شناسه خبر: 18272 منتشر شده در مورخ: 1398/5/23 ساعت: 10:44 گروه: اجتماعی  
تجلیل از اداراتی که در اردکان، فضا را برای معلولان مناسب‌سازی کردند

تجلیل از اداراتی که در اردکان، فضا را برای معلولان مناسب‌سازی کردند

ادارات ثبت اسناد و املاک، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت گاز شهرستان اردکان به خاطر اقدامات شایسته در امر مناسب‌سازی اماکن و محیط اداری برای معلولان از طرف بهزیستی استان یزد تجلیل شدند.

به گزارش ایران سپید معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری اردکان روز چهارشنبه در آیین تجلیل از این نهادها دسترس‌پذیری را از حقوق لاینفک شهروندی دانست و افزود: تلاش ما بر این است تا با رعایت اصل مناسب سازی در ساخت و سازها در جهت احقاق حق مسلم افراد معلول برای حضور در اجتماع و دسترسی آنان به امکانات موجود گام برداریم.

علیرضا جدیدی افزود: در صورت رعایت نکردن مناسب‌سازی محیط، بزرگترین گروه اقلیت جامعه(معلولان و سالمندان) از حقوق شهروندی خود بی نصیب خواهند ماند و این افراد برای حضور در اجتماع با مشکلات جدی مواجه می شوند.
در ادامه این نشست رئیس اداره بهزیستی اردکان تصریح کرد: با مناسب‌سازی معابر و اماکن برای معلولان و سالمندان شرایط یکسان زندگی برای همه افراد جامعه فراهم  و از بسیاری مشکلات حال و آینده کاسته می شود.
 حمیدرضا پایدارفر تأکید کرد: ایمن‌سازی و مناسب‌سازی محیط برای سالمندان و معلولان می‌تواند محیط زندگی را برای آنها امن و بی‌خطر ساخته و زمینه حضور فعال و مشارکت موثر اجتماعی سالمندان در جامعه را فراهم آورد.
دبیر ستاد مناسب سازی شهرستان اردکان خاطر نشان کرد: مناسب‌سازی معابر برای شهروندان با هر ناتوانی که داشته باشند، یک فرهنگ و تفکر است که به نظر می‌رسد در صورتی که مدنظر سیاستگذاران و مسئولان اجرایی نهادهای مختلف قرار گیرد، بسیاری از مشکلات شهروندان معلول و سالمند در سطح شهرها را رفع می‌کند.
"محمود آسایش " دبیر ستاد مناسب سازی محیط و اماکن شهری و عمومی استان یزد نیز در این نشست گفت: استان یزد با جمعیت ۹.۷ درصدی سالمندان و نیز جمعیت بالای ۴۸هزار نفری افراد دارای معلولیت و با در نظر گرفتن بیماران دچار محدودیت در حرکت؛ ۲۰هزار نفر زن باردار و ۱۲۰ هزار کودک نوپا در خوش بینانه ترین حالت جمعأ جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفری را در خویش جای داده است که برای عبور و مرور در سطح شهر نیازمند محیطی مناسب سازی شده و بدون مانع هستند و این همان چیزی است که در دنیای امروز از آن بعنوان شهرهای بدون مانع و مناسب سازی شده یاد می شود.
آسایش تصریح کرد: در شهرهای بدون مانع و دوستمدار سالمند با تمرکز بر این مهم که همه شهروندان دارای حقوق شهروندی یکسان هستند، امکانات برای همه فراهم می‌شود و همه شهروندان اعم از سالمندان و معلولان جسمی و حرکتی می‌توانند بدون کمترین زحمتی از امکانات بهره‌مند شوند.

وی با بیان این مطلب که  در اکثر کشورهای توسعه‌یافته دنیا برخی اقدامات ساده چون تجهیز ناوگان حمل‌و نقل عمومی برای معلولان جسمی و حرکتی و  سالمندان از نخستین اقداماتی است که سبب شده این شهرها در فهرست شهرهای با توسعه پایدار قرار گیرند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد .

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *