شناسه خبر: 12679 منتشر شده در مورخ: 1396/9/13 ساعت: 13:33 گروه: اجتماعی  
شهردار تهران باید مشاور ویژه معلولان داشته باشد

شهردار تهران باید مشاور ویژه معلولان داشته باشد

علیرضا رحیمی، نماینده تهران با تاکید بر اینکه جامعه نیازمند به رسیدن به فهم مشترک در حوزه معلولان است با طرح پیشنهادی گفت: شهردار تهران مشاور ویژه معلولان با اختیارات لازم جهت هماهنگی داشته باشد تا بتواند تلاش های پراکنده شهرداری جهت ارتقای خدمات شهرداری به معلولان را منسجم‌تر دنبال کند.

به گزارش ایران سپید علیرضا رحیمی در مطلبی در کانال تلگرامی‌اش به مناسبت روز جهانی معلولان گفت: معلولان به عنوان بخشی از جامعه در همه شهرها و روستا سکونت و زندگی دارند، اما دیده نمی‌شوند همچنان که شنیده نمی‌شوند. عوامل مختلفی باعث حضور کمرنگ معلولان در شهر و اماکن عمومی شده است که از جمله آن می توان به عدم مناسب سازی معابر و گذرگاه ها، نبود وسیله حمل و نقل مناسب، دسترسی نداشتن به نیازهای عادی در اماکن عمومی مثل پارکینگ خودرو، توالت عمومی، علائم راهنمایی و رانندگی مناسب اشاره کرد.

وی مانع مهم دیگر را نگاه مردم به معلول و حضورش در اجتماع دانست و افزود: گاهی آنقدر نگاه‌های دنباله‌دار و زل‌زدن‌های سخیف به حرکت کردن معمولی یک معلول سخت و تلخ است که فرد معلول را از درون خرد می‌کند.  باور کنیم در فهم معلولان و معلولیت راه درازی برای طی شدن داریم. در این بین خانواده هایی که سرپرستی معلول را به عهده دارند با مشکلات چند لایه‌ای از درون و بیرون خانواده مواجه هستند و مشقات پیدا و پنهان زندگی آنها را روزانه مشق می‌کنند.

به گفته رحیمی، دختران و زنان معلول، به دلیل همین نقص اجتماعی از معلولیت و نگاه‌های شکننده به مراتب با مشکلات بیشتری مواجه هستند. کودکان معلول در سختی و بی‌پناهی توامان سختی‌های مضاعفی را تحمل می‌کنند و زبان بیان ندارند. فقط کافی است لحظاتی با پدر و مادر این کودکان صبورانه هم کلام شویم تا اندکی از شرایط آنها آگاه شویم.

نماینده تهران تاکید کرد که توانمندی فکری و خلاقیت معلولان و همت و اراده بالای آنها در شکستن موانع و رسیدن به پله بالاتر و دسترسی به سطح جامعه ثابت شده است. نمونه آن مسابقات علمی و خلاقیت عرصه دانشگاه و میادین ورزشی در سطوح ملی و پاراالمپیک و حتی مدیریت گمنام این عزیزان در عرصه های مختلف گویای شایستگی و امتیاز آنهاست.

وی با بیان اینکه قانون جامع خدمات معلولان و لایحه تبعی آن نیز به تنهایی و بی ضمانت اجرا دردی از این قشر شایسته ودردکشیده دوا نخواهد کرد، افزود: چاره کار در فهم موضوع و اجرای بدون تبعیض قوانین و مقررات است. در صورت تبیین درست موضوع توسط رسانه ها برای افکار عمومی نهضتی ملی و مردمی در جهت کاهش آلام و همدلی جامعه با معلولان آغاز می شود چون هنوز درک صحیح و واقعی از موضوعات مبتلابه معلولان به جامعه منتقل نشده و جامعه نیازمند رسیدن به  فهم مشترک در حوزه معلولان است. برخورد ماشینی و بخشنامه ای و نگاه از بالا به پایبن به مشکلات و مسائل معلولان گویای فاصله عمیق درک مدیران با واقعیت‌های زندگی فردی و اجتماعی معلولان است.

نماینده تهران با طرح پیشنهادی گفت: پیشنهاد می کنم شهردار تهران مشاور ویژه معلولان با اختیارات لازم برای هماهنگی داشته باشد تا بتوان تلاشهای پراکنده والبته ارزشمند در شهرداری را برای ارتقای خدمات شهری به معلولان انسجام هم آهنگی بخشید.

رحیمی تاکید کرد: در همسایگی محل زندگی و کار از توجه همدلانه به زندگی معلولان غافل نباشیم و در بسته دوستانمان را به روی دوستی با معلولان بگشاییم. روز ۱۲ آذر در تقویم به عنوان روز معلولان نامگذاری شده اما هر روز ما برای اسان سازی زندگی برای معلولان می تواند روز  تقویمی باشد./ ایسنا

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *