شناسه خبر: 18936 منتشر شده در مورخ: 1398/7/21 ساعت: 09:43 گروه: اجتماعی  
بهزیستی آماده حمایت از طرح‌های آموزش قرآن به معلولان است

بهزیستی آماده حمایت از طرح‌های آموزش قرآن به معلولان است

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر لزوم همکاری جامعه قرآنی برای دیده شدن نیازهای معلولان در حوزه آموزش قرآن، گفت: بهزیستی آماده حمایت از طرح‌های آموزش قرآن به معلولان است.

به گزارش ایران سپید تأثیر آموزه‌های دینی در آرامش و ارتقای روحی و اجتماعی معلولان و آسیب‌دیدگان اجتماعی چقدر است؟ آیا می‌توان با ارتقای اطلاعات دینی و آموزش قرآن و مفاهیم مذهبی، رشد و ارتقای روحی و در ادامه جسمی و اجتماعی گروه‌های هدف بهزیستی را تسریع کرد؟ بدین منظور ایران برای اولین بار در جهان مسابقات بین‌المللی قرآن را برای نابینایان برگزار کرد. آیا می‌توان این سبک مسابقات را برای سایر گروه‌های هدف بهزیستی نیز برگزار کرد؟

در این راستا حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، به تشریح تأثیر برگزاری مسابقات قرآن ویژه نابینایان بر این گروه از اعضای جامعه و نحوه گسترش برنامه‌های قرآنی به تمامی گروه‌های هدف بهزیستی پرداخت.

چگونه می‌توان مسابقات قرآن نابینایان را گسترش داد و برای سایر گروه‌های هدف بهزیستی نیز مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن برگزار کرد؟

اکنون برنامه محفل انس با قرآن برای کودکان مراکز شبانه‌روزی در همه استان‌ها برگزار می‌شود. در مهدهای کودک نیز طرح نماز یاوران کوچک(نیک) را داریم. هرچه سمت و سوی برگزاری برنامه‌های قرآنی را به طرف قشر کم‌سن و سن سال جامعه سوق دهیم و آن را فراگیرتر کنیم، هم به نهادینه کردن مفاهیم دینی، که مسئله و هدف اصلی بهزیستی در این راستاست، کمک می‌شود و هم زمینه برگزاری مسابقات قرآن برای گروه‌‌های مختلف بهزیستی فراهم خواهد شد. باید برنامه‌های قرآنی برای همه گروه‌های تحت پوشش بهزیستی از کودکان بی‌سرپرست گرفته تا زنان سرپرست خانوار و افراد معلول و ... تعریف شود تا پس از آموزش قرآن در رده‌های سنی مختلف، بتوانیم مسابقات قرآن را گسترش و ارتقا دهیم.

تجهیزات و ملزومات آموزش قرآن برای گروه‌‌هایی مانند معلولان را چه نهادهایی باید تهیه کنند؟ آیا فقط بهزیستی مسئول است؟

باید با نگاه مناسب‌سازی به این موضوع نگاه کنیم. همان طور که براساس قانون همه نهادها و سازمان‌ها مسئول مناسب‌سازی فضای جامعه و شهر برای حضور معلولان هستند و بهزیستی مسئول نظارت بر عملکرد آنهاست. در حوزه تهیه تجهیزات، نرم‌افزارها و سایر ابزارهای آموزش قرآن نیز همه نهادها به ویژه نهادهای فرهنگی مسئول هستند و باید به فکر تهیه تجهیزات لازم برای آموزش قرآن برای همه افراد جامعه از جمله معلولان باشند.

در این راستا از جامعه قرآنی چه انتظاری دارید؟

جامعه قرآنی می‌تواند بخشی از توان خود را در اختیار معلولان قرار دهد. جامعه قرآنی می‌تواند در تهیه نرم‌افزارهای آموزش قرآن برای گروه‌های مختلف هدف همکاری کند؛ اگر این افراد نیازهای معلولان را ببینند و برای رفع آنها در حوزه قرآنی کمک کنند، بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

ـ‌ آیا پیشنهاد کمک در این بخش داشته‌اید؟  

البته تعدادی از فعالان حوزه قرآن پیشنهادهایی برای تهیه تجهیزات و نرم‌افزارهای آموزش قرآن برای معلولان ارائه داده‌اند که طرح‌های آنها در دست بررسی است. می‌توانیم در حوزه توانبخشی از این تجهیزات و نرم‌افزارها استفاده کنیم.

 آیا بهزیستی آماده حمایت از طرح‌های آموزش قرآن به معلولان است؟

بله، طرح‌ها را بررسی و در اجرای آنها مشارکت می‌‌کنیم. حمایت‌های لازم را از طرح‌ها و ایده‌های جدید آموزش قرآن به معلولان انجام می‌دهیم و آماده هماهنگی با سایر نهادها برای انجام کارهای مشارکتی و جمعی در این زمینه هستیم.

رسانه‌‌ها در این خصوص می‌توانند چه کمکی کنند؟

انتشار و برجسته کردن مطالبات گروه‌های مختلف معلولان و مطالبه‌گری از نهادهای توانمند در این حوزه و البته انتشار اخبار مسابقات قرآنی نابینایان می‌تواند منجر به ترغیب سایر نهادها در این حوزه شود. باید کاری کنیم معلولان و گروه‌‌های هدف در همه بخش‌های جامعه از جمله جامعه قرآنی حضور داشته باشند. مناسب‌سازی یک جامعه برای حضور معلولان فراتر از ایجاد رمپ است و باید هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر به این موضوع نگاه شود./ ایکنا

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *