شناسه خبر: 16195 منتشر شده در مورخ: 1397/11/16 ساعت: 09:17 گروه: اجتماعی  
31 واحد توانبخشی هلال احمر در دهه فجر افتتاح می شود

31 واحد توانبخشی هلال احمر در دهه فجر افتتاح می شود

دبیرکل جمعیت هلال احمر، از افتتاح و راه اندازی 31 واحد توانبخشی جدید هلال احمر به منظور ارائه خدمات توانبخشی به معلولان و جانبازان همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در 12 استان کشور خبر داد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا محمودرضا پیروی روز دوشنبه در نشست خبری با هدف تشریح برنامه ها و اقدامات گذشته و جاری جمعیت هلال احمر همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: این 31 واحد جدید توانبخشی در استان های آذربایجان غربی، ایلام، اردبیل، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و هرمزگان و به منظور کمک به توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی برای تسکین آلام بیماران، جانباران و معلولان و ایجاد حس تعاون، تفاهم، دوستی و نیکوکاری بین مردم در استان های یادشده افتتاح خواهند شد.

وی ادامه داد: این واحدهای توانبخشی که با افتتاح آنها شمار واحدهای توانبخشی در کل کشور به 189 مورد می رسد، در راستای اهداف جمعیت هلال احمر که تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و کوشش برای برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت ها و همچنین حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها است، صورت می گیرد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر توضیح داد: با راه اندازی و افتتاح این 31 واحد توانبخشی جدید هر کدام در یک استان، مراکز جامع توانبخشی در همه استان ها فعال می شوند. ممکن است در برخی استان ها، مراکز توانبخشی وجود داشته باشد اما این مراکز جامع نباشند؛ مراکز توانبخشی یعنی مراکزی که همه رشته ها و بخش های مرتبط با توانبخشی در آنها وجود داشته باشد.
پیروی اضافه کرد: در کنار افتتاح این واحدهای توانبخشی، طرح های عمرانی نیز برای افتتاح در ایام دهه فجر در استان های البرز، تهران، آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، مرکزی، همدان، سیستان و بلوچستان، مازندران، قزوین، سمنان، ایلام، خراسان شمالی، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، گیلان، لرستان و گلستان پیش بینی شده اند که شامل افتتاح انبارهای امدادی، آشیانه پایگاه های امداد هوایی، پایگاه های امداد و نجات شهری و بین شهری، مجتمع های فرهنگی و ورزشی، مرکز امور جوانان، سوله امدادی کوهستان، مرکز جامع سرطان، ساختمان فرماندهی عملیات، پایگاه امداد و نجات کوهستان، ساختمان های چند منظوره آموزشی و داروخانه است.
وی تصریح کرد: در 2 ماه گذشته تحولات زیادی در جمعیت هلال احمر رخ داد و به دنبال حوادثی که در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان و لرستان اتفاق افتاد، شاهد ورود هلال احمر به طرح ققنوس و تجهیز سیستم گرمایشی 2 هزار کلاس درس بودیم که تاکنون 530 کلاس به سیستم گرمایشی تابشی مجهز شدند که امیدواریم تا فروردین ماه سال آینده باقی کلاس‌ های درسی در مدارس این استان به سیستم گرمایشی مجهز شوند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان خوزستان نیز گفت: در سیل اخیر استان خوزستان که تعداد زیادی از روستاهای شمال خوزستان را دربرگرفت، همچنین بارندگی شدید و باز شدن سد دز و کرخه که به سیل و آبگرفتگی در شمال خوزستان از جمله 14 روستای شهرستان شوش، روستای آلبوعفری شمالی شهرستان دشت آزادگان، شهر رفیع از شهرستان هویزه و نیز روستای چم در شهرستان شوشتر منجر شد، با اطلاع رسانی به موقع این حوادث تلفات جانی نداشت.
پیروی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر دارای قدمت 95 ساله است و ما وارث یک سیستم 95 ساله هستیم، اظهار داشت: امیدواریم که بتوانیم این جمعیت ملی وابسته به نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را حفظ و خدمات رسانی آن را به نیازمندان و حادثه دیدگان از حوادث ارتقا دهیم؛ چرا که هلال احمر یک جمعیت حمایتی و موسسه ای خیریه و عام المنفعه است که بر اساس اصول هفتگانه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر شامل بی غرضی Impartiality، بی طرفی Neutrality، استقلال Independence، خدمت داوطلبانه Voluntary Services، بشردوستی Humanity، یگانگیUnity و جهانشمولی Universality به ارائه خدمات به نیازمندان و آسیب دیدگان از انواع حوادث می پردازد. 
دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود: در 40 سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توسعه بسیار زیادی در حوزه های امداد و نجات، جوانان و داوطلبان داشته ایم که باید این پیشرفت ها ادامه داشته باشد.
وی از اعزام 432 کاروان سلامت شامل پزشکان داوطلب برای ارائه خدمات درمانی به افراد بی بضاعت در مناطق محروم و کم برخوردار کشور همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر خبر داد و گفت: این کاروان های سلامت و نیکوکاری به منظور ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، حمایتی و توزیع رایگان دارو بین بیماران و افراد محروم و نیازمند به دریافت خدمات درمانی اعزام می شوند. 
پیروی اظهار داشت: همچنین 9 مانور منطقه ای سلامت (بهداشت و درمان اضطراری) از 12 تا 25 بهمن در 9 منطقه عملیاتی کشور شامل شهرستان قائنات در استان خراسان جنوبی، بم در استان کرمان، گنبد کاووس در استان گلستان، بُن رود در استان اصفهان، شُنبه در استان بوشهر، بویین زهرا در استان قزوین، رَزن در استان همدان، ورَزقان در استان آذربایجان شرقی و آبادان در استان خوزستان برگزار خواهد شد که تمام این مناطق در گذشته دچار سانحه ای طبیعی مانند زلزله شده اند. 
وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت بیمارستان ایرانیان دبی نیز اظهار داشت: بیمارستان ایرانی دبی، یک بیمارستان قدیمی و مرکز معتبر ایرانیان در کشور امارات متحده عربی است و مقامات این کشور یک سری مشکلات و قوانین سختگیرانه را به این بیمارستان تحمیل کرده اند اما به ‌رغم مشکلات موجود، این بیمارستان در حال خدمت رسانی و فعالیت است و در طول برگزاری بازی‌های آسیایی در کشور دبی نیز خدمات مورد نیاز هموطنان از سوی این بیمارستان ارائه شد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با تأکید بر اجرای برنامه های آموزش همگانی گفت: مساله ای که باید در جامعه نهادینه شود، آموزش همگانی است و هلال احمر باید به ارائه این آموزش ها عمق ببخشد، به نوعی که خود مردم بدانند در برابر حوادث باید چگونه عمل کنند، زیرا در وقوع حوادث قبل از اینکه نیرو‌های امدادی حضور پیدا کنند، خود مردم حضور دارند و باید با ارائه آموزش، انجام تمرین و استفاده از استعداد داوطلبان هلال احمر به آماده سازی جامعه در برابر مخاطرات بپردازیم.
وی توضیح داد: در جوامع توسعه یافته و پیشرفته مردم با آموزش های همگانی مقابله با حوادث آشنایی کامل دارند و به خوبی می دانند که در مواقع بروز حوادث و سوانح چگونه رفتار کنند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *