شناسه خبر: 15785 منتشر شده در مورخ: 1397/10/19 ساعت: 08:55 گروه: فرهنگی  
روایت ثابت و اسماعیلی از فرامرز پایور در سی‌ و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

روایت ثابت و اسماعیلی از فرامرز پایور در سی‌ و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

محمد اسماعیلی و سعید ثابت آثاری از فرامرز پایور را در قالب دو نوازی و گروه ‌نوازی اجرا می‌کنند.

به گزارش ایران سپید سعید ثابت،‌ نوازنده و مدرس سنتور در باره اجرای خود در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت:« طبق روال همیشگی، اجرای ما در جشنواره‌ دو بخش دارد. بخش اول اجرا ، دو نوازی سنتور و تمبک، با حضور استاد محمد اسماعیلی است و در قسمت دوم، گروه‌نوازی انجام می‌شود.»

به گزارش روابط عمومی سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، سعید ثابت با اعلام دو بخشی بودن اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر گفت:« در بخش گروه نوازی، ما اجرایی در دستگاه شور خواهیم داشت. نخستین قطعه‌ی این بخش، قطعه‌ی «راز و نیاز»، اثر استاد فرامرز پایور است که با تنظیم خود ایشان اجرا می‌شود.  قطعه‌ی دومِ این اجرا هم ، تصنیف «هاتف»، از آثار استاد پایور است که با تنظیم ایشان اجرا خواهیم کرد.»
این نوازنده‌ی سنتور خاطرنشان کرد:« در ادامه‌ی گروه‌نوازی بخش دوم، چهارمضراب شور، اثر استاد پایور با تنظیم من اجرا خواهد شد، سپس تصنیف «بهانه»، با آهنگسازی و تنظیم خود بنده اجرا می‌شود، بعد از آن قطعه‌ی «فرود»، اثر استاد پایور و تنظیم من، اجرا خواهد شد. این اجرا در نهایت با تصنیف «نغمه‌ی چنگ»، با آهنگسازی و تنظیم من به پایان خواهد رسید.»
وی ادامه داد:« خواننده‌ی بخش گروهی در این اجرا نیز «علی‌رضا فریدون‌پور» است.»
این استاد سنتور درباره‌ی رویکرد جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر در توجه به آثار آهنگسازان ایرانی خاطرنشان کرد: «به طور کلی، موسیقی کلاسیک حتی در دیگر کشورها هم مظلوم واقع می‌شود.»
او ادامه داد:« ما موزیسین‌ها تنها بخشی از مساله‌ی بالندگی موسیقی ایرانی هستیم که وظیفه‌مان حفظ و اشاعه‌ی موسیقی است. اما بار بر دوش ما نیست. مگر یک موزیسین چقدر می‌تواند در آموزشگاه خود با تدریس موسیقی، موسیقی ایرانی را حفظ کند؟ این تمام آن چیزی نیست که بر عهده‌ی ماست. هم‌سو با ما، دولت‌ها موظفند با آموزش و توسعه‌ی موسیقی ایرانی، گستره‌ی این موسیقی را بسط دهند.»
ثابت با طرح این سوال که بسامد موسیقی ایرانی در رادیو و تلویزیون کشور چقدر است، افزود: «اگر دولت‌ها درصدد ارتقای فرهنگی باشند، به موسیقی ایرانی توجهی شایسته و شایان نشان خواهند داد. صدا و سیما لازم است به عنوان رسانه‌ای فراگیر به موسیقی ایرانی و حتی به آموزش آن توجه نشان دهد تا گوش مردم را با آثار خوب ایرانی تقویت کند».
گفتنی است سعید ثابت، نوازنده و مدرس سنتور، از جمله‌ شاگردان استاد فرامرز پایور است که در کارنامه‌ی هنری او تجربه‌ی همکاری با شهرام ناظری، حمیدرضا نوربخش، علی رستمیان و بهرام باجلان به چشم می‌خورد.
لازم به ذکر است سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر از تاریخ 24 تا 30 بهمن ماه سال جاری با دبیری دکتر شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *