شناسه خبر: 12835 منتشر شده در مورخ: 1396/10/25 ساعت: 09:25 گروه: اجتماعی  
برنامه ایران برای افاغنه دچار قطع عضو و اختلال بینایی‌وشنوایی

برنامه ایران برای افاغنه دچار قطع عضو و اختلال بینایی‌وشنوایی

افراد زیادی در افغانستان به دلیل جنگ‌، درگیری‌ها و مسائل غیر انسانی دچار قطع عضو شده‌اند، همچنین اختلالات بینایی و شنوایی نیز در بین مردم افغان وجود دارد. براین اساس افغانستان از تجارب توانبخشی هلال احمر ایران بهره خواهد گرفت.

به گزارش ایران سپید حسن صفاریه - معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در دیدار با میرویس اکرم - سرپرست و عبدالرحمن کلانتری مدیر بخش سوانح جمعیت افغانستان اظهار کرد: جمعیت هلال احمر سابقه طولانی در ارائه خدمات درمانی به مردم افغانستان در دو شهر زرنج و قندهار را دارد و ما نیز با توجه به نزدیکی‌های فرهنگی، قومی و مذهبی تمایل به توسعه و افزایش همکاری‌های دوجانبه با این کشور داریم.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی در ادامه با تاکید بر ارائه حدود یک میلیون خدمت در هر سال توسط مراکز درمانی خارج از کشور، عنوان کرد: هلال احمر ایران علاوه بر ارائه خدمات توانبخشی در کشورهایی مانند لبنان و کنگو، ارائه خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی کشورهای لبنان، دبی و بولیوی و همکاری‌های بسیاری در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و اجرای پروژه‌های بهداشتی در کشورهای دیگر دارد.

صفاریه با اشاره به فعالیت 36 داروخانه جمعیت هلال احمر در سطح کشور، گفت: جمعیت هلال احمر کارخانه‌های داروسازی بزرگی در سطح کشور دارد که علاوه بر رفع و تامین مصارف دارویی داخلی، ساخت داروهای شیمیایی و گیاهی، آمادگی لازم برای صادرات دارو را دارد.

وی با اشاره به قدمت 55 ساله توانبخشی در زمینه ساخت اندام مصنوعی، عنوان کرد: توانبخشی با فعالیت پنج مرکز جامع توانبخشی، نقش محوری در کشور را دارد و به همین منظور آماده ارائه این خدمات را در مرکز زاهدان و زرنج افغانستان به مردم افغان هستیم.

میرویس اکرم - سرپرست جمعیت افغانستان در ادامه ضمن ابراز خرسندی از ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر ایران گفت: فعالیت‌های هلال احمر ایران برای ما مرجع الهام است و امیدواریم که روزی فرا برسد که ما نیز چنین توانایی‌هایی را داشته باشیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه‌هایی که جمعیت هلال احمر با افغانستان دارد، افزود: می‌توانیم بگوییم که کشور ایران بسیار مجرب و مبتکر است و استفاده از تجارب و دانش شما برای ما در راستای ارائه خدمت در کشورمان بسیار مفید است.

سرپرست جمعیت افغانستان در ادامه با تاکید بر ضعف جمعیت افغانستان در توانبخشی و تاکید بر همکاری‌های دو جانبه به منظور آموزش نیروهای متخصص، عنوان کرد: متاسفانه افراد زیادی در کشور افغانستان به دلیل جنگ‌، درگیری‌ها و مسائل غیر انسانی دارای مشکلاتی مانند قطع عضو شده‌اند و همچنین بیماری‌های متعددی مانند اختلالات بینایی و شنوایی نیز به دلیل مشکلات قومی فرهنگی در بین مردم افغان وجود دارد، به همین دلیل در جمعیت افغانستان نیاز مبرم به آموزش نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف به ویژه توانبخشی داریم.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *