شناسه خبر: 19935 منتشر شده در مورخ: 1398/10/24 ساعت: 14:32 گروه: اجتماعی  
نیاز معلولان به وسایل توانبخشی و بهداشتی
گزارش ایران سپید از وضعیت معلولان سیلزده سیستان و بلوچستان

نیاز معلولان به وسایل توانبخشی و بهداشتی

مدیر جامعه معلولان چابهار از آمار بالای معلولان در روستاهای سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: با توجه به حجم بارش ها و سیلی که راه افتاده نیازهای معلولان هم به وسایل توانبخشی و بهداشتی بیشتر شده است.

به گزارش ایران سپید سیما رئیسی، مدیر جامعه معلولان چابهار در گفتگو با ایران سپید از وضعیت وخیم افراد دارای معلولیت در مناطق سیلزده سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: «با توجه به شدت بارشهای بیسابقه در این استان و البته خانه های خشتی و گلی که مردم در آن ساکن بودند، میتوان حدس زد میزان خسارت با سیلی که راه افتاد، چقدر عظیم است. مردم این استان از لحاظ مالی و زندگی در وضعیت مناسبی قرار ندارند و هنوز خانه هایشان چادر یا به اصطلاح ما «کپر» است.

تنها داراییشان چند گوسفند و بز است که آن هم با سیلی که خانه هایشان را شست و برد، از بین رفت.» وی ادامه داد: «با جاری شدن سیل، چاههای آبی که مردم برای آشامیدن از آنها استفاده میکردند، پر از گل و لای شده است. نه آبی برای نوشیدن دارند و نه تکه نانی برای خوردن. بیشتر روستاها غرق در آب شدند و هنوز مسئولان و نیروهای امدادی نتوانستند راهی برای دسترسی و کمکرسانی به این مردم پیدا کنند.»

رئیسی با اشاره به اطلاعات کسب کرده از سوی مجتمعهای بهزیستی در مناطق سیلزده بیان کرد: «طبق گفته یکی از مددکاران روستاهای عورکی، نگور و پلان که در منطقه دشتیاری واقع شده اند، بر اثر سیل دچار آبگرفتگی شده و هنوز نتوانستند از حال و روز معلولان در این روستاها اطلاعاتی به دست آورند.» مدیر جامعه معلولان چابهار با اشاره به آمار بالای معلولان در این روستاها گفت: «با توجه به ازدواجهای طایفه ای و پخش شدن ژن معلولیت، غالباً خانواده ها دارای چند فرزند معلول هستند و آمار معلولان در این روستاها بسیار بالاست و با این حجم از آب و گلی که راه افتاده، نیازهای معلولان هم به وسایل توانبخشی و بهداشتی بیشتر شده است.»

وی در پایان افزود: «مددکاران تا آنجا که توانسته اند، با برقراری ارتباط از حال و روز مددجویانشان آگاه شده اند؛ اما این در حالیست که خودشان هم درگیر سیل هستند و عملاً نمیتوانند به یاری معلولان بروند.» در این میان خبرهای بسیاری از سیستان و بلوچستان به دستمان میرسد؛ اما عمق فاجعه رخ داده به حدی است که فرماندار بخش دشتیاری از گرفتار شدن بیش از ۱۰۰ روستا در سیل گزارش میدهد که امدادرسانی به این افراد با دشواری همراه است و تا کنون موفق شدند به 30 روستا کمکهای غذایی برسانند. برای اطلاع از اقدامات سازمان بهزیستی و نیروهای اعزام شده به این استان با محمدرضا کاظمزاده، رئیس دبیرخانه مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور به گفتگو پرداختیم.

وی با اشاره به تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی در ساعات اولیه بارندگی و احتمال وقوع سیل گفت: با توجه به شدت بارشها و تداوم آن، بلافاصله تیم مدیریت بحران تشکیل جلسه داد و تیمهای محب، اورژانس اجتماعی و تیمهای توانبخشی مداخله در بحران عازم منطقه شدند. در سیل ایجاد شده تعداد 1135 مورد از منازل مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی متحمل آسیبهای شدیدی شدند و 820 مورد از منازل این افراد به طور کامل تخریب شده و غیر قابل استفاده هستند.

وی گفت: سازمان بهزیستی با 8 گروه محب 14 گروه اورژانس اجتماعی و 14 تیم توانبخشی در حال خدماترسانی به مددجویان سیلزده است. 14 مورد از مراکز سازمان بهزیستی دچار آسیب شده بودند و دیگر نمیتوانستیم مددجویان را در این مراکز نگهداری کنیم و با حضور تیمهای بهزیستی افراد را به مراکز امن منتقل کردیم. کاظمزاده با اشاره به گزارشها از میزان آسیبهایی که به وسایل و داراییهای مددجویان در این سیل و آبگرفتگی رسیده است، بیان کرد: با توجه به اطلاعات و آماری که تا کنون به دست ما رسیده است، 4166 مورد از وسایل زندگی دچار آسیب شده، 1610 مورد احشام متعلق به مددجویان تلف شده و اقلام توانبخشی مثل عصا، واکر، ویلچر و غیره که دچار خسارت شدند، 790 مورد است. 

 رییس دبیرخانه مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوال ایران سپید مبنی بر تعداد معلولان خسارت دیده در این حادثه گفت: « بیست هزار و 900 نفر از مددجویان سازمان بهزیستی در این استان دچار سیل زدگی شدند یعنی هفت هزار و 932 خانوار. متاسفانه هنوز آمار تفکیکی از تعداد معلولان آسیب دیده نداریم که چه تعداد از این افراد را معلولان تشکیل میدهند اما در حال جداسازی آمار هستیم تا بتوانیم با توجه به نیازهای مددجویان کمکهای بهزیستی را به دستشان برسانیم»

کاظم زاده با اشاره به کمک خیرین در تهیه اقلام مورد نیاز مددجویان آسیب دیده بیان کرد: «اقلامی مانند پتو، اجاق گاز، آب، مواد خوراکی، وسایل بهداشتی و... تهیه شده است که در این روزها با کمک نیروهای امدادی میان مددجویان توزیع کردیم به غیر از کمکهای سازمان بهزیستی اقلامی هم از سوی  نیروهای هلال احمر و ستاد مدیریت بحران استان در حال جمعآوری است تا به دست افراد سیلزده برسد.»

وی با اشاره به کمکرسانی به معلولان و مدجویان سیلزده در روستای عورکی در منطقه دشتیاری که دچار آسیب شدیدی شده اند، بیان کرد: «سازمان بهزیستی عضو ستاد مدیریت بحران است و با همکاری گروه های جهادی و نیروهای نظامی به دنبال راهکار برای امدادرسانی به شهروندانی که در روستاها و مناطق پرخطر قرار گرفتند اما  باید بدانید سازمان بهزیستی نمیتواند در نبود دسترسی به این مناطق اعزام شود و کمکهای خود را به دست مددجویانش برساند. نیروهای بهزیستی در کنار گروه های امدادی در حال تلاش هستند تا به محض باز شدن راههای ارتباطی مددجویان خود را شناسایی کرده و اقلام مورد نیاز شان را به دست این عزیزان برساند.»  

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *