‌تواند ارتباطی موثر بین فرزندان و والدین ایجاد کند و والدین می‌توانند از این طریق فرزندان خود را از محیط ناامن اینترنت محافظت کنند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از کارهایی که والدین در این راستا می توانند انجام دهند غیر فعال کردن فیلترشکن است تا کودکان و نوجوانان نتوانند از طریق فیلتر شکن به شبکه‌هی خاصی دسترسی پیدا کنند. هم چنین خود والدین باید مسئولیت پذیر و هدفمند باشند تا فرزندان بتوانند الگو برداری مناسبی از آنها داشته باشند انزانی تشریح کرد: بهتر است والدین در کنار فرزندان درباره‌ی محتوا و فضای اینترنت و شبکه‌های آموزشی صحبت کنند، گاهی زمانی را برای باهم بودن در اینترنت سپری کنند؛ هم چنین آگاهی خود را از شبکه‌های اجتماعی و محتوای آن و... بالا ببرند.

وی با بیان اینکه والدین باید از هرگونه سرزنش و تحقیر فرزند خود، بپرهیزند اظهار کرد: والدین باید بدانند شیوه‌ آموزش هر فرزند با توجه به شرایط محیطی و شخصیت هر فرزند متفاوت است و در این راستا باید مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیرند. این روانشناس معتقد است که والدین می‌توانند اوقات فراغت را با فرزندان سپری کنند و روزانه درباره‌ فضای مجازی با آنها صحبت کنند و گاها با استفاده از شیوه‌های بسیار ساده از کودک و نوجوان خود درباره‌ برنامه‌هایی که در طی روز استفاده می‌کنند؛ سوال کنند و گاهی در این فعالیت‌ها شریک شوند. وی کمبود عاطفی را از دلایل اعتیاد کودکان و نوجوانان به اینترنت و فضای مجازی دانست و اظهار کرد: اعتیاد به اینترنت و پناه بردن به شبکه‌های خاص می‌تواند افت تحصیلی، اضطراب و گوشه گیری، بروز افکار وسواسی و کاهش رشد اجتماعی برای دانش‌آموز به همراه داشته باشد؛ بنابراین نیاز است والدین بسیار هوشیار باشند و به محض یافتن این نشانه‌ها در کودک خود، با یک مشاور و متخصص مشورت کنند.

انزانی در پاسخ به این سوال که اگر والدین متوجه استفاده‌ی فرزند خود از محتوای ناامن در اینترنت شدند باید چه واکنشی از خود نشان دهند؟ اظهار کرد: معمولاً والدین در این شرایط دچار سرخوردگی و افزایش خشم می‌شوند که لازم است خونسردی خود را حفظ کنند، پرخاش نکنند، هیجانات خود را بشناسند و از فرصتی برای آرام شدن خود استفاده کنند.

وی معتقد است، والدین در این شرایط باید واگویه‌های مثبتی همانند این یک روند طبیعی است و فرزندم به دلیل کنجکاوی زیاد از این محتوا استفاده کرده است و... با خود داشته باشند و از افراد مطلع اطلاعات کسب کنند تا بتوانند دراین باره با فرزند خود به صورت کاملا موثر مذاکره کنند.

این روانشناس افزود: والدین باید از دید فرزند خود به واقعیت نگاه کنند و با او همدلی داشته باشند و احساس او را درک کنند؛ هم چنین افزایش دورهمی‌های خانوادگی و کاهش سطح توقع خود از کودک و نوجوان می‌تواند در این راستا موثر واقع شود.

وی به حذف برنامه‌های نامناسب برای سنین کودک و نوجوان و یا قرار دادن رمز عبور برای برنامه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه تمامی والدین به ویژه والدین شاغل نمی‌توانند نظارت مستقیمی بر فعالیت‌های فرزند خود داشته باشند؛ برقراری ارتباط موثر، صحبت درباره‌ محتوای دیده شده و استفاده شده توسط فرزند، آموزش مدیریت احساس و افکار به فرزند و توجه به حالات و رفتار او در زمانی که در کنار فرزند حضور دارند؛ از راهکارهایی است که می‌تواند به والدین در این زمینه کمک کند

 

...........بهداشت و سلامت

* بازگشایی، بدونِ دستورالعمل‌های کنترلِ کرونا فاجعه‌بار است: کشورهایی با شیوع گسترده کرونا باید از اقدامات تشدید کننده شیوع خودداری کنند، چرا که بازگشایی بدون تحت کنترل داشتن ویروس فاجعه بار خواهد بود.

تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: ما می‌خواهیم شاهد بازگشت کودکان به مدرسه و افراد به محل کار خود باشیم اما این کار باید با ایمنی کامل انجام شود.

وی افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند وانمود کند که همه گیری کرونا پایان یافته است. واقعیت این است که این عفونت به راحتی و با سرعت گسترش یافته و بازگشایی بدون دستورالعملِ کنترلِ ویروس فاجعه‌بار خواهد بود.تصمیم‌گیری در مورد چگونگی و زمان اجازه تجمع افراد باید با رویکرد مبتنی بر بررسی احتمال خطر و به صورت محلی اتخاذ شود.

در بازگشایی ها تابع تصمیم‌ ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم: سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت بازگشایی مدارس در شرایط کرونا گفت: سلامت دانش آموزان معلمان و... بیش از هرچیز برای وزارت بهداشت اهمیت دارد. در عین حال با توجه به شرایط کشور، استان ها و شهرستان ها از نظر شیوع کرونا تصمیم گیری شده و همه وزارتخانه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

 دکتر سیما سادات لاری گفت: وزارت بهداشت در زمینه بازگشایی مدارس هیچ تصمیم جدیدی نگرفته و تصمیم گیری در این زمینه بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کروناست.

وی افزود: نمی‌توان امر آموزش را تعطیل کرد. همان طور که در همه ماه‌های اخیر بسیاری از مناسبات اجتماعی، فرهنگی و آموزشی به نوعی با وجود کرونا انجام شده، آموزش نیز در شیوه‌ها دچار تغییراتی نسبت به سال‌های قبل می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قرار بر این شده که از ۱۵ شهریور ماه برنامه‌های آموزشی آغاز شود، گفت:  به طور مثال این برنامه‌ها از صداوسیما نیز از همان ۱۵ شهریور شروع می‌شود. در عین‌حال وزارت آموزش و پرورش در زمینه شیوه‌های آموزشی در سال تحصیلی امسال اطلاع رسانی می‌کند، اما آنچه برای وزارت بهداشت بیش از هر چیزی اهمیت دارد، سلامت دانش آموزان، والدین شان، معلمان و کارکنان واحدهای آموزشی است که با تدوین پروتکل‌های بهداشتی و آموزش‌های ارائه شده امیدواریم بهترین نتیجه حاصل شود و با تمهیدات وزارت آموزش و پرورش همه دانش آموزان هم به تحصیل ادامه دهند.در این راستا با توجه به شرایط کشور، استان ها و شهرستان ها از نظر شیوع کرونا تصمیم گیری شده و همه وزارتخانه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

* پروتکلهای بهداشتی تا ریشه کنی ویروس کرونا باید اجرا شود: فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: در همه گیری برای کنترل شیوع بیماری باید با نظم مشخص‌تری ضمن رعایت اصول مدنی حرکت کرد.

دکتر زالی با تأکید بر اینکه عدم توجه به هشدارهای بهداشتی می‌تواند خسارت‌های جدی برای جامعه به بار بیاورد، افزود: کنترل اپیدمی خطرناکی همانند کرونا، با توصیه و خواهش ممکن نیست و باید از روش‌ها و ابزارهای خاص ضمن رعایت حقوق افراد استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه در ۱۵۸ کشور دنیا برای عدم استفاده از شیوه نامه‌های بهداشتی و ماسک جرایمی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: باید اقدامات جدی پیشگیرانه با هدف رعایت دقیق پروتکل‌ها تا ریشه کنی کرونا در کشور اجرا شود.

زالی ضمن ابراز نگرانی نسبت به سفر برخی از شهروندان به استان‌های شمالی، گفت: آثار سفرهای اخیر، بین ۵ تا ۱۴ روز آینده در نرخ مبتلایان کرونایی نمود پیدا خواهد کرد.

 

...........ورزشی

* عملکرد ناموفق فدراسیون در شش ماه نخست سال جاری

محمدرضا مظلومی اظهار کرد: هر چقدر از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز تلاش کردیم برنامه های خود را از طریق فضای مجازی پیش ببریم اما در نیمه اول سال تمام برنامه های که پیش بینی کرده بودیم نتوانستیم به درستی اجرا کنیم و آنهایی که امکان برگزاری از طریق فضای مجازی را داشت برگزار کردیم. امیدوارم در نیمه دوم سال شرایط به گونه ای باشد که مشکلی برای اجرای برنامه های خود نداشته باشیم.

وی درباره بودجه فدراسیون در سال جاری گفت: در همین هفته با وزارت ورزش در خصوص بودجه فدراسیون جلسه ای خواهیم داشت تا وضعیت بودجه فدراسیون در سال جاری مشخص شود. هر چند در سال گذشته نیز از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون بودجه پیش بینی شده، تنها ۷۰ درصد محقق شد. امسال با توجه به اینکه وضعیت اقتصاد کشور از نظر کرونا شرایط مناسبی ندارد دقیقاً نمی دانم چه بودجه ای به فدراسیون نابینایان اختصاص داده خواهد شد.

رئیس فدراسیون نابینایان در پاسخ به این پرسش که با توجه به تغییر زمان بازی های پارالمپیک آیا امکان حضور تیم فوتبال پنج نفره در توکیو وجود دارد یا خیر؟ تصریح کرد: در سال گذشته چون تیم تایلند جایگزین تیم ایران شد پرونده فوتبال پنج نفره بسته شده و تکلیف هشت تیم راه یافته به پارالمپیک توکیو مشخص شد. بنابراین امکان حضور دوباره تیم فوتبال پنج نفره ایران در توکیو وجود ندارد مگر اینکه تیمی بخواهد از شرکت در این رقابت ها انصراف بدهد و آن نیز بستگی به تصمیم کمیته ملی پارالمپیک دارد که بخواهد تیم فوتبال پنج نفره را به بازی های توکیو اعزام کند یا خیر؟

مظلومی پیرامون این پرسش که در حال حاضر در چه رشته هایی موفق به کسب سهمیه شده اید، افزود: ما تنها در دو رشته دو و میدانی و جودو کسب سهمیه کردیم که امیدوارم بتوانیم در این دو رشته تعداد نفرات اعزامی را افزایش دهیم. در حال حاضر دو نفر در دو و میدانی و دو نفر در جودو سهمیه کسب کردند که احتمال افزایش سهمیه در هر دو رشته وجود دارد.

وی در پایان گفت: چهار ورزشکار پارالمپیکی نابینایان و کم بینایان تا به امروز تحت حمایت کمیته ملی پارالمپیک بودند و مشکلی برای آماده سازی ورزشکاران در شرایط کرونایی نداشتیم.

............حوادث

* تحقیرم میکرد کشتمش

پسر جوان که به خاطر تحقیر و توهین‌های پدربزرگش او را به قتل رسانده بود، با درخواست قصاص از سوی اولیای دم بزودی در شعبه 4 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه خواهد شد.

 رسیدگی به این پرونده از دوسال پیش با گزارش مرگ مشکوک مرد میانسالی در خانه‌ای واقع در یافت‌آباد در دستور کار پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفت. وقتی مأموران به محل حادثه رفتند، در بررسی‌های اولیه دریافتند مردی حدوداً 60 ساله براثر بازگشت گاز بخاری به داخل خانه دچار گازگرفتگی شده و فوت کرده است اما بررسی‌های دقیق‌تر مأموران احتمال قتل را پررنگ کرد  از این رو جسد به پزشکی قانونی انتقال یافت. پس از آن معلوم شد که وی در روز جنایت تنها بوده و همسر جوانش  یک شب قبل برای دیدن خانواده‌اش به شهرستان رفته بود.

در ادامه تحقیقات فرزند وی به مأموران گفت: 4 سال قبل پس از فوت مادرم، پدرم با زن جوانی ازدواج کرده بود و ما هم هرچند روز یکبار به پدرم سر می‌زدیم. آن روز هم به قصد دیدنش به خانه‌اش رفتم اما هرچه زنگ زدم و تماس گرفتم، کسی پاسخگو نبود به همین خاطر در را شکستم و وارد خانه شدم و دیدم او در کنار بخاری خوابیده اما هرچه صدایش کردم جوابی نداد و فهمیدم بر اثر گازگرفتگی مرده است.

سرنخ جنایت

درحالی‌ که این پرونده در حال مختومه شدن بود، 3روز  بعد از مرگ،  پسر وی راهی دادسرای جنایی تهران شد و گفت: روز بعد از حادثه متوجه شدیم که کارت عابربانک پدرم سرقت و 6 میلیون تومان از حسابش برداشت شده است. به همین خاطر احتمال می‌دهیم پدرم به دست یک سارق آشنا به قتل رسیده باشد.

در این میان نظریه پزشکی قانونی هم با این مضمون که پیرمرد 60 ساله به علت فشار بر عناصر حیاتی گردن به قتل رسیده است، اعلام شد.

دو روز بعد هم دوباره از حساب مقتول پولی برداشت شد که پلیس با استعلام از بانک متوجه شد پول‌ها از حساب مقتول به حساب فردی به نام فریبرز واریز شده است و در ادامه مشخص شد فریبرز از دوستان کیوان نوه 20 ساله مقتول است. بدین ترتیب با شکایت پسر مقتول  دستور بازداشت کیوان صادر و او بازداشت شد.

اعترافات متهم

کیوان پس از دستگیری در ابتدا منکر اطلاع از جنایت شد  اما  در نهایت به قتل پدربزرگش اعتراف کرد و گفت: من او را کشتم چون مدام من را تحقیر می‌کرد و می‌گفت تو آدم به درد نخوری هستی و هیچ کس تو را دوست ندارد! وقتی 2 ساله بودم، پدر و مادرم از یکدیگر جدا شدند. من و برادر بزرگترم پیش پدربزرگ پدری‌ام رفتیم. پدر و مادرم هم چند وقت بعد هرکدام دوباره ازدواج کردند و صاحب فرزند شدند و دیگر توجهی به ما نداشتند. پدربزرگم، عاشق برادرم بود اما اصلاً من را دوست نداشت. روزهای سختی بود. زندگی درخانه پدربزرگی که به اجبار من را نگه داشته بود تا اینکه وقتی 10 ساله شدم، از خانه‌اش فرار کردم و چون جایی برای زندگی نداشتم، کارتن‌خواب شدم و با تکدی‌گری و دستفروشی شکمم را سیر می‌کردم.وی افزود: بسختی درس خواندم و دیپلم گرفتم. اما هیچ وقت طعم زندگی راحت را نچشیدم. همنشینی‌ام با افراد معتاد باعث شد تا در سنین نوجوانی به شیره تریاک اعتیاد پیدا کنم اما با همت خودم آن را ترک کردم. تا اینکه 16 ساله شدم و پدربزرگم به من پیشنهاد داد تا  با او زندگی کنم. اما وقتی به خانه‌اش رفتم، مدام من را تحقیر می‌کرد و همین مسأله باعث شده بود که حس حقارت به من دست دهد. همیشه از بی‌محبتی و بی محلی اطرافیانم رنج می‌بردم تا اینکه تصمیم گرفتم او را به قتل برسانم.

شب حادثه من و پدربزرگم در خانه تنها بودیم که او کنار بخاری خوابید. پتویی را برداشتم و با آن خفه‌اش کردم و بعد لوله بخاری را از جایش بیرون کشیدم تا با صحنه سازی نشان دهم او بر اثر خفگی ناشی از گاز بخاری فوت کرده و بعد از سرقت کارت عابربانکش، در را از داخل قفل کردم چون معمولاً پدربزرگم شب‌ها در را قفل می‌کرد و از طریق بالکن به حیاط پریدم و رفتم. تا ساعت 8 شب بخاطر ترس در خیابان پرسه می‌زدم تا اینکه چند روز بعد دستگیر شدم.

با اعترافات صریح متهم و بازسازی صحنه جرم، اولیای دم با شکایت از کیوان خواستار قصاص او شدند و پرونده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به شعبه 4  دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و متهم بزودی محاکمه می‌شود.

 

 

...........ویژه

* واکنش بهزیستی به اخذ مالیات از مراکز توانبخشی و نگهداری بهزیستی

مدیر کل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور نسبت به اخذ مالیات از مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان واکنش نشان داد.
مصطفی سراج در گفت و گویی که خبرگزاری تسنیم با او انجام داده, در خصوص اخذ مالیات از مراکز بهزیستی واکنش نشان داده و از دولت خواسته که در این زمینه حمایت های خود را دریغ نکند.
مصطفی سراج با اشاره به اینکه مراکز توانبخشی نگهداری معلولان و سالمندان علیرغم تمام شرایط اقتصادی در سالهای اخیر همراه و همکار سازمان بهزیستی بوده اند، اظهار کرد: مبالغی که از سوی دولتها برای مراکز توانبخشی پرداخت می شود یک سوم هزینه تمام شده مراکز است. گروههای مختلف اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، موسسات خیریه و هیئت امنایی و ... سالهای اخیر با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به راه اندازی مراکز ارائه خدمات به معلولان کرده اند و میطلبد دولت نیز در کنار این مراکز حضور داشته باشد.
وی با اشاره به حذف ماده ۱۳۴ از لایحه اصلاح مالیاتهای مستقیم از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی خاطر نشان کرد: این اقدام میتواند شرایط خدمات آنها به گروههای مختلف را دچار مشکلات اساسی کند. با توجه به حذف ماده اخذ مالیات از لایحه اشاره شده امیدواریم پیشنهادات وزارت رفاه برای حمایت از مراکز از سوی دولت مد نظر قرار بگیرد؛ چرا که وزارت رفاه پیشنهاد داده است افرادی که در بخشهای معلولان سرمایه گذاری میکنند از پرداخت مالیات معاف باشند. همچنین ۵ سال در ارتباط با درآمد مراکز، مالیاتی را پرداخت نکنند.
سراج همچنین به ماده ۱۰۵ لایحه اصلاح مالیاتهای مستقیم اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده, با توجه به حذف  معافیت مالیاتی فعالیتهای مهدهای کودک در مناطق محروم، مراکز نگهداری معلولان، باشگاههای ورزشی و مدارس و دانشگاههای غیر انتفاعی و فنی و حرفه ای آزاد، پیشنهاد میشود فهرست آنها به فعالیتهای موضوع ماده ۱۰۵ در کنار فعالیتهای تولیدی و مدنی اضافه شود تا ضمن معافیت در سرمایه گذاری درآمد آنها تا ۵ سال معاف از مالیات باشد.
* بهزیستی از مددجویان کارآفرین حمایت می کند
رضا دهقان, مدیر کل دفتر اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی توضیحاتی درباره ی نحوه ی حمایت این سازمان از مددجویان کارآفرین ارائه کرد.
رضا دهقان در توضیحات خود پیرامون حمایت بهزیستی از مددجویان کارآفرین, به طرح‌های اشتغال زایی جامعه هدف بهزیستی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌های سازمان بهزیستی، تسهیل کردن شرایط برای اشتغال جامعه هدف خود است. لزوما افرادی که جامعه هدف بهزیستی هستند مستمری بگیر این سازمان نیستند. در واقع افرادی که خدمات غیر مستمر از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند جزء جامعه هدف این سازمان محسوب می‌شوند. بنا بر این برای جامعه هدف بهزیستی برنامه هایی در حوزه اشتغال، توانمندسازی داریم و  پذیرای طرح‌ها و ایده های این افراد هستیم.
وی به منابع موجود در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: به طور خاص در حوزه اشتغال جامعه هدف بهزیستی، منابعی وجود دارد که این منابع مشخصاً در حوزه طرح‌های خود اشتغالی و یا کارفرمایی است. در سال ۹۸ ظرفیت ایجاد ۵۶ هزار فرصت شغلی داشتیم که نزدیک به ۵۸ هزار قدرت شغلی در حوزه طرح‌های خود اشتغالی و کارفرمایی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از این فرصت‌های شغلی به کارگیری نیروها در قسمت‌های مختلف تولیدی، اصناف، کارخانه جات و شرکت‌ها در بخش‌های غیردولتی است، ادامه داد: بخش مشخصی از فرصت‌های شغلی ایجاد شده در سال گذشته مربوط به طرح‌های خود اشتغالی است و این افراد در قالب مشاغل خانگی و یا غیر خانگی که کوچک هستند، ضمن ارائه طرح‌های خود درخواست دریافت تسهیلات را ارائه می‌دهند و بعد از دریافت تسهیلات مربوطه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.
رضا دهقان در ادامه ی صحبت های خود, به برنامه ی سازمان بهزیستی برای سال جاری اشاره کرد و این برنامه را خلاقانه عنوان کرد: برنامه‌ای که برای سال جدید داریم حمایت از طرح‌های کارآفرینی با رویکرد مدیریت زنجیره تأمین است؛ یعنی وقتی جامعه هدف سازمان یا کارفرمایان می‌خواهند طرح اشتغال ارائه دهند، تأکید داریم به صورت زنجیره تأمینی به طرح خود نگاه کنند؛ یعنی از ابتدا در حوزه تأمین مواد اولیه برای تولید یک محصول، طراحی و تولید  محصول، فروش و بازاریابی و خدمات پس از فروش را در نظر بگیرند و فرآیند تولید یک محصول به طور کلی مشخص شود. از مددجویان و جامعه هدف بهزیستی توقع می‌رود طرح‌های اشتغال‌زایی را که ارائه می‌دهند با نگاه زنجیره تأمینی باشد.
در ادامه, دهقان به تسهیلاتی که سازمان در زمینه حمایت از کارآفرینان مددجو ارائه می دهد, اشاره کرد و و اظهار داشت: تسهیلاتی که سازمان بهزیستی به مددجویان و جامعه هدف خود در حوزه اشتغال می‌دهد در قالب تسهیلات بانکی است که قانون تعیین کرده و قانون برای اشتغال هر یک نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی سقف ۵۰ میلیون تومان را به عنوان وام ۴ درصد و با بازپرداخت ۷ ساله در قانون بودجه سال ۹۹ تصویب کرده است و بانک مرکزی این را به بانک‌های عامل ابلاغ کرده است و حدود ۱۶ بانک عامل این تسهیلات را توزیع می‌کنند. این بهترین فرصت برای حوزه کارفرمایی، شرکت‌ها، فعالان اقتصادی، بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی است که با هماهنگی سازمان بهزیستی استان و شهرستان، مددجوی بهزیستی را به کار گرفته و در ازای هر قراردادی که بسته می‌شود با هر مددجو ۵۰ میلیون تومان تا سقف ۲ میلیارد تومان برای حد اقل ۴۰ نفر از تسهیلات کارفرمایی ۴ درصدی با بازپرداخت ۷ ساله استفاده کنند همچنین سازمان بهزیستی از مشوق‌های بیمه‌ای در حد توان استفاده خواهد کرد و بهزیستی خود را متعهد می‌داند هر آنچه را که منابع دارد به کار گیرد.
دهقان گفت: برای ۱۶ بانک عامل دستور العمل‌ها ابلاغ شده است و ضوابط بانکی برای اعطای تسهیلات کارفرمایی طبق قوانین اجرا می‌شود و قرار نیست بدون رعایت چارچوب‌ها این تسهیلات اعطا شود. طبق قوانین و مقررات گرفتن ضمانت برای تسهیلات اشتغال جزء اختیارات شعب بانک‌ها است و هر شعب در هر شهرستان بر اساس مقتضیات زمانی، مکانی و مددجویانی که وام گیرنده است تشخیص میدهد چه ضمانت‌هایی را دریافت کند.
 

..........اخبار روز

* شاد جدید پنجشنبه رونمایی می‌شود

وزیر آموزش و پرورش:

شنبه آغاز سال تحصیلی است و آموزش در تمام مدارس به صورت حضوری خواهد بود مگر مناطقی که ستاد ملی کرونا بگوید وضعیت قرمز است.
اگر از ابتدای سال آموزش‌ها غیرحضوری باشد با مشکل مواجه خواهیم شد.
شاد جدید پنجشنبه رونمایی می‌شود.
پیشنهاداتی از سوی کمیته مشترک وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی به ستاد ملی کرونا ارائه شد که پیشنهاد آن تعیین یک سوم هزینه اینترنت است و هنوز تصمیم گیری نهایی نشده که قبل از شروع سال تحصیلی تعیین تکلیف می‌شود‌.
 
* امکان کاهش قیمت مسکن با مالیات بر عایدی سرمایه 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
مالیات بر عایدی سرمایه در واقع باعث می‌شود سفته‌بازی در بازار املاک و مستغلات خاتمه یابد و تقاضا برای مسکن، زمین و املاک و مستغلات به نیاز واقعی تبدیل شود.
چرا که بازار دلالی از بین خواهد رفت و بر همین اساس قیمت مسکن هم پایین‌تر می‌آید. پیش از این مسکن به یک نیاز غیرمصرفی تبدیل شده بود، اما این طرح کمک می‌کند نیاز واقعی شکل بگیرد.
هدف‌گیری مالیات بر مجموع درآمد، دریافت مالیات از ثروتمندان است. این امر موجب ایجاد منابع جدید برای دولت و همچنین تحقق عدالت اجتماعی می‌شود.
* اگر هنوز کارت سوخت نگرفته‌اید، بخوانید
صدور کارت سوخت در حالی که در سال ۱۳۹۸ از زمان درخواست بین یک ماه تا ۴۰ روز زمان نیاز داشت، اما حالا ‌این زمان به دلیل شیوع کرونا و دورکاری برخی کارکنان امسال طولانی‌تر شده اما طبق گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مدت زمان انتظار برای صدور کارت سوخت حداکثر سه ماه است.
* برق مجانی در انتظار چه کسانی است؟
طرح برق امید با هدف مدیریت مصرف و فرهنگسازی از دوماه دیگر رسما وارد مرحله اجرا خواهد شد که با اجرای آن کم مصرف ها دیگر از پرداخت قبض برق معاف می شوند حتی برای پر مصرف ها نیز این امکان وجود دارد که با کاهش مصرف از پرداخت قبض رهایی یابند.
۳۰ میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد که حدود ۸ و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره‌مند خواهند شد
* عادل فردوسی پور با «نود نو» می‌آید
خبر مربوط به بازگشت به باکس گزارشگری مسابقات فوتبال هم نیست. خبر این است که او قصد دارد با شروع لیگ بیستم دوباره برنامه‌ای مشابه 90 را تولید و پخش کند. برنامه جدید عادل «نود نو» نام دارد و از تلویزیون‌های اینترنتی پخش خواهد شد.
* بازگشایی غیرحضوری مدارس پایتخت از ۱۵ شهریور
سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران:
بازگشایی مدارس پایتخت از پانزدهم شهریورماه به علت وضعیت قرمز تهران به لحاظ کرونا، کاملا غیرحضوری خواهد بود.
بچه های کلاس اول و دومی با هماهنگی مدرسه در دوهفته اول، چندساعتی را با رعایت پروتکل های بهداشتی در مدرسه حضور پیدا می‌کنند.
 

 

.......گفتگوی ویژه

* بررسی شرایط شرکت نابینایان در هشتمین آزمون استخدامی

روز گذشته اولین بخش از پرونده شرایط استخدام نابینایان را خواندید. زهرا همت یکی از دوستان کم بینایی است که روایتهای جالبی از شرکت خود در آزمونهای استخدامی دارد : من سال 97در آزمون شرکت کردم انتخاب من آموزگاری ابتدایی در شهر تهران بود. البته من از سهمیه سه درصد استفاده نکردم و همین هم داشت برایم مشکل ساز می شد و به من گفتند در سازمان سنجش ثبت کنید که شما معلولیت دارید وگرنه ما نمی توانیم شما را بپذیریم. 

س: میزان بینایی شما چقدر است؟
ج: من کم بینا هستم در حد خواندن و نوشتن و انجام کارهای شخصی بینایی دارم.
س: ظاهرا نابینایان مطلق اجازه انتخاب آموزگاری ابتدایی را ندارند؟
ج: کلاً کم بینایان را هم در مدرسه عادی نمی پذیرند. این نگاه اشتباهی است که متاسفانه در آموزش و پرورش ما جا افتاده در حالیکه بچه های نابینا در سطح دانشگاه هم فعالیت می کنند. ولی در مدارس به این افراد اجازه نمی دهند. 
س: شما مدارس استثنایی را انتخاب کرده بودید؟
ج: من ابتدایی را زده بودم ولی در کمیسیون پزشکی گفتند که من می توانم در مدارس استثنایی فعالیت داشته باشم. البته قبل از آن وقتی در آزمون استخدامی پذیرفته شدم برای تشکیل پرونده به اداره استخدامی شهر تهران رفتم ولی مسئول استخدام اداره شهر تهران به من گفت شما اصلا پرونده تشکیل ندهید. و به مصاحبه نروید چون قبولتان نمی کنند. ما نابینا نمی خواهیم. و زمانی که من پذیرش گزینش را گرفتم و استخدامم قطعی شد وقتی برای تقسیم بندی در مناطق به ایشان مراجعه کردم خیلی ناراحت شده بود و می گفت چرا وزارتخانه برای ما اینطور نیرو می گیرد ما به نابینا نیاز نداریم . برخورد ایشان خیلی بد و توهین آمیز بود. 
س: در نهایت هم شما را در آموزش و پرورش عادی نگه نداشتند؟
ج: من را به استثنایی و مدرسه کم توان ذهنی فرستادند. 
س: شما چند نفر از نابینایان را دیده اید که آن سال جذب شده باشند؟
ج: در شهر تهران کسی جز من نبود ولی در شهرستانهای استان تهران در دانشگاه فرهنگیان با دو خانم نابینا آشنا شدم که آنها هم به مدارس استثنایی فرستاده شده بودند. . حتی اداره استثنایی شهر تهران به من برای مدرسه نابینایان در منطقه 5 اعلام نیاز داده بود ولی به آن اعلام نیاز هم توجهی نشد و اداره کل ممانعت کرد و گفت باید به مناطق 14 تا 19 بروم و اجبارا من را در مدرسه کم توان ذهنی ساماندهی کردند. خیلی از بچه هایی که قبول نشده بودند را به دلیل دارا نبودن شرایط استخدام، رد کرده بودند.  که این جمله عجیبی است من حتی تا اداره بازرسی و حراست اداره کل شهر تهران هم رفتم به خاطر برخورد زشتی که در دایره استخدام شهر تهران با بچه های نابینا می شد.. من در آنجا اعتراضم را ثبت کردم ولی آنها هم می گفتند شما درست می گویید اشکال این است که ما باید برای معلولان مشخص کنیم در کدام گروههای معلولیت به نیرو نیاز داریم و این کار را در آینده می کنیم ولی متاسفانه در سال 98 هم چنین کاری انجام نشد. البته من سال 95 هم در آزمون قبول شده بودم ولی وقتی برای تشکیل پرونده رفتم در دایره استخدام به من گفتند ما الان فقط برای مناطق 14 تا 19 به نیرو نیاز داریم و در آن مناطق هم مدرسه نابینایان نداریم شما به مصاحبه نرو و وقت خودت را تلف نکن.  آن سال اشتباهی که کردم این بود که به حرف آنها گوش دادم و کارم را دنبال نکردم.
حمید رضا رضایی از دبیران فعلی آموزش و پرورش استثنایی که در سال 89 در آزمون شرکت کرده است نیز در این باره می گوید: من نمی دانم واقعا از طریق سهمیه سه درصد وارد شدم یا نه؟ چون آن سال که آقای حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش  بود در آگهی استخدام شرط سلامت جسمانی را گذاشته بودند و به جز من گمان نکنم کسی به صورت مستقیم وارد آموزش و پرورش شده باشد. تمام نابینایانی هم که آن سال در آزمون شرکت کردند یا مجاز به شرکت در جلسه آزمون نشدند یا بعد از آزمون  آنها را رد کردند و چند نفری را هم که به مصاحبه رسیدند را هم نپذیرفتند. بعدا این دوستان مجبور شدند پیگیری کنند یادم هست خیلی جنجال به پا شد و نهایتا با یک تا یک و نیم سال تاخیر از طریق شکایت به دیوان عدالت اداری وارد آموزش و پرورش شدند. 
در پایان به نظر می رسد هر چند از سنوات گذشته تا حال تعداد بیشتری از نابینایان توانسته اند از سهمیه سه درصد استخدام معلولان برای راهیابی به آموزش و پرورش استفاده کنند اما به دلیل پراکندگی داوطلبان در شهرها و استانهای مختلف و بی خبری آنها از یکدیگر و کارهایی که برای احقاق حقشان می توانسته اند انجام دهند باعث شده هر کس به تنهایی برای شکایت از آموزش و پرورش اقدام کند که اگر این اقدامات منسجم و یکپارچه بود شاید نتایج بهتری در دیوان عدالت اداری  گرفته می شد. 

 

...........بهداشت و سلامت

* نگران انتقال ویروس از مسافران برگشتی به تهران هستیم: معاون بهداشت وزارت بهداشت، نسبت به انتقال ویروس کرونا از طریق مسافران برگشتی از مازندران، ابراز نگرانی کرد.

علی رضا رئیسی، با اشاره به کاهش آمار کرونا در یکی دو هفته اخیر و کم شدن موارد بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که مسافرت‌ها به شمال افزایش‌یافته و روز گذشته جاده شمال پرترافیک بود.
وی افزود: مازندران یکی از کانون‌های آلوده در انتشار ویروس کرونا است که پس از برگشت مسافران به تهران مرکز پخش ویروس به سراسر کشور می‌شود.
* زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوانزا: مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تأکید بر لزوم تجویز واکسن آنفلوانزا برای افراد در معرض آسیب، گفت: شاغلین در مراکز بهداشتی و درمانی و کودکان شش ماه تا پنج سال، از جمله افرادی هستند که در اولویت تزریق این واکسن قرار دارند.
دکتر شروین شکوهی با اشاره به اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر ضروری است، گفت: این واکسن با دستور پزشک برای افراد در معرض خطر تجویز می شود و در برخی داروخانه های مورد تأیید وزارت بهداشت در دسترس این افراد قرار خواهد گرفت و توصیه می شود برای تزریق این واکسن به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه شود.
این متخصص همچنین افراد دارای بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های مزمن قلبی، ریوی، کبدی، متابولیک و کلیوی را  نیز در اولویت تزریق این واکسن دانست و گفت: از طرفی مصرف برخی داروها، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، به طور مشخص افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا به واسطه انجام جراحی پیوند عضو، تحت درمان دارویی قرار گرفته اند هم با این خطر دست و پنجه نرم می کنند.
به گفته وی، افراد مسن و کودکان شش ماه تا پنج سال و افراد با شاخص توده بدنی بالا (BMI) حتما باید واکسن را تزریق کنند. همچنین زنانی که تازه زایمان کرده اند، در دو هفته اول پس از زایمان در معرض شدید آلودگی به این ویروس قرار دارند و از طرفی باید مدنظر داشته باشند که برای نوزادان زیر شش ماه، واکسن تزریق نمی شود، در نتیجه حتما باید از خود و نوزادشان مراقبت کنند.
شکوهی در خصوص موارد منع تزریق این واکسن، تصریح کرد: اگر به دنبال مصرف واکسن در گذشته، اختلال اعصاب محیطی رخ داده باشد، فرد از تزریق این واکسن منع می شود. اگر فردی به تخم مرغ حساسیت داشته باشد تحت شرایط خاص در مراکز بهداشتی و درمانی امکان تزریق وجود دارد.بعلاوه تزریق واکسن برای افرادی که به کرونا (COVID-۱۹) مبتلا شده اند، ضرورتی ندارد، چراکه جزو گروه های در معرض خطر محسوب نمی شوند.
وی افزود: دو هفته پس از تزریق واکسن آنفلوانزا، ایمنی لازم ایجاد می شود، پس بهترین زمان برای تزریق واکسن در کشور، اوایل مهرماه تا اواسط مهرماه است؛ چراکه اگر خیلی زود زده شود، ایمنی ایجاد شده در اواخر فصل اپیدمی، از بین می رود و اگر هم دیر زده شود، ممکن است آلودگی قبل از ایمنی سازی رخ دهد.
وی اظهار کرد: با توجه به سن و مشکلات زمینه ای، میزان ایمنی سازی در برابر بیماری آنفلوآنزا تعیین می شود.
واکسن آنفلوآنزا بسته به مولفه هایی از جمله سن، بیماری های زمینه ای و داروهای مصرفی، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می کند. این بدین معنی است که در بهترین شرایط هم نمی تواند به طور کامل شما را در برابر ویروس مصون نگه دارد و حتما پس از تزریق باید مراقبت های خاصی اعمال شود.
 

.............آهنگ و درنگ

* انتشار جلد نخست از فرهنگ موسیقی هاروارد در گیلان: دو ماه محرم و صفر به نوعی ماه‌های بی‌رونق و کم‌فروغ برای موزیسین‌ها و شلوغ و پر سر و صدا برای پژوهش‌گران به حساب می‌آیند. ماه‌هایی که به دلیل تعطیلی رویداد‌های موسیقی، اهالی این حرفه به حوزه نشر و پژوهش اقبال بیشتری نشان می‌دهند و وقتی مناسب مهیا می‌شود تا گشتی بزنند در میان کتاب‌هایی که تا پیش از این منتشر شده و آنها به علت ترافیک کاری، نتوانسته‌اند این کتاب‌ها را رصد کنند. ما هم به همین بهانه، کتابی معتبر را که در یک انتشارات گیلانی منتشر شده و آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته، به علاقمندان موسیقی و آنها که بنا دارند این هنر-صنعت را به شکل آکادمیک و علمی دنبال کنند، معرفی می‌کنیم.

مدخل‌های A و B ویراست چهارم «فرهنگ موسیقی هاروارد» را «انجمن موسیقی گیلان» و انتشارات کردگار با ترجمه عادل شاهنده و ویراستاری علمی علی احمدی‌فر منتشر کرده‌اند، که یعنی دست فرهنگ‌وران گیلانی (ازجمله ویراستار که از فعالان به نام است) در کار بوده است. تا آنجا که می‌دانیم این نخستین بار است که یک دانشنامه معتبر نسبتاً گسترده (اصل ۱۰۰۸ صفحه‌) موسیقی به فارسی ترجمه می‌شود. پس گذشته از دیگر جنبه‌ها کتاب از همین یک جنبه هم شایسته توجه است.
اصل کتاب یک دانشنامه مشهور است که از ۱۹۴۴ تا ۲۰۰۳ چهار ویراست داشته (سومی و چهارمی به دست دان رندل). از آغاز، ویژگی این دانشنامه در میان همتایان (دانشنامه‌های متوسط و بزرگ مثل گروو و آکسفورد) روانی نثر و گرایش به موسیقی‌ قرن بیستم و موسیقی‌های غیرغربی بود که ویراست پس از ویراست هم گسترش یافت. ویژگی اول با توجه به ترجمه متوسط کتاب (به قرینه متن فارسی نه بر اساس مقابله کامل) کم‌وبیش باقی ‌مانده است. اما ویژگی دوم ممکن است در حال حاضر چندان به چشم نیاید.
زیرا از یک طرف با توجه به نیازهای خواننده فارسی‌زبان نبود امکان مقایسه با دیگر دانشنامه‌ها نمود چندانی پیدا نمی‌کند و از طرف دیگر در خود زبان انگلیسی هم نمونه‌های مورد بررسی‌اش به نسبت زمان آخرین ویراست (۲۰۰۳) کمی قدیمی است. با این حال دیدن نام بسیاری از دانشوران معتبر و چیره‌دست در فهرست همکاران دانشنامه مثل نِتِل، کیوی، بُهلمن، مورگان، لِوین و … خیال هر خواننده را از بابت محتوای مدخل‌ها و مخصوصاً منبع‌شناسی مفید (البته کمی تاریخ‌گذشته) انتهای آنها آسوده می‌کند. تنها کمبود واضح (هم در اصل هم در ترجمه) شاید فقدان یک فهرست مدخل‌هاست که دسترسی را آسان‌تر کند.
نکته قابل توجه موزیسین‌ها و پژوهش‌گران کم‌بینا این که در چاپ فارسی کیفیت تصاویر و نت‌نوشت‌ها تا حدودی پایین آمده که با توجه به کپی‌برداری از یک نسخه کتاب اصلی و نه دریافت تصاویر با کیفیت بالا از ناشر کاملاً قابل پیش‌بینی بوده است. با این‌وجود به حساب سودمندی‌های مهم‌تر می‌شود از این عیب چشم‌پوشی کرد و امیدوار بود که متصدیان کار را نیمه‌تمام نگذارند و باقی را هم با همین همت و به همین شکل بلکه با کیفیت شکلی و ترجمه بهتر منتشر کنند.
فرهنگ موسیقی هاروارد یکی از معتبرترین و تخصصی‌ترین فرهنگ‌های لغت موسیقی در جهان می‌باشد و به‌طور کاملاً تخصصی به ریشه‌یابی و توضیح مُفصل لغت‌های تخصصی موسیقی می‌پردازد، به‌گونه‌ای که برخلاف بسیاری از فرهنگ‌های معتبر موسیقی به معرفی آهنگسازان برجسته و آثار ایشان نمی‌پردازد. نخستین جلد فرهنگ موسیقی هاروارد شامل حروف A و B تألیف دون مایکل راندِل با ترجمه عادل شاهنده و ویراستاری علمی علی احمدی‌فر به همت انجمن موسیقی گیلان  روانه بازار نشر شده است.

...........ورزشی

* صعود 5 پله ای ورزش نابینایان زنجان

هیأت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان زنجان از رتبه 13 به رتبه 8 کشوری ارتقا یافت.
محمد محمدی قیداری گفت: هیأت ورزش‌های نابینایان و کم بینایان استان زنجان در ارزیابی سال 1398 از رتبه 13  به رتبه 8 کشوری ارتقا یافت.
رئیس هیأت نابینایان زنجان با اشاره  به فعالیت ورزشی 940 ورزشکار معلول در گروه های مختلف تحت پوشش بهزیستی افزود: با توجه به محدودیت‌های پزشکی بانوان نابینا و کم بینا سالانه  مسابقه گلبال، دو و میدانی، شنا و شطرنج برای این گروه برگزار می شود که مدالهای مختلفی را کسب کرده اند.
وی ورزش را یکی از راه های توانمندسازی معلولین برشمرد و افزود: ارتقای ورزش نابینایان و معلولین حاکی از افزایش خود باوری و توانمندی معلولین است و نابینایان علاوه بر ارتقا در ورزش جزو تحصیلکرده ترین گروه معلولین هستند.
محمدی قیداری با بیان اینکه استان زنجان درسال‌های اخیر در رشته ورزشی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان به نتایج ارزشمندی دست یافته است، خاطرنشان کرد : الهه قلی‌ فلاح ورزشکار زنجانی، تنها دختر نابینای اسکی باز ایرانی است که با شرکت در مسابقات مختلف به عنوان شجاع ترین زن از سوی کمیته بین المللی پارالمپیک معرفی شده است.
* واکنش آندره‌آ استراماچونی برای بازگشت به استقلال
آندره آ استراماچونی در گفتگویی کوتاه با ورزش سه، موضوع پیشنهاد استقلال برای ادامه همکاری با این باشگاه را نه تأیید کرد و نه تکذیب.
جیانلوکا دی ‌مارتزیو، خبرنگار مشهور شبکه اسکای مذاکره مدیران استقلال با استراماچونی را تأیید کرد. دی مارتزیو در وبسایت خود نوشت: استقلال در حال تلاش دوباره برای جذب استراماچونی است. پس از خروج استرا، تغییرات بسیاری در استقلال شکل گرفته است و مدیران جدیدی روی کار آمده اند و اکنون آنها دوباره به دنبال جذب آندره‌آ استراماچونی هستند. طی روزهای گذشته مدیرعامل استقلال در رم بوده تا استراماچونی را برای قراردادی جدید و سالیانه با رقم بسیار بالا قانع کند. استراماچونی چند روزی را فرصت خواسته تا فکر کند و با خانواده‌اش صحبت کند.
حال خبرنگار وبسایت ورزش سه از او پرسیده است: می توانم درک کنم که شاید قصد پاسخ دادن به رسانه های ایرانی را ندارید، اما در مورد اخباری که در ایران مطرح می شود و همچنین درخصوص مصاحبه آقای سعادتمند با تلویزیون ایران، فکر می کنم هواداران استقلال برای فهمیدن وضعیت شما، شایسته هستند چند کلمه از شما بشنوند.
 هواداران ایران و مخصوصاً استقلال لایق بهترین ها هستند.
استراماچونی پاسخ داد: مرسى از توجهى که دارىد، اگر چیزى براى گفتن داشته باشم دریغ نمى کنم.
به هر حال از صحبت های استراماچونی اینگونه بنظر می رسد که او، پیشنهاد استقلال برای تصدی دوباره پست سرمربیگری این تیم را نه تکذیب می کند و نه تأیید. شاید در پیش بودن فینال جام حذفی و یا رسمی نشدن نتایج مذاکرات دو طرف باعث شده استراماچونی فعلا سیاست سکوت را در پیش بگیرد ولی چیزی که به نظر قطعی می رسد، پیشنهاد حضور دوباره در ایران است که از سوی سعادتمند به استراماچونی داده شده است.

............حوادث

* قتل به خاطر ازدواج با یک دختر 18 ساله

 روز شنبه ۸ شهریورماه تعدادی از دامداران محلی در تماس با پلیس از توقف مشکوک یک خودرو پژو پارس در تپه‌های اطراف گلپایگان خبر دادند که مأموران پس از حضور در محل و بررسی خودرو و اطراف آن متوجه شدند که جسد زنی ۳۹ ساله پس از قتل به آتش کشیده شده است.

در ادامه مأموران تحقیقات‌شان را برای شناسایی عامل قتل آغاز کردند و موفق شدند قاتل ۳۲ ساله را در همان اطراف دستگیر کنند.

پس از انتقال متهم به اداره پلیس، وی ضمن اعتراف به قتل گفت: این زن همسر صیغه‌ای من بود و به خانه‌اش رفت و آمد داشتم تا اینکه دختر ۱۸ ساله او را دیدم و عاشقش شدم، بعد از مدتی تصمیم به ازدواج با او گرفتم، اما وقتی مادرش متوجه شدت بشدت با ما مخالفت کرد. اما من و دختر جوان که او را مانع ازدواجمان می‌دیدیم وی را روز چهارم شهریور در خانه به قتل رساندیم و چند روزی هم جسد را در خانه نگه داشتیم، اما وقتی متوجه شدیم جسد در حال فاسد شدن است آن را به بیابان برده و به آتش کشیدیم.

با اعترافات متهم دستور بازداشت دختر مقتول نیز صادر شد و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *