شناسه خبر: 18697 منتشر شده در مورخ: 1398/7/1 ساعت: 09:44 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 1 مهر 1398

روزنامه دوشنبه 1 مهر 1398

صدور یک میلیون کارت معلولیت - شفافیت باید در همه ارکان کشور ایجاد شود - وضعیت واریز سود سهام عدالت - معده درد عصبی چیست؟ - سیستم تایپ با حرکات چشم توسط محققان کشور ساخته شد - به زنان اجازه ورود به ورزشگاهها داده شود - حوادث - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 1 مهر 1398

23 محرم 1441

23 سپتامبر 2019

سال بیست و سوم شماره 6238

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

صدور یک میلیون کارت معلولیت 2

شفافیت باید در همه ارکان کشور ایجاد شود 5

وضعیت واریز سود سهام عدالت 7

معده درد عصبی چیست؟ 10

سیستم تایپ با حرکات چشم توسط محققان کشور ساخته شد 14

به زنان اجازه ورود به ورزشگاهها داده شود 16

حوادث

اطلاعرسانی

..............ویژه

* صدور یک میلیون کارت معلولیت: معاون توانبخشی سازمان بهزیستی به صدور کارتهای معلولیت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روند صدور کارتها ادامه دارد و کمیسیونهای توانبخشی در حال رسیدگی به وضعیت پزشکی معلولان هستند.

محمد نفریه با اشاره به اینکه یک میلیون نفر از معلولان کارت معلولیت را دریافت کرده اند، گفت: ۲۵۰ هزار نفر در نوبت تأیید کمیسیون هستند. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی ادامه داد: البته دستگاههای صادر کننده برای تراشه کارت معلولیت بدلیل تحریمهای اخیر کمی به مشکل برخورده اند، اما در مجموع تا کنون یک میلیون کارت برای معلولین تحت پوشش بهزیستی صادر شده است. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۴۵۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند، گفت: از کل معلولان یک میلیون نفر کارت را دریافت کردند و پرونده ۲۵۰ هزار نفر نیز در نوبت بررسی کمیسیونهای پزشکی است. به گفته نفریه، تا پایان سال به طور حتم تمامی معلولان کارت معلولیت خود را میگیرند. وی اظهار داشت: دریافت بلیت نیمبها، معرفی به دستگاهها، دریافت خدمات، استفاده از سهمیه ۳ درصد استخدام در دستگاههای دولتی و غیره، از جمله خدماتی است که معلولان با این کارت دریافت میکنند. وی تأکید کرد: این کارت در داخل و خارج از کشور معتبر است و جنبه بین المللی دارد.

* رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: کل مبلغی را که در سال ۹۷ به کارتهای بانکی مددجویان واریز شد، یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود. این در حالی است که ۶ ماه دوم سال ۹۷ تعداد مستمری بگیران به دو برابر رسیده اند. وی همچنین با اشاره به اینکه ۱۷۸ هزار خانوار زیر پوشش بهزیستی حق دارند بر اساس بعد خانواده مستمری بگیرند، خاطرنشان کرد: بر اساس پیگیریهای صورت گرفته و با کمک دولت و سازمان مدیریت، ۷۱۰ میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص یافت. قبادی دانا با اشاره به سختی کار پرسنل بهزیستی کشور گفت: این در حالی است که دستمزد این قشر در کشور از آخر، رتبه دوم را پس از پرسنل جنگلها و مراتع دارد. وی با تأکید بر رعایت حق استخدام سه درصدی معلولان در دستگاههای دولتی گفت: سال گذشته از طریق آزمون ١١۵ نفر از معلولان در کشور پذیرفته شدند.

* سازمان ورزش شهرداری تهران در راستای گسترش ورزش همگانی در بین معلولان اعلام کرد: معلولان میتوانند از امکانات ۱۹۰ مجموعه ورزشی تحت پوشش شهرداری تهران با احتساب تخفیفهای ۵۰ درصدی و در صورت معلولیت شدید به صورت رایگان استفاده کنند. بر این اساس، در ۵ ماه نخست سال جاری، ۳۵۱۸ نفر در بخش آموزشی از تخفیف یک میلیارد و ۶۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار ریالی استفاده کرده اند. در بخش استفاده از استخر نیز ۷۳۱۱۴ نفر از تخفیف ۵ میلیارد و ۲۱۱میلیون و ۳۷۵ هزار ریالی بهره برده اند.

...........سیاسی

* پروانه مافی در گفتگو با آزادی درباره ماجرای شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: شفافیت باید در همه ارکان کشور ایجاد شود. اگر بگوییم فقط رأی نمایندگان باید شفاف باشد، هیچ فایدهای ندارد و نمیتواند ما را به آن نتیجه ای که منظور نظر همه موافقان شفافیت است، برساند. مگر اینکه سایر ارکان، یعنی هر سه قوه، همه نهادهای حاکمیتی و حتی نهادهای عمومی نیز شفافیت داشته باشند

* ظریف که به نیویورک سفر کرده است، بامداد شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر میداند ـکه اتهامی بی اساس استـ، جالب است که آنها امروز با نقض آتشبس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به «حدیده» یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودیها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند.

* بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی فارین پالیسی، دارایی داعش در سال ۲۰۱۵ به ۶ میلیارد دلار میرسید، اما در حال حاضر میزان دارایی این گروهک تروریستی به ۲ میلیارد دلار رسیده است. آن طور که گفته شد، قبل از این بیشتر درآمد این گروهک تروریستی از طریق فروش نفت و گاز تأمین میشد که بر اساس آخرین گزارشها در سال ۲۰۱۵ این گروهک تروریستی توانست ۵۰۰ میلیون دلار از طریق فروش نفت و گاز به دست آورد. منبع درآمدی بعدی این گروه، اخاذی و گرفتن مالیات از مردم است. تنها در سال ۲۰۱۵ این گروهک نزدیک به ۳۶۰ میلیون دلار از این محل درآمد داشت.

* سردار سلامی خاطرنشان کرد: سرنگونی پهپادهای آمریکایی بر این مسأله تأکید دارد که تکنولوژی جدید آمریکا در برابر علم و دانش ما شکست خورده است. هر پهپاد را که حریم هوایی ما را نقض کند، سرنگون خواهیم کرد و آن قدر شجاعت داریم که سرنگونی آن را اعلام کنیم. امروز ما جزو کشورهایی هستیم که بیشترین توانایی را در سرنگونی پهپادها دارند.

..........گزارش روز

* وضعیت واریز سود سهام عدالت: از آغاز طرح سهام عدالت تا پایان سال ۹۴ که طرح ۱۰ ساله سهام عدالت تمام شد، در مجموع ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر مشمول دریافت سهام عدالت شدند و پس از آن تاریخ، برنامه ای برای ورود مشمولان جدید به سامانه سهام عدالت تدوین نشد. بر اساس آمار، از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت ۲.۲ میلیون نفر تا آن تاریخ متوفا شده بودند و ۴۷ میلیون نفر مشمول سهام عدالت در قید حیات بودند و ظرف حدود سه سال گذشته که طرح واریز سود سهام عدالت اجرا شد، حدود ۳۰۰ هزار نفر جدید از مشمولان نیز فوت کردند؛ بنا بر این تا کنون در مجموع ۲.۵ میلیون مشمول سهام عدالت فوت شده اند. آخرین سود سهام عدالت واریز شده به حساب مشمولان، مربوط به سال مالی ۹۶ میشود که فرآیند واریز از آذر سال گذشته آغاز و تا خرداد امسال ادامه داشت. تنها ۵ درصد از وراث مشمولین فوت شده، برای دریافت سود مراجعه کرده اند. جعفر سبحانی، مشاور رئیس کل سازمان خصوصیسازی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت مشمولان سهام عدالت، اظهار داشت: از ۴۹ میلیون نفر در سالهای گذشته، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مشمول فوت شدند که از زمانی که اعلام کردیم ورثه افراد فوت شده برای دریافت سود سهام عدالت مراجعه کنند، تنها حدود ۵ درصد مراجعه کرده اند و همچنان بیش از ۲ میلیون نفر هنوز مراجعه ای نداشته اند. وی افزود: از سویی دیگر از ۴۷ میلیون نفر مشمول زنده نیز حدود ۵ میلیون نفر همچنان اقدام به ثبت شماره حساب خود برای دریافت سود سهام عدالت نکرده اند و روند ثبت شماره شباها بسیار با شیب ملایم است و هنوز تغییر ملموسی در میزان ثبت شماره شبا ایجاد نشده است. سبحانی با بیان اینکه محدودیت زمانی برای ثبت شماره شبای بانکی وجود ندارد، ادامه داد: حدس می زنم با توجه به اینکه هیچ گونه محدودیت زمانی برای ثبت شماره شبا در نظر گرفته نشده است، مشمولان عجله ای برای انجام این کار ندارند. وی گفت: مشمولانی که هنوز برای ثبت شماره شبای بانکی اقدام نکرده اند باید به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنند و بعد از راستیآزمایی اطلاعات آنها، سود سهام عدالت هر دو سال ۹۶ و ۹۵ به تدریج واریز میشود. - آغاز فرآیند واریز سود سهام عدالت از اواخر آذر یا اوایل دی: مشاور رئیس کل سازمان خصوصیسازی در رابطه با سود سال مالی ۹۷ نیز، اظهار داشت: مجامع ۳ یا ۴ شرکت در پایان مهر ماه برگزار میشود و به احتمال زیاد میزان سود سال مالی ۹۷ برای هر گروه از مشمولان هفته اول یا دوم آبان مشخص میشود. وی ادامه داد: به موازات سود دریافت و مشخص شده، در صورت تداوم وضعیت کنونی، از اواخر آذر یا اوایل دی، فرآیند واریز سود گروه اول مشمولان آغاز میشود. سبحانی تأکید کرد: آنچه تا کنون قطعیت یافته این است که سود سال مالی ۹۷ بیشتر از سود سال مالی ۹۶  خواهد بود که برای سهم یک میلیون تومان و کمتر به ترتیب، ۱۷۵ هزار و ۹۰ هزار تومان واریز شده بود.

.............آموزشی

* معده درد عصبی: معده درد عصبی عموماً ناشی از اضطراب مداوم است. معده درد عصبی یک نوع درد شکمی است که اغلب شدید است. معده درد عصبی، گرفتگی معده و ناراحتی روده، همگی میتوانند نتیجه اضطراب مداوم باشند. داشتن معده درد عصبی با وضعیت عاطفی و سلامت روانی یا سلامت دستگاه گوارش یا ترکیب این دو مرتبط است. معده درد عصبی عملکرد دستگاه گوارش را در طول زمان استرس مختل میکند. استرس میتواند هورمون استرس را به جریان خون منتقل کند و باعث شود خون بدن از معده به بخشهای حیاتی دیگر  برود. استرس هضم را با مشکل مواجه میکند، به طوری که بیشتر منابع بدن برای مبارزه استفاده میشوند. همچنین استرس باعث انقباض عضلات بدن و عضله معده میشود. به همین دلیل اکثر افرادی که عصبی هستند، معده درد عصبی را با درجه های گوناگون تجربه کرده اند. علائم معده درد عصبی شامل: احساس درد عصبی در انتهای معده، احساس دل پیچه، احساس سوزش معده، احساس لرزش و ارتعاش در معده، حالت تهوع، دلشوره، اضطراب، احساس گرفتگی معده، لرزش عضلات، گرفتگی مکرر، سوء هاضمه و قار و قور کردن شکم، احساس نفخ در معده، افزایش ادرار، احساس التهاب و احساس گرمی در انتهای معده است. در موارد نادر، معده درد عصبی میتواند به شدت روی روده ها تأثیر بگذارد. ادرار مکرر یا غیر منتظره یا دل پیچه و در بعضی اوقات، تپش قلب یا استفراغ میتواند منجر به معده درد شدید عصبی شود. ممکن است یکی از احساسات بالا، بسیاری از آنها یا همه آنها را در یک زمان یا در زمانهای مختلف تجربه کنید. علائم معده درد عصبی میتواند همراه یک سری حس عصبانیت، اضطراب، ترس و استرس بیش از حد که بدون دلیل رخ داده اند، باشد. اضطراب به عنوان یکی از علل احتمال سندرم روده تحریکپذیر یا IBS شناخته شده است؛ زمانی اتفاق می افتد که سیستم گوارشی بدن شما دیگر به درستی غذاها را پردازش نمیکند و میتواند باعث ناراحتی معده حتی بدون وجود اضطراب شود. اضطراب همچنین هورمون (اپی نفرین) را آزاد میکند که باعث میشود بدن اسید معده اضافی تولید کند. این اسید باعث میشود تا پوشش مری تحریک شود و درد معده، به همراه تهوع و استفراغ ایجاد شود. به علت اسید اضافی در معده و تغییراتی که بدن در روش هضم مواد مغذی خود میدهد، درد معده از اضطراب میتواند در صورت عدم درمان، مشکلساز باشد. درد نشانه استرس بسیار زیاد است که در طولانی مدت احتمال ابتلا به زخم معده، ورم معده و التهاب روده را افزایش میدهد. ممکن است تپش قلب، عرق کف دست و درد و گرفتگی در معده وجود داشته باشد. یادگیری نحوه مدیریت اضطراب و آرام کردن معده عصبی و یک سری درمان کوتاه مدت باعث آرام شدن درد میشوند. از جمله: زمانی که عصبی هستید وعده های غذایی سبکتر بخورید. - مصرف شکر را کاهش دهید. - آرام نفس بکشید. - بدن خود را آرام کنید. - استراحت خود را بیشتر کنید. - ورزشهای سبک انجام دهید. - اطمینان یابید مواد خوراکی زیر را دریافت میکنید: میوه، سبزیجات، آب و غلات کامل. معده عصبی اغلب با درمان خانگی و طبیعی و تغییرات شیوه زندگی درمان میشود. - چای گیاهی بنوشید. اگر دچار حالت تهوع یا اضطراب هستید، ریشه زنجبیل میتواند کمک کند. یک قطعه ریشه، چای زنجبیل یا آب نبات زنجبیل بخورید و از خواص شگفت انگیز آن بهره مند شوید. - سایر گیاهان مانند نعناع، نعناع فلفلی، اسطوخودوس، بادرنجبویه نیز به عنوان ضد اسپاسم طبیعی شناخته میشوند. آن ها اسپاسم را متوقف کرده و از نفخ و گرفتگی و سفتی عضلات معده جلوگیری میکنند. - اجتناب از کافئین، به ویژه قهوه: محتوای کافئین قهوه میتواند باعث نگرانی و اضطراب شود و علائم را بدتر کند. علاوه بر این، قهوه باعث تحریک روده و بدتر شدن علائم روده میشود. - تا زمانی که معده شما آرام نشده است، از قهوه استفاده نکنید یا سعی کنید نوشیدنیهای فاقد کافئین مانند چای سبز یا چای اولونگ مصرف کنید.

...........دانش و فناوری

* سیستم تایپ با حرکات چشم توسط محققان کشور ساخته شد: محققان در دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی معاونت علمی و فناوری موفق به ساخت واسط مغزی شدند که فرد دچار ناتوانی به وسیله آن میتواند با حرکات چشم خود منظورش را تایپ کرده و از این طریق با دیگران ارتباط برقرار کند. آزمایشگاه فناوری اعصاب دانشگاه اصفهان، از چندی پیش در زمینه مدارهای واسط مغز-رایانه فعالیت میکند و تا کنون توانسته است یک سیستم کمک ارتباطی توسعه دهد که امکان تایپ و بیان منظور را برای افرادی با ناتوانی حرکتی و گفتاری فراهم کند. در این سیستم از طریق هدبندی که روی سر کاربر قرار میگیرد، سیگنالهای الکتریکی چشم ثبت میشود و کاربر با استفاده از آن بدون دست و تنها با حرکت چشم تایپ را انجام میدهد. همچنین تغییر مغز برای بهبود یکی از کاربردهای دیگر واسطهای مغز و رایانه است. این سیستم کاربرد دیگری نیز دارد و آن برای کودکانی است که اختلال توجه و تمرکز دارند. به این صورت که نخست سیگنالهای مغزی ثبت و برای کامپیوتر ارسال میشود؛ پس از آن کامپیوتر سطح توجه را مشخص میکند؛ پس از آن کاربر به یک بازی وصل میشود و با ارسال عدد محاسبه شده برای این بازی میتواند آن را کنترل کند. این اقدام باعث افزایش سطح توجه میشود و کمک میکند توجه در سطح بالایی نگه داشته شود. در این دستگاه سیستمهای ثبت سیگنالهای عصبی، بازی و فرآیند پردازش سیگنال، همه توسط محققان ایرانی توسعه داده شده است تا به شکل مناسب کارآمدی لازم را داشته باشد.

* آخرین ارزیابیهای علمی انجام شده در مورد تخریب لایه ازن که سال ۲۰۱۸ با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام شده، نشان میدهد از سال ۲۰۰۰ در هر دهه، بخشهایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد، ترمیم شده و نیمکره شمالی و منطقه عرض جغرافیایی میانه تا سال ۲۰۳۰ کاملاً ترمیم خواهد شد.

............ورزشی

* به زنان اجازه ورود به ورزشگاهها داده شود: سایت فیفا با انتشار گزارشی روشن و صریح درباره موضوع ورود زنان به ورزشگاههای ایران اظهار نظر کرد. در روزهای گذشته هیئتی از فیفا برای بررسی اقدامات ایران برای تسهیل ورود زنان به ورزشگاه در بازی ایران مقابل کامبوج سفر کرده بودند که نتیجه بازدید آنها به سرعت و در یک بیانیه خبری منعکس شده است. در این بیانیه آمده است: زنان باید در همه مسابقات فوتبال از جمله لیگ برتر مجوز ورود به ورزشگاه را داشته باشند و البته بلیت بر اساس تقاضای آنها عرضه شود و محدودیتی در خرید بلیت برای آنها وجود نداشته باشد. در کنار این هیئت، نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز حاضر بود و با معاون وزیر ورزش و جوانان ایران و نمایندگان فدراسیون فوتبال با محوریت روابط بین الملل، امنیت و فروش بلیط، دیدار و گفتگو کرد. قرار است در تاریخ ده اکتبر 2019 تیمهای ملی ایران و کامبوج در چارچوب رقابتهای مقدماتی جام جهانی 2022 با هم بازی کنند و هیئت فیفا همچنین از استادیوم آزادی تهران نیز بازرسی کردند. در این بیانیه اشاره شده که هیچ محدودیتی در تعداد تماشاگران زن نباید وجود داشته باشد و تعداد بلیطهایی که به زنان اختصاص مییابد، باید بر اساس تقاضا باشد و بس. بازرسیهای موجود نشان داد که هیچ مانع عملیاتی بزرگی برای اجرای این اقدامات در ورزشگاه آزادی وجود ندارد. در همین راستا فیفا اعلام کرد که بر اساس برنامه های عملیاتی با فدراسیون فوتبال ایران، در تهیه پروتکل عملیاتی و الزامات مربوط به آن برای مسابقات لیگ فوتبال ایران همکاری خواهد کرد. فیفا همکاری خود را با فدراسیون فوتبال ایران و نهادهای دولتی ذیربط را ادامه خواهد داد تا ایران این تغییرات مهم را مطابق مقررات فیفا انجام دهد. موضع فیفا محکم و واضح است: زنان باید در همه مسابقات فوتبال به استادیومهای فوتبال در ایران اجازه ورود داشته باشند.

.............حوادث

* قصاص برای شوهر بدبین: مرد شکاک که به خاطر سوء ظن به همسرش او را در حمام خانه به قتل رسانده بود، با حکم قضات شعبه ششم دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شد. رسیدگی به این پرونده خونین از دو سال قبل بهدنبال تماس تلفنی پسر نوجوانی به اداره پلیس شروع شد. این پسر 12 ساله که شوکه بود به مأموران گفت: جسد مادرش را در حمام خانه شان پیدا کرده است. وی به مأموران گفت: پدر و مادرم با هم درگیری داشتند. امروز –روز حادثه- قرار بود با هم به میهمانی برویم، اما نمیدانم چه شده است. با توجه به گفته های این پسر نوجوان مأموران تحقیقات خود را برای بازداشت همسر مقتول آغاز کردند، اما ردی از او نبود. تا اینکه یکی از مأموران کلانتری عصر همان روز به شکل اتفاقی همسر مقتول را در خیابان دید و او را دستگیر کرد. وی بعد از دستگیری به قتل اعتراف کرد و گفت: همسرم دخترعمه ام بود. ما مدتها با هم زندگی عاشقانه ای داشتیم؛ اما وقتی معتاد شدم، کمکم رابطه ما تیره شد. چون همسر و پسرم را دوست داشتم، اعتیادم را ترک کردم، اما ورشکسته و بیکار شدم. همسرم کارمند بود و با پول او زندگی میکردیم. این موضوع باعث اختلاف میان ما بود؛ مدتی بود که احساس میکردم همسرم با کسی رابطه دارد. سر این موضوع با هم دعوای شدیدی کردیم و او به خانه مادرش رفت؛ اما با وساطت عمه ام به خانه برگشت، ولی با من حرف نمیزد و مدام میگفت میخواهد طلاق بگیرد. روز حادثه قرار بود وقتی پسرم از مدرسه برگشت، به خانه خواهرش برود. اما به من گفت تو نیا. سر این موضوع با هم دعوا کردیم. وقتی به حمام رفت، من هم پشت سرش وارد شدم و با گلدان به سرش کوبیدم، بعد هم فرار کردم. پرونده با توجه به اعترافات صریح این مرد و مدارک دیگر و همچنین شکایت اولیای دم برای رسیدگی به دادگاه کیفری تهران فرستاده شد و متهم پای میز محاکمه رفت. سر انجام شنبه قضات پس از بررسی پرونده و مشورت با یکدیگر متهم را به اتهام قتل عمد همسرش به قصاص نفس محکوم کردند.

............اطلاعرسانی

* شرکت پکتوس در ادامه برگزاری همایشهای آشنایی با برجسته نگار هوشمند همراه، قصد دارد همایش آشنایی با این دستگاه در سه استان خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی را برگزار کند. زمان و مکان برگزاری در این استانها به شرح زیر است: اهواز: سه شنبه 2 مهر ساعت 17 الی 20 انجمن نابینایان استان خوزستان. آدرس: اهواز، کمپلو جنوبی، بین امیر کبیر و ناصر خسرو، خیابان بنی هاشم، انجمن نابینایان استان خوزستان. شماره تماس با آقای حمزه زهیری: 09160265033. تبریز: چهارشنبه 3 مهر، ساعت 14.30 الی 17 کتابخانه مرکزی تبریز. آدرس: تبریز، خیابان آزادی، چهار راه لاله، کتابخانه مرکزی تبریز، تالار نخجوانی. شماره تماس با آقای پویا آذری: 09148414278. ارومیه یکشنبه 14 مهر، ساعت 10 الی 13 بهزیستی ارومیه. آدرس: ارومیه، خیابان ورزش، سالن کنفرانس اداره بهزیستی ارومیه. شماره تماس آقای بایرام نبیزاده: 09141406753

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *