شناسه خبر: 12989 منتشر شده در مورخ: 1396/12/3 ساعت: 09:35 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 3 اسفند 1396

روزنامه پنجشنبه 3 اسفند 1396

پرداخت یارانه عقب افتاده مراکز خدمات بهزیستی تا پایان سال - رابطه ام با رهبری خوب است - زمان ثبت نام قطعی در کاروانهای حج تمتع 97 - سلامت مردان با ورزش و فعالیت بدنی "بخش اول" - دندانپزشک نابینا جاده صاف کن ورود معلولین به بازار کار میشود «بخش پایانی» - هدف من هموار کردن راه برای نابینایان است - از التماس زنانی که به آنها تجاوز میکردم, لذت می بردم - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 3 اسفند 1396

5 جمادی الثانی 1439

22 فوریه 2018

سال بیست و دوم شماره 5797

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

پرداخت یارانه عقب افتاده مراکز خدمات بهزیستی تا پایان سال 2

رابطه ام با رهبری خوب است

زمان ثبت نام قطعی در کاروانهای حج تمتع 97 6

سلامت مردان با ورزش و فعالیت بدنی "بخش اول" 7

دندانپزشک نابینا جاده صاف کن ورود معلولین به بازار کار میشود «بخش پایانی» 10

هدف من هموار کردن راه برای نابینایان است 14

از التماس زنانی که به آنها تجاوز میکردم, لذت میبردم

چاردیواری 18

 

 

 

.........ویژه

* پرداخت یارانه عقب افتاده مراکز خدمات بهزیستی تا پایان سال: محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت پس از بازدید از مجتمع توانبخشی معلولان ذهنی تهران گفت: از آغاز سال جاری بیش از چهار هزار میلیارد تومان نسبت به اسفند ماه سال 95 اعتبار بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای پرداخت یارانه ها افزایش یافت و در حال حاضر ماهانه سه هزار و 800 میلیارد تومان به این مجموعه ها یارانه اختصاص پیدا میکند.
وی با اشاره به این که سیاست دولت کاهش فقر مطلق در سال آینده است، اظهار کرد: معتقدیم افرادی باید یارانه شان افزایش یابد تا به سقف مستمری برسد. به همین جهت نهادهای حمایتی شناخته شده و اقشار دیگر که نیازمند پرداخت یارانه هستند, یارانه شان پرداخت خواهد شد و این طور نیست کسانی که مستحق دریافت یارانه نیستند آن را قطع کنیم؛ چرا که برخی نمایندگان از این مسأله گله مند بودند. نوبخت افزود: سیاست دولت استمرار وضع موجود است؛ موظف هستیم آرامش جامعه را حفظ کنیم و مردم را دچار نگرانی نکنیم و کسانی که در سال 96 یارانه دریافت میکردند عیناً در سال 97 هم یارانه دریافت خواهند کرد.
سخنگوی دولت از رسانه ها خواست که اخبار یارانه را به گونه ای منتشر کنند که مردم دچار اضطراب نشوند؛ به گونه ای که تا مسأله حذف یارانه بیان میشود, این گونه گفته میشود که این اجازه از طرف دولت داده شده, ولی در این سیاست مجلس هم از دولت حمایت خواهد کرد و اگر محرز شد کسانی مستحق دریافت یارانه نیستند, یارانه آنان قطع خواهد شد و هر مقدار صرفه جویی شود به افراد نیازمند پرداخت خواهد شد. محمدرضا اسدی, معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران نیز در مورد پرداخت معوقات مراکز توانبخشی گفت: یارانه ماه های آذر و دی مراکز توانبخشی تا یک هفته آینده پرداخت میشود.

* گلواژه: هیچ تنهایی ترسناکتر از خودبینی نیست. حضرت محمد (ص)

 

 

.........سیاسی

* رابطه ام با رهبری خوب است. اسحاق جهانگیری, معاون اول رئیس جمهوری میگوید: من رابطه خوبی با رهبر انقلاب دارم، اما زمان انتخابات کمی زیاده روی کردم. امیدوارم به زودی ایشان را ملاقات کنم. معاون اول رئیس جمهوری در گفتگو با «فایننشال تایمز» گفت: مخالفان دولت به دنبال این هستند تا با جو سازی, خوشبینی مردم نسبت به اصلاحات را از بین ببرند، اما نمیدانند که این کار کل سیستم را از بین میبرد.

 * رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری گفت: قوای سه گانه بحثهای جدیتری در زمینه عدالت داشته باشند و زمینه های تحقق فرمایشات ایشان را فراهم کنند.

* عضو کمیسیون سیاسی دولت گفت: در ساز و کار برگزاری تجمعات قانونی تأمین امنیت معترضان باید در نظر گرفته شود, وگرنه فلسفه وجودیش زیر سؤال میرود. شهیندخت مولاوردی درباره تدوین لایحه برگزاری تجمعات قانونی گفت: چنین ساز و کاری در قالب اصلاح موادی از قانون احزاب و تشکلهای سیاسی در حال پیشبینی شدن است.

* سرتیپ امیر حاتمی, وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز چهارشنبه هنگام ورود به باکو ، از عزم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای همکاری در زمینه تولید مشترک صنایع دفاعی خبر داد و گفت: ظرفیتهای متعددی برای توسعه همکاری دفاعی و نظامی بین دو کشور وجود دارد.

* غلامعلی خوشرو, نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با انتقاد از استفاده ابزاری آمریکا از تحریم برای پیگیری منافع خود، گفت: برجام نمونه ای از دیپلماسی صبورانه است که میتواند الگویی برای مذاکره موفق به شمار آید.

* غلامرضا انصاری, سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان، مهمترین ویژگی سفر اخیر حسن روحانی به این کشور را ترسیم نقشه راه روابط راهبردی تهران-دهلی عنوان کرد.

 

.........اجتماعی

* زمان ثبت نام قطعی در کاروانهای حج تمتع 97: سازمان حج و زیارت اعلام کرد، ثبت نام قطعی در کاروانهای حج تمتع سال 1397 از روز سه شنبه (هشتم اسفند ماه سال جاری) آغاز میشود. سازمان حج و زیارت، از دارندگان فیشهای حج تا پایان دی ماه 1385 دعوت میکند به ترتیب اولویت از روز سه شنبه هشتم اسفند ماه 96 با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. اولویت ثبت نام با کسانی است که از چهارم بهمن ماه نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه حج اقدام کرده اند.

* کلاهبرداری با لاک طلا: محمد کشتیآرای، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و فروشندگان طلا و جواهر با هشدار به مردم نسبت به خرید کالایی تحت عنوان "لاک طلا" گفت: به هیچ‌وجه در لاکهایی تحت این عنوان، طلا وجود ندارد و صرفاً ترفندی برای گران فروشی و جلب توجه مردم توسط سوء استفاده کنندگان است.

......بهداشت و سلامت

* سلامت مردان با ورزش و فعالیت بدنی "بخش اول": از اول تا هفتم اسفند به عنوان هفته سلامت مردان نامگذاری شده است. قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری این هفته وضعیت سلامتی مردان ایرانی را چنین تشریح میکند: تنها سه درصد از مردان ایرانی هیچ عامل خطری در شیوه زندگی خود و در مورد بیماریهای واگیر و غیر واگیر ندارند. نیمی از مردان ما دچار چاقی و اضافه وزن هستند؛ چاقی شکمی در مردان بالاتر از زنان است. حدود 89 درصد مردان الگوی غذایی مناسبی ندارند؛ بعنوان مثال در روز 5 بار میوه و سبزیجات را استفاده نمیکنند. 31 درصد فعالیت بدنی نامناسب دارند. 20 درصد مردان روزانه سیگار میکشند. 18 درصد فشار خون بالا، 13 درصد قند خون بالا و 25 درصد آنان کلسترول خون بالا دارند. حریرچی افزود: مردان دو برابر زنان به دلیل حوادث فوت میکنند و سه چهارم مرگهای ناشی از حوادث ترافیکی متعلق به مردان است و چهار پنجم مرگهای ناشی از عفونته مربوط به مردان است و 90 درصد مرگ و میر مربوط به جنگها به مردان اختصاص دارد. در مجموع این شرایط در سنین بین 50 تا 74 سالگی احتمال میرود مرگ برای زنان 30 درصد و برای مردان 40 درصد باشد. وی ادامه داد: از 37 سرطان شایع، 32 مورد در مردان شیوع بالاتری دارد. 95 درصد حوادث شغلی منجر به مرگ و و 76 درصد حوادث شغلی غیر منجر به مرگ که معلولیتزاست, مربوط به مردان است. میزان مرگ ناشی از مصرف سیگار و دخانیات در مردان سه برابر زنان است و در مواردی مانند سوختگی که 4*7 درصد مرگ غیر طبیعی را تشکیل میدهد, مردان 1*2 برابر بیشتر از زنان مبتلا میشوند یا در برق گرفتگی مردان 7 برابر بیشتر دچار میشوند و در مسمومیت با مونو اکسید کربن مردان سه برابر زنان گرفتار میشوند. از طرف دیگر مردان به هنگام بیماری کمتر به پزشک مراجعه میکنند و وقتی مراجعه میکنند, کمتر علائم خود را میگویند و همچنین کمتر دستورات پزشک را رعایت میکنند. معاون اول وزارت بهداشت اضافه کرد: شعار هفته سلامت مردان امسال, ورزش و فعالیت بدنی است که امیدواریم بتوانیم در این سال به آن دست یابیم. حریرچی همچنین خبر داد: برای اولین بار در سال 94 و 95 سهم هزینه کرد مجموع دولت و بیمه ها از هزینه های سلامت به بیش از پنجاه درصد رسید؛ مثلاً در سال 95 به 51*7 درصد رسید و اگر بیمه های تکمیلی و خیریه ها را هم اضافه کنیم مجموعاً به بیش از 60 درصد خواهد رسید و پرداختی از جیب مردم از 53-4 درصد به 37*7 درصد رسید. اما هدفگیری قانون برنامه پنجم 30 درصد پرداختی از جیب مردم بوده است و در برنامه ششم این میزان باید به 25 درصد برسد که نیاز دارد دولت, مجلس و سایر عوامل حکومتی ما را یاری رسانند تا به این هدف بزرگ برسیم. "کباری"

.........از شش نقطه جهان

* دندانپزشک نابینا جاده صاف کن ورود معلولین به بازار کار میشود «بخش پایانی»: در شماره پیش با دندانپزشک نابینای هندی آشنا شدیم که در اثر بیماری بینایی خود را از دست داده و پس از ابتلا به نابینایی، زندگی را وقف معلولین کرده و مؤسسه ای تأسیس کرده که به کمک آن مهارتهای شغلی را به معلولین هندی بیاموزد. در این شماره در باره این پزشک و خدماتش به جامعه معلولین هندوستان، بیشتر خواهیم خواند. در سال ۲۰۰۴ میلادی آگارول که به عنوان دندانپزشک، فعالیت میکرد، بینایی خود را به دلیل ابتلا به نوعی بیماری با نام ماکولار از دست داد. او به مدت ۴ سال تلاش کرد تا راه های مختلف غلبه بر ناتوانی جسمی را فرا گیرد. او سعی کرد تا موانع مهمی که در هند بر سر راه افراد معلول برای ورود به دنیای کسب و کار است را شناسایی کند و سپس برای بر طرف کردن هر کدام از این موانع راه حلهایی پیدا کرد. او به جای این که بخواهد با سرنوشت خود بجنگد یا آن را قبول نکند, سعی کرد تا کاری کند که به افرادی مانند خود برای ادامه بهتر زندگی کمک کند. ابتدا برای رسیدن به هدف خود یادگیری نرم افزارهای مختلف را شروع کرد. ولی به دلیل این که دچار اختلال بینایی بود, ابتدا میبایست یاد میگرفت که چگونه باید از محتویات نمایش داده شده در صفحه نمایش سر در بیاورد یا به عبارت ساده تر بتواند به نحوی محتویات صفحه نمایش را درک کند. از همین رو بود که سراغ صفحه خوانها رفت و سعی کرد به کمک این ابزار و اطلاعاتی که در خصوص محتوای صفحه در اختیارش میگذاشتند، کار با رایانه را فرا بگیرد. بعد از یادگیری مهارتهای لازم، او تصمیم گرفت تا همین مهارتها را به افراد دچار مشکل جسمی نیز آموزش دهد. بنا بر این در سال ۲۰۰۸ مؤسسه سارتاک را در دهلی راه اندازی کرد. هدف وی از تاسیس این مؤسسه, آموزش مهارتهای روز دنیا به افرادی بوده که دچار اختلال بینایی بودند. او در خصوص فعالیتهای خود به این نکته اشاره کرده است که در بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ میلادی وی شروع به جستجو و تحقیق در خصوص این که چگونه میتواند افراد دچار معلولیت ذهنی را به دنیای کسب و کار وارد کند، کرده است و بعد از مدتی جستجو به این نتیجه میرسد که وجود مؤسسه ای برای آموزش افراد معلول در هند لازم و ضروری است. در مؤسسه وی ۴ مدل آموزش برای یاد دادن مهارتهای مختلف به افراد معلول وجود دارد. آموزشهای ابتدایی، آموزشهای کارآموزی، آموزشهای شرکتی و همچنین آموزشهایی برای پزشکی و درمانی. در برنامه های آموزشی پایه که در آن افراد بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال شرکت میکنند، در یک دوره آموزشی ۳ ماهه مهارتهای ابتدایی برای گذران زندگی را فرا میگیرند. بعد از اتمام دوره، افرادی که توانسته اند دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند، گواهی اتمام دوره دریافت خواهند کرد. دوره آموزشی شرکتی که حد اکثر ۱۵ روز طول میکشد، با هدف ارتقاء مهارتهای حرفه ای شرکت کنندگان طراحی شده است. در این دوره مهارتهای مختلف به صورت حرفه ای به فراگیران آموزش داده میشود. در دوره کارآموزی افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال شرکت میکنند. در این دوره تمرکز بر روی افزایش قابلیتهای شغلی و همچنین ایجاد توانایی در افراد برای ورود به بازار اشتغال است. مدت زمان این دوره در حدود ۶۰ تا ۹۰ روز بسته به توانایی کارآموز است. این دوره در دو فاز ابتدایی که در آن افراد با مهارتهای پایه از جمله زبان انگلیسی و مهارتهای نرم افزاری آشنا میشوند و فاز دوم که در آن افراد آموزشهای حرفه ای تجارت نظیر خرده فروشی، IT و PBO را فرا میگیرند تشکیل شده است. هرچند تمرکز اصلی این مؤسسه بر آموزش مهارتهای لازم برای ورود به دنیای کسب و کار است, اما در حوزه های دیگر از جمله ابداع روشهای نوین برای آموزشهای گسترده، مشاوره به افراد معلول در مشکلات حقوقی، ایجاد ان جی اوهای مختلف و کارهایی از این دست نیز فعالیت دارد.

......ورزشی

* هدف من هموار کردن راه برای نابینایان است: الهه قلیفلاح که با یک ماه تمرین در رشته پارا اسکی در مسابقات جام جهانی آلمان شرکت کرد، گفت: از سال ۸۷ تمریناتم را در رشته دو و میدانی آغاز کردم و هر سال روی سکوی قهرمانی بودم. با افرادی که همکلاس من نبودند رقابت کرده و صاحب مقام شدم. وی افزود: در رقابتهای دو و میدانی قهرمانی کشور امسال شرکت کرده بودم که عیسی ساوه شمشکی (رئیس انجمن پارا اسکی) برای استعدادیابی به محل برگزاری رقابتها آمده بود؛ مربی من از ایشان پرسید: آیا میتوانیم ورزشکار نابینا هم معرفی کنیم؟ آقای ساوه شمشکی هم پذیرفتند. ملی پوش پارا اسکی ایران که از اول اسفند ماه در اردوی آمادگی تیم ملی شرکت خواهد کرد ادامه داد: در شهر خودم زنجان تمرینات بدنسازی و دو و میدانی را انجام میدادم و وقتی وارد اردوی اسکی شدم، مدتی برف نیامد و تمریناتم را با رول اسکی انجام میدادم. فقط هفت جلسه آخر برف بارید که من برای اولین بار روی برف پای گذاشتم و در ایران، هفت جلسه اسکی بازی کردم. بعد از آن، برای شرکت در مسابقات جام جهانی به آلمان سفر کردیم. این رقابتها از سطح بالایی برخوردار بود و سه کلاس مسابقات نابینایان ادغام شد و من در این مسابقات، عنوان دوازدهم جهان را به دست آوردم. در حال حاضر نیز شانس زیادی برای کسب سهمیه بازیهای پارالمپیک زمستانی دارم. این رقابتها، آخرین پله ورزشی است و امیدوارم در این مسابقات نتیجه خوبی کسب کنم. هدف اصلی من این است که راه را برای همه نابینایان هموطنم هموار کنم تا به ورزش روی آورند. قلیفلاح همچنین قصد دارد در مسابقات انتخابی دو و میدانی که اردیبهشت ماه برای بازیهای پاراآسیایی جاکارتا برگزار میشود نیز شرکت کند. وی در این ارتباط اظهار داشت: من دونده استقامتی نابینایان هستم و قصد دارم در رقابتهای انتخابی تیم ملی شرکت کنم تا برای مسابقات پاراآسیایی جاکارتا انتخاب شوم.

......حوادث

* از التماس زنانی که به آنها تجاوز میکردم, لذت میبردم: چندی قبل زن جوانی از یک مسافرکش به دلیل تجاوز شکایت کرد. این زن به مأموران گفت: «در یکی از محله های غرب تهران سوار خودرو تیبا شده بودم، اما پس از طی مسافتی راننده ناگهان در محلی خلوت نگه داشت. او گفت ماشین خراب شده، ولی ناگهان تمام درهای ماشین را قفل کرد و بدون توجه به التماسهایم، بی رحمانه مرا مورد آزار و اذیت قرار داد، بعد هم رهایم کرد و گریخت.» با مشخصاتی که قربانی ماجرا در اختیار کارآگاهان قرار داده بود، ردیابیهای تخصصی در این باره آغاز شد. این در حالی بود که در پی شروع تحقیقات، دو زن دیگر نیز با مراجعه به پلیس از راننده تیبا شکایت کردند. سومین قربانی هم موفق شده بود با پرتاب کردن خود از ارابه شیطانی فرار کند. به دنبال شکایت سه زن جوان، کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت به دستور بازپرس، به تحقیق در این باره ادامه دادند تا این که پس از بررسی تصاویر دوربینهای مداربسته، موفق به شناسایی متهم شده و او را در عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه دستگیر کردند. متهم که ابتدا منکر تمامی اتهاماتش بود، بلافاصله راهی اداره آگاهی شد، اما پس از رو به روشدن با قربانیانش از سوی آنها شناسایی شد و به ناچار لب به اعتراف گشود و گفت: «من متأهل هستم و کارم مسافرکشی است، اما متأسفانه گرفتار وسوسه های شیطانی شدم. وقتی هم میدیدم زنان و دختران جوان التماس میکنند و با گریه از من میخواهند که با آنها کاری نداشته باشم, لذت میبردم و بدون توجه به حرفهایشان، فقط به خواسته های خودم فکر میکردم و...» در حال حاضر با دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای امور جنایی تهران، متهم در اختیار کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی قرار دارد و بازجوییهای تخصصی برای شناسایی سایر قربانیانش ادامه دارد.

* گلواژه: بر این باور باش که عشق و دستاوردهای عظیم، دربر گیرنده مخاطرات بزرگ است. دالای لاما

......چاردیواری

 * با درود به تمام خواننده های گرامی ایران سپید و آرزوی به فرجام رسیدن اهداف و برنامه ریزیهای شما در سال 96 در این ماه پایانی سال و کسب روحیه ای امیدوار برای آغاز سال آینده. امیدوارم در این روزهای باقی مانده با تأیید شورای نگهبان, لایحه حمایت از حقوق افراد معلول قانون شود تا دستآوردی بزرگ را به شکل جمعی به دست آوریم تا پایه هموار شدن نسبی جاده زندگی در سالهای پیش رو باشد. نخست لازم است از تمام دوستانی که برای ستون وادی شعر، شعر و سروده فرستاده اند تشکر کنم که در شماره های بعد به آنها خواهیم پرداخت. خواننده قدیمیمان, آقای رحمتی از یادداشت سخن هفته در معرفی معلولانی که خود دستگیر دیگران میشوند تشکر کردند و تأیید کردند که در میان نابینایان افرادی را با این خصلت میشناسند. خانم معرفنژاد ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) روز مادر را که هنوز با آن فاصله داریم پیشاپیش تبریک گفتند. آقای منصوری از قرچک در مورد امکان معرفی بورس و خرید و فروش سهام توسط نابینایان جویا شدند. قطعاً پاسخ مثبت است و افراد نابینا هم مانند دیگران میتوانند در بورس سرمایه گذاری کرده و چه با واسطه و از طریق کارگزاران و چه به شکل مستقیم خرید و فروش سهام کنند. راستش را بخواهید حدود دو سال قبل تصمیم گرفتیم در بخش آموزشی در این خصوص آموزشهای را ارائه دهیم اما به عنوان یک گله مندی بیپرده با خوانندگان باید بگویم دست و دلمان به این کار نرفت؛ زیرا به عنوان مثال ما بخش آموزش بیمه را با هدف گسترش آگاهی خوانندگان در مورد امور بیمه که روز به روز اهمیت بیشتری در جامعه مییابد و اتفاقاً میتواند در مورد افراد آسیب پذیرتر مانند نابینایان کارایی بیشتری داشته باشد راه اندازی کردیم, اما دریغ از پرسشی تخصصی از خوانندگان یا پیگیری آن ستون یا حتی نقدی به انتشار آن. لذا در مورد بخش بورس هم گفتیم شاید با کلی زحمت آن را طراحی و اجرایی کنیم, اما بازخوردی نداشته باشیم. به هر حال اگر خوانندگان درخواست گروهی دهند حتماً انجام خواهیم داد. آقای سیادتی به شدت از عدم اطلاع مددکاران سازمان بهزیستی از امور تخصصی مددجویان, از جمله نابینایان گله کردند؛ البته مثالی که آورده اند بدون تعارف موجب تعجبم شد, زیرا ذکر این مسأله که مددکار نابینایان شعبه ای از بهزیستی که با آقای سیادتی کار میکند حتی از وجود عصای سفید آگاه نباشد چیز عجیب و غریبی است. آقای عرفان شما میتوانید برای کسب اطلاع بیشتر از درمانهای اختلال (آر پی) با مرکز لبافینژاد تهران تماس گرفته و وقت بگیرید تا به رایگان مادرتان را تحت درمان قرار دهید.  خواننده گرامی, خانم نسرین در مورد واریز عیدی فقط به حساب دوست شما در ماه بهمن شک میکنیم, چون اگر این امر صورت بگیرد برای جمع کثیری از مددجویان صورت میگیرد. سهام عدالت که قصه دیگری است و نمیدانم شما در تعاونی سهام عدالت بهزیستی ثبت نام شده اید یا نه. میماند بدرود و آرزوی امید به بهبودی در آینده نزدیک.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *