شناسه خبر: 18275 منتشر شده در مورخ: 1398/5/24 ساعت: 09:22 گروه: دانش و فن آوری  
صفحه خوان NVDA دروازه ورود نابینایان ویتنامی به بازار اشتغال

صفحه خوان NVDA دروازه ورود نابینایان ویتنامی به بازار اشتغال

مرکز «Sao Mai» در زمینه آموزش‌های حرفه‌ای مرتبط با فناوریهای کمکی در ویتنام فعالیت میکند.

به گزارش ایران سپید این مؤسسه غیر انتفاعی در سال ۲۰۰۱ تأسیس شده است. گردانندگان این مرکز در وبسایتشان شرح وظایف خود را اینطور عنوان میکنند: «ما سعی داریم با بهره گیری از فناوریهای موجود یا طراحی فناوریهای تازه، توانمندیهای نابینایان را در حوزه های مختلفی همچون تحصیل یا زندگی روزمره، ارتقا بخشیم. در این راستا، ابزارهای کمکی را برایشان فراهم میکنیم و در کنار این کار، آموزشهایی را هم در زمینه استفاده از رایانه و همچنین مهارتهای زندگی روزمره در اختیار نابینایان قرار میدهیم. از سوی دیگر ما در خصوص آموزشهای شغلی و حرفه ای و کاریابی هم فعالیت میکنیم.»

گردانندگان Sao Mai، از مدتها قبل منافع صفحه خوان NVDA را دریافته اند. صفحه خوانی که با قیمتهای گزاف، مراجعان این مرکز را دچار درد سر نکند، برای این مؤسسه بسیار ارزشمند است. متوسط درآمد سرانه در ویتنام به ۱۸۰۰ دلار بالغ میشود. برای تهیه برخی صفحه خوانها تقریباً همینقدر باید هزینه کرد. بنا بر این، وجود یک صفحه خوان رایگان برای نابینایان ویتنامی از اهمیت زیادی برخوردار است. حال که این صفحه خوان به رایگان در اختیار نابینایان ویتنامی قرار میگیرد، Sao mai هم سعی دارد میانه اش با NVDA را گرم نگه دارد. این مؤسسه، به شکل فعالانه ای در زمینه ترجمه NVDA به ویتنامی با NVAccess همکاری میکند. بنیاد ژاپنی «The Nippon» هم یک کمک مالی قابل توجه در اختیار این مؤسسه قرار داده تا به کسانی که NVDA را ترجمه میکنند، دستمزد پرداخت شود. همگی این افراد نابینا هستند و لذا میتوان گفت این کار به نوعی فرصت اشتغالی موقت را هم برای جمعی از نابینایان فراهم کرده است. برای بقیه نابینایان هم این امکان مهیا شده که رایانه را به زبان مادری خودشان فرا بگیرند. به طور مثال، مجموعه Office که برای کاربران بسیار کاربردی است به زبان ویتنامی آموزش داده میشود. مهارتهای کاربری رایانه میتواند در زمینه یافتن شغل به نابینایان کمک کند. از زمانی که ترجمه NVDA انجام شده، بالغ بر ۴۰۰ نابینا از نسخه ترجمه شده استفاده کرده اند و از آموزشهای حرفه ای Sao Mai در خصوص رایانه بهره برده اند. حتی در طول دو سال گذشته این مؤسسه توانسته ۳۲ تن از نابینایانی که دوره های NVDA و Office را گذرانده اند را جذب بازار کار کند. برای اینکه درک درستی از این عدد داشته باشیم باید بدانیم که نرخ بیکاری در میان نابینایان ویتنامی، ۹۴ درصد است. Sao Mai همچنین با « Nguyen Dinh Chieu»، مدرسه ویژه نابینایان در ویتنام هم در زمینه آموزش مهارتهای رایانه به کودکان، همکاری میکند. مسؤولان مؤسسه Sao Mai امیدوارند بتوانند با در پیش گرفتن همین روند، شرایط ورود افراد نابینای بیشتری را به بازار کار ویتنام، فراهم کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *