printlogo


کد خبر: 34520تاریخ: 1400/7/20 17:37
تنها ۳۰ درصد ادارات مازندران برای معلولان مناسب سازی شده است
مسئول جامعه نابینایان مازندران:
تنها ۳۰ درصد ادارات مازندران برای معلولان مناسب سازی شده است
مسئول جامعه نابینایان مازندران گفت: فقط ۳۰ درصد ادارات استان برای حضور معلولان و توانخواهان مناسب سازی شده است.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر ، مهدی مسلمی با اشاره به نامناسب سازی معابر برای تردد معلولان و نابینایان اظهار داشت: عبور از برخی از مسیرهای برای نابینایان و کم بینایان ممکن نیست. وی با گرامیداشت روز عصای سفید اظهار داشت: نابینایان زیادی دارای رتبه بالای تحصیلی هستند و این نشان دهنده توانمندی بالای این قشر است. وی با عنوان اینکه نابینایی، ناتوانی نیست، گفت: خداوند استعدادها را تقسیم کرده است و باید امکانات مناسب برای این جامعه فراهم شود تا توانمندی‌های این قشر شناسانده شود.

مسلمی خواستار بهره گیری از افراد معلول و توانخواه در امور شهری و عمرانی شد و گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد دستگاه‌های اجرایی نسبت به مناسب سازی اقدام کرده‌اند. مسئول جامعه نابینایان و کم بینایان در مازندران یادآور شد: بسیاری پیاده روها برای ترد نابینایان مناسب نیست و در برخی مسیرها، پایان پیاده روها، دیوار کشیده شده است درحالی که باید ابزار لازم برای حضور ایمن نابینایان در جامعه فراهم شود. وی ادامه داد: برداشتن موانع محیطی، گویا کردن آسانسورها، دسترس پذیرکردن نکات بهداشتی برای نابینایان از جمله نیازها است و باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

مسلمی با عنوان اینکه در جهان ۲۸۰ میلیون نابینا و کم بینا زندگی می‌کنند، افزود: یک پنجم این افراد نابینای مطلق هستند و در مازندران هفت هزار و ۱۳۸ نابینا وجود دارد و بیشتر این افراد در ساری و مناطق تابعه زندگی می‌کنند. وی با بیان اینکه نابینا باید دیده شود، گفت: یکی از ایرادات قانون جامعه حمایت از معلولان، کم توجهی به قشر نابینایان است. وی ادامه داد: طی روزهای آینده دستگاه چاپگر بریل به استان وارد می‌شود که برای خرید آن سه میلیارد ریال هزینه صرف شده است و این دستگاه قابلیت آن را دارد که پرینت را به صورت بریل چاپ کند.

 


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/34520.html
Page Generated in 0/0060 sec