شناسه خبر: 16222 منتشر شده در مورخ: 1397/11/17 ساعت: 09:05 گروه: اجتماعی  
هلال احمر بازوی نظام در خدمت رسانی بی منت

هلال احمر بازوی نظام در خدمت رسانی بی منت

شماری از اعضای هیات مدیره و مسئولان جمعیت هلال احمر قم در میزگرد «نقش هلال احمر درگسترش خدمت رسانی انقلاب اسلامی به مردم» گفتند: این نهاد به عنوان بازوی توانمند نظام توانسته است درطول چهل سال گذشته نماد خدمت رسانی بی منت به مردم باشد و اعتماد عمومی جامعه را جلب کند.

به گزارش ایران سپید  ایرنا، آنان دراین میزگرد با اشاره به توانمندی های هلال احمر در حوزه های مختلف خدمت رسانی و نقش موثر آن در مسیر پیشرفت کشور، بیان کردند: هلال احمر طی 40 سال گذشته نشان داد در اجرای وظایف خود تنها خدمت رسانی صادقانه به مردم با حفظ کرامت ایشان را دنبال می کند و به همین دلیل اعتماد عمومی به این نهاد اجتماعی روز به روز بیشتر و هلال احمر به عنصری مهم در تحقق مردم سالاری مورد نظر انقلاب اسلامی تبدیل شد.

** هلال احمر و ترویج فعالیت های خیرخواهانه 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم در این میزگرد گفت: تمام فعالیت های این نهاد برای خدمت به اقشار مختلف جامعه، به صورت داوطلبانه، بی منت و با نگاه خیرخواهانه انجام می شود و نگاه مادی در هلال احمر جایگاهی ندارد.
محمد گلفشان با اشاره به این که هلال احمر همواره از کمک های مردمی و حضور خیران برای توسعه فعالیت های خود استقبال می کند، افزود: گسترش فعالیت های خیرخواهانه در کشور نیازمند تقویت فرهنگ نوع دوستی در میان مردم است که درهمین رابطه هلال احمر با اجرای طرح های متنوع در مناسبت های مختلف، تلاش می کند روحیه مهربانی را در فضای جامعه افزایش دهد.

** تکریم نیازمندان اصل نخست فعالیت های هلال احمر
گل فشان گفت: هلال احمر با بهره گیری از فرهنگ مردم داری انقلاب اسلامی در بخش های مختلف فعالیت خود به دنبال تکریم نیازمندان است و اجازه نمی دهد خدمت رسانی به مردم با منت همراه باشد.
وی با اشاره به فعالیت مجمع خیران هلال احمر برای گسترش خدمت رسانی به نیازمندان، افزود: در همین رابطه نخستین مجمع خیران هلال احمر کشور در قم ایجاد و خدمات متنوعی به گروه های هدف ارائه شد.
وی ادامه داد: تنها در سالجاری با کمک خیران 57 سری جهیزیه توسط هلال احمر قم تامین شد و با حفظ کرامت انسانی و به دور از هر گونه کار نمایشی در اختیار خانواده های نیازمند قرار گرفت.
گل فشان گفت: ایجاد درمانگاه و انجام خدمات سلامت، ارائه بن های خرید کالا، گستردن سفره های مهربانی و اجرای طرح های متنوع حمایتی از جمله اقداماتی است که در هلال احمر قم برای کمک به اقشار نیازمند انجام می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم همچنین تاکید کرد: امروز بسیاری از فعالیت های تخصصی همچون ساخت اندام مصنوعی مورد نیاز جانبازان و معلولان در مراکز توانبخشی هلال احمر قم انجام می شود و دیگر نیازی به مراجعه افراد متقاضی به سایر استان های کشور برای دریافت این خدمات، نیست.
وی با اشاره به میزان بالای آمادگی نیروهای امدادی هلال احمر قم برای کمک رسانی به حادثه دیدگان در سطح ملی و بین المللی، بیان کرد: در چهل سالگی انقلاب اسلامی نیروهای هلال احمر قم با استفاده از پرسنل متخصص و به کار گیری تجهیزات مدرن در بهترین حالت خود قرار دارند و علاوه بر خدمت رسانی مطلوب به مردم استان می توانند در سایر استان های کشور نیز حضوری فعال داشته باشند.
وی ادامه داد: هلال احمر قم اکنون به صورت شبانه روزی در سطح مناطق مختلف استان حضور دارد و با به کارگیری تجهیزات مورد نیاز امداد رسانی همچون بالگرد، به ارائه خدمت به حادثه دیدگان می شتابد.
گل فشان با اشاره به آموزش رایگان دوره های امداد و نجات در هلال احمر گفت: پس از سپری کردن آموزش های لازم، جوانان و اعضای داوطلب هلال احمر تمام ماموریت های خود را برای خدمت رسانی شبانه روزی به مردم، بدون دریافت هزینه انجام می دهند و این نشان از علاقه شدید اعضای جمعیت هلال احمر به انجام فعالیت های انسان دوستانه دارد.

** فعالیت 100 خانه هلال در قم 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم همچنین گفت: 100 خانه هلال در نقاط مختلف این استان فعال است که با استفاده از افراد آموزش دیده محلی، خدمات مورد نیاز مردم را در کمترین زمان ارائه می دهد. 
وی افزود: توسعه ارائه خدمات منطقه محور با استفاده از ظرفیت خانه های هلال، در دستور کار هلال احمر استان قرار دارد، چرا که این کار باعث کاهش آسیب های ناشی از حوادث و بلای طبیعی می شود.
وی بیان کرد: به طور معمول مهمترین بخش کمک های امدادی به حادثه دیدگان را کسانی ارائه می دهند که در دقایق ابتدایی حادثه در منطقه حضور دارند و در همین رابطه خانه های هلال قم تاکنون نقش موثری در کاهش آمار آسیب دیدگان حوادث استان داشته اند.
گل فشان گفت: هم اکنون معاونت های درمان، امداد و نجات، داوطلبان، جوانان و آموزش هلال احمر قم به صورت گسترده مشغول ارائه خدمت به همشهریان هستند و هزاران داوطلب این نهاد در مناسبت های مختلف برای ارائه خدمات انسان دوستانه حضوری فعال دارند.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های این نهاد برای گروه های سنی مختلف، بیان کرد: هلال احمر قم برای ساماندهی به اوقات فراغت دانش آموزان و ارائه آموزش های لازم به ایشان برای مواجهه با حوادث، طرح های گسترده ای همچون طرح دادرس را با همکاری آموزش و پرورش در بیش از 130 مدرسه استان به مرحله اجرا درآورده است.

** هلال احمر در نظام اسلامی خوش درخشید
عضو هیات مدیره جمعیت هلال احمر قم نیز در این میزگرد گفت: نیروهای این نهاد در طول چهار دهه عمر با برکت انقلاب اسلامی در صحنه های مختلف خوش درخشیدند و همواره پیشتاز خدمت رسانی به مردم بودند.
حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا قاسمی نیا افزود: حضور اعضای جمعیت هلال احمر در صحنه های سخت و دشوار حوادث و رخدادهای طبیعی تنها محدود به کشورمان نیست و ایشان در یاری رساندن به حادثه دیدگان در سراسر جهان پیشگام هستند.
وی با اشاره به این که جمعیت هلال احمر بیش از 500 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است، بیان داشت: فعالیت های هلال احمر نماد بارز اقدامات جهادی در کشور است و داوطلبان فعال در این نهاد انقلابی بدون هیچ توقعی در هر موقعیتی که به آن ها نیاز باشد حاضر می شوند و به ارائه خدمت می پردازند.

** بزرگترین سرمایه هلال احمر اعتماد مردم است
قاسمی نیا گفت: هلال احمر در طول چهل سال گذشته با انجام اقدامات خیرخواهانه و حضوری فعال در جامعه، توانسته رضایت و اعتماد آحاد مردم را که بزرگترین سرمایه اجتماعی است بدست آورد.
وی بیان کرد: این نهاد مردمی در ایران یکی از بزرگترین تشکل های مردمی به حساب می آید و حدود 10 میلیون تن در برنامه های آن مشارکت دارند که این دستاوردی بزرگ برای نظام اسلامی است.
وی ادامه داد: هلال احمر زمینه مشارکت آحاد مردم و خیران در فعالیت های انسان دوستانه را با اجرای طرح های متنوع و گسترده در مناسبت های مختلف فراهم آورده و همواره با بسیج امکانات خود در کنار نیازمندان جامعه است.

** خیران برای گسترش فعالیت های هلال احمر وقف کنند
عضو هیات مدیره جمعیت هلال احمر قم گفت: لازم است خیران با انجام وقف، برای گسترش فعالیت های هلال احمر و افزایش سطح خدمت رسانی این نهاد به نیازمندان، کمک کنند.
وی بیان کرد: اکنون هلال احمر در عرصه های مختلف اجتماعی از جمله مبارزه با آسیب اعتیاد و بی سوادی حضوری فعال دارد و می کوشد سطح آگاهی های مردم در برابر تهدیدات را گسترش دهد.
قاسمی نیا ادامه داد: هلال احمر در طول چهل سال گذشته به عنوان یکی از قوی ترین نهادهای انقلابی تمرکز خود را برای خدمت رسانی به مردم متمرکز کرد و اکنون در فعالیت های بشر دوستانه به الگویی جهانی تبدیل شده است.

** هلال احمر دستگاهی ثروت آفرین برای نظام 
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر قم نیز در این میزگرد گفت: این نهاد مردمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در عرصه های مختلف به دستگاهی ثروت آفرین برای نظام تبدیل شد.
امیرحسین علیمردانی افزود: امروز عرصه های فعالیت در هلال احمر از همان دوران کودکی آغاز می شود و تا سنین کهنسالی ادامه دارد و در این میان قشر جوان کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند.
وی در ادامه با اشاره به ماموریت های معاونت داوطلبان هلال احمر، بیان کرد: این معاونت با استفاده از خدمات و حمایت های داوطلبانه، نیاز اقشار آسیب پذیر و آسیب دیده را شناسایی و برآورده می کند و حلقه اتصال نیاز نیازمندان و توان توانمندان است.

** اعزام کاروان سلامت به مناطق کم برخوردار 
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر قم همچنین گفت: درچهل سالگی انقلاب و همزمان با ایام الله دهه فجر، تیم های پزشکی، پرستاری و داوطلبان جمعیت هلال احمر قم در قالب کاروان سلامت به مناطق کم برخودار استان اعزام می شوند. 
علیمردانی با اشاره به اینکه چهل سالگی انقلاب اسلامی بهانه خوبی برای ارائه خدمات داوطلبانه و عام المنفعه به مردم در مناطق کم برخوردار است، افزود: ما باید از این فرصت ها برای خدمت و مهربانی به دیگران استفاده کنیم.
وی بیان کرد: این کاروان ها ضمن استقرار در مساجد، مراکز بهداشت و محل تجمع اهالی روستاها اقدام به ارائه خدماتی همچون ویزیت رایگان، پایش قند و فشار خون، بررسی بهداشت محیط و خدمات بهداشتی و درمانی می کنند.
وی ادامه داد: سابقه اجرای طرح های عام المنفعه هلال احمر در قالب کاروان های جهادی در ایام مختلف سال نشان دهنده اهمیت خدمت رسانی به محرومان در این جمعیت است.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان قم تصریح کرد: برگزاری مسابقات و برنامه های ورزشی و فرهنگی در مدارس، ارائه مشاوره های روانشناسی و مامایی، آموزش مهارت های زندگی و برگزاری کلاس های امداد و کمک های اولیه و همچنین دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، سرکشی به خانواده های بی بضاعت و ارائه خدمات به مددجویان و بیماران صعب العلاج از دیگر برنامه های کاروان سلامت هلال احمر قم است.
علیمردانی گفت: هلال احمر در اجرای طرح های خدمت رسانی خود به دنبال افزایش نشاط اجتماعی و رضایت عمومی در میان اقشار مختلف جامعه است و این موضوع را به عنوان یک رسالت حرفه ای در نظام اسلامی دنبال می کند.

** حضور فعال هلال احمر در اجرای طرح های فرهنگی و اجتماعی 
همچنین معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر قم در این میزگرد گفت: هلال احمر در اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، ورزشی و اجتماعی از جمله با سابقه ترین نهادهای کشور است و سالانه صدها هزار تن مخاطب برنامه های آن هستند.
محمد مصباحی بیان کرد: معاونت امور جوانان هلال احمر در عرصه های مختلف و از جمله مقابله با آسیب های اجتماعی به دنبال گسترش سطح آگاهی مردم است و در این زمینه با ارائه آموزش های مورد نیاز به اقشار هدف، با پدیده های شومی همچون اعتیاد مقابله می کند.
وی ادامه داد: در همین رابطه جمعیت هلال احمر استان قم با استفاده از ظرفیت کانون های فعال خود به ارائه آموزش های مورد نیاز نوجوانان و جوانان می پردازد و از توانمندی های آنان در بخش های امدادرسانی، آگاهی بخشی و اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، ورزشی و اجتماعی، استفاده می کند.
مصباحی همچنین با اشاره به اجرای طرح دادرس(دانش آموزان آماده در روزهای سخت) در مدارس قم، گفت: این طرح با استانداردهای بالا در سطح 130 مدرسه استان برگزار شد و دانش آموزان قمی آموزش های لازم را فراگرفتند.

** برگزاری دومین جشنواره ملی سرود و تئاتر «احسان» در قم
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر قم در ادامه از برگزاری دومین جشنواره ملی تئاتر و سرود کانون های دانش آموزی احسان در این استان خبر داد.
وی بیان کرد: با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان جوانان برگزاری دومین جشنواره ملی سرود و تئاتر «احسان» ویژه کانون های دانش آموزی هلال احمر در دبیرخانه دائمی این جشنواره ملی در استان قم کلید خورد.
وی ادامه داد: با برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری ترویج فعالیت های بشردوستانه و ارتقای آگاهی مردم نسبت به اهداف جمعیت هلال احمر محقق می شود.
مصباحی گفت: اعضای کانون های دانش آموزی هلال احمر، جوانان آینده سازان این جمعیت هستند و استفاده از ابزارهای هنری می تواند یک سرمایه گذاری مناسب در زمینه فعالیت های فرهنگی به ویژه مشارکت دانش آموزان در اجرای برنامه ها با محوریت فعالیت های بشردوستانه باشد.
وی ادامه داد: امیدواریم مشارکت حداکثری اعضای کانون های دانش آموزی هلال احمر سراسر کشور در این جشنواره ملی، منشا تحولی بزرگ در تولید محتواهای فرهنگی با رویکرد هنری در راستای اصول بشردوستانه و اهداف متعالی جمعیت هلال احمر و معرفی بهتر فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر باشد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *